Treść zadania
Autor: Ashley883 Dodano: 12.5.2010 (20:17)
Jakie było życie w czasach komunistycznych ? plis pomocy ;) . Mam to na jutro
Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.
Najlepsze rozwiązanie
Rozwiązania
-
maruda12 12.5.2010 (20:35)
życie zwykłych obywateli PRL
W komunistycznej Polsce panowal ustrój wzorowany na ZSRR. Mimo, ze prawa takie jak: nietykalnosc osobista, wolnosc slowa i wyznania oraz prawo do posiadania wlasnosci prywatnej byly umieszczone w konstytucji nie byly przestrzegane.
-Czy prawa te byly lamane na wiele sposobów?
-tak ,a oto niektóre z nich:
Wolnosc slowa i wyznania-
- Polacy nie mogli swobodnie wyrazac swoich opinii o rzadach Komunistów. Bylo kilku ludzi, którzy nie obawiali sie glosno wyrazac swoich pogladów, nalezeli do nich min. Jan Pawel II, Lech Walesa, Ronald Regan.
-Czy w czasach PRL-u kazdy mógł mówic co chciał i krytykowac rzeczy nie podobające mu sie???
-. Wiadomosci w telewizji, radiu i gazetach byly ocenzurowane czyli poddane kontroli wladz. Rzadzacym zalezalo na tym by do obywateli docieraly informacje dla nich wygodne.
-a czy w czasach komunistycznych kazdy mógł wyznawać religię jaka mu sie podobała?
3. Komunisci potepiali gorliwe wyznawanie wiary, lecz polski kardynal Karol Wojtyla kiedy zostal mianowany papiezem pokrzyzowal im plany. Komunisci nie chcieli by Jan Pawel II przybyl na pielgrzymke do Polski lecz nie mogli tego zabronic poniewaz zalezalo im na dobrej reputacji wsród innych krajów, a nie przyjecie papieza zniszczyloby ja. W 1979 roku kiedy Jan Pawel II przyjechal do Polski i glosno wyrazil swoja opinie na temat komunizmu, opinie niezbyt pochlebna dla rzadów wbil pierwszy gwóźdź do trumny komunizmu. Po jego opinii dopiero na nowo zaczeto miec nadzieje na upadek tego ustroju.
-a czy w tych czasach powstała jakaś partia chcaca upadku komunizmu???
- W koncu powstal zwiazek Solidarnosc. Który chcial upadku komunizmu. Byl organizatorem wielu strajków robotniczych w obronie pracowników. Komunisci dazyli do upadku tego Ruchu. Aresztowali nawet jego przywódce Lecha Walese. USA dawalo fundusze Solidarnosci.
Czy podczas wyborów obywatele mieli wpływ na wyniki głosowania??
- Wladze ograniczaly do minimum wplyw obywateli na rzady kraju. Obywatele mimo, iz musieli stawiac sie na glosowaniach nie mieli wplywu na wyniki. Wyniki byly falszowane badz byla tylko tzw. Jedna lista. Jedna lista to taka na której widnialy nazwiska tylko Komunistów. Dlatego Komunizm utrzymywal sie w Polsce tak dlugo.
Wszystkie te czynniki wplywaly na lamanie praw czlowieka, jednakze niektóre z nich wplywaly takze na upadek Komunizmu
-jak traktowano zwolenników demokracji??
Nietykalnosc osobista-
- Aresztowano tysiace osób, które traktowano jak potencjalnych wrogów. Byli to glównie zwolennicy demokracji oraz niepodleglosci. W procesach tych osób czesto zapadaly bardzo wysokie wyroki, nawet kary smierci. Dopiero po zakonczeniu okresu stalinowskiego zaprzestano najokrutniejszych przesladowan.
-A czy to prawda że agenci SB śledzili przeciwników Komunizmu?
- Ludzie, którzy dzialali przeciwko Komunistom byli sledzeni. A informacje o nich do odpowiednich instytucji podawali agenci SB. W ten sposób ludzie sledzeni nie posiadali prywatnosci. Jednym slowem ograniczono ich wolnosc osobista.
Komunisci Nie tolerowali jakichkolwiek przejawów nieposluszenstwa oraz wyrazania opinii innych niz ich wlasne. Za nieposluszenstwo mozna bylo trafic do wiezienia lub nawet umrzec.
Powinno pomóc ;DDodawanie komentarzy zablokowane - Zgłoś nadużycie
Podobne zadania
Historia ( WAŻNE ) NA JUTRO POMOCY!!! Przedmiot: Historia / Szkoła podstawowa | 1 rozwiązanie | autor: Niveaaa279 11.4.2010 (20:58) |
plisssss pomocy odwdzięcze sie prosze pomurzcie Przedmiot: Historia / Szkoła podstawowa | 2 rozwiązania | autor: natka73402 12.4.2010 (16:30) |
Proszę pomocy!! Przedmiot: Historia / Szkoła podstawowa | 1 rozwiązanie | autor: napi 14.4.2010 (15:10) |
pomocy!!dlaczego Władysław Herman otrzymał taki przydomek??pisać! Przedmiot: Historia / Szkoła podstawowa | 4 rozwiązania | autor: niunia92-17 14.4.2010 (16:14) |
POMOCY Przedmiot: Historia / Szkoła podstawowa | 1 rozwiązanie | autor: Niki838 19.4.2010 (19:21) |
Podobne materiały
Przydatność 55% Autorytety moralne w czasach rządów komunistycznych
Polska była jednym z krajów, w których rządy komunistów ograniczały korzystanie przez ludzi z podstawowych swobód, takich jak np. wolność słowa i wyznania. Polityka państwa, na którą społeczeństwo nie miało wpływu poprzez fałszowanie wyborów, zmuszanie do głosowania bez skreśleń wzbudzało w Polakach bunt i coraz większą...
Przydatność 75% Łańcuch pomocy
1. Ocena, zabezpieczenie miejsca wypadku • Rozpoznanie (co się wydarzyło i co może się jeszcze wydarzyć) • Jakie są zagrożenia ( dla ratującego, poszkodowanych i świadków zdarzenia) • Zabezpieczenie m-ca wypadku aby zapobiec kolejnym nieszczęśliwym zdarzeniom • Zebrać informacje od świadków 2. Ocena ilości i stanu poszkodowanych • Ilu jest poszkodowanych...
Przydatność 50% Stowarzyszenia Pomocy
Nazwa: stowarzyszenie Pomocy Nieletnim Narkomanom Siedziba: ul. Szpitalna 276 Piekary Śląskie Teren Działania: ogólnopolski Osoba reprezentująca: psycholog Karolina Nowak (dane fikcjne) Cele działania: -swiadczenie wszechstonnej pomocy młodzieży, która nie potrafi sobie poradzić z "używkami" -pokrywanie w miarę posiadanych środków kosztów leczenia i badać...
Przydatność 50% Pomagajmy kiedy wołają pomocy
Wielkim problemem naszego społeczeństwa, nie dostrzegalnym przez niektórych, są samobójstwa. Czasami wydaje się, że problem ten nas nie dotyczy, lecz to nieprawda, bo ta tragedia, może spotkać nas, lub naszych bliskich, w momencie, w którym najmniej będziemy się tego spodziewać. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia i Międzynarodowego Stowarzyszenia Zapobiegania Samobójstwa...
Przydatność 75% Zadania ośrodka pomocy społecznej
Pomoc społeczna polega w szczególności na: 1. przyznawaniu i wypłacaniu przewidzianych ustawą świadczeń; 2. pracy socjalnej; 3. prowadzeniu i rozwoju niezbędnej infrastruktury socjalnej; 4. analizie i ocenie zjawisk rodzących zapotrzebowanie na świadczenia z pomocy społecznej; 5. realizacji zadań wynikających z rozeznanych potrzeb społecznych; 6. rozwijaniu nowych form...
0 odpowiada - 0 ogląda - 2 rozwiązań
0 0
Konto usunięte 12.5.2010 (20:22)
W rzeczywistości władze ograniczały do minimum wpływ obywateli na rządy kraju. Obywatele mimo, iż musieli stawiać się na glosowaniach nie mieli wpływu na wyniki. Wyniki były fałszowane bądź była tylko tzw. "Jedna lista", na której widniały nazwiska tylko Komunistów.
Polacy nie mogli swobodnie wyrażać swoich opinii o rządach Komunistów. Aresztowano tysiące osób, które traktowano jak potencjalnych wrogów. Byli to głównie zwolennicy demokracji oraz niepodległości. W stosunku do tych osób stosowano groźby i aresztowania. W procesach często zapadały bardzo wysokie wyroki, nawet kary śmierci. Dopiero po zakończeniu okresu stalinowskiego zaprzestano najokrutniejszych prześladowań. Ludzie, którzy działali przeciwko Komunistom byli śledzeni. A informacje o nich agenci Służb Bezpieczeństwa podawali do odpowiednich instytucji . W ten sposób ludzie śledzeni nie posiadali prywatności, ograniczono ich wolność osobistą.
Wiadomości w telewizji, radiu i gazetach były ocenzurowane czyli poddane kontroli władz. Rządzącym zależało na tym by do obywateli nie docierały informacje dla nich niewygodne. Ludzie po kryjomu słuchali Radia Wolna Europa, gdzie dowiadywali się prawdziwych wiadomości.
Komuniści potępiali gorliwe wyznawanie wiary. Osoby chodzące do kościoła były dyskryminowane. Wiele osób pracujących na stanowiskach mundurowych ukrywały swoją wiarę. Bali się chodzić do kościoła a chrzest,komunie oraz śluby odbywały się w innych kościołach.
Żywność oraz ubrania były limitowane i kupowane na kartki. Ludzie stali długie godziny w kolejkach
Dodawanie komentarzy zablokowane - Zgłoś nadużycie