Treść zadania

Mariola1997

PILNE!!! TO JEST DOŚWIADCZENIE, ALE TRZEBA TYLKO NAPISAĆ WNIOSKI I WYNIKI!!! - Doświadczenie: Jaki czynnik jest niezbędny do kiełkowania nasion?
Potrzebne będą:
0,5kg nasion grochu lub fasoli, 2 słoiki z zakrętkami, woda, krótka świeczka, drut, zapałki.
Wykonanie:
1. Wsyp nasiona do 1/3 wysokości obu słoików.
2. Do drugiego słoika wlej tyle wody, by tylko najwyżej ułożone nasiona miały kontakt z powietrzem.
3. Oba słoiki szczelnie zakręć i odstaw.
4. Przygotuj świeczkę, owijając ją drutem, jak na ilustracji. (w ćw. są ilustracje, ale ja nie będę skanować ;))
5. Następnego dnia delikatnie odkręć słoik z nasionami zalanymi wodą i wsuń zapaloną świeczkę, trzymając za koniec drutu.
6. Te same czynności wykonaj w wypadku pierwszego słoika.

Wyniki:
Świeczka w słoiku, w którym do nasion dolaliśmy wody ..................... .
Świeczka w słoiku, w którym nasiona pozostały suche ...................... .

Wnioski:
1) Uzupełnij zdania, korzystając z poniższych wyrazów.
kiełkowanie, oddychanie, woda, gaśnięcie, dwutlenek węgla

Nasiona w pierwszym słoiku po dolaniu wody zaczęły ................. . Oznacza to, że czynnikiem niezbędnym do początkowego etapu ich kiełkowania jest ................... . Podczas kiełkowania rośliny intensywnie ................., zużywając część zgromadzonych wcześniej materiałów zapasowych. Uwalniany jest wówczas ................. ................., dlatego wsunięta do słoika świeczka .................. .
2) Jaką rolę odgrywał w doświadczeniu słoik z suchymi nasionami?
.................................................................
3) Napisz, co stałoby się z nasionami zalanymi wodą, gdyby stały w zamkniętym słoiku przez 2-3 dni.
..............................................




Z góry dziękuje ;P

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 1 0

    WYNIKI:
    Świeczka w słoiku, w którym do nasion dolaliśmy wody zgasła
    Świeczka w słoiku, w którym nasiona pozostały suche pali się dalej
    WNIOSKI:
    A- kiełkować
    B- woda
    C- oddychają
    D-dwutlenek węgla
    E- zgasła
    2)
    Słoik ze suchymi nasionami potwierdził że do życia rośliny potrzebują wody.
    3)
    Zaczęłyby obumierać z powodu braku tlenu i dwu tlenku węgla.

Rozwiązania

Podobne zadania

lusiX Pozytywny i negatywny wpływ człowieka na łąki. Bardzo pilne proszę o Przedmiot: Biologia / Gimnazjum 4 rozwiązania autor: lusiX 12.4.2010 (22:07)
quertt Jaka jest rola krwinek czerwonych ? Przedmiot: Biologia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: quertt 14.4.2010 (17:30)
czekolada19 Jakie jest znaczenie stawonogów w przyrodzie i gospodarce Przedmiot: Biologia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: czekolada19 15.4.2010 (16:04)
klaudia223 Jaki jest związek między kwiatem a owocem? Przedmiot: Biologia / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: klaudia223 18.4.2010 (15:22)
chiquita197 Jaki czynnik jest odpowiedzialny za przesuwanie się chłonki w naczyniach Przedmiot: Biologia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: chiquita197 27.4.2010 (14:44)

Podobne materiały

Przydatność 55% „Człowiek jest bardziej dobry niż zły, trzeba mu tylko dać szansę” – omów zagadnienie w świetle poznanych utworów i własnych przemyśleń.

Dobro i zło – podstawowe pojęcia, które nie mogą bez siebie egzystować, pozbawione przeciwstawnego odpowiednika pozostają pustym bezznaczeniowym złożeniem liter. Dopiero razem stanowią o istocie życia polegającej na ciągłym dokonywaniu wyborów między jednym a drugim. Camus twierdzi, iż u każdego człowieka możliwe jest wydobycie na powierzchnię tego „pozytywnego...

Przydatność 60% "Bo wykonać mi trzeba dzieło wielkie, pilne, bo z tych kruszców dla siebie serce wykuć muszę [...]" (L. Staff). Czy człowiek może być kowalem swojego

WSTĘP. A. Znane przysłowie mówi, że każdy jest kowalem swojego losu. Mądrość ludowa każe wierzyć w możliwość kreowania własnego życia, nadawania mu kształtu zbliżonego do naszych marzeń i pragnień. Przekonanie to wydaje się bliskie także L. Staffowi, którego słowa stanowią inspirację niniejszych rozważań. Poeta, czyniąc bohaterem wiersza symbolicznego kowala -...

Przydatność 65% Trzeba dziś Judymów czy nie trzeba? A może są to tylko szaleńcy z epoki Wallenrodów.

Tomasz Judym jest głównym bohaterem powieści Stefana Żeromskiego pod tytułem „Ludzie Bezdomni”. Tomasz Judym pochodził z biednej rodziny robotniczej, był synem szewca - alkoholika. Jego rodzinny dom, jak go sam określa to: "... suterena, wilgotny grób pełen śmierdzącej pary. Ojciec wiecznie pijany, matka wiecznie chora. Zepsucie, nędza, śmierć...". Dzięki...

Przydatność 55% "Życie nie tylko po to jest by brać"

Jesteśmy jeszcze dziećmi, no? nastolatkami. Nie jest nam łatwo. Ciągle od nas ktoś czegoś chce. Ciągle nam mówią., że trzeba się uczyć, słuchać starszych i być koleżeńskim. Każą się nam uczyć, to się ?uczymy? (bywa tak, że tylko formalnie przebywamy w szkole). Z tą nauką więc jest różnie. No bo jak tu się uczyć, jeśli w tym samym czasie chce się...

Przydatność 70% Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.

Ta piękna, głęboka myśl powinna być mottem każdego człowieka. Nie można bowiem oceniać nikogo tylko po tym, jaki ma kolor oczu lub skóry. To, że ktoś nie ma pieniędzy na nowe ubranie czy chleb nie oznacza wcale, że jest gorszy. Najczęściej jest wręcz przeciwnie: ubodzy ludzie rozumieją, co znaczy być głodnym i wycieńczonym, przez to stają się bardziej wrażliwi na...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji