Treść zadania

barbara75

KTÓRA Z PIĘKNYCH KOBIET JEST NAJBLIŻSZA MOJEMU IDEAŁOWI PIĘKNA-ROZPRAWKA''QUO VADIS''

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 1 0

    Z całą stanowczością twierdzę, iż najbliższa mojemu ideałowi piękna jest Ligia z powieści „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.

    Według mnie piękno to nie tylko wygląd zewnętrzny, ale i usposobienie, charakter. Postaram się to udowodnić następującymi argumentami.

    Rozpocznę od słów Akte wypowiedzianych przed ucztą u Nerona: „Cudny musi być wasz kraj ligijski, gdzie takie się rodzą dziewczyny”. Była ona niezwykle piękna i powabna. Jej długie, ciemne włosy(s. 36)z odblaskiem bursztynu lub korynckiej miedzi, opadały na „lekką szyję i boską spadzistość ramion, i całą postać giętką smukłą, młodą, młodością maju i świeżo rozkwitłych kwiatów”. Winicjusz, znawca kobiet już przy pierwszym spotkaniu był nią oczarowany. Ale nie tylko urodą Ligia przyciągała wzrok ludzi. Weźmy jej zachowanie. W otoczeniu nieznajomych była osobą niezwykle nieśmiałą, bojaźliwą, bardzo spiętą. W towarzystwie cechowała ją skromność, ale kiedy trzeba było wypowiedzieć się, jej słowa były mądre i dojrzałe. Nie lubiła, kiedy się nią kieruje. Decydowała sama o sobie. Przykładem może być odmowa zostania niewolnicą u Winicjusza. Ligia ponad wszystko pragnęła szczerej miłości od Marka.

    A oto kolejny argument. Bardzo cenię w kobietach to, iż nie są podporządkowane swoim mężom i nie zachowują się jak niewolnice. Takim przykładem mogą być inne postacie „Quo vadis”. Należą do nich: Eunice i Akte. Ligia zachowuje się wręcz odwrotnie. Wzorując się na Przykazaniach Bożych daje znakomity przykład Markowi, nauczając go pozyskuje jego serce. Jej ogromną miłość do Winicjusza mogą poprzeć słowa wypowiedziane w lochach Nerona: „Jam żona twoja”. Taka para zawsze może się wspierać i pomagać sobie nawzajem. Ponadto wierząc całym sercem w Boga stała się gorącą chrześcijanką. Miłością do bliźnich doprowadziła do rozpowszechniania chrześcijaństwa w Rzymie.

    Ale czy może Ligia bardziej przypominała dobrego anioła, niż człowieka? Raczej nie, gdyż nie poświęciła całego, swego życia wierze, lecz oddała je swemu najbliższemu.

    Reasumując. Główna postać powieści historycznej: „Quo vadis” była osobą cichą spokojną, lecz nie podporządkowaną do końca władzy Nerona. Umiała kochać i kochała, ale tylko tego, który potrafił ją obdarować podobnym uczuciem. Dlatego jestem w pełni przekonany, że osobą najbliższą mojemu ideałowi piękna jest Ligia – jedna z głównych bohaterek „Quo vadis”.

Rozwiązania

Podobne zadania

Rosteczek Napisz przemówienei na zakończenie 3 klasy gimnazjum. Prosze o pomoc :) Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: Rosteczek 28.3.2010 (20:20)
ariel23 polski Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: ariel23 5.4.2010 (15:16)
vampirek14 j.polski pomożecie?? Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: vampirek14 8.4.2010 (19:54)
noszekalosze Proooszę :) to tylko polski xD Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: noszekalosze 8.4.2010 (21:03)
djsiameypl HELP! POLSKI NA JUTRO!! Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: djsiameypl 14.4.2010 (20:48)

Podobne materiały

Przydatność 60% Ściąga - Geografia Polski (do 2 gimnazjum)

Jest to ściąga do 2 gimnazjum do książki z Nowej Ery z gegry. Bardzo fajna, z jej pomocą dostałam 4+, kiedy wszyscy mieli 2. Radzę skleić w książeczkę.

Przydatność 70% Gimnazjum ateńskie

Nauka w gimnazjum ateńskim składała się z trzech etapów. W pierwszym etapie chłopcy uczyli się pięciu przedmiotów. Wykładało tam prawdopodobnie dwóch nauczycieli. Jeden nazywany był gramatystą i nauczał pisania, czytania, rachunków i literatury. Drugi był to kitarysta i uczył gimnazjalistów grać na lutni. Ten etap przypomina dzisiejsze nauczanie w klasach I - III. W...

Przydatność 70% Tolerancja - Gimnazjum

Tolerancja Nazwa Tolerancja pochodzi z Greki (tolerare ? Znosić, Wytrzymywać) Tolerancja jest cierpliwością i zrozumieniem dla odmienności. Tolerancja dotyczy poszanowania cudzych uczuć, poglądów nawet jeśli są zupełnie inne, a nawet sprzeczne z naszymi. Dzisiaj tolerancja dotyczy głównie koloru skóry oraz narodowości. Dobrym przykładem nietolerancji jest okres...

Przydatność 55% Węglowodory - sciaga dla gimnazjum

Związki organiczne – zw. C występujące w żywych organizmach Alotropowe odmiany pierwiastka to odmiany różniące się od siebie budową wew.: [Diament; stały półprzez. nie przewodzi ciepła półprzewodnik trudno topliwy niska odp.na wys. temp. twardy] [Grafit; stały stalowoszary dobrze przewodzi ciepło i prąd ele. trudno topliwy wysoka odp. na wys. temp. miękki...

Przydatność 80% Petycja do dyrektora gimnazjum.

Do Dyrektora Gimnazjum Jako wszyscy uczniowie Publicznego Gimnazjum, podpisani pod tą petycją, zwracamy się z serdeczną prośbą do Pana Dyrektora, o zniesienie obecnie istniejącego systemu oceniania uczniów, a wprowadzenie na jego miejsce ocen opisowych. Zmiana ta wpłynęłaby na obiektywne spojrzenie przez wszystkich nauczycieli uczących w naszym gimnazjum, na postęp w...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji