Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.
Najlepsze rozwiązanie
Rozwiązania
-
Konto usunięte, 11.5.2010 (19:46)
Porcelana
Tę najpiękniejszą, najszlachetniejszą odmianę ceramiki wynaleźli Chińczycy. Mieli do niej stosunek wyjątkowy - poświęcali jej tyle uwagi i teoretycznych rozważań, co Europejczycy malarstwu czy rzeźbie. Już w X w. Porcelana w Chinach była rozpowszechniona, a zachowane okazy świadczą, że przemysł ten stal na najwyższym szczeblu doskonałości. Tam też pojawili się pierwsi kolekcjonerzy porcelany - najstarsze zbiory liczą ponad 800 lat.
Wieść o chińskiej porcelanie przywiózł do Europy Marco Polo (1298 r.) Dwieście lat później Portugalczyk Vasco da Gama odkrył drogę morską do Indii, dzięki czemu aż do osiemnastego wieku sprowadzano z Azji nie tylko jedwab, przyprawy korzenne i rzadkie gatunki drewna, ale także porcelanę.
Była bardzo droga, droższa nawet od srebra, a handel nią przynosił ogromne zyski. W XVI-XVII w. na porcelanę stać było tylko przedstawicieli najwyższych kręgów społeczeństwa, a jednak możni chętnie otwierali dla niej sakiewki. Istniał bowiem przesąd, że porcelanowe naczynie rozpada się w zetknięciu z trucizną, podaną w potrawie lub napoju.
Alchemia ceramiki
Zainteresowanie porcelaną z Dalekiego Wschodu stało się przyczyną usilnych prób odkrycia sekretu wytwarzania masy porcelanowej. Europejczykom udało się to dopiero po wielu latach.
We Włoszech i Francji epoki Renesansu, gdy moda na eksperymenty alchemiczne była powszechna, niektórzy magnaci próbowali odkryć tajemnicę wytwarzania tej odmiany ceramiki. Czasem próby te kończyły się sukcesem, i tak ok. 1560 r. powstała we Florencji tzw. porcelana medycejska, która przydawała blasku dworowi Francesco Maria de Medici. Źródła mówią, że w 1613 r. W Pallazzo Pitti we Florencji obdarowano gości medycejskimi herbami, malowanymi na porcelanie...
Około roku 1670 we Francji odkryto sposób produkcji porcelany frytowej. Zachowało się niewiele przedmiotów potwierdzających to osiągnięcie. Jednym z nich jest małe naczynie do musztardy z wymalowanym herbem Asselina de Villeguier, rajcy z Rouen.
Porcelanę twardą, kaolinową wynalazł w Dreźnie w 1709 roku Jan Fryderyk Boettger. Wcześniej zajmował się alchemią czyli próbami zamiany pospolitych metali w złoto. Zyskał dzięki temu tak duży rozgłos, że nawet elektor saski (a zarazem król Polski) August Mocny uwierzył w jego umiejętność uzyskiwania złota i otoczył alchemika opieką. Złota Boettger nie zrobił, za to ofiarował królowi porcelanę, która wielkiego splendoru dworowi saskiemu przydała. W 1710 r. Król przeniósł fabrykę fajansu z Drezna do Miśni, dając początek sławnej na cały świat miśnieńskiej fabryce porcelany.
Pocelana misnienska
Porcelana miśnieńska
Zależnie od składu i techniki produkcji masy porcelanowej europejską porcelanę XVIII w. dzielimy na dwie odmiany. Do pierwszej zalicza się porcelanę twardą typu miśnieńskiego. Wyrabiały ją przede wszystkim manufaktury niemieckie i inne środkowoeuropejskie (między innymi Ćmielów), rosyjskie, włoskie. Drugą odmianę stanowi porcelana miękka typu francuskiego, którą wytwarzały manufaktury we Francji, Włoszech i Hiszpanii oraz kilka manufaktur angielskich. W Anglii wynaleziono też specjalny typ porcelany miękkiej z domieszką popiołu kostnego, stąd nazwa - porcelana kostna (bone china).
Pod względem artystycznym przodująca rolę w Europie odgrywała manufaktura w Miśni. W 1720 r. przybył tam malarz Horold, który wprowadził słynne miśnieńskie farby do porcelany i wynalazł klasyczny styl miśnieńskiego malarstwa. Dla manufaktury był to czas wielkiego rozkwitu.
Serwis herbowy
Porcelanę od początku jej istnienie stosowano do wyrobu mocno dekorowanych, wytwornych serwisów stołowych, świadczących o świetności domu i dodających mu splendoru.
Pocelana misnienska
Herb na porcelanie. Miśnia
Pierwszy wielki serwis stołowy wykonano w manufakturze miśnieńskiej w latach 1735-1737 dla hrabiego Sułkowskiego i jego małżonki. Na talerzach i misach dominuje malowany herb małżonków Sułkowski-Stein, malowany farbami naszkliwnymi.
Inną wspaniałą zastawę, serwis zwany Łabędzim, zrobiono w latach 1737-1742 dla hrabiego Heinricha von Bruhla, ministra na saskim dworze. Serwis należy do największych i najpiękniejszych jakie kiedykolwiek wykonano w Miśni. Podobno składał się aż z 2200 sztuk porcelany. Dekoracja malarska serwisu ograniczała się w zasadzie do herbu złożonego Bruhl-Kolovrat (żona Bruhla była hrabianką Kolovrat). Herb umieszczono na wszystkich przedmiotach dodając tylko niewielkie kwiatki i złocenia na krawędziach naczyń. Poza tym oszczędne podkolorowanymi figurami głównym motywem zdobniczym serwisu są łabędzie, wykonane w formie płaskiego reliefu albo w postaci plastycznych figur po bokach kartuszy herbowych. Niektóre naczynia mają nawet kształt łabędzia. Od tego podstawowego motywu pochodzi nazwa serwisu.
Pocelana misnienska
Fragment zastawy
Około 1740 roku powstał w Miśni cały ciąg wielkich dworskich serwisów - z "żółtym lwem", z "czerwonym smokiem", żółty serwis Myśliwski, serwis Koronacyjny, zawsze ozdobione namalowanymi herbami rodu. W tym czasie wyroby z porcelany, mimo ich bardzo wysokiej ceny stały się dla warstw panujących, a także dla bogatego mieszczaństwa przedmiotami kolekcjonerskimi. Zgodnie ze słowami Augusta Mocnego - z porcelaną jest jak z pomarańczami, jeśli zachoruje się na jedno lub drugie, nigdy nie ma się tego dosyć i chce się zawsze mieć więcej.
Pierwsze skrzypce na stole
Porcelanę ceniono i kochano. Nie szczędzono więc trudu i kosztów, by ja pozyskać. Najlepsi malarze, rzeźbiarze i dekoratorzy stroili tę piękną, białą, lśniącą masę swoimi pomysłami tak hojnie, że porcelana stała się również dekoracją. Dawniej, przy uroczystych ucztach, ubierano stoły ozdobami z wosku lub cukru, teraz ich miejsce zajęła porcelana - obok waz, talerzy, filiżanek umieszczano na stołach grupy porcelanowych figur, a nawet kompozycje budowli.
Najbogatsze z zastaw liczyły ponad tysiąc sztuk. Do tego rodzaju zbiorowych kompozycji wybierano najczęściej tematy mitologiczne, sceny polowań i apoteozy. Przykładem takiego pokazowego nakrycia niech będzie inwentarz hrabiego Bruhla z roku 1753 - częściowy spis przedmiotów porcelanowych służących do ozdabiania stołu - oprócz waz, talerzy i innych przedmiotów użytkowych, kilkuset sztuk różnych figur wymienia on: 4 kościoły, 2 świątynie, 3 włoskie wieże, 51 domów, 13 chałup, 5 stodół, 15 stajni, 48 piramid, 6 gondoli, 3 gołębniki, młyn, skały, groty, baseny, kaplice, słupy, korony, wieńce, kaskady itd. W jednej ze świątyń mieściły się 74 figury, a sama budowla składała się z 264 części.
Widok takiego stołu musiał być imponujący. Dziś trudno to sobie wyobrazić. Podobnych i skromniejszych zastaw istniało sporo, ale w całości zachowało się ich niewiele. Zastawa z białej porcelany, wykonana w Wiedniu, przechowała się w komplecie i jest w posiadaniu klasztoru w Zwettl. Szczęśliwie zachowała się także zastawa, wykonana w Berlinie dla Katarzyny II, obecnie znajduje się w zbiorach Ermitażu w Leningradzie.
Odrębną pozycję stanowiły serwisy do kawy i herbaty, albo do czekolady. Czasem tworzyły one komplet z serwisem obiadowym, ale częściej traktowano je jako odrębne całości i szczególnie starannie artystycznie opracowywano tworząc kunsztowne "objets d' art" - pełniące rolę dekoracji, kolekcjonowane i eksponowane na równi z innymi dziełami sztuki.
Niedościgniona precyzja
Największy rozkwit porcelany w Europie przypada na wiek XVIII dzięki patronatom królewskim i książęcym. Z końcem wieku poziom artystyczny wyrobów z porcelany obniżał się. W wieku XIX warunki do rozwoju przemysłu porcelanowego nie były korzystne. Europa, zmęczona wojnami napoleońskimi, zubożała. Powstało wiele nowych fabryk porcelany we Francji, Czechach, Niemczech, we Włoszech. Nastały czasy ostrej konkurencji - walczono nie o najwyższy poziom wyrobów, ale o ich ceny, co odbiło się na wartości artystycznej.
Pocelana misnienska
Fragment zastawy
Dawne fabryki w Miśni, Sevres, czy Berlinie naśladowały stare wzory. Zawsze jednak nowe wyroby, okazywały się być gorsze od pierwowzorów. W polskich wytwórniach w Korcu, Baranówce i Tomaszowie, których działalność (z wyjątkiem pierwszej fazy Korca), przypadła już na wiek XIX, produkowano rzeczy ładne i dobre, ale nie osiągały one nigdy poziomu wyrobów manufaktur zagranicznych. W rękach naszych modelerów przybierały nieco cięższe formy, nie dorównujące finezji wyrobów sevrskich czy paryskich. Specyficzny gust polskich odbiorców sprawił, że przyswoiły się u nas tylko niektóre z powszechnie używanych w Europie wzorów. Te zaś, które zdobyły popularność, tak się upowszechniły, że stały się niejako naszą narodową własnością. Osiągnięciem polskiej porcelany była dobra kolorystyka dekoracji w wyważonych, zharmonizowanych zestawieniach barwnych. Dekoracje te były stosunkowo skromne, ale może właśnie dlatego ujmują dziś swoistą świeżością i wdziękiem.
Dopiero w drugiej połowie XIX wieku zerwano z naśladownictwem dawnych wzorów. Zaczęto szukać nowych pomysłów i stylów. Dziś porcelana służy najszerszemu ogółowi. Powstały nowe mniej czasochłonne metody zdobienia, wykorzystujące najnowszą technikę np. laserową. Nadal jednak ręcznie malowana porcelana jest najcenniejszaDodawanie komentarzy zablokowane - Zgłoś nadużycie
Podobne zadania
pomocy naczyciel srogi:( Przedmiot: Język polski / Gimnazjum | 1 rozwiązanie | autor: rudziudka12 29.3.2010 (18:32) |
Pomocy Przedmiot: Język polski / Gimnazjum | 1 rozwiązanie | autor: kasiaxD 3.4.2010 (00:58) |
Rozprawka bardzo pilna pomocy. Przedmiot: Język polski / Gimnazjum | 1 rozwiązanie | autor: milusia2725 6.4.2010 (14:55) |
Pomocy, na jutro. ! ;) ;* Przedmiot: Język polski / Gimnazjum | 4 rozwiązania | autor: anahi09 8.4.2010 (14:26) |
pomocy prosze! Przedmiot: Język polski / Gimnazjum | 2 rozwiązania | autor: Konto usunięte 13.4.2010 (15:36) |
Podobne materiały
Przydatność 75% Łańcuch pomocy
1. Ocena, zabezpieczenie miejsca wypadku • Rozpoznanie (co się wydarzyło i co może się jeszcze wydarzyć) • Jakie są zagrożenia ( dla ratującego, poszkodowanych i świadków zdarzenia) • Zabezpieczenie m-ca wypadku aby zapobiec kolejnym nieszczęśliwym zdarzeniom • Zebrać informacje od świadków 2. Ocena ilości i stanu poszkodowanych • Ilu jest poszkodowanych...
Przydatność 50% Stowarzyszenia Pomocy
Nazwa: stowarzyszenie Pomocy Nieletnim Narkomanom Siedziba: ul. Szpitalna 276 Piekary Śląskie Teren Działania: ogólnopolski Osoba reprezentująca: psycholog Karolina Nowak (dane fikcjne) Cele działania: -swiadczenie wszechstonnej pomocy młodzieży, która nie potrafi sobie poradzić z "używkami" -pokrywanie w miarę posiadanych środków kosztów leczenia i badać...
Przydatność 50% Pomagajmy kiedy wołają pomocy
Wielkim problemem naszego społeczeństwa, nie dostrzegalnym przez niektórych, są samobójstwa. Czasami wydaje się, że problem ten nas nie dotyczy, lecz to nieprawda, bo ta tragedia, może spotkać nas, lub naszych bliskich, w momencie, w którym najmniej będziemy się tego spodziewać. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia i Międzynarodowego Stowarzyszenia Zapobiegania Samobójstwa...
Przydatność 75% Zadania ośrodka pomocy społecznej
Pomoc społeczna polega w szczególności na: 1. przyznawaniu i wypłacaniu przewidzianych ustawą świadczeń; 2. pracy socjalnej; 3. prowadzeniu i rozwoju niezbędnej infrastruktury socjalnej; 4. analizie i ocenie zjawisk rodzących zapotrzebowanie na świadczenia z pomocy społecznej; 5. realizacji zadań wynikających z rozeznanych potrzeb społecznych; 6. rozwijaniu nowych form...
Przydatność 75% Apteczka pierwszej pomocy
APTECZKA PIERWSZEJ POMOCY Apteczka pierwszej pomocy jest zestawem leków , środków opatrunkowych, a także niektórych przyborów i narzędzi lekarskich. Umieszczona w odpowiednim miejscu. Powinna być umieszczona w szafce lub odpowiedniej walizeczce oznakowanej czerwonym krzyżem. Apteczkę musi znajdować się w miejscu łatwo osiągalnym, ale niedostępnym dla dzieci. Powinna zawierać...
0 odpowiada - 0 ogląda - 2 rozwiązań
0 0
bejbe94 11.5.2010 (19:41)
Aby poznać historię porcelany, trzeba cofnąć się aż o 1300 lat do Chin. Chinom zawdzięczamy nie tylko wynalezienie prochu, herbaty - również wynalezienie tajników produkcji porcelany należy przypisać Chińczykom. Były to czasy w których powstawały takie perełki jak znana kolekcja waz z dynastii Ming. Porcelana jest najszlachetniejsz formą ceramiki - to biała masa w skład której wchodzi kaolin, glina, kwarc i skalenia. Porcelanę otrzymujemy na drodze dwukrotnego wypalania - za pierwszym razem odpowiednio przygotowaną mieszankę wypala się w temperaturze nie przekraczającej 1000 stopni C, następnie pokrywa się ją szkliwem, po czym ponownie wkładana jest do pieca i tym razem wypalanie odbywa sie w temperaturze dochodzącej nawet do 1500 stopni C. Ciekawe jest to, iż obecny proces produkcji nie wiele sie różni od receptury którą posługiwali się Chińczycy na początku VII wieku naszej ery.
Ze względu na pilnie strzeżone tajniki produkcji, Europejczykom dopiero w 1709 wieku udało się odtworzyć proces wytwarzania masy porcelanowej. Za ojca europejskiej porcelany uważany jest Jan Fryderyk Boettger - alchemik z dworu Augusta Mocnego. 1710 rok, to początek sławnej na cały świat fabryki porcelany w Miśni. To właśnie w tej fabryce słynny malarz Horold wprowadził miśnieńskie farby do porcelany.
W latach 1737-1742 powstał największy i najbogatszy serwis, składający się ponoć z 2200 elementów.
W tamtych czasach porcelana miała niesamowitą wartość - za serwis porcelanowy można było stać się np. właścicielem paru wiosek wraz z jej mieszkańcami, a porcelana wnoszona do posagu przez panną młodą stanowiła jedną z najcenniejszych rzeczy. Ponadto porcelanie przypisywano moc niwelowania działania trucizn - należy pamiętać iż wówczas był to najprostszy sposób pozbycia się niewygodnej osoby.
W bogatej historii porcelany swój ślad zostawiła także polska manufaktura - w 1790 roku powstała fabryka w Ćmielowie, która wytwarza zestawy po dziś dzień.
Dodawanie komentarzy zablokowane - Zgłoś nadużycie