Treść zadania

feleko15

Jak działa silnik elektryczny na prąd stały ??

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 1 0

    Silnik elektryczny działa dzięki elektromagnesom. Zjawisko elektromagnetyzmu zostało odkryte przez duńskiego fizyka H.Ch. Oersteda w roku 1820. Zauważył on drgnięcie igły magnetycznej kompasu w momencie podłączenia napięcia do przewodu leżącego w pobliżu. Rok później M. Faraday wynalazł silnik elektryczny. Zbudowany przez niego w 1831 roku dysk (zwany tarczą Faradaya) uznawany jest za pierwszy model maszyny elektrycznej. Pierwszą maszynę elektryczną mającą praktyczne znaczenie zbudował w roku 1834 M.H. Jacobi. Był to silnik prądu stałego z komutatorem, zastosowany do napędu małego statku rzecznego. W tym samym roku mały silnik prądu stałego został także zbudowany przez T. Davenporta i użyty, co ciekawe, do napędu zabawki - kolejki elektrycznej poruszającej się po kolistym torze. Tego typu silnik elektryczny, opatentowany w roku 1837, posłużył też Davenportowi do napędu wiertarki, tokarki do drewna i rotacyjnej prasy drukarskiej.

    Najprostszy silnik elektryczny tworzą dwa główne elementy – pierścieniowy stojan złożony z magnesów trwałych i opleciony zwojami drutu wirnik, umieszczony wewnątrz stojana. Jeśli przez uzwojenia wirnika przepuścimy prąd elektryczny, stają się one elektromagnesami, które są przyciągane i odpychane przez otaczające je stałe magnesy, powodując obracanie się wirnika. Wynika to z tego, że prąd elektryczny przepływający przez przewód wytwarza pole magnetyczne wokół przewodnika.

    Ze względu na rodzaj prądu, z którego silniki elektryczne pobierają energię elektryczną, rozróżnia się silniki prądu stałego oraz silniki prądu przemiennego (synchroniczne i asynchroniczne), które z kolei dzielą się na: jednofazowe i trójfazowe. W urządzeniach gospodarstwa domowego i wielu narzędziach elektrycznych zwykle stosowane są silniki zasilane prądem przemiennym - jednofazowe. W zasilanych z baterii zegarach wskazówkowych i zabawkach elektrycznych (autkach, kolejkach, helikopterach i różnych miniaturowych maszynach) mamy z kolei do czynienia z silniczkami na prąd stały.

    Jeśli posiadasz np. jakiś zestaw klocków LEGO zawierający silniczek elektryczny, możesz wykonać dowolną maszynę napędzaną tym silniczkiem i umieścić jej zdjęcie w Pracach lub Galerii. Zapraszamy do zabawy!

    __________________________________________________________________________________
    Silnik prądu stałego- jak sama nazwa wskazuje, silnik ten zasilany jest prądem stałym (ogniwo albo akumulator). Silnik prądu stałego skonstruowany jest przede wszystkim z 2 przeciwnych biegunów magnetycznych, cewki, która zrobiona jest ogromnej ilości zwojów, komutatora (tzn. 2 półpierścieni), szczotek, które powiązane są ze źródłem prądu oraz ze źródła prądu stałego.

    Cewka w silniku ulokowana jest pomiędzy 2 biegunami oraz jest w stanie może się obracać. Komutator podłącza się do końcówek cewki oraz kręci się w tej samej płaszczyźnie co cewka. Natomiast szczotki nie poruszają się, są one jedynie przymocowane są do komutatora.Praca silnika prądu stałego jest bardzo prosta. Poniżej przedstawiono przebieg jednego cyklu:

    Cewka w pozycji poziomej, szczotki dotykają komutatora - prąd przepływa od dodatniego do ujemnego bieguna źródła prądu. Nad cewką wytworzony zostanie biegun północny, natomiast pod cewką biegun południowy. W związku z wzajemnym oddziaływaniem biegunów magnetycznych cewki i magnesów, następuje obrót cewki wraz z komutatorem. W momencie ułożenia, gdy szczotki nie będą się stykać z komutatorem, cewka będzie w położeniu pionowym. Wtedy nie będzie płynął prąd, lecz rozpędzona cewka ponownie znajdzie się w poziomym położeniu i praca będzie kontynuowana.

Rozwiązania

  • sonia1324

    Silnik prądu stałego-silnik ten zasilany jest prądem stałym (ogniwo albo akumulator). Silnik prądu stałego skonstruowany jest przede wszystkim z 2 przeciwnych biegunów magnetycznych, cewki, która zrobiona jest ogromnej ilości zwojów, komutatora (tzn. 2 półpierścieni), szczotek, które powiązane są ze źródłem prądu oraz ze źródła prądu stałego.

    Cewka w silniku ulokowana jest pomiędzy 2 biegunami oraz jest w stanie może się obracać. Komutator podłącza się do końcówek cewki oraz kręci się w tej samej płaszczyźnie co cewka. Natomiast szczotki nie poruszają się, są one jedynie przymocowane są do komutatora.

  • Telzewerum

    Silnik taki zasilamy napięciem stałym, poprzez szczotki grafitowe, te z kolei ślizgając się po komutatorze przenoszą prąd do uzwojeń nawiniętych najczęściej w wirniku. W stojanie (najczęściej zewnętrzna część silnika) umieszczone są bieguny magnetyczne (magnesy), które wytwarzają pole magnetyczne wewnątrz silnika. Pole to przenika uzwojenie wirnika. W uzwojeniu wirnika płynie prąd i na to uzwojenie działa też pole magnetyczne od biegunów stojana. Zgodnie z prawem Faraday a powstaje siła F=BIL ( przy czym F to siła, B to indukcja magnetyczna- czyli jakby siła działania tych magnesów w stojanie, a L to długość przewodu znajdującego się w polu magnetycznym, zawsze tych przewodów jest wiecej i wtedy wzór należy poprawić na F=xBIL, x=ilośc przewodów), która powoduje wypychanie przewodów z pola magnetycznego, a że są one ułożone w wirniku dookoła spowoduje jego obracanie się . Kierunek obracania wirnika wyznaczamy z reguły lewej dłoni( ale nie wiem czy Ci to potrzebne)

  • userphoto

    Silnik prądu stałego jest silnikiem elektrycznym zasilanym prądem stałym i służy do zamiany energii elektrycznej na energię mechaniczną.

    Jako maszyna elektryczna prądu stałego może pracować zamiennie jako silnik lub prądnica. W tym drugim przypadku wirnik napędzany jest energią mechaniczną dostarczona z zewnątrz, a na zaciskach uzwojenia twornika odbierana jest wytworzona energia elektryczna.

    Większość silników prądu stałego to silniki komutatorowe, to znaczy takie, w których uzwojenie twornika zasilane jest prądem poprzez komutator. Jednak istnieje wiele silników prądu stałego które nie posiadają komutatora lub też komutacja przebiega na drodze elektronicznej.

Podobne zadania

marta-piecha pilne!!!!! gestosc niklu wynosi 8,9g/cm3 a gestosc zelaza - Przedmiot: Fizyka / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: marta-piecha 30.3.2010 (19:42)
olcia96 III zasada dynamiki - zadanie Przedmiot: Fizyka / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: olcia96 7.4.2010 (21:14)
brunetka00 Pilne na jutro.!!Pomóżcie.!! Przedmiot: Fizyka / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: brunetka00 11.4.2010 (14:54)
kocham14 pomocy mam to na jutro :( Przedmiot: Fizyka / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: kocham14 13.4.2010 (17:10)
dworaz95 Mam to na jutro a nie rozumiem tego Przedmiot: Fizyka / Gimnazjum 3 rozwiązania autor: dworaz95 14.4.2010 (20:32)

Podobne materiały

Przydatność 55% Analiza Finansowa- zadanie

praca w załącznikach

Przydatność 80% Zadanie z fizy

1.46 Z ciała o masie m1= 11000kg następuje strzał w kierunku poziomym. Masa pocisku wynosi m2= 54kg. Oblicz prędkość, z jaką działo zostaje odrzucone wstecz, jeśli prędkość pocisku wynosi v2= 900 m/s. m1= 11000 kg m2= 54 kg v1 = ? v2 = 900 m/s Po = Pk Po=(m1+m2)* V V= 0 – na początku działo jest w spoczynku 0=m2*v2 – m1*v1 m1*v1 = m2*v2 v1=...

Przydatność 75% Zadanie inspektora BHP

JAK ROZUMIESZ ROLE I ZADANIA INSPEKTORA BHP W TWOIM ZAKŁADZNIE Inspektor BHP w zakładzie pracy pełni role doradcze i kontrolne. Podstawowym zadaniem pełniącej role BHP w zakładzi jest okresowa analiza stanu bezpieczeństwa i higieny pracy. Inspektor slużby BHP jest zobowiązany do sporządzenia i przedstawiania pracodawcy co najmniej raz w roku okresowych analiz stanu...

Przydatność 90% Zadanie z weryfikacji hipotez

Ustalono na podstawie analizy kosztów, że będzie się opłacać się wybudowanie motelu przy trasie komunikacyjnej, jeśli będzie przejeżdżać tą trasą więcej niż 800 samochodów dziennie. W losowe wybrane dni roku liczono ilość przejeżdżających samochodów. Otrzymano następujące rezultaty: 792, 810, 820, 886, 910, 840, 1025, 790, 972, 830, 810, 780, 815, 954, 810, 930, 820. Na...

Przydatność 50% Zadanie z prawdopodobieństwa

Losujemy 5 liczb z 42. Określić prawdopodobieństwo, że wśród tych pięciu wylosowanych liczby trafimy 'trójkę'. Ile razy to prawdopodobieństwo jest większe od wylosowania 'czwórki' i 'piątki'?

0 odpowiada - 0 ogląda - 4 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji