Treść zadania
Autor: qwerty__ Dodano: 9.5.2010 (18:53)
Przemysłowe metody produkcji mydeł i detergentów ;)
proszę o krótko, zwięźle i na temat ; ))
Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.
Najlepsze rozwiązanie
Rozwiązania
0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań
0 0
Kira13 9.5.2010 (18:56)
Mydła otrzymuje się w wyniku reakcji hydrolitycznego zmydlania trójglicerydów wodorotlenkami. Reakcja zachodzi szybciej w obecności niewielkich ilości etanolu. Koniec zmydlania stwierdza się, gdy mała próbka mydła rozpuszcza się w wodzie (brak śladów tłuszczu).
Produkuje się je zwykle z tłuszczów nasyconych, aczkolwiek znane są także mydła z tłuszczów nienasyconych. Ich proces produkcji polega na długotrwałym gotowaniu tłuszczów ze stężonym roztworem zasady sodowej, magnezowej lub litowej, na skutek czego dochodzi do zerwania wiązań estrowych oraz powstania gliceryny i mydła właściwego. Glicerynę czasami usuwa się z końcowego produktu lub zostawia, gdyż ma ona działanie nawilżające. Współcześnie coraz częściej produkuje się też mydła poprzez bezpośrednią reakcję zasad z kwasami tłuszczowymi otrzymanymi z rafinacji ropy naftowej.
źródło: Wikipedia
Obecnie mydła produkowane są w sposób ciągły, w specjalnie do tego przeznaczonych, nowoczesnych instalacjach. Substraty w tych instalacjach są mieszane, a następnie podgrzewane do temperatury około 1300C pod zwiększonym ciśnieniem. Pierwotnymi produktami zachodzącej reakcji są gliceryna i mydło. Glicerynę z reguły się oddziela, (choć czasem jest ona pozostawiana, gdyż ma właściwości natłuszczające). Otrzymane w ten sposób mydło poddaje się dalszym procesom technologicznym, w wyniku których otrzymuje się produkt końcowy. Zwykłe mydła sodowe otrzymuje się poprzez wysuszenie mydła stopionego, a następnie oraz dodanie odpowiednich substancji zapachowych oraz barwiących. Na samym końcu formowane jest w odpowiednie kostki. Mydła toaletowe wytwarza się z tłuszczów o lepszej jakości. Po wysuszeniu są one dodatkowo ponownie podgrzewane, w celu zmniejszenia zawartości wody. Proszki mydlane produkuje się poprzez zmieszanie stopionego mydła z różnego rodzaju dodatkami wspomagającymi i polepszającymi. Na koniec otrzymana mieszanina jest suszona w sposób rozpryskowy. Oprócz naturalnych środków myjących, obecnie produkowanych jest duża ilość detergentów syntetycznych, występujących zarówno w formie proszków jak i płynów. Mają one niejednokrotnie różne, zależne od potrzeb właściwości. Produkuje się wiele syntetycznych detergentów, spełniających coraz bardziej wyspecjalizowane funkcje (np. odpowiednich do prania ciemnych, czy białych rzeczy, stosowanych do prania tylko konkretnych rodzajów tkanin, itp.).
źródło: Bryk
Dodawanie komentarzy zablokowane - Zgłoś nadużycie