Treść zadania

dominiesia14

jak się określa kierunek i zwrot wektora momentu dipolowego kiedy na przykład mamy cząsteczkę tetraedryczną i dlaczego h2so4 jest dipolem

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 2 0

    H2SO4 jest dipolem bo jak narysujesz sobie wzór strukturalny (grupy H-O połączone z siarką wiązaniami pojedynczymi, z drugiej strony podwójne wiązania S=0). to widać, że elektrony (ładunek ujemny) trochę inaczej grupują się wokół atomu siarki. To wystarcza, aby utworzyć układ +/- ładunków, czyli dipol.

    Jako układ tetraedryczny weźmy np. ClCH3 - wygodniej.
    Atom chloru "bierze" elektrony na siebie, ma więc ładunek ujemny. Pozostała część jest więc naładowana dodatnio.
    Nieprawidłowo, ale zgodnie z intuicją powinienem ClCH3 zapisać jako:
    (Cl-)----(CH3+). Te + i - to ułamki ładunku elektronu.

    Trzy wodory w ClCH3 tworzą trójkąt równoboczny (jedną ze ścian tetraedru). W jego (trójkąta) środku jest "środek ciężkości" dodatniego ładunku 3 protonów (jaki - jest gdzieś w tablicach, ale raczej nie +e).
    Chlor jest na pozostałym 4 wierzchołku. Linia łącząca chlor ze środkiem opisanej powyżej ściany (czyli wysokość tetraedru od chloru opuszczona na ścianę z 3 wodorów) wyznacza kierunek dipola. A zwrot jest od + do -.

    Zresztą ClCH3 nie jest idealnym tetraedrem, jest nieco wydłużony w stronę chloru. Natomiast metan, CH4, tworzy doskonały tetraedr i NIE ma własności dipolowych.

    W H2SO4 jest nieco inaczej, bo wiązania S=O tworzą płaszczyznę, wiązania H-O-S w ogóle w płaszczyźnie nie leżą. Ale idea jest taka sama - środek ciężkości ładunków. W H2SO4 będzie to linia łącząca atom siarki i połowę odcinka łączącego tleny we wiązaniu S=O. Ale to już nie jest czworościan!

    Pozdrowienia - Antek

    PS: "ewka13" powie Ci dokładniej

Rozwiązania

  • ewka13

    Antek to bardzo zgrabnie wyjasnił.Moge tylko dodac,że powstanie momentu dipolowego powoduje niezrównoważona struktura elektronowa czasteczki.
    Czasteczki tetredryczne -takie jak metan ,czy tetrachlorometan maja moment dipolowy równy 0. Kąty pomiedzy wiazaniami w tych cząsteczkach wynoszą 109*28`,czyli odpowiadają wartości kąta tetraedrycznego.
    W cząsteczce amoniaku i wody - nie obsadzone atomami wodoru naroża tetraedru zajmują wolne pary elektronowe.W amoniaku jedna para , w wodzie -dwie. Obecność wolnych par elektronowych zaburza symetrię cząsteczki wskutek odpychania się elektronów,co powoduje zmianę kąta miedzy wiązaniami.
    W amoniaku - 106*27` , w wodzie - 104*30`. Między atomem centralnym a atomami wodoru występuje moment dipolowy , o zwrocie zawsze od pierwiastka mniej elektroujemnego (H) do pierwiastka bardziej elektroujemnego.

Podobne materiały

Przydatność 75% Określenie momentu śmierci

To pytanie często jest zadawane medykowi sądowemu przy różnych okazjach. Ustalenie czasu śmierci nie jest czynnością która opiera się na wróżeniu z fusów czy lotu ptaków, lecz bazuje na wieloletnich, jeżeli nie wielowiekowych, obserwacjach zmian jakie zachodzą w ciele człowieka po śmierci. Podstawowymi zmianami są: plamy opadowe (livores mortis) stężenie pośmiertne...

Przydatność 100% Complaint (reklamacja, zwrot pieniędzy)

Dear Sir, I'm writing to complain about yesterday party.I and my friends were very dissatisfied with the meal and all the service in your restaurant. First off all, the food was awful and drinks tasted like salt water.Secondly, the waiters were very rude.They didn't want come to us when we were asking them.When they finally come they were very rude for us. I would like to receive a full...

Przydatność 65% Scharakteryzuj kierunek zwany romantyzmem

W wiek XIX wkraczaliśmy bez własnego państwa. Dlatego też w ówczesnej świadomości narodu zajmowała miejsce problematyka niewoli i walki o niepodległość. Polacy, ożywiani wolnościowymi i demokratycznymi ideami Wielkiej Rewolucji Francuskiej, stanęli z bronią w ręku najpierw u boku Napoleona, a potem samodzielnie organizowali wielokrotnie spiski patriotyczne i występowali...

Przydatność 50% Scharakteryzuj kierunek zwany romantyzmem

W wiek XIX wkraczaliśmy bez własnego państwa. Dlatego też w ówczesnej świadomości narodu zajmowała miejsce problematyka niewoli i walki o niepodległość. Polacy, ożywiani wolnościowymi i demokratycznymi ideami Wielkiej Rewolucji Francuskiej, stanęli z bronią w ręku najpierw u boku Napoleona, a potem samodzielnie organizowali wielokrotnie spiski patriotyczne i występowali...

Przydatność 70% Układ rozrodczy człowieka - do momentu zapłodnienia

Fascynacja zagadką pochodzenia i rozwoju człowieka nie jest rzeczą nową. Od wieków ludzie pragnęli poznać tajemnice tego zagadnienia. Niestety, odpowiedź, choć była zawsze adekwatna do stanów ówczesnej wiedzy, nigdy jednak nie była pełna. Kamieniem milowym w drodze poznawnia tajników rozwoju ludzkiego gatunku było wynalezienie mikroskopu pod koniec XVII wieku i użycie go do...

0 odpowiada - 0 ogląda - 2 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji