Treść zadania

mariola0111

Co robić by oszczędzać wodę .?

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    -do płukania zębów zawsze używaj kubka z wodą, nie nabieraj wody rękami do ust z nieustannie lejącego się kranu
    -goląc się odkręcaj wodę tylko na spłukanie maszynki i twarzy, w międzyczasie niech kran będzie zakręcony
    -jeżeli masz bojler z którego leci gorąca woda i trudno jest szybko ustawić średnią temperaturę wody, do mycia rąk najpierw odkręcaj kurek zimną wodą a potem dodaj trochę ciepłej
    – bardzo często, jak woda jest zbyt gorąca, uciekamy z rękami żeby na chwilę wystygły i znów trochę spłukujemy, tracąc na te przerwy więcej wody niż byśmy użyli na całą czynność mycia rąk w letniej temperaturze
    można zmniejszyć ilość wylatującej wody ze zbiornika z toalety, poprzez odpowiednie wyregulowanie spłuczki
    szybki prysznic jest o wiele bardziej oszczędny niż kąpiel w wannie.
    - Napełniając wannę od razu zatkaj odpływ, zimna woda, która leje się na początku zostanie ogrzana przez płynącą później ciepłą wodę. Napełniaj wannę do 1/3 jej objętości, bo jak się zanurzysz w wodzie to poziom wody wzrośnie
    -biorąc prysznic korzystaj z wody z przerwami – wstępne opłukanie się, przerwa na namydlenie się i szybkie spłukanie

Rozwiązania

  • lotos

    -uzywac prysznica zamiast wanny
    -nie zostawiac odkreconego kranu
    -

  • klaudia12

    Od czego zacząć?
    Pierwszą rzeczą jaką powinno się w domu zrobić jest uszczelnienie wszystkich przeciekających kranów i spłuczek. Wymiana perlatorów w kranach i prysznicach na bardziej efektywne może również przynieść duże oszczędności. Perlator jest to rodzaj wylewki przykręconej do końca kranu. Napowietrza on strumień wody i ogranicza jej przepływ, dzięki czemu strumień optycznie jest taki sam jak przed wymianą, jednak oszczędność wody może sięgać nawet 80%. Oczywiście kupując perlator powinno się go dobrać do danego pomieszczenia, a także do własnych preferencji, np. w łazience, gdzie umywalkę używa się głównie do mycia rąk i zębów, nie jest potrzebny duży strumień wody, więc tutaj można dać taki, który przepuszcza mniejszą ilość wody. Zakup perlatorów wiąże się z niewielkim wydatkiem (15 – 25zł), który może się zwrócić nawet po miesiącu użytkowania.
    Skoro już jesteśmy w łazience to przeanalizujmy jak na co dzień można w tym pomieszczeniu zmniejszyć zużycie wody:
    do płukania zębów zawsze używaj kubka z wodą, nie nabieraj wody rękami do ust z nieustannie lejącego się kranu
    goląc się odkręcaj wodę tylko na spłukanie maszynki i twarzy, w międzyczasie niech kran będzie zakręcony
    jeżeli masz bojler z którego leci gorąca woda i trudno jest szybko ustawić średnią temperaturę wody, do mycia rąk najpierw odkręcaj kurek zimną wodą a potem dodaj trochę ciepłej – bardzo często, jak woda jest zbyt gorąca, uciekamy z rękami żeby na chwilę wystygły i znów trochę spłukujemy, tracąc na te przerwy więcej wody niż byśmy użyli na całą czynność mycia rąk w letniej temperaturze
    można zmniejszyć ilość wylatującej wody ze zbiornika z toalety, poprzez odpowiednie wyregulowanie spłuczki
    szybki prysznic jest o wiele bardziej oszczędny niż kąpiel w wannie. Napełniając wannę od razu zatkaj odpływ, zimna woda, która leje się na początku zostanie ogrzana przez płynącą później ciepłą wodę. Napełniaj wannę do 1/3 jej objętości, bo jak się zanurzysz w wodzie to poziom wody wzrośnie
    biorąc prysznic korzystaj z wody z przerwami – wstępne opłukanie się, przerwa na namydlenie się i szybkie spłukanie
    Używając pralki lub zmywarki do naczyń, zanim je włączysz upewnij się, że są pełne ,lub włącz program oszczędnościowy.
    W kuchni najwięcej wody zużywa się na mycie naczyń, dlatego przed myciem zatkaj odpływ w zlewie i zalej wszystkie brudne naczynia wodą z płynem. Przetrzyj każde naczynie myjką, a następnie szybko spłukaj pod niewielkim strumieniem wody.
    Sposobów na oszczędzanie wody jest wiele i sami możecie jeszcze wymyślać nowe. Możecie spisywać stan liczników wody co miesiąc, żeby zaobserwować czy te metody są skuteczne i dzielić się nimi na naszym forum w kategorii „Porady i dyskusje”.
    Może pomoże i liczę na najlepsze ;D

  • userphoto

    WEWNĄTRZ

    1.Nigdy nie wylewaj niepotrzebnie wody, kiedy można jej użyć np.: do podlewania kwiatów, ogrodu, czy sprzątania

    2.Sprawdź czy Twoje instalacje wodociągowe nie mają przecieków. Odczytaj swój wodomierz przed i po dwugodzinnym nie korzystaniu z wody. Jeżeli nie wykazuje dokładnie tego samego, masz przeciek.

    3.Napraw kapiące krany wymieniając uszczelki. Jeżeli kran kapie z częstotliwością 1 kropli na sekundę można oczekiwać utraty 11935 litrów wody rocznie. Zostanie to dodane do kosztów Twojego rachunku za wodę i ścieki.

    4.Sprawdź, czy nie wycieka woda ze zbiornika Twojej toalety. Dodaj do zbiornika barwnik spożywczy. Jeżeli występuje przeciek barwnik pojawi się w ciągu 30 minut. Sprawdź, czy nie ma tam zużytych, zardzewiałych czy zepsutych części. Większość z nich jest niedroga, dostępna i łatwa w montażu.. (Spuść wodę od razu po teście, aby barwnik nie zabarwił zbiornika)

    5.Unikaj zbędnego spłukiwania toalety. Chusteczki, owady i inne tego typu śmieci wynieś raczej do kosza na odpadki, niż do toalety.

    6.Bierz szybki prysznic. Zastąp natrysk wersją oszczędnościową, z małym strumieniem.

    7.Używaj małej ilości wody do kąpieli. Napełniaj wannę w 1/3 , a przedtem zatkaj odpływ korkiem. Początkowy napływ zimnej wody może być ogrzany przez dodatnie później gorącej.

    8.Nie pozwól , aby woda była odkręcana, kiedy golisz się lub myjesz twarz.

    9.Zmień wszystkie nie oszczędzające wody krany, przez zainstalowanie napowietrzaczy (aeratorów) z ogranicznikiem strumienia.

    10.Używaj zmywarki i pralki tylko wtedy, kiedy ją uzupełnisz lub ustaw na program oszczędnościowy, zużywający wodę w ilości adekwatnej do wielkości załadunku.

    11.Kiedy zmywasz ręcznie napełnij jedna komorę zlewu lub miskę wodą z płynem. Spłukuj szybko po niewielkim strumieniem bieżącej wody.

    12.Przechowuj wodę do picia w lodówce, a nie odkręcaj jej za każdym razem, kiedy chcesz się napić zimnej wody.

    13.Nie używaj bieżącej wody do rozmrażania mięsa lub mrożonek. Odmrażaj jedzenie przez noc w lodówce lub mikrofalówce.

    14.Aby dobrze spłukać odpady ze zlewozmywaka potrzeba dużo wody. Jeśli masz taką możliwość załóż kompostownik na odpadki jedzenia, gdyż nawet kosz na śmieci nie jest do tego odpowiednim miejscem.

    15.Rozważ zainstalowanie natychmiastowego podgrzewacza wody do kuchni, aby nie odkręcać wody, czekając na jej podgrzanie. To obniży koszty w Twoim gospodarstwie.

    16.Zaizoluj rury. Będziesz miał szybciej ciepłą wodę i unikniesz jej marnowania, kiedy się podgrzewa.

    17.Dostosowując temperaturę ciepłej wody, zamiast zwiększać strumień spróbuj go zmniejszać.

    18.Jeżeli rączka przy zbiorniku toaletowym zacina się i pozwala wodzie nieustannie lecieć, wymień ją lub wyreguluj.



    NA ZEWNĄTRZ

    1.Trawnik podlewaj oszczędnie. Ogólną regułą jest to, że trawa potrzebuje podlewania latem co 5 - 7 dni. Obfity deszcz eliminuje konieczność podlewania nawet do 2 tygodni.

    2.Podlewaj trawniki wczesnym rankiem, kiedy temperatura i prędkość wiatru są najniższe. To redukuje straty wynikłe na skutek parowania.

    3.Nie mocz ulicy, podjazdu i chodnika. Ustaw zraszacz tak, aby podlewać tylko trawnik i kwiaty, a nie miejsca wybetonowane.

    4.Używaj najbardziej ekonomicznego zraszacza.

    5.Podnieść ostrza kosiarki co najmniej o 3 cm . Nóż usytuowany wyżej powoduje, że trawa jest lepiej ukorzeniona i lepiej utrzymuje wilgotność niż trawnik krótko przystrzyżony.

    6.Unikaj zbyt dużej ilości nawozów, bo zwiększają zapotrzebowanie trawy na wodę. Stosuj te, które zawierają wolno uwalniające się nierozpuszczalne w wodzie formy azotu.

    7.Okrywaj ziemię korą dla zachowania wilgotności. To pomaga kontrolować chwasty, które konkurują z roślinami o wodę.

    8.Niektóre trawy, skalniaki, krzewy i drzewa nie potrzebują zbyt częstego podlewania i zazwyczaj mogą przetrwać okresy suszy bez podlewania. Grupuj razem rośliny o podobnym zapotrzebowaniu na wodę.

    9.Nie myj wężem wjazdu czy chodnika - używaj szczotki co zaoszczędzi setki litrów wody.

    10.Wyposaż swój wąż w zamykaną końcówkę, która pozwala regulować strumień wody. Kiedy skończysz zakręć kran, aby uniknąć przecieków.

    11.Nie zostawiaj węża i zraszacza bez obsługi. Używaj kuchennego zegara, aby przypominać sobie i wyłączeniu podlewania trawnika.

    12.Sprawdzaj regularnie połączenia i zawory w wężu.

    13.Myj samochód w myjni, która stosuje recykling wody.

    14.Unikaj instalacji fontann, jeśli nie mają zamkniętego obiegu wody. Sprawdź gdzie będą najmniejsze straty wody spowodowane parowaniem i wiatrem.

Podobne zadania

mariola0111 Chemia, proste - zobacz. Przedmiot: Chemia / Gimnazjum 4 rozwiązania autor: mariola0111 12.5.2010 (20:02)
sylwia987 proste wejdź Przedmiot: Chemia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: sylwia987 11.9.2010 (13:42)
Sun proste Przedmiot: Chemia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: Sun 12.9.2010 (13:13)
martakotek7 proste dosw. z herbata! jedno zadanko. pomocy ! Na jutro ! zapomnialam ;( Przedmiot: Chemia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: martakotek7 14.9.2010 (22:06)
kujonek313 POMOCY!!! PROSTE!!! Przedmiot: Chemia / Gimnazjum 4 rozwiązania autor: kujonek313 15.9.2010 (14:35)

Podobne materiały

Przydatność 50% Maszyny proste

Maszyny proste nie zmniejszają pracy,ułatwiają jedynie jej wykonanie.Pozwalają na to, żeby mniejszą siłą działać na dłuższej drodze i wykonać taką samą pracę jak przy działaniu dużą siłą na krótszej drodze.Podstawowymi cechami maszyny prostej są przełożenie siły czyli stosunek obciążenia do siły działającej;przełożenie prędkości i sprawność,czyli stosunek...

Przydatność 75% Maszyny proste.

1.1. Co to są maszyny proste? Maszyny proste- są to urządzenia, które pozwalają na użycie niewielkiej siły przy podnoszeniu, przesuwaniu ciężarów lub rozszczepianiu materiałów. Istotą ich działania jest zmiana pracy siły działającej na pewnej drodze na prace mniejszej siły na odpowiednio dłuższej drodze. Należy pamiętać, że maszyny proste nie zmniejszają...

Przydatność 55% Maszyny proste

Praca jest w załączniku

Przydatność 55% Maszyny Proste

Są to urządzenia mechaniczne umożliwiające zastąpienie pracy W1 = F1*s1 (określonej siły F1 na określonej drodze s1) równą jej pracą W2 = F2*s2 (siły F2 znacznie mniejszej od siły F1, lecz na drodze s2 odpowiednio większej od drogi s1). Istnieją 2 podstawowe klasy maszyn prostych: przesuwne (równia pochyła) i obrotowe (dźwignia); równię pochyłą stosuje się w różnego...

Przydatność 50% Maszyny proste

Maszyny proste - (w fizyce) idealizacje prostych rzeczywistych mechanizmów urządzeń mechanicznych wprowadzone w celu wyjaśnienia działania mechanizmów urządzeń ułatwiających wykonanie pewnych czynności (pracy) poprzez zmianę wartości lub kierunku działania siły wykonującej daną pracę. Maszyny proste określają wzajemną relację pomiędzy siłami poruszającymi a użytecznymi...

0 odpowiada - 0 ogląda - 4 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji