Treść zadania

ada_18

Lokacje miast i wsi w sredniowieczu + geneza i efekty.
Wypracowanie

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    MIASTO

    Lokacja miasta średniowiecznego musiała spełniać podstawowe warunki obrony. Na obszarze dawnego imperium rzymskiego w miejscu starych rzymskich miast i obozów powstały nowe miasta np. Aosta .. Początkowo miały one prawidłowy układ obozu, orientowany według stron świata, przecięty dwiema prostopadłymi arteriami oraz szereg prostokątnych działek. Z biegiem czasu układ zabudowy stawał się coraz bardziej swobodny, zatracał się dawny, prosty przebieg ulic.
    Rozplanowanie miasta Sredniowiecznego ściśniętego murami obronnymi akcentowało główny element kompozycyjny układu - prostokątny rynek - znajdujący się przy głównych ulicach różniących się od innych szerokością i zabudową oraz sposobem przeprowadzenia . Stanowił on podstawowy węzeł komunikacyjny wewnątrz miasta. Rynek otoczony wieńcem domostw najznakomitszych obywateli, skupiał najważniejsze budowle publiczne: kościoły, sukiennice, ratusz. Znakomitość ratusza podkreślały wierze ratuszowe, stając się ważnym akcentem sylwety średniowiecznego miasta. Wąskie, tworzące siatkę prostokątów i wieloboków uliczki oblepione ciasną obudową prowadziły z rynku ku bramom. Bezpieczeństwo miasta, jego zamożność i ważność reprezentowały mury obronne z całym systemem wież, bram i baszt - obwarowane na zewnątrz wałami z fosą napełnioną wodą i ogrodzone częstokołem. Grube, potężne i wysokie mury miały na górze od wewnątrz uskok tworzący kryte przejście dla straży miejskiej, wieńczyły je zębate wycięcia - zwane blankami. Drewnianą konstrukcję wysuniętą na wspornikach na zewnątrz muru - zwano hurdycją. Ułatwiała ona pionową obronę przed napastnikami przez otwory w podłodze. Konstrukcję o podobnej zasadzie, ale murowaną wysuniętą na konsolach zwano machikułą.
    Na terenie Polski starsze grody obronne wznoszono na terenach trudno dostępnych , wśród bagien , nad rzekami , rzadziej na wzniesieniach . Rozwój wymiany towarowej spowodował powstanie osad targowych położonych przy traktach. Osady te nie miały własnych umocnień i były powiązane z grodami. Nowo powstające miasta były lokalizowane na prawie niemieckim - były z góry zaplanowane, miały prawidłową sieć komunikacyjną , regularnie przeprowadzony podział działek budowlanych. Do szybszego rozwoju miast w Polsce przyczyniło się zastosowanie cegły co pozwoliło na szersze stosowanie konstrukcji murowych i umożliwiło fortyfikację większych terenów nawet na obszarach , których dotychczas nie można było bronić.



    WIEŚ

    W średniowieczu głównym źródłem dochodów była uprawa ziemi.
    Sprawdzał się przy tym pług polny, dzięki któremu wzrosły plony do czterech ziaren z jednego wysianego. Ważne było również zagospodarowanie pustek (terenów niezamieszkalnych, a nadających się pod uprawę). W tym celu w okresie rozbicia dzielnicowego zaczęto sprowadzać osadników z Europy zachodniej. W akcji osadniczej sugerowano się wzorami prawa niemieckiego. Na czele osadników stał zasadźca, który był upoważniony do zawierania umów z księciem. Zgodnie z porozumieniem każdy osadnik otrzymywał jeden łan ziemi (przeliczając na hektary: mały – 16 i wielki – 24). Największą działkę otrzymywał zasadźca (inaczej także sołtys, który był przedstawicielem księcia w danej wsi i stał na czele miejscowego sądu). Jego kolejnym zadaniem było pobieranie w imieniu księcia czynszu i kar sadowych, z których część pozostawała w jego rękach. Nowe osady szybko zaczęły przynosić duże dochody (głównie dzięki nowemu rodzajowi gospodarowania). Trojpolówka okazała się bardziej wydajna od dotychczasowej dwupolówki i metody wypaleniskowej, zaś chłopi stosujący ta metodę otrzymywali działki na trzech wielkich polach.
    Wieśniacy współpracowali ze sobą. Chłopskie działki znajdywały się jedna obok drugiej. Aby obsiać pole, a potem zebrać plon wszyscy musieli rozpocząć pracę o tej samej porze. Miejscem spotkań wsi był kościół. Tam przybywano na chrzciny, śluby, pogrzeby oraz na niedzielne nabożeństwa.
    Stopień zamożności mieszkańców był różny, o czym świadczy zróżnicowanie danin.
    Różne były też ubiory i potrawy na chłopskich stołach. Mieszkańcy wsi nosili przewarznie lniane koszule oraz długie, wełniane sukmany z rozciętymi rękawami. Chłopskie posiłki składały się przewarznie z kasz oraz żytniego chleba, a także z warzyw-rzepy, fasoli i bobu. Podawano je w glinianych i drewnianych naczyniach.
    Nazwy miejscowości kryją w sobie zazwyczaj pewną tajemnicę. Większość nazw pochodzi od historii danej miejscowości. Dzisiejsze Wole i Wółki oznaczać mogą np. że zamieszkujący je chłopi cieszyli się tzw. przywilejem wolnizny. Dzięki niektórym nazwom można nawet określić pochodzenie etniczne osadników. Zachowały się przecież Cygany, Węgrze, Prusy.


    Gospodarka

    Podstawą gospodarki Franków była uprawa zboża I winnej latorośli. Hodowali także owce, kozy i konie oraz bardzo cenione wówczas świnie.

    Społeczeństwo i gospodarka w Polsce dzielnicowej:
    -wzrost znaczenia kościoła,
    ożywienie życia zakonnego,
    -w zakonach pisano i przechowywano dokumenty,
    -kolonizacja wewnętrzna - dobrze rozwijała gospodarkę,
    -XII i XIII wiek nowe sposoby uprawy ziemi,
    -rozwój gospodarki towarowej,
    Zygfryd von Feuchtwangen - wielki mistrz krzyżacki przeniósł ich stolicę do Malborka.

    Zajęcia Mieszczan

    Bory i lasy dostarczały zwierzyny łownej, toteż myślistwo nabrało wielkiego znaczenia.
    Z napojów popularne były piwo i wino. W niektórych rejonach pijaństwo stało się wielką plagą. W pobliżu urodzajnych winnic zakładano rezydencje możnych oraz pałace biskupie. Pod upadające miasta nie mogły wyżywić mieszkańców ani zapewnić im pracy, dlatego ludność poszukiwała zajęcia na wsi.

Rozwiązania

Podobne materiały

Przydatność 65% Funkcje miast

Funkcje miast ulegały zmianom wraz ze zmianami stosunków spoleczno-gospodarczych. Niejednokrotnie miasto pełni współcześnie zupełnie inne funkcje niż pełniło pierwotnie. Ze względu na funkcje miasta możemy wymienić: - miasta przemysłowe – są to miasta, które swe powstanie lub rozwój zawdzięczają wydobyciu surowców mineralnych lub ich przetwórstwu. Do miast o takich...

Przydatność 50% Składnia miast

Dokąd – quo? Skąd – unde? Gdzie – ubi? Deklinacja 1 Roma;ae Athenae;arum Deklinacja 2 Corinthus;i Deklinacja 3 Carthago Carthaginis QUO = ACC Romam propero - podąrzam do Rzymu Athenos propero – idę do Aten Carinthum propero Cartaginem propero UNDE = ABL Roma venio – przybywam z Rzymu Athenis venio Corintho venio Cartagine venio Podąrzam z Rzymu...

Przydatność 65% Składnia nazw miast

1. Na pytanie unde? - skąd?, nazwę miasta stawia się w Ablativie bez przyimka: I Deklinacja: Roma, Vilna, Moscovia, Vildobona, Holmia, Bucaresta II Deklinacja: Londinio, Madrito III Deklinacja: Monte Viridi, Monte Cervino, Civitate Gorzowiensi, Civitate Lodzensi, Neapoli, Leopoli, Carthagine Pluralis: Athenis, Syracusis, Delphis 2. Na pytanie quo? - dokąd?, nazwę...

Przydatność 50% Rola miast starożytnych

Jednym z ważniejszych osiągnięć ludów starożytnych była budowa miast.Pierwsze miasta powstały w Palestynie, Egipcie i Mezopotamii.Dopiero wiele wieków później powstały w innych rejonach świata, między innymi w Grecji i Rzymie.W miastach lub ich pobliżu władcy wznosili swoje siedziby i budowali świątynie ku czci różnych bóstw.Na targowiskach spotykali się kupcy, którzy...

Przydatność 60% Architektura i urbanistyka miast Greckich okresu hellenistycznego.

O rozwiązaniach architektonicznych w miastach greckich dowiadujemy się przede wszystkim ze sztuk literackich oraz odkryć archeologicznych. W urbanistyce miast hellenistycznych kontynuowano idee, wypracowane w okresie klasycznym. Charakteryzowały się one wyznaczaniem osobnej przestrzeni dla życia publicznego (agory, świątynie etc.) oraz dzieleniem reszty gruntów, zajętej przez...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji