Treść zadania

melisa1234

pole trójkąta równobocznego jest rowne 96 pierwiastkow z 3 cm do kwadratu. oblicz długość promienia okręgu opisanego na tym trojkącie i długości promienia okregu wpisanego w ten trojkat.

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 1 0

    Jeżeli nie dysponujesz "gotowymi" wzorami, łączącymi pole trójkąta równobocznego z promieniami obu okręgów, to przyjdzie zrobić rysunek.
    Narysuj równoboczny trójkąt, długość boku oznaczmy "a". Wysokość takiego trójkąta (oznaczmy h) wynosi (taki wzór chyba był na lekcji?)
    h = a\frac{\sqrt{3}}{2}
    czyli jego pole P
    P = \frac{1}{2}a\cdot h = a^2\frac{\sqrt{3}}{4}
    Znając pole P = 96 * pierwiastek(3) mogę obliczyć bok i wysokość trójkąta.
    A to w tym celu, że w równobocznym trójkącie pokrywają się: wysokość, środkowa, symetralna boku, dwusieczna kąta w wierzchołku. Także pokrywają się środki okręgu wpisanego i opisanego.
    Ponieważ środkowe trójkąta dzielą się w punkcie przecięcia w stosunku 1 : 2, to gdy znam wysokość, wtedy 1/3 wysokości to promień okręgu wpisanego, a 2/3 wysokości - okręgu opisanego. Wysokość bardzo więc się przyda.
    Ze wzoru na pole P, napisanego wyżej, dostaję, po podstawieniu danych:
    a^2 = \frac{4P}{\sqrt{3}} = \frac{4\cdot 96\cdot \sqrt{3}}{\sqrt{3}} = 384
    Z tego mogę obliczyć wysokość h (pamiętaj, że wyżej obliczyłem a^2)
    h= a\frac{\sqrt{3}}{2}= \sqrt{384}\frac{\sqrt{3}}{2} = \frac{\sqrt{1159}}{2} = \frac{\sqrt{24^2\cdot 2}}{2}=12\sqrt{2}
    Wobec tego promień okręgu wpisanego r
    r = \frac{1}{3}h = 4\sqrt{2}
    opisanego R:
    R = \frac{2}{3}h = 8\sqrt{2}

Rozwiązania

Podobne materiały

Przydatność 75% Podnoszenie do kwadratu liczb z końcówką "5"

Aby podnieść (w pamięci) do kwadratu liczby zakończone cyfrą "5", należy wykonać następujące operacje:
1. Końcowe cyfry wyniku, to będzie "25";
2. Początkowe cyfry otrzymujemy mnożąc liczbę utworzoną z początkowych cyfr (bez końcowej piątki) podnoszonej do kwadratu liczby przez liczbę o jeden większą.

Dokładniej wyjaśnią to przykłady:

35^2 =...

Przydatność 55% Pole elektrostatyczne

Polem elektrostatycznym nazywamy własność przestrzeni polegająca na tym że na umieszczone w tej przestrzeni ciała naelektryzowane działa siła elektryczna. Natężeniem pola elektrostatycznego w danym punkcie nazywamy stosunkiem siły działającej na umieszczony w tym punkcie próbny ładunek dodatni q+ do tego ładunku. Super pozycją pul nazywamy sumę natężeń w danym punkcie pola...

Przydatność 50% Pole magnetyczne

1. Działanie pola magnetycznego na ładunki elektryczne Pole magnetyczne – właściwość przestrzeni polegająca na tym, że jeżeli w tej przestrzeni umieścimy magnesy lub przewodniki, przez które przepływa prąd elektryczny lub poruszające się ładunki elektryczne, to będą na nie działały siły magnetyczne. Siłę działającą na przewodnik, przez który przepływa prąd...

Przydatność 50% Pole centralne

Praca posiada rysunki dlatego jest w załączniku!!

Przydatność 50% Pole elektrostatyczne

Jeśli przestrzeńma taką cechę, że na umieszczony w niej ładunek działa siła elektryczna, to w przestrzeni tej istnieje pole elektryczne. Źródłem pola są ładunki elektryczne. Ładunki spoczywające wytwarzają pole elektrostatyczne. Rodzaje pól: 1) centralne- wytworzone przez ładunek punktowy. Linie pola rozchodzą się promieniście (zwrot od + do -)...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji