Treść zadania

Zbysiu

Mam jutro prace klasową z ruchu obrotowego bryły sztywnej,byłbym wdzięczna gdyby ktoś wytłumaczył mi jak zrobić to zadanie ^^"

Cienka obręcz o promieniu R=5 cm toczy się bez poślizgu z równi pochyłej o kącie nachylenia a=30o. Jaką prędkość kątową będzie miała obręcz po czasie t=5 s od początku ruchu?

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 1 0

    Gdybyś znał przyspieszenie "a" obręczy (styczne do równi) to v = a * t, zgoda?
    Pytanie, jak uwzględnić toczenie się obręczy, jak jest różnica między nią, a zsuwającym się klockiem.
    Zrób rysunek! Zacznij od rozłożenia siły ciężkości na styczną i prostopadłą do równi. Ta styczna jest równa
    F = m g \sin\alpha
    Ta prostopadła powoduje tarcie pomiędzy obręczą i równią. Nie licz jej, nie warto teraz. Oznaczmy tę siłę tarcia "T". Właśnie ona powoduje obrót obręczy. Jest przyłożona w punkcie styku obręczy i równi, dzięki temu ma niezerowy moment względem środka ciężkości obręczy. Sama siła ciężkości jest przyłożona w środku ciężkości i nie może spowodować obrotu, gdyż jej ramię ma długość zero.

    Dla ruchu obrotowego obowiązuje II zasada dynamiki (F= ma) ale w nieco innej formie:
    T R = I \varepsilon
    gdzie: T * R jest momentem działającej siły, I - momentem bezwładności obręczy względem jej środka ciężkości (chwilowego środka obrotu), epsilon - przyspieszeniem kątowym. Dla obręczy:
    I = m R^2 (m - masa obręczy)
    Moment siły napisałem jako iloczyn T * R, gdyż siła tarcia jest prostopadła do promienia (poprowadzonego od środka ciężkości do punktu styczności) i sinus kąta, występującego we wzorze na moment siły jest równy sin 90 = 1. Z wartością epsilon radzimy sobie tak:
    Tylko dlatego, że ruch odbywa się bez poślizgu zachodzi równość:
    a = \varepsilon R\qquad\mbox{zatem}\qquad\varepsilon = \frac{a}{R}
    gdzie "a" jest potrzebnym nam przyspieszeniem do wzoru v = a t.
    Wstawię teraz I, epsilon do równania na II zasadę dynamiki:
    T R = m R^2 \cdot\frac{a}{R}
    Wynika z tego, że T = m * a

    Teraz już łatwo: Stycznie do równi w dół działa siła mg sin alfa, w górę siła T. Różnica tych sił nadaje obręczy liniowe przyspieszenie a. Z II zasady dynamiki (teraz już dla ruchu postępowego)

    m a = m g \sin\alpha - T = m g \sin\alpha - m a

    Więc, po uproszczeniu masy m i przeniesieniu m*a na lewo:

    a = \frac{g\sin\alpha}{2}

    Ponownie tylko dlatego, że ruch odbywa się bez poślizgu prędkość liniowa v i kątowa omega związane są równaniem: v = omega * R. Więc:

    \omega = \frac{v}{R} = \frac{a t}{R} = \frac{g t \sin\alpha}{2R}

    Zróbmy obliczenia. Przedtem wymiary W liczniku są m/s^2 razy sekundy, czyli m/s. W mianowniku metry, zostaje 1/s.

    \omega = \frac{10\cdot 5\cdot\sin(30)}{2\cdot 0{,}05} = 250
    Zauważ, że zamieniłem centymetry na metry w "R" i to, że g = 10 m/s^2.

    Odp: Omega = 250 radianów / sekundę. NIE "obrotów / sekundę" !! Obrotów będzie 2 pi razy mniej, gdyż na pełny obrót potrzeba 2 pi radianów, omega = 2 pi * f, też może Ci się to przydać.

    Powodzenia na klasówce - Antek

Rozwiązania

Podobne zadania

kewlar69 Bardzo proszę o pomoc z fizyki ruch jednostajny. 1)ile czasu potrzebuje Przedmiot: Fizyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: kewlar69 11.5.2010 (14:12)
mnbvcxza ZADANIE-RUCH W POLU GRAWITACYJNYM. Przedmiot: Fizyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: mnbvcxza 13.5.2010 (16:08)
bas015 ruch ładunku w polu elektrycznym . Pomocy ! ;( Przedmiot: Fizyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: bas015 16.5.2010 (14:44)
nowello fizyka...ruch ciała... Przedmiot: Fizyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: nowello 21.5.2010 (19:13)
Kamill331 Ruch po okręgu Błagam mam na zaliczenie Przedmiot: Fizyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: Kamill331 24.5.2010 (16:46)

Podobne materiały

Przydatność 70% Ruch obrotowy

RUCH OBROTOWY ZIEMI- to ruch Ziemi wokół własnej osi
CECHY RUCHU: w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara; pełen obrót trwa 23h 56min.4sek; jednostajnie
NASTĘPSTWA RUCHU OBROTOWEGO: zmiana dnia i nocy; spłaszczenie ziemi przy biegunach; pozorny ruch sklepienia niebieskiego; zmiana kierunku ciał swobodnie poruszających się(na półkuli PN tor ruchu odbywa się naprawo; na...

Przydatność 65% Ruch Obrotowy

Ruch obrotowy (wirowy) Ziemi - jednostajny ruch Ziemi dookoła własnej osi w kierunku z zachodu na wschód. Jeden pełny obrót wynosi 360o i trwa ok. 24godz. ( 23g. 56min 4s.) czyli dobę. Następstwa ruchu obrotowego Ziemi. 1.Pozorny dobowy ruch strefy niebieskiej ze wschodu na zachód 2.Następowanie po sobie dni i nocy 3.Widomy dobowy ruch Słońca po sklepieniu nieba...

Przydatność 50% Ruch obrotowy Ziemi


Obrotowy ruch ziemi - wirowy ruch ziemi - obrót wokół własnej osi , odbywający się w rytmie dobowym . Jego widocznym skutkiem jest obserwowany dobowy obrót sfery niebieskiej wokół osi niebieskiej . Obrót ziemi odbywa się z zachodu na wschód , widoczny ruch sklepienia niebieskiego - w przeciwną stronę . Oczywiście obie osie - ziemska i niebieska pokrywają się ze sobą ,...

Przydatność 60% Ruch obrotowy ziemi

Ruch obrotowy (wirowy) ziemi –jednostajny ruch ziemi dookoła własnej osi z zachodu na wschód. Jeden pełny obrót trwa 24 h. (doba słoneczna) lub okres czasu zwany dobą gwiazdową, która trwa 23h 56min. i 4s. w tym czasie każdy punkt zakreśla kąt 360* Następstwa ruchu obrotowego: ~następowanie po sobie dnia i nocy. ~spłaszczenie ziemi na biegunach. ~powstawanie siły Coriolisa,...

Przydatność 85% Ruch obrotowy Ziemi

Ruch obrotowy Ziemi- to ruch wokół własnej osi.. Odbywa się on z zachodu na wschód ze stałą prędkością kątową i zmienną prędkością liniową. Ruch ten odbywa się w czasie 23godzin 56minut i 4sekund. Następstwa ruchu obrotowego: - zmiana dnia i nocy - pozorna wędrówka Słońca i ciał niebieskich po sklepieniu nieba - czas miejscowy strefowy i urzędowy -...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji