Treść zadania

Pudelek2010

Jak napisać PLAN REPORTAŻU???

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Na sam początek co to jest:

    REPORTAŻ- gatunek publicystyczny, dziennikarsko-literacki. Autor, jako świadek lub uczestnik przedstawianych wydarzeń, musi się opierać na autentycznych, zebranych przez siebie materiałach. Dostarcza informacji i kształtuje opinię odbiorcy.

    Odmiany reportażu:
    - społeczno-obyczajowy,
    - podróżniczy,
    - wojenny,
    - sądowy,
    - sportowy.

    Inna odmiana reportażu:
    - radiowy,
    - filmowy,
    - telewizyjny,
    - fotoreportaż.

    ZASADA SZESCIU PYTAŃ:

    KTO?
    Kto jest bohaterem Twojego reportażu? Czy podałeś o nim wszystkie potrzebne informacje (imię, nazwisko, wiek, wygląd, czym się zajmuje)? Z jakiego powodu zainteresowałeś się właśnie tę osobą?

    CO?
    Co się wydarzyło? Co zrobiła ta osoba? Czego była świadkiem? To pytanie dotyczy wydarzenia, o którym chcesz opowiedzieć.

    GDZIE?
    Gdzie to się wydarzyło? Podaj dokładne miejsce.

    KIEDY?
    Podaj czas wydarzeń.

    PO CO?
    o tym pisze- co chcę przez to powiedzieć, jaki problem poruszyć?

    DLACZEGO?
    Przyczyny podjęcia takiego tematu.

    Reportaż krok po kroku:

    1. Zbierz materiały- wybierz najważniejsze informacje.
    2.Tytuł- wymyśl tytuł- ciekawy i oryginalny. W roli tytułu może być np.
    - związek frazeologiczny,
    - przysłowie,
    - pytanie retoryczne,
    - znany powszechnie cytat.

    Napisz podtytuł i śródtytuły.

    3.Zdanie wprowadzające- przedstaw problem, którym chcesz się zająć. Aby reportaż był dynamiczny, od razu rozpocznij od opisu zdarzeń lub miejsca, w którym się znajdujesz. W reportażu posługuj się zdaniami krótkimi, a zrozumiałymi- najlepiej pojedynczymi lub złożonymi współrzędnie. W opisach (miejsc, osób) możesz używać zdań złożonych podrzędnie- okolicznikowych miejsca i czasu oraz przydawkowych.

    4. Wypowiedzi bohaterów- możesz dokładnie przytoczyć. Nie zapomnij o przedstawieniu pytania, jakie zadałeś rozmówcom. Możesz też zrelacjonować wypowiedzi w mowie zależnej. Aby dokładniej oddać nastrój rozmowy, korzystaj z interpunkcji- stosuj myślniki, wielokropki. Zobacz, w jaki sposób zapisane są dialogi w Twoich lekturach.

    5. Rozwój wydarzeń- dokładnie relacjonuj swoje działania, możesz też przyznać się do błędów, chybionych pomysłów- to sprawia, że reportaż jest dynamiczny.

    6.Zakończenie- powinno być równie dobre jak tytuł. Umieść tu czyjąś podsumowującą wypowiedź, swoją ciekawą obserwacje. Nie mędrkuj, nie formułuj wniosków. Możesz też zakończyć pytaniem.

    Cechy reportażu:
    - zawiera sprawdzone, rzetelne informacje,
    - celem jest informowanie, ale także kształtowanie opinii czytelnika,
    - nie ma w nim miejsca na rozdrabnianie się, niepotrzebne opisy i lanie wody,
    - musi być dynamiczny- powinien ''wciągać'' czytelnika (działać tak jak film sensacyjny),
    - może być pisany z perspektywy uczestnika wydarzeń lub z perspektywy obserwatora,
    - dobry reportaż powinien zawierać odpowiedzi na tzw. dziennikarskie pytanie,
    - najważniejsze jest napięcie, emocje- dobry reportaż sprawia wrażenie, jakby jego autor, pisząc tekst, nie znał zakończenia! Jakby nie wiedział, jak dalej potoczy się opowiadana przez niego historia. Nie kryje swego zaskoczenia, czasem zdarzają mu się chybione pytania do bohaterów lub błędne domysły.

Rozwiązania

  • damian

    Ogolnie to chodzi o to, zeby nie przekazywac wielu emocji, ograniczyc sie do opisania zachodzacych zdarzen. O ile mnie pamiec nie myli nie wystepuje tam tez wiele dialogow.

Podobne zadania

justyna22 help...:(na jutro Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: justyna22 29.3.2010 (17:13)
karola0907 Plan ramowy do Odysei (według opowiedania Homera) Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: karola0907 30.3.2010 (17:57)
kasiaxD Plan wydarzeń Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: kasiaxD 3.4.2010 (01:02)
olencja12365 szczegółowy plan wydarzeń książki "Alchemik" Paulo Coelho Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: olencja12365 6.4.2010 (17:37)
niwejka21 rozprawka o zbyszku z Bogdańca. na jutro.! Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: niwejka21 7.4.2010 (18:51)

Podobne materiały

Przydatność 60% Opis Krzysia M.E.Letki "Jutro znów pójdę w świat. - Listy"

Bohater utworu M. E. Letki ”Jutro znów pójdę w świat. Listy” to Krzyś. Chłopiec ma 11 lat i jest osobą niepełnosprawną, chodzi o kuli. Jego zainteresowaniem jest kolekcjonowanie znaczków, chciałby się z kimś podzielić swoją pasją. Krzyś nie uczęszcza na lekcje wychowania fizycznego, ponieważ jest cienkim chuchrem. Ma z tego powodu same kompleksy i wstydzi się swojej...

Przydatność 55% Napisz pocztówke do kolegi z Anglii: 1. Napisz o pogodzie. 2. Co zazwyczaj robisz. 3. Co robiłaś wczoraj. 4. Co będziesz robić jutro.

Hello Kasia, I'm in Rome now. The weather is beautiful. It is sunny and hot. I usually swimm and sunbeaching at the beach. Yesterday I was sightseeing the city. I saw many besutiful bildings. Tommorow I will be back to Poland. See you soon. Best wishes! Monika

Przydatność 50% Plan Barbarossa

Barbarossa Plan, nazwa niemieckiego planu napaści i prowadzenia wojny z ZSRR. Zatwierdzony przez A. Hitlera w grudniu 1940. Plan ten zakładał przeprowadzenie uderzeń lądowych i powietrznych wojsk niemieckich we współdziałaniu z armią fińską, rumuńską, węgierską, które miały doprowadzić do rozbicia głównych sił Armii Czerwonej na zachód od Dźwiny i Dniepru. W drugiej...

Przydatność 100% Plan puławski.

Na początku XІXw. powstał, opozycyjny wobec orientacji pronapoleońskiej, tzw. plan puławski. Czy koncepcja księcia Adama Czartoryskiego była wówczas realna i korzystna dla Polski? Adam Jerzy Czartoryski to postać, która ze względu na swoją mocno prorosyjską orientację, przez wielu uważana była za zdrajcę,sprzedawczyka i sługę cara AleksandraІ. Historia jednak...

Przydatność 70% Biznes Plan

Przykładowy Biznes Plan - praca w załączniku.

0 odpowiada - 0 ogląda - 2 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji