Treść zadania
Autor: karola369 Dodano: 12.5.2010 (16:50)
Opisz dowolny region lub miejsce w Polsce uwzględniając jego walory turystyczne.
Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.
Najlepsze rozwiązanie
Rozwiązania
0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań
0 0
edzia1111 12.5.2010 (20:32)
Region Lubuski, dzięki swym walorom przyrodniczym, historycznym i gospodarczym, jest jednym z najatrakcyjniejszych obszarów zachodniej Polski. Obejmuje swym zasięgiem tereny nad Nysą Łużycką, Obrą, dolną Wartą i środkową Odrą, granicząc od zachodu z niemieckimi landami: Brandenburgią i Saksonią, a po stronie polskiej z województwami: zachodniopomorskim, dolnośląskim i wielkopolskim.
Lubuskie dysponuje bogatą ofertą atrakcji turystycznych, przede wszystkim dzięki swoim walorom naturalnym. Jest jednym z pięciu regionów o najniższym zanieczyszczeniu środowiska. Dla ochrony tego obszaru, którego blisko połowę stanowią kompleksy leśne, – co daje regionowi pierwsze miejsce w kraju – utworzone zostały liczne rezerwaty, parki krajobrazowe i zespoły przyrodniczo – krajobrazowe, obejmujące 30% powierzchni województwa. Należą do nich m. in.: fragment Drawieńskiego Parku Narodowego, Park Narodowy „Ujście Warty”, parki krajobrazowe, 48 rezerwatów i 1800 pomników przyrody. Lubuskie jest ważnym ośrodkiem ornitologicznym z rezerwatem w Słońsku, gdzie zamieszkuje ponad 200 różnych gatunków ptaków. Warte odwiedzin są także parki krajobrazowe.
Lubuskie to kraina nie tylko lasów, ale także jezior: znajduje się tu ich ponad 500. Atrakcje tego obszaru zostaną docenione przez miłośników przyrody, aktywnego wypoczynku, myślistwa czy rybołówstwa. Znajdują się tu ośrodki łowieckie i jeździeckie. Liczne jeziora i rzeki sprzyjają miłośnikom sportów wodnych. Województwo przecina wiele szlaków kajakowych. Nad jeziorami działają dobrze wyposażone ośrodki żeglarskie. Przez region przebiega europejska trasa rowerowa R-1 oraz liczne lokalne ścieżki.
Godną polecenia atrakcją turystyczną województwa lubuskiego jest Międzyrzecki Rejon Umocniony (MRU). Ten unikatowy na skalę europejską podziemny system fortyfikacji, zbudowany przez Niemców w latach międzywojennych i w czasie II wojny światowej, porównywany jest z Linią Maginota. Składa się z kilkudziesięciu bunkrów połączonych podziemnymi tunelami, tworzącymi przemyślny labirynt o dł. ok. 30 km, który podczas wojny był częścią linii obronnej – Wału Wschodniego (Ostwall). Kilkadziesiąt bunkrów połączonych podziemnymi tunelami, kanałami i mostami fortecznymi można zwiedzać wytyczoną kilkukilometrową trasą podziemną lub trasą specjalną – 11 – kilometrową, która jest najdłuższym tego typu szlakiem w Polsce udostępnionym dla turystów. Dodatkową atrakcją Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego jest jeden z największych w Europie rezerwat nietoperzy. W podziemiach MRU zimuje ich ok. 30.000, należących do 12 gatunków.
Łagów zwany Perłą Ziemi Lubuskiej to kolejna atrakcja turystyczna województwa. To mała, przepięknie usytuowana miejscowość, pomiędzy dwoma jeziorami Łagowskim i Trześniowskim z Zamkiem Joanitów. Co roku odbywa się tam Festiwal Filmowy. Wyjątkową atrakcją regionu a zwłaszcza dla dzieci jest również ogród zoologiczny – ZOO-Safari w Świerkocinie z kilkuset zwierzętami ze wszystkich kontynentów.
Oprócz licznych zalet przyrodniczych region – dzięki swej bogatej historii – obfituje w liczne zabytki architektury. Ciekawą atrakcją Ziemi Lubuskiej są muzea: Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, które prezentuje wystawę dotyczącą produkcji win – jedyne tego typu w Polsce (z tradycją tą związane jest także święto Zielonej Góry - Winobranie, odbywające się corocznie we wrześniu), Muzeum Wojskowe w Drzonowie, Muzeum Etnograficzne – Skansen w Ochli, Muzeum Lubuskie w Gorzowie Wlkp., Muzeum Martyrologii Alianckich Jeńców Wojennych w Żaganiu oraz Muzeum Ikon w Międzyrzeczu.
Dodawanie komentarzy zablokowane - Zgłoś nadużycie