Treść zadania

patt17

1. Adam Naruszewicz aktywnie włączał się w reformy w kraju, był także orędownikiem ideałów oświecenia. Chudy literat powstał w 1773 roku, w atmoswerze poprzedzającej utworzenie Komisji Edukacji Narodowej. Wypisz z utworu cytaty pełniące funkcję sentencji (złotych myśli) związanych z oceną poziomu współczesnej Naruszewiczowi szlachty i obrazem epoki.

2. Badacze literatury określają Chudego literata jako "zjadliwy portret sarmackiej prowincji". Postaraj się uzasadnić tę ocenę (przypomnij sobie cechy sarmatyzmu). Jakimi metodami obrazowania posługuje się poeta? Co świadczy o "zjadliwości" zarysowanego portretu? Wskaż te elementy utworu, które pozwolą ci go zaliczyć do gatunku satyry.

3. Przeczytaj zawarte w wierszu opinie o stanie czytelnictwa w Polsce XVIII w. Czy można je odnieść do stanu obecnego? Czy sięgneliśmy pod tym względem dna, jak twierdzą niektórzy (według danych Głównego Urzędu Statystycznego statystyczny Polak wydał w pierwszym półroczu 2000 roku 1,7 zł na książki), czy nie jest tak źle, jak utrzymują inni? Przeprowadź wywiad na temat stanu czytelnictwa w twoim środowisku (szkole, miejscowości) z ludźmi zajmującymi się rozpowszechnianiem książek (np. bibliotekarz, księgarz, wydawca). Zapytaj o ocenę sytuacji i prognozy na przyszłość.
*Co twoim zdaniem wpływa na poziom czytelnictwa w kraju?

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Rozwiązania

0 odpowiada - 0 ogląda - 0 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji