Treść zadania

~xxmalinaxxx

Życie i osiągnięcia Izaaka Newtona
-...
-...
-...
-...

pomożecie.??? proszę ♥
na jutro .!!!

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 1 0

    Izaak Newton był z pochodzenia Anglikiem. Urodził się w 1642 roku w Woolsthorpe koło Colsterworth, w hrabstwie Lincolnshire. Ojciec zmarł 3 miesiące przed urodzeniem syna, matka za to wkrótce potem wyszła ponownie za mąż i oddała chłopca pod opiekę babci. Zabrała go z powrotem po kilku latach. Izaak nie lubił ojczyma, który był bardzo skąpy i mówiąc współczesnym językiem – mocno „nawiedzony”.”Młody Newton był pilnym uczniem. Zawsze interesował się fizyką i matematyką, a przyswajanie nowych wiadomości przychodziło mu nader łatwo. Specjalizował się szczególnie w trzech dziedzinach: optyce, fizyce oraz matematyce - co, jak się okazało, miało stać się sensem jego życia.
    W 1661 roku zaczął studiować w Trinity Collage w Cambridge. Program ówczesnych zajęć na uniwersytecie obejmował przede wszystkim arystotelesowską filozofię. Po dwóch latach Izaak stracił ochotę do tej nauki. Sam zaczął studiować dzieła Francisa Bacona, Kartezjusza oraz innych uczonych. Jego wielkim hobby stała się matematyka i zjawiska niebieskie.
    W 1664 roku Newton został stypendystą Trinity, a rok później uzyskał tytuł bakalaureata, co pozwoliło mu swobodnie prowadzić własne badania.
    Jednak wybuchła Wielka Zaraza. Zamknięto uniwersytet. Izaak powrócił do rodzinnego domu, gdzie spędził dwa lata. Tam też – opierając się na geometrii Kartezjusza – stworzył rachunek różniczkowy – dział matematyki, który pozwala na obliczenie prędkości zachodzących zmian dowolnych wielkości.
    We wczesnej młodości, na początku swej naukowej kariery Newton odkrył już częściowo powszechne prawo ciążenia, sformułował podstawowe prawa mechaniki i badał naturę światłą. Wyniki swoich badań starannie spisywał. Jednak opublikował je dopiero po kilku latach. W 1667 roku Izaak powrócił do Trinity. Stał się członkiem kolegium uniwersytetu w Cambridge. Jako pierwszy geniusz Newtona docenił jego nauczyciel – Izaak Barrow. 2 lata po powrocie do Cambridge Newton objął po nim katedrę matematyki. Zbudował wtedy pierwszy teleskop zwierciadlany (reflektor), co wzbudziło ogromne zainteresowanie. Dzięki temu w wieku 30 lat Izaak Newton został członkiem Royal Society. W 1684 roku Newtona odwiedził Edmund Halley – wielki astronom i matematyk. Uczeni omawiali kwestie związane z ruchem planet.
    Tezę, że planety poruszają się po orbitach epileptycznych Izaak postawił już wiele lat wcześniej, stosując swoje równania różniczkowe. Powrócił do tej kwestii i w 1684 roku opublikował De Motus Corporum, a po kolejnych latach badań przygotował obszerny traktat „Zasady matematyczne filozofii naturalnej” . W tym dziele sformułował 3 zasady dynamiki i prawo powszechnego ciążenia.

Rozwiązania

  • chocodidi

    Izaak Newton (1642-1727) - angielski fizyk, matematyk, a także teolog. był profesorem uniwersytetu w cambridge i czlonkiem znamienitych towarzystw i akademii naukowych. odkrył prawo powszechnego ciązenia, zajmował się prawami fizyki związanymi ze światłem, a także historią kościoła i związkami nauki z religią.

  • epaula00001

    Isaac Newton (ur. 4 stycznia 1643 w Woolsthorpe-by-Colsterworth, zm. 31 marca 1727 w Kensington) – angielski fizyk, matematyk, astronom, filozof, historyk, badacz Biblii i alchemik.


    Osiągnięcia:
    przedstawił prawo powszechnego ciążenia
    prawa ruchu leżące u podstaw mechaniki klasycznej
    Rozwinął prawo stygnięcia
    Podał matematyczne uzasadnienie dla praw Keplera i rozszerzył je udowadniając, że orbity są nie tylko eliptyczne, ale mogą być też hiperboliczne i paraboliczne
    Głosił, że światło ma naturę korpuskularną, czyli że składa się z cząstek.
    Sformułował twierdzenie o dwumianie i zasady zachowania pędu oraz momentu pędu.
    głosił teorie pochodzenia gwiazd
    Był twórcą rachunku wariacyjnego.

Podobne materiały

Przydatność 55% Opis przeżyć - historia Abrahama opowiedziana przez Izaaka

Od kilku dni mój ojciec, Abraham, zachowywał się jakoś nieswojo, dziwnie, wciąż unikał mnie. Gdy zostawaliśmy tylko w swojej obecności, wciąż patrzył na mnie dziwnym wzrokiem, a kiedy ja spojrzałem na niego, zaraz zajmował się czymś innym, próbując ukryć swoje zakłopotanie. Nie wiedziałem, co było przyczyną takiego tajemniczego zachowania. Matka nie zmieniła się w...

Przydatność 70% "Ofiarowanie Izaaka" - Cavaraggi; opis i porównanie obrazów

Obraz pod tytułem ?Ofiarowanie Izaaka? z 1603 roku autorstwa Caravaggia został namalowany jako pierwsza wizja spełniania życzenia, które Bóg przekazał Abrahamowi. Na obrazie widnieją trzy postacie: wyżej wymienieni ojciec i syn, anioł oraz baranek. Najbardziej zwraca na siebie uwagę osoba Abrahama ? łysego starcy z siwą brodą, wyglądającego jednak dość dobrze, jak na swój...

Przydatność 75% Pierwsza zasada dynamiki Newtona

Jeżeli na ciało nie działa żadna siła, lub działające siły równoważą się, to ciało pozostaje w spoczynku lub porusza się ruchem jednostajnym po linii prostej.

Przydatność 60% Druga zasada dynamiki Newtona

Jeżeli na ciało działa niezrównoważona siła (różna od zera), to ciało porusza się ruchem zmiennym i przyspieszenie w tym ruchu jest wprostproporcjonalne do działającej siły a odwrotnie proporcjonale do masy.

Przydatność 80% 3 zasady dynamiki Newtona

I zasada dynamiki Newtona
Jeżeli na ciało nie działa żadna siła lub siły działającwe równoważą sie to ciało to pozostaje w spoczynku lub porusza się ruchem jednostajnym prostoliniowym
II zasada
Jeżeli na ciało działa siła niezrównoważona to ciało to porusza się ruchem zmiennym wartość przyspieszenia w tym ruchu jest wprost proporcjonalna do masy ciała i do...

0 odpowiada - 0 ogląda - 3 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji