Treść zadania

Zochu14

Notatka na temat rozwoju wiedzy o budowie atomu.

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Odrzucenie "magicznego" podejścia alchemicznego [edytuj]

    Często przyjmuje się, że historia chemii zaczęła się w dniu kiedy Robert Boyle w swojej książce The Skeptical Chymist (1661) wyraźnie rozgraniczył chemię jako naukę od przednaukowych badań alchemicznych. Trzeba jednak zaznaczyć, że od tego czasu bardzo długo jeszcze w chemii występowała niczym nieuzasadniona wiara w sztuczne byty "filozoficzne", takie jak flogiston czy siła witalna.

    Często za początki współczesnej chemii uważa się ostateczne odrzucenie teorii flogistionu przez Antoine Lavoisiera, w wyniku odkrycia przez niego tlenu oraz zaproponowania prawa zachowania masy w 1783 r.

    Ostatni z "bytów filozoficznych", pokutujący jeszcze od czasów alchemicznych - siła witalna, został odrzucony na skutek dość przypadkowego otrzymania mocznika z nieorganicznych substratów przez Friedricha Wöhlera w 1828 r. Pierwszą syntezę mocznika uważa się obecnie za początek współczesnej chemii organicznej. Wcześniej sądzono, że otrzymanie jakichkolwiek związków organicznych na drodze syntezy z nieorganicznych substratów jest niemożliwe, gdyż do ich otrzymania była rzekomo niezbędna tajemnicza siła witalna, którą zawierać miały w sobie wszystkie żywe organizmy, i której miała być pozbawiona materia nieożywiona.

    Drugim krokiem milowym w powstaniu współczesnej chemii było przyjęcie teorii atomistycznej, zaproponowanej w znanej dzisiaj formie przez Johna Daltona na początku XIX w. Teoria ta jednak nie została przyjęta od razu. Niemal przez cały XIX w. środowisko chemików było podzielone na jej zwolenników i przeciwników. Do najbardziej znanych przeciwników teorii atomistycznej zaliczali się: Wilhelm Ostwald i Ernst Mach, którzy rozwijali teorię ciągłej struktury materii i bardzo energicznie zwalczali "nienaukową wiarę w istnienie atomów". Teoria ciągłości materii była paradygmatem chemii prawie do początków XX w., mimo że wiele badań (prowadzonych m.in. przez Amadeo Avogadro i Ludwiga Boltzmanna) dowodziło, że jednak atomy istnieją. Twierdza paradygmatu ciągłości struktury materii została ostatecznie obalona dopiero przez eksperymenty Jean Perrina, dowodzące bez żadnych wątpliwości atomowego wyjaśnienia natury ruchów Browna, dokonanego przez Alberta Einsteina.

    Układ okresowy i pełen rozwój teorii atomistycznej [edytuj]

    Kolejnym, kluczowym punktem w rozwoju chemii była też koncepcja układu okresowego pierwiastków zaproponowania równolegle przez Dmitrija Mendelejewa i Lothara Meyera w roku 1870. Układ ten umożliwił Mendelejowi przewidywać własności jeszcze nie odkrytych dotąd pierwiastków chemicznych takich jak german (nazwany przez Mendelejewa ekakrzemem), gal i skand, które następnie jeszcze za jego życia odkrywano, potwierdzając słuszność jego wniosków.

    W pierwszej połowie XX w. paradygmatem chemii "zatrzęsło" odkrycie subtelnej struktury budowy atomu - w szczególności odkrycie istnienia jądra atomu przez Ernesta Rutherforda w 1911 r. oraz odkrycie zależności między liczbą atomową a strukturą powłok elektronowych przez Henryego Moseleya w 1913 r., które to dokonania ostatecznie wyjaśniły dlaczego własności chemiczne pierwiastków zależą od miejsca zajmowanego w układzie okresowym. Częściowo na bazie tych dokonań, a także zastosowania teorii kwantów Maxa Plancka, w 1914 r. Niels Bohr zaproponował pierwszy model orbitalnej struktury atomu wodoru.

    Kolejnym wstrząsem, który nastąpił niemal zaraz, bo w latach 30. XX w., było zaadaptowanie dokonań mechaniki kwantowej do zrozumienia natury własności chemicznych pierwiastków i ich zdolności do tworzenia wiązań chemicznych. Połączenie zasady nieoznaczoności Wernera Heisenberga (1927) z zakazem Pauliego (1924) oraz równaniem Schrödingera (1927) doprowadziło do powstania kompletnej teorii orbitali atomowych, a później cząsteczkowych, które w dużym stopniu wyjaśniły mechanizm powstawania i naturę wiązań chemicznych.


    skopiowane z wikipedii;)

Rozwiązania

Podobne zadania

Placek Właściwości związków o budowie jonowej. Przedmiot: Chemia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: Placek 9.4.2010 (21:56)
klidi96 1. Korzystając z różnych źródeł wiedzy podaj po dwa przykłady a) Przedmiot: Chemia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: klidi96 4.5.2010 (15:34)
janosik1995 Jakie są różnice w budowie i właściwościach kwasu stearynowego i oleinowego? Przedmiot: Chemia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: janosik1995 12.5.2010 (17:15)
skibus1996 Oblicz masę atomu wapnia wyrażoną w gramach, znając jego masę Przedmiot: Chemia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: skibus1996 20.5.2010 (15:44)
DOREK96 BUDOWA ATOMU Przedmiot: Chemia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: DOREK96 24.5.2010 (19:07)

Podobne materiały

Przydatność 55% Teoria budowy atomu.

Każda substancja składa się z malutkich cząsteczek, zwanych atomami. Są one tak małe, że w główce od szpilki mieści się ich miliony. Łączą się one w grupy zwane cząsteczkami, z których największe są złożonymi strukturami, składającymi się z tysięcy atomów. Atom [ gr.]- najmniejsza cząstka pierwiastka chemiczna mająca jeszcze własności chemiczna tego pierwiastka....

Przydatność 65% Twórcy teorii budowy atomu

DEMOKRYT {filozof grecki} -> obserwował kształty i stwierdził, że materia musi być zbudowana z niepodzielnych cząstek ARYSTOTELES -> mówił, że materia jest ciągła i żywioły się mieszają, [ co było niesłuszne, ale lubili go więc długo popierano jego teorię ] ROBERT BOYLE {angielski fizyk, chemik i filozof } -> wprowadził podział substancji na pierwiastki i...

Przydatność 50% Historia budowy atomu

HISTORIA ROZWOJU CHEMII POD WZGLĘDEM POGLĄDÓW NA BUDOWĘ ŚWIATA. Około 2500 lat temu greccy filozofowie zadali sobie pytanie - z czego zbudowany jest świat? Przez wieki uczeni próbowali odpowiedzieć na ów pytanie, gdyż niewątpliwie gwarantowało to sławę, szacunek i byłoby to niebanalne osiągnięcie. W dodatku ciekawość ludzka nie zna granic, od dawna interesował ludzi i...

Przydatność 80% Rozwój poglądów na temat atomu

Około 2500 lat temu greccy filozofowie zadali sobie pytanie- z czego zbudowany jest świat ? Przez wieki uczeni próbowali odpowiedzieć na to pytanie . Demokryt z Abdery, żyjący ok. 460- 370 filozof grecki , był twórcą atomizmu. Naturę pojmował jako ciągły ruch materialnych, niepodzielnych i wiecznych cząsteczek (atomów), których połączenie daje różnorodne ciała ....

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji