Treść zadania

kocia12

Podstawowe rzeczy o Rosji np.kto tam rządzi?.Co Rosja ma wspólnego z Polską? np.rozbiory.To samo o Słowacji.

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Dotyczy: Rosji

    Rosja jest de iure państwem demokratycznym z silną rolą prezydenta w systemie politycznym. Władzę ustawodawczą posiada bikameralny parlament, wykonawczą – prezydent i w praktyce zależny od niego rząd, a sądowniczą – niezawisłe sądy. Rosja jest federacją, składającą się z republik, krajów, obwodów, miast o znaczeniu federalnym, obwodów autonomicznych i okręgów autonomicznych. Te części składowe nie mają jednak statusu państwowego (jak np. w Szwajcarii).
    Prezydent w konstytucji wymieniany jest wcześniej niż Zgromadzenie Federalne (parlament) i rząd, co odzwierciedla jego pozycję w całym systemie politycznym.
    Wybierany jest na 6 lat w wyborach tajnych, powszechnych i bezpośrednich (wymagana 50% frekwencja dla ważności wyborów). O to stanowisko może ubiegać się obywatel Rosji liczący sobie minimum 35 lat i który od co najmniej 10 lat zamieszkuje na terenie Federacji. Prezydent może sprawować swój urząd maksymalnie dwa razy z rzędu (nie oznacza to jednak, że nie może go sprawować więcej niż dwa razy). Federalną ustawą konstytucyjną z 21 listopada 2008 Duma wprowadziła poprawkę do konstytucji wydłużającą kadencję prezydenta do lat 6. Prawo nie weszło w życie.
    Prezydent uznawany jest za głowę państwa i gwaranta konstytucji oraz wolności i praw człowieka i obywatela. Jest podmiotem określającym podstawowe kierunki wewnętrznej i zagranicznej polityki państwa, a także reprezentantem Federacji w kraju i w stosunkach międzynarodowych. W związku z powyższym kieruje polityką zagraniczną państwa, prowadzi rokowania i podpisuje umowy międzynarodowe, podpisuje listy uwierzytelniające. Rozstrzyga również sprawy obywatelstwa oraz nadaje odznaczenia państwowe, tytuły i wyższe stopnie wojskowe. Posiada prawo łaski.

    Prezydent może również :
    - zarządzać wybory do Dumy, może ją również rozwiązać,
    - przedkładać projekty ustaw Dumie,
    - podpisywać i ogłaszać ustawy,
    - zwracać się do Zgromadzenia Federalnego z corocznym orędziem na temat stanu państwa

    Prezydent Federacji Rosyjskiej jest również najwyższym zwierzchnikiem sił zbrojnych, może wprowadzać stan wojenny i wyjątkowy, tworzy i przewodniczy Radzie Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, zatwierdza doktrynę wojskową państwa, powołuje i odwołuje najwyższe dowództwo Sił Zbrojnych Federacji.
    Może zostać usunięty z urzędu na podstawie wysuniętego przez Dumę oskarżenia o zdradę stanu lub popełnienie innego ciężkiego przestępstwa, potwierdzonego oskarżeniem Sądu Najwyższego Federacji o wystąpieniu w działaniu prezydenta znamion przestępstwa oraz orzeczeniem Sądu Konstytucyjnego Federacji o przestrzeganiu obowiązującego trybu wysunięcia oskarżenia.



    Dotyczy: Słowacji

    Słowacja jest republiką z parlamentarno-gabinetowym systemem rządów. Władzę ustawodawczą dzierży jednoizbowy parlament - Rada Narodowa, władzę wykonawczą - prezydent oraz rząd, a sądowniczą - niezawisłe sądy. Słowacka konstytucja została uchwalona 1 września 1992 r.
    Parlament Słowacji jest jednoizbowy i nosi nazwę Rada Narodowa (słow. Národná rada Slovenskej republiky). 150 posłów wybieranych jest w pięcioprzymiotnikowych wyborach na czteroletnią kadencję. Głosy są przeliczane na mandaty metodą Hagenbacha-Bischofa (czyli zmodyfikowaną metodą d'Hondta) pomiędzy partie, które uzyskały co najmniej 5% głosów w skali kraju. Czynne prawo wyborcze posiadają obywatele powyżej 18 roku życia, a bierne - powyżej 21 roku życia.
    Prezydent Słowacji jest wybierany w wyborach powszechnych na pięcioletnią kadencję, z prawem jednej reelekcji. Kandydatów zgłasza przewodniczącemu Rady Narodowej grupa min. 15 posłów lub 15 000 obywateli, nie później niż 21 dnia przed dniem wyborów. Kandydat musi mieć najpóźniej w dniu wyborów ukończone 40 lat.

    Wybory prezydenckie odbywają się w ciągu ostatnich 60 dni kadencji urzędującego prezydenta. W przypadku nastąpienia wakatu, Przewodniczący Rady Narodowej zarządza wybory w ciągu 7 dni po tym fakcie, przy czym powinny odbyć się w terminie 60 dni po nastąpieniu wakatu
    Prezydent w słowackim systemie ustrojowym posiada bardzo ograniczone kompetencje; pełni jedynie rolę czynnika stabilizującego. Do czasu wprowadzenia 14 stycznia 1999 roku poprawki do konstytucji, wybierany był przez Radę Narodową, która mogła go odwołać. Obecnie Rada może odwołać prezydenta większością 3/5 głosów, wymagana jest jednak zgoda narodu, wyrażona w referendum.

    Prezydent:

    - jest przedstawicielem Republiki Słowackiej w stosunkach międzynarodowych
    - prowadzi negocjacje i - ratyfikuje umowy międzynarodowe;
    - mianuje i odwołuje ambasadorów;
    - mianuje premiera, a na jego wniosek poszczególnych ministrów;
    - ma prawo weta wobec ustaw uchwalonych przez Radę Narodową, ale nie posiada prawa inicjatywy ustawodawczej;
    - otwiera sesję Rady Narodowej;
    - może rozwiązać Radę Narodową, jeżeli w ciągu 6 miesięcy od chwili wyborów parlamentarnych nie przyjmie ona deklaracji programowej rządu;
    - rozpisuje referendum, na wniosek co najmniej 350 000 obywateli lub w przypadku podjęcia uchwały w tej sprawie przez Radę Narodową;

Rozwiązania

Podobne zadania

mania Referat Przedmiot: Historia / Szkoła podstawowa 3 rozwiązania autor: mania 4.4.2010 (20:10)
xnatuniaaax referat na 1 strone Przedmiot: Historia / Szkoła podstawowa 2 rozwiązania autor: xnatuniaaax 14.4.2010 (15:45)
Massey Referat o Bolesławie Chrobrym Przedmiot: Historia / Szkoła podstawowa 2 rozwiązania autor: Massey 2.5.2010 (17:10)
karlusiaxd Referat Przedmiot: Historia / Szkoła podstawowa 2 rozwiązania autor: karlusiaxd 4.5.2010 (17:37)
sloneczko28031997 REFERAT "DYKTATORZY"..! Przedmiot: Historia / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: sloneczko28031997 19.5.2010 (19:00)

Podobne materiały

Przydatność 65% Charakterystyka Rosji

ROSJA 1.Informacje ogólne: Powierzchnia: 17 075 400 km² (I na świecie) Ludność całkowita: 141,8 mln (VIII na świecie) PKB/os. : 16 085 USD Ustrój polityczny: republika federalna Głowa państwa: prezydent D. Miedwiediew. 2.Surowce mineralne: •ropa naftowa, •gaz ziemny, •węgiel kamienny, •węgiel brunatny, •ruda żelaza. 3.Uprawy: •pszenica,...

Przydatność 50% Największy spektakl w Rosji

Reportaż z akcji rosyjskich służb specjalnych w podmoskiewskim teatrze Dubrovka. Całość reportażu jest w załączniku (format *.pdf)

Przydatność 80% Katarzyna II caryca Rosji

Przyszła carowa Rosji Zofia Augusta Anhalt- Zerbst urodziła się 21 kwietnia 1729 roku w Szczecinie na ulicy Farnej jako córka generała pruskiego Chrystiana Augusta, komendanta miejscowego garnizonu. Jeden z wojów małej Zofii, po ukończeniu przez nią czternastu lat, postanowił pojąć ją za żonę. W jego planach przeszkodziła mu inicjatywa carowej Elżbiety, szukającej małżonki...

Przydatność 65% Ekspansja terytorialna Rosji Radzieckiej

W Rosji w 1921r. bolszewicy, po pokonaniu Białych i pozostałych przeciwników politycznych, rozpoczęli ekspansję terytorialną. Na początku objęła ona ziemie należące wcześni ej do imperium carskiego. Komuniści podbili tereny Zakaukazia. Bolszewikom nie udało się natomiast opanowac krajów nadbałtyckich, które przed wojną były częścią carskiej Rosji. Państwa te, podobnie...

Przydatność 50% Tlenowce - referat

Charakterystyka ogólna
Do tlenowców należą: tlen, siarka, selen, tellur i polon. W grupie tej, podobnie jak w grupie azotowców, obserwuje się, w miarę wzrostu liczby atomowej, przejście do typowych niemetali (tlen, siarka), poprzez półmetale (selen, tellur) do metalu (polon). Wobec konfiguracji powłoki walencyjnej ns2 np4 atomy tlenowców maja tendencję do pobierania dwóch...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji