Treść zadania

szwarcek23

Napisz czym zasłużyli się podczas 2 wojny światowej
Maksymilian Kolbę
Krzysztof Kamil Baczyński
Jan Karski
Jan Bytnar
TYLKO NIE BIOGRAFIA!!!!!!!!!!!!!!!

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Maksymilian Kolbe-aresztowany 17 lutego 1941, przesłuchiwany i więziony na Pawiaku. 28 maja 1941 r. trafił do obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie otrzymał numer 16670. W obozie dobrowolnie wybrał śmierć głodową w zamian za skazanego współwięźnia, Franciszka Gajowniczka, który trzy lata później, 25 października 1944 został zwolniony z obozu. Kolbe zmarł 14 sierpnia 1941 dobity zastrzykiem trucizny – fenolu.

    Krzysztof Kamil Baczyński-od lipca 1943 był sekcyjnym w II plutonie „Alek” 2. kompanii „Rudy” batalionu Zośka AK w stopniu starszego strzelca pod ps. „Krzysztof”, „Zieliński”. Porzucił studia polonistyczne, aby poświęcić się konspiracji. Uczestniczył w akcji wykolejenia pociągu niemieckiego na odcinku Tłuszcz-Urle 27 kwietnia 1944. 1 lipca 1944 zwolniony z funkcji z powodu małej przydatności w warunkach polowych. Kilka dni później przeszedł do harcerskiego batalionu "Parasol" na stanowisko zastępcy dowódcy III plutonu 3. kompanii. W "Parasolu" przyjął pseudonim „Krzyś".
    Wybuch powstania warszawskiego zaskoczył go w rejonie pl. Teatralnego. Nie mogąc przedostać się na miejsce koncentracji macierzystej jednostki przyłączył się do oddziału złożonego z ochotników. Krzysztof Kamil Baczyński poległ na posterunku w Pałacu Blanka 4 sierpnia 1944 w godzinach popołudniowych, śmiertelnie raniony przez strzelca wyborowego ulokowanego prawdopodobnie w gmachu Teatru Wielkiego. Odznaczony pośmiertnie Medalem za Warszawę 1947 i Krzyżem Armii Krajowej. Pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

    Jan Karski-Podczas napaści sowieckiej na Polskę dostał się do niewoli, jednak dzięki fortelowi objęty został wymianą jeńców pomiędzy Niemcami i ZSRR. W listopadzie 1939 roku uciekł z niemieckiego transportu, dotarł do Warszawy i podjął działalność konspiracyjną. Od stycznia 1940 roku działał w misjach kurierskich władz podziemnych do rządu polskiego na uchodźstwie we Francji. W czerwcu tego roku wpadł w ręce gestapo na Słowacji. Po akcji partyzanckiej został odbity ze szpitala w Nowym Sączu. Następnie działał w Biurze Propagandy i Informacji Komendy Głównej AK. W podziemiu znany był pod pseudonimem "Witold". Jesienią 1942 roku wyruszył w najważniejszą misję swojego życia, do Wielkiej Brytanii i USA, podczas której zdał relację jako naoczny świadek z eksterminacji Żydów. W lipcu 1943 roku został przyjęty przez Franklina Roosevelta, prezydenta USA. Karski apelował o ratunek dla Żydów do przedstawicieli najwyższych władz alianckich.

    Jan Bytnar-Od początku II wojny światowej uczestniczył w konspiracyjnych działaniach Szarych Szeregów. Najpierw zajmował się małym sabotażem, a później dywersją i akcjami zbrojnymi. Od połowy 1940 działał jako łącznik PLAN-u z osadzonymi w niemieckich więzieniach śledczych w Alei Jana Christiana Szucha oraz przy ul. Daniłowiczowskiej w Warszawie. Dokonał wówczas kilku akcji sabotażowych, m.in.: zerwał wielką hitlerowską flagę z gmachu warszawskiej Zachęty oraz namalował Symbol Polski Walczącej na Pomniku Lotnika. W listopadzie 1942, po utworzeniu Grup Szturmowych w strukturach Kedywu Komendy Głównej AK, uczestniczył w akcjach bojowych m.in. Wieniec II, kiedy wysadzono w powietrze pociągi wojskowe z transportami broni dla armii niemieckiej. W dniu 2 lutego 1943 w starciu z policją niemiecką został ranny. Został aresztowany razem z ojcem 23 marca 1943 przez Gestapo w ich mieszkaniu przy al. Niepodległości 159. Został odbity przez Grupy Szturmowe trzy dni później. Zmarł 30 marca w wyniku obrażeń odniesionych na przesłuchaniach prowadzonych przez Gestapo. Mimo brutalnych tortur, w śledztwie nie wydał nikogo. Pośmiertnie mianowany harcmistrzem, a następnie podporucznikiem, odznaczony Krzyżem Walecznych.

Rozwiązania

Podobne zadania

OLCIAA474 pilne !!!!!!!!!! Przedmiot: Historia / Szkoła podstawowa 3 rozwiązania autor: OLCIAA474 21.4.2010 (16:48)
maciekkacper888 PILNE!!! NA JUTRO!!! Przedmiot: Historia / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: maciekkacper888 26.4.2010 (17:52)
floriana33 pilne!!! na jutro!!!!!!!! Przedmiot: Historia / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: floriana33 26.4.2010 (18:15)
tygrysek101 ku czci władcy lub wodza(6 lter, 6 litera to k) PILNE!!!!!!!!!!!!!! Przedmiot: Historia / Szkoła podstawowa 3 rozwiązania autor: tygrysek101 3.5.2010 (12:05)
malinaaa92 pilne!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Przedmiot: Historia / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: malinaaa92 5.5.2010 (15:00)

Podobne materiały

Przydatność 60% "Bo wykonać mi trzeba dzieło wielkie, pilne, bo z tych kruszców dla siebie serce wykuć muszę [...]" (L. Staff). Czy człowiek może być kowalem swojego

WSTĘP. A. Znane przysłowie mówi, że każdy jest kowalem swojego losu. Mądrość ludowa każe wierzyć w możliwość kreowania własnego życia, nadawania mu kształtu zbliżonego do naszych marzeń i pragnień. Przekonanie to wydaje się bliskie także L. Staffowi, którego słowa stanowią inspirację niniejszych rozważań. Poeta, czyniąc bohaterem wiersza symbolicznego kowala -...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji