Treść zadania

MuRy

omów klimat równikowy...
wypisz naturalna roślinność tych lasów.
wypisz surowce mineralne wydobywane tam.
tylko tak nie za długie żeby to było

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Wilgotny las równikowy (las strefy równikowej, puszcza tropikalna, las deszczowy, las tropikalny, las higromegatermiczny, błędnie zwany także dżunglą) — charakterystyczna, wiecznie zielona formacja leśna strefy międzyzwrotnikowej. Występuje na ubogich glebach laterytowych, w klimacie przez cały rok jednostajnie gorącym i wilgotnym. Na skutek szybkiego rozkładu materii organicznej roślinność jest gęsta i bujna. Lasy te cechuje brak sezonowej rytmiki w życiu roślin, ogromne bogactwo gatunkowe drzew (na 1 hektarze lasu tropikalnego występuje ok. 200 gatunków drzew, podczas gdy w lesie strefy umiarkowanej dziesięciokrotnie mniej), wielowarstwowy układ drzewostanu oraz obfitość lian i epifitów. Drzewa mają proste, wysokie (do 80 m) pnie, dość pospolite jest zjawisko kauliflorii (kwiaty wyrastają bezpośrednio z pnia). Wnętrze lasu jest bardzo cieniste, wskutek czego słabo wykształca się warstwa krzewów i runa.
    W lasach równikowych rosną drzewa, takie jak:

    bananowce
    palmy
    kakaowce
    paprocie drzewiaste
    mahoniowce
    Występują tam także pnącza, np.

    filodendrony
    wanilia
    liany

Rozwiązania

  • userphoto

    Wilgotny las równikowy (las strefy równikowej, puszcza tropikalna, las deszczowy, las tropikalny, las higromegatermiczny, błędnie zwany także dżunglą) — charakterystyczna, wiecznie zielona formacja leśna strefy międzyzwrotnikowej. Występuje na ubogich glebach laterytowych, w klimacie przez cały rok jednostajnie gorącym i wilgotnym. Na skutek szybkiego rozkładu materii organicznej roślinność jest gęsta i bujna. Lasy te cechuje brak sezonowej rytmiki w życiu roślin, ogromne bogactwo gatunkowe drzew (na 1 hektarze lasu tropikalnego występuje ok. 200 gatunków drzew, podczas gdy w lesie strefy umiarkowanej dziesięciokrotnie mniej), wielowarstwowy układ drzewostanu oraz obfitość lian i epifitów. Drzewa mają proste, wysokie (do 80 m) pnie, dość pospolite jest zjawisko kauliflorii (kwiaty wyrastają bezpośrednio z pnia). Wnętrze lasu jest bardzo cieniste, wskutek czego słabo wykształca się warstwa krzewów i runa.iom ten występuje w strefie równikowej, w trzech głównych obszarach: dorzeczu Amazonki w (Ameryce Południowej), w dorzeczu Kongo w Afryce oraz na Archipelagu Malajskim. Poza tym występuje w dorzeczu Orinoko, na przesmyku Ameryki Środkowej, w dorzeczu górnego Nigru oraz nad Zambezi, częściowo na Madagaskarze, w północno-wschodniej Australii.
    Warunki klimatyczne [edytuj]

    Lasy deszczowe wykształcają się na obszarach o specyficznym klimacie, cechującym się obfitymi, całorocznymi opadami deszczu, silnym nasłonecznieniem, wysoką średnią roczną temperaturą powietrza, wysokimi dziennymi i niewielkimi rocznymi amplitudami temperatury. Nie ma zróżnicowania pór roku, dlatego rośliny nie zrzucają liści. Najniższa temperatura (przed wschodem słońca) wynosi ponad 20 °C, a najwyższa (po południu) – ponad 30 °C.
    Piętra lasu [edytuj]

    Lasy równikowe odznaczają się piętrowością roślinności.

    * Piętro pojedynczych drzew sięgających 60-80 m. Przykładowe rośliny: puchowiec pięciopręcikowy ("Drzewa Giganty").
    * Piętro korony lasu stanowią wiecznie zielone drzewa, osiągające wysokość 30-50 m. Powierzchnia koron drzew, tworzy zielony rozległy baldachim. Drzewa często oplątane są lianami. Piętro to jest doskonałym przystosowaniem dla owadów i małych zwierząt (pająków, gadów, ptaków). Charakterystyczne rośliny - epifity (rośliny samowystarczalne - nie są pasożytami - na przykład paprocie czy storczyki), glony, grzyby, hebanowce, mahoniowce, palmy, mchy, porosty.
    * Piętro średnie - piętro lian, nagich pni i konarów stanowią niższe drzewa, zaś poniżej nich (8-15 m) występuje zwarta warstwa koron drzew. W tym piętrze występują epifity. Należą do nich storczyki, kaktusowate, ananasowate oraz niektóre figowce.
    * Piętro najniższe - piętro zarośli i runa ponieważ gęste korony drzew ograniczają dostęp światła słonecznego (1-2%) do dolnych partii, zarośla i ściółka leśna stanowią rośliny zielne, czasami w ogóle nie występuje. Na zacienionym dnie tropikalnego lasu spotyka się tylko drobne glony, mchy, porosty, krzewinki, delikatne grzyby, a czasami rośliny zielne, gdyż przeżyć mogą tam tylko skiofity (rośliny cieniolubne).

    Flora [edytuj]

    W lasach równikowych rosną drzewa, takie jak:

    * bananowce
    * palmy
    * kakaowce
    * paprocie drzewiaste
    * mahoniowce

    Występują tam także pnącza, np.

    * filodendrony
    * wanilia
    * liany

    Drzewa w lasach równikowych mają gładkie, ostro zakończone liście, co sprzyja spływaniu po nich wody deszczowej. Pnącza wykorzystują inne rośliny jako podpory, dzięki czemu mają zapewniony dostęp do światła.

    Rosną tu wilgotne lasy równikowe, które są wielkim producentem tlenu i jednocześnie pochłaniaczem dwutlenku węgla. W lesie równikowym występuje kilka warstw roślinności. Najwyżej wznoszą się bardzo wysokie drzewa. Wśród nich najbardziej znane są: mahoniowce i hebanowce. Te ogromne rośliny są podporą dla pnączy, zwanych lianami. Na pniach niższych drzew żyją epifity: mchy paprocie i storczyki(orchidee). Na powierzchni gruntu leżą gnijące szczątki roślin.

    W Amazonce cechami charakterystycznymi są wody, które są bardzo mocno zasolone, oraz występuje tam bardzo dużo opadów deszczowych.
    Fauna [edytuj]

    Lasy deszczowe cechują się bogactwem gatunków zwierząt. Spośród ssaków występują tu np. małpy, także człekokształtne (na Madagaskarze małpiatki), hipopotamy, bawoły, okapi. Część zwierząt wykazuje przystosowanie do życia w gęstwinach leśnych, np. zmniejszenie rozmiaru ciała (słoń afrykański leśny).
    Wykorzystanie przez ludzi [edytuj]

    Tereny lasów równikowych zamieszkiwane są przez plemiona zajmujące się łowiectwem, zbieractwem, a także uprawą roli – przykładem są afrykańscy Pigmeje i Bantu, malajscy Semangowie, Papuasi z Nowej Gwinei, Indianie południowoamerykańscy i inni. Roślinność wilgotnych lasów równikowych dostarcza ludziom takich produktów, jak cynamon, pieprz, goździki oraz szlachetne gatunki drewna: mahoń, heban, balsy i palisander. Z niektórych tropikalnych roślin uzyskuje się substancje wykorzystywane do produkcji leków. W miejscu wyciętych lasów deszczowych ludzie zakładają plantacje bananowców, trzciny cukrowej, kawy, palm kokosowych.
    Znaczenie lasów tropikalnych [edytuj]

    Stabilizują klimat ziemski, regulują cykle wodne, są domem dla największej liczby gatunków fauny i flory na świecie; są nazywane "zielonymi płucami” Ziemi.
    Zobacz też [edytuj]
    Commons-logo.svg
    Zobacz galerię na Wikimedia Commons:
    Wilgotny las równikowy

    * przegląd zagadnień z zakresu geografii
    * lasy deszczowe

  • userphoto

    Klimat równikowy stwarza roślinom idealne warunki do rozwoju. Tylko w tej jednej strefie nie ma pór roku. Powietrze jest wilgotne, ponieważ naturalne zbiorniki wodne, bagna i lasy intensywnie parują. Średnie temperatury powietrza wszystkich miesięcy są prawie jednakowe.

    W południe upał staje się tutaj nie do wytrzymania. Niebo ciemnieje i deszcze wisi w powietrzu. Po godzinie piętnastej niebo przecinają pierwsze błyskawice i zaraz potem rozpoczyna się tropikalna ulewa. Gdy minie godzina osiemnasta zapada zmrok i bardzo szybko robi się zupełnie ciemno.

    Bujna roślinność wilgotnych lasów równikowych nie świadczy o żyznych glebach. W lesie równikowym obumarłe szczątki szybko się rozkładają i są wchłaniane przez korzenie roślin. Drzewa w tej strefie tworzą zwykle trzy poziomy:

    - Najwyższy poziom tworzą pojedyncze olbrzymy osiągające wysokość ok. 60 m,
    - drugi poziom to drzewa średnie, których korony sięgają ok. 20-40 m,
    -najniższy poziom tworzą młode drzewa o wysokości kilku metrów. Pozbawione światła nie mogę urosnąć i osiągnąć pełnej wysokości.

    Jeśli po upadku starego drzewa dotrze do nich światło, to jedna z nich ma szansę wyprzedzić swoich konkurentów i zająć jego miejsce.
    Pnie drzew są wysmukłe, a ich korony z reguły małe, chociaż gęsto ulistnione. Liście mają gładką, śliniącą powierzchnię i są spiczasto zakończone co ułatwia spływanie wody. Pomiędzy drzewami występuję dziko rosnące banany i bambusy. Liczne są cieniolubne paprocie, które osiągają często kilka metrów wysokości.

    W lesie równikowym żyją liczne zwierzęta, zarówno naziemne, jak i nadrzewne, które rozmnażają się prawie przez cały rok. Ich bogactwo jest wprost zadziwiające. S ą wśród nich goryle, motyle wielkości ptaka i żaby, których skóra wydziela truciznę. Najliczniejszą grupą wśród wszystkich zwierząt żyjących w wilgotnym lesie równikowym są owady np. termity. Żyją one w „społeczeństwach”, podobnie ja mrówki. Budują gniazda(tzw. termitiery) na ziemi, na pniach lub gałęziach drzew. Bardzo liczną i pięknie ubarwiona grupą owadów są motyle. W poszczególnych warstwach lasu żerują liczne drapieżniki należące do bezkręgowców, takie jak pająki, skorpiony, modliszki. Z dużych drapieżnych ssaków należy wymienić jaguara i lamparta. Najbardziej charakterystyczne dola wilgotnego lasu równikowego są zwierzęta żyjące w warstwie drzew. Najliczniejsze wśród nich są małpy. Odżywiają się owocami, kwiatami, młodymi pędami. Małpy i małpiatki żyją w stadach, prowadzą nadrzewny tryb życia. Mają gęstą, ale krótką sierść.

    Goryle są największymi małpami czterokształtnymi które przystosowały się do nadziemnego trybu życia w gęstwinie lasu. Budową i kształtem ciała przypominają człowieka. Żyją w stadach. Samce sypiają na ziemi, a młode wraz z samicami na gałęziach drzew. Dorosłe samce goryli są przywódcami stada, pilnują młodych podczas odżywiania i snu. W razie zagrożenia ryczą i uderzają się po klatce piersiowej pięściami.

    W lesie równikowym zadziwia bogactwo pięknie ubarwionych ptaków, np. papug, których dzioby są silnie zakrzywione i przy rozłupywaniu twardych łupin nasion działają jak kleszcze. Natomiast z gadów w warstwie drzew żyją gekony, kameleony i węże. Ponadto w lesie równikowym żyją liczne drobne ssaki należące do gryzoni, np. wiewiórki, myszy, szczury. Wspólną cechą gryzoni są stale rosnące siekacze i brak kłów. Większość gryzoni jest roślinożerna, tylko nieliczne są wszystkożerne.

    W lasach równikowych żyją w rozproszeniu ludzie, którzy zajmują się głównie myślistwem i zbieractwem. W tej strefie hiszpańscy koloniatorzy zakładali pierwsze plantacje. Niewolnicy uprawiali dla nich rośliny, których nie można było uprawiać w Europie: trzcinę cukrową, kawę i przyprawy. W XX wieku w strefie równikowej rozwijało się nowoczesne rolnictwo plantacyjne. W Azji znajdują się plantacje kauczukowca. Z krajów położonych w strefie równikowej wywozi się np. banany, ananasy, orzech kokosowe, kawę, herbatę, przyprawy (pieprz, cynamon, wanilię , gożdziki). Trafiają one głównie na rynek europejski i północno amerykański. Duże znaczeni gospodarcze maja plantacje trzciny cukrowej. Służy ona nie tylko do produkcji cukru, ale także paliwa (alkoholu etylowego, który zastępuje benzynę).

    Dla wielu krajów położonych w tej strefie ważnym żródłem dochodów jest wykorzystanie zasobów leśnych. Mahoń, heban, palisander i inne egzotyczne gatunki drewna są cenione i poszukiwane na świece. Lasy równikowe eksploatuje się inaczej niż lasy europejskie. Ze względu na to, że drzewostan jest wielogatunkowy, na jednym hektarze można znależć najwyżej kilka drzew poszukiwanego gatunku. Żeby wyciąć jedno drzewo, niszczy się często wiele hektarów lasu. Strefa lasów równikowych zajmuje 9 % powierzchni lądów. Dawniej niemal cały obszar pokrywały lasy. W XX wieku powierzchnia wilgotnych lasów równikowych zaczęła się zmniejszać w szybkim tempie. Główną przyczyną jest rozwój rolnictwa: zakłada się nowe plantacje oraz pola uprawne, które muszą wyżywić coraz więcej ludności. Dziś lasy równikowe zajmują zaledwie połowę swej pierwotnej powierzchni. Ich miejsce stopniowo zajmują krajobrazy rolnicze oraz roślinność krzaczasta (tak zwany busz) i trawiasta. Dalsze zniszczenia powoduje produkcja drewna na eksport. Szkody wyrządza także wydobycie surowców mineralnych, np. ropy naftowej w Nigerii, rud żelaza w Brazylii lub złota na Nowej Gwinei. Lasy równikowe wytwarzają olbrzymie ilości tlenu. W ren sposób lasy równikowe wpływają na klimat strefy międzyzwrotnikowej, a także na klimat na całej kuli ziemskiej. Jeśli ich niszczenie nie zostanie zahamowane, światu grożą niekorzystne zmiany klimatu, a przede wszystkim susze, które dotkną także strefę umiarkowaną.


    LICZĘ NA NAJ ;)
    -pozrawiam ;]

  • userphoto

    Klimat równikowy – w klasyfikacji klimatów jedna z pięciu głównych stref klimatycznych. Obejmuje obszary kuli ziemskiej położone między 10°-20°S oraz 10°-20°N. W strefie klimatów równikowych średnia temperatura wszystkich miesięcy przekracza 20 °C. Roczne amplitudy temperatur są niewielkie, wzrastają do 5 °C-10 °C idąc na północ i na południe od równika. Oddalając się od równika zmniejsza się też roczna suma opadów i ich rozkład w ciągu roku. Na równiku nie ma wyraźnej pory bezdeszczowej (codziennie padają tutaj tzw. deszcze zenitalne), dalej od równika pora deszczowa ograniczona jest do kilku miesięcy.

    Ze względu na różnice w amplitudach temperatur i rozkładu opadów w ciągu roku, wydzielane są trzy typy klimatów:

    * klimat równikowy wybitnie wilgotny
    * klimat podrównikowy wilgotny
    * klimat podrównikowy suchy

    Strefa klimatów równikowych obejmuje: Amerykę Środkową wraz z wyspami Morza Karaibskiego, północną część Ameryki Południowej, Afrykę pomiędzy 15°N a 20°S, większą część wyspy Madagaskar, Archipelag Malajski, Filipiny, Papuę-Nową Gwineę, północną Australię oraz wyspy Oceanii.

Podobne zadania

dipsy_001 uzasadnij hasło : " lasy tropikalne są zielonymi płucami Ziemi " Przedmiot: Biologia / Szkoła podstawowa 4 rozwiązania autor: dipsy_001 28.3.2010 (14:53)
sebciooxdd Lasy równikowe - definicja Przedmiot: Biologia / Szkoła podstawowa 2 rozwiązania autor: sebciooxdd 14.4.2010 (15:25)
zagulal Dlaczego giną lasy?? Przedmiot: Biologia / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: zagulal 19.4.2010 (20:18)
themarzycielkaaa Lasy.. HELP! Przedmiot: Biologia / Szkoła podstawowa 2 rozwiązania autor: themarzycielkaaa 8.6.2010 (16:00)
angelaaa17 Wyjaśnij, zdania dotyczące znaczenia lasów. Lasy są : a. miejscem życia Przedmiot: Biologia / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: angelaaa17 9.6.2010 (16:21)

Podobne materiały

Przydatność 55% Lasy

Zbiorowiska leśne Las jest to wielowarstwowe zwarte zbiorowisko roślin, zwierząt oraz grzybów, w którym dominującą formację stanowią drzewa przystosowane do życia obok siebie na wspólnym obszarze. Jest to jeden z odnawialnych zasobów przyrody, powstający w wyniku procesu lasotwórczego jako kompleks, w którym roślinność, swoista dla danego regionu biogeograficznego i...

Przydatność 55% Lasy

Kiedyś,a dokładnie 1000 lat temu na powierzchni Polski występowało mnóstwo lasów. Jednak gdy tylko ludzie zaczęli uprawiać role to wycinali drzewa, żeby mieć miejsce na pola. W XV i XVI wieku drzewa sprzedawano, a w XVIII wieku i na początku XIX wieku zaczęto spalać je w piecach hutniczych. Zniszczyły je również wojny/ Po tym wszystkim lasy porastały ledwie 1/5 Polski....

Przydatność 60% Lasy Polski

Szata roślinna polski typowa jest dla strefy klimatów umiarkowanych, ciepłych. Zróżnicowanie klimatyczne polski spowodowało znaczne, jak na tak niewielki obszar, zróżnicowanie jej szaty roślinnej. W Polsce północno - wschodniej, która ma klimat stosunkowo chłodny i ulegający wpływowi klimatu kontynentalnego, wykształciła się formacja lasów iglastych. Na obszarach pojezierzy,...

Przydatność 55% Lasy równikowe.

Klimat równikowy stwarza roślinom idealne warunki do rozwoju. Tylko w tej jednej strefie nie ma pór roku. Powietrze jest wilgotne, ponieważ naturalne zbiorniki wodne, bagna i lasy intensywnie parują. Średnie temperatury powietrza wszystkich miesięcy są prawie jednakowe. W południe upał staje się tutaj nie do wytrzymania. Niebo ciemnieje i deszcze wisi w powietrzu. Po godzinie...

Przydatność 65% Lasy bukowe

W górach rosną na nich lasy bukowe noszące nazwę buczyny karpackie. Lasy te spotykamy także na Pomorzu, gdzie nazywane są buczyną pomorską. Tam, podobnie jak grądy,rosną na glebach brunatnych. Głównym drzewem tworzącym typ tego lasu jest buk. W buczynie karpackiej razem z bukiem rośnie również jodła, jawor i świerk. Jest to piękny las, zarówno wiosną, jak i jesienią. Runo...

0 odpowiada - 0 ogląda - 4 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji