Treść zadania

serce4222

charekterystka Adasia Cisowskiego

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Adam Cisowski, uczeń jednej z warszawskich szkół, jest główną postacią książki Kornela Makuszyńskiego pt. "Szatan z siódmej klasy". Poznajemy go w momencie, gdy rok szkolny zbliża się ku końcowi. Już na samym wstępie mamy okazję przekonać się, jak nietuzinkową jest postacią.

    Sytuacja, która przybliża czytelnikowi wizerunek Adasia, rozgrywa się w szkole, podczas lekcji historii. Klasa Adasia cieszy się u swojego nauczyciela historii, profesora Gąsowskiego, bardzo dobrą opinią. Opinia taka wydaje się być jak najbardziej zasłużona, ponieważ każdy uczeń wywołany do odpowiedzi odpowiada bezbłędnie. Okazuje się jednak pewnego dnia, że tkwił w tym wszystkim haczyk. Profesor odpytywał uczniów według pewnego systemu, który był jego największą tajemnicą. Nie wiedział biedny, że Adam już dawno rozszyfrował jego metodę i ogłosił ją w klasie, dzięki czemu każdy uczeń wiedział, kiedy będzie pytany. Pech sprawił, że profesor któregoś dnia pomylił się i wybrał nie tych uczniów, których powinien. Ich odpowiedź była dla profesora straszliwym rozczarowaniem, ale zaczęła też serię niecodziennych przygód, których głównym bohaterem został Adaś.

    Adaś przyznał się oczywiście, że to on rozpracował system odpytywania, czym wprowadził profesora Gąsowskiego w najgłębsze zdumienie. Profesor postanowił udowodnić zuchwałemu uczniowi, że jego odkrycie było dziełem czystego przypadku. Szybko jednak miało okazać się, że dzięki inteligencji, umiejętności logicznego myślenia i rozumieniu innych ludzi, Adaś mógłby bez trudu konkurować z samym Sherlockiem Holmesem. Daje tego dowód, wygrywając zakład z profesorem, choć pozornie był bez szans. Udało mu się jednak wniknąć w sposób myślenia profesora i również tym razem go przechytrzyć.

    Adaś był niezwykle przychylnie nastawiony wobec innych ludzi. Nie wahał się udzielić pomocy tym, którzy jej potrzebowali, czego przykładem może być choćby historia z chłopcem, który prowadził spółdzielnię uczniowską. Gdy przyszło do wykonania bilansu spółdzielni, okazało się, że brakuje dużej na ówczesne czasy sumy 100zł. Rachunki i księgi sprawdzało wiele osób, lecz nikt nie znalazł błędu. Zwrócono się o pomoc do Adasia, który w tym czasie cieszył się już dużą sławą w szkole. Szkolny szatan nie odmówił, choć zadanie było beznadziejne (rachunki sprawdzał wcześniej księgowy!). Udało mu się jednak znaleźć błąd, którego nikt wcześniej nie dostrzegł. Uratował w ten sposób honor chłopca prowadzącego spółdzielnię. Adaś nie chełpił się swoimi zdolnościami. Bawiło go rozwiązywanie zagadek, ale nie starał się pokazać otoczeniu swojej wyższości. Był zresztą niezwykle lubiany w szkole, a jego zdanie było bardzo poważane.

    Wiernych przyjaciół potrafił też zyskać dzięki swojej dyskrecji i przekonaniu, że każdemu może się zdarzyć złe postępowanie. Tak było z Burskim, jego szkolnym kolegą, który pewnego dnia uległ pokusie i ukradł cenne pióro. Adam odkrył, kto był sprawcą kradzieży, ale nie wydał Burskiego. Pióro się odnalazło, właściciel był zadowolony, sława Adama jeszcze bardziej wzrosła, a Burski od tego czasu wprost uwielbiał Adasia.

    Największym sprawdzianem dla Adasia miała być wyprawa na wieś w okolicach Wilna, do domu Iwo Gąsowskiego, brata profesora Gąsowskiego. Chodziło o rozwiązanie pewnej niezwykle tajemniczej zagadki. Otóż najpierw ktoś chciał koniecznie kupić bardzo zadłużony majątek razem z chylącym się ku upadkowi domem, po czym, gdy nie powiodły się próby zakupu, ktoś zupełnie niespodziewanie skradł z domu Iwo... drzwi.

    Profesor Gąsowski poprosił Adasia, by ten spróbował rozwiązać zagadkę niecodziennej kradzieży, zupełnie niezrozumiałej dla domowników. Adaś zgodził się, choć musiał w związku z tym zrezygnować z upragnionego wyjazdu nad morze.
    Okazało się już wkrótce, że Adaś będzie musiał użyć wszystkich swoich talentów, aby rozwikłać tak niecodzienny problem. Nie miejsce tu na opis wszystkich wydarzeń, dość powiedzieć, że Adamowi udało się ostatecznie odkryć tajemnicę. Wykazał się przy tym niezwykłą pomysłowością i przenikliwością, ale także odwagą. Nie raz i nie dwa znalazł się w opałach, czasem był w sytuacji pozornie bez wyjścia, zawsze jednak ostatecznie był górą.

    Postać Adasia wzbudza wielką sympatię czytelników. Wynika to z wielu powodów. Adaś ma ogromne poczucie humoru, przy czym nie stroni od żartów również na swój własny temat. Darzy innych ludzi sympatią, nie jest zawzięty, nie potrafi długo się złościć. Wszystko to razem sprawia, że "Szatana z siódmej klasy" czyta się jednym tchem i z wielką przyjemnością.

Rozwiązania

  • Kira13

    Głównym bohaterem powieści dla młodzieży, zatytułowanej "Szatan z siódmej klasy", a napisanej przez Kornela Makuszyńskiego, jest Adaś Cisowski.
    Chłopaka poznajemy w momencie, w którym ma siedemnaście lat. Jest synem lekarza, natomiast jego mama zajmuje się gospodarstwem domowym. Chłopak ma czwórkę rodzeństwa, a wszyscy mieszkają w Warszawie.
    Był to bystry, uśmiechnięty chłopiec. Krótko obcięte, ciemne włosy i oczy o ładnym brązowym kolorze harmonizowały z okrągłą, trochę pyzatą twarzą.
    Adam był osobą niezwykłą jak na swój młody wiek. Swoje przezwisko "Szatan", zawdzięczał nie jakimś złym cechom charakteru, tylko przenikliwości i sprytowi, które to cechy zauważył i odkrył w nim historyk, pan Gąsowski. Adaś rzeczywiście uwielbiał wszelkiego rodzaju łamigłówki, zagadki i tajemnicze śledztwa. Spostrzegawczość pozwalała mu na rozwiązywanie spraw, które dla innych były niedostępne. Ten siedemnastolatek zawsze dążył do celu, który sobie wyznaczył, ale nigdy nikogo przy tym nie krzywdził. Z domu rodzinnego wyniósł szacunek dla prawdy i pogardę dla kłamstw oraz intryg. Był doceniany przez znajomych, ponieważ zawsze się uśmiechał, pocieszał dobrym słowem i pomagał, jeśli ktoś tego potrzebował. Podczas wakacji, w czasie których rozgrywa się akcja powieści, Adam po raz pierwszy w życiu się zakochał. Traktował to nowe i piękne uczucie bardzo poważnie. Do wszystkich jego zalet zaliczyć można także niezwykłą wręcz pracowitość oraz poczucie humoru, które potrafiło rozbawić największego nawet ponuraka.
    Szacunek dla drugiego człowieka był w tym człowieku silniejszy niż brak sympatii. On po prostu nie umiał postąpić z kimś źle. Dziewczyną, którą się zauroczył, był Wanda o pięknych oczach. Postępowanie Adasia z nią było jeszcze bardziej łagodne i delikatne niż z innymi. Nawet uwagę zwracał jej w sposób tak łagodny i miły, jakby właśnie ją chwalił. Jego stosunek do historyka również był specyficzny, bowiem w głębi serca uśmiechał się, kiedy tylko myślał o dziwactwach lubianego nauczyciela. Nigdy jednak nie śmiał się z niego publicznie i głośno.
    Adam Cisowski jest jedną z najbardziej optymistycznych postaci, jakie występują w lekturach dla młodzieży. Zawsze radosny, uśmiechnięty i pełen sympatii dla innych byłby wspaniałym towarzyszem w szkolnej ławce i poza nią.

    źródło: Bryk

  • sonia1324

    Adaś Cisowskiego. 17letni uczeń siódmej klasy gimnazjum. Syn lekarza, brat czworga rodzeństwa mieszkający w Warszawie.

    Wygląd chłopca najlepiej opiszą słowa narratora: ". . . nieforemny chłopak, nieco pękaty z rozmieszaną czupryną, sądząc po budowie, musiał być silny i sprężysty. . . "

    Niewątpliwie spokojny, opanowany, zrównoważony kolega. Nigdy nie unosił się gniewem, zachowywał rozsądek w każdej sytuacji. Zawsze wesoły i uśmiechnięty. Wyróżniała go przenikliwość umysłu, zdolność logicznego myślenia i wnioskowania. Miał zdolności detektywistyczne. Wśród kolegów cieszył się dużym autorytetem.

    Adasia cechowała dobroć, mądrość, odwaga, wrażliwość. Starał się postępować uczciwie. Szczerze żałował odkrycia metody profesora gdyż przysporzyło to zmartwień nauczycielowi. Całą winę wziął na siebie i nawet obiecał, że klasa nadrobi zaległości.

    Zawsze postępował słusznie, uczciwie. Uważał, że dla człowieka najważniejsza jest godność i honor. Umiał być dyskretny, nie doniósł na Staszka Burskiego, że ukradł pióro. Jako detektyw skrupulatny i dokładny, czasami zbyt pewny siebie. Wierzył w swoje szczęście, nawet podczas uwięzienia. Żądny przygód. Przewidywany, trochę nudny. Profesor nadał mu przydomek Szatan, co określało spryt i przedsiębiorstwo bohatera.

    Adam Cisowski moim zdaniem był to chłopiec, który miał życie wypełnione przygodami, które ja też chciałabym przeżyć. Choć bohater był godny naśladowania to książka była nudna. Świat byłby całkiem inny lepszy gdyby większość ludzi była taka jak Adaś Cisowski.

    ściąga.pl ;)

Podobne materiały

Przydatność 80% Opis Adasia Cisowskiego.

Adam Cisowski jest głównym bohaterem książki Kornela Makuszyńskiego "Szatan z siódmej klay". Jego ojciec jest lekarzem, a matka opiekuje się domem i jego licznym rodzeństwem. Adaś ma 17 lat, jest uczniem siódmej klasy gimnazjum. Adam to nieforemny chłopak, nieco pękaty, silny i sprężysty. Jego włosy są rozmiechrzwione a spojrzenie ma śmiałe i bardzo dziwnie...

Przydatność 75% Charakterystyka Adasia Cisowskiego.

Głównym bohaterem książki pt."Szatan z siódmej klasy" jest Adaś Cisowski. Był synem warszawskiego lekarza, miał czworo rodzeństwa. Chłopiec uczęszczał do siódmej klasy. Autor tak go opisuje: "Był to nieforemny chłopak, nieco pękaty, z rozmierzwioną czupryną, sądząc po Jego budowie musiał być sprężysty i silny. Spojrzenie miał śmiałe i dziwnie...

Przydatność 65% Opis Adasia Cisowskiego.

Głównym bohaterem powieści Kornela Makuszyńskiego, pt. ,,Szatan z siódmej klasy” jest Adaś Cisowski. Siedemnastolatek uczy się w siódmej klasie męskiego gimnazjum w Warszawie. Jego ojciec wykonuje zawód lekarza, a matka zajmuje się domem i czworgiem młodszego rodzeństwa. Wygląd chłopca najlepiej opisują słowa autora: ,,Był to nieforemny chłopak, nieco...

Przydatność 80% Charakterystyka Adasia Cisowskiego

Adam Cisowski miał 17 lat i chodził do gimnazjum VII klasy. Ojciec był lekarzem, a matka zajmowała się domem. Mieszkał w Warszawie. Miał czworo rodzeństwa. Jego nauczycielem był profesor Paweł Gąsowski. Naszego bohatera charakteryzowała pękata postura. Miał też rozmierzwioną fryzurę i brązowe, krótkie oczy . Na świat patrzył śmiałym, bystrym i przenikliwym...

Przydatność 75% Wymyślona przygoda Adasia Cisowskiego.

Zbliżało się lato. Adaś wraz z innymi harcerzami wyjechał na obóz, na Mazury. Namioty rozbili nad pięknym i tajemniczym jeziorem Ryńskim. Pomimo wielu obowiązków związanych z życiem obozowym miło spędzali czas. Spacerowali po lasach, kąpali się w jeziorze, pływali na żaglówkach, a przede wszystkim obserwowali zwierzęta i rozpoznawali ich ślady. Każdy był uważny i...

0 odpowiada - 0 ogląda - 3 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji