Treść zadania
Autor: aldamir Dodano: 9.5.2010 (18:44)
Jakie prawdy moralne z bajek Ignacego Krasickiego są aktualne w dzisiejszym świecie, prosze pomóżcie z góry dzięki ;)
Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.
Najlepsze rozwiązanie
Rozwiązania
-
bozkoz 9.5.2010 (18:55)
Kruk i lis , podobnie jak bajka Jagnię i wilcy,rozpoczyna się od sentencjonalnego sformułowania prawdy ogólnej stanowiącej myśl.
Obnażaną słabością ludzką jest próżność. Tezą bajki jest to – jeżeli ktoś coś pragnie zdobyć, zawsze znajdzie ku temu dobry powód (usprawiedliwienie).
Ptaszki w klatce ukazują płacz starego czyżyka, jest to wyraz tęsknoty za najważniejszą dla niego wartością - wolnością. Słowa młodego towarzysza, sławiące wygody więzienia, brzmią dla niego prawie jak obelga.
Dodawanie komentarzy zablokowane - Zgłoś nadużycie
Podobne zadania
Pomożecie opisać wiersz Ignacego Krasickiego ,,Święta miłości kochanej Przedmiot: Język polski / Gimnazjum | 1 rozwiązanie | autor: Viola 14.4.2010 (17:50) |
Bajki igacy krasicki !! Przedmiot: Język polski / Gimnazjum | 2 rozwiązania | autor: pysia_075 9.5.2010 (15:45) |
Bajki robotów Przedmiot: Język polski / Gimnazjum | 1 rozwiązanie | autor: menu 23.5.2010 (20:59) |
dlaczego bajki ignacego krasickiego są ponadczasowe(5zdan)?na dzisiaj dam naj . Przedmiot: Język polski / Gimnazjum | 1 rozwiązanie | autor: TraMpEk 10.6.2010 (22:46) |
Proszę o interpretację wiersza Ignacego Krasickiego Przedmiot: Język polski / Gimnazjum | 1 rozwiązanie | autor: strange 11.9.2010 (14:32) |
Podobne materiały
Przydatność 50% Opracowanie wybranych bajek Ignacego Krasickiego (bajki Krasickiego)
Bajki Ignacego Krasickiego to z reguły krótkie wierszyki pozornie przedstawiające jakąś historię z życia zwierząt. W rzeczywistości są to pewnego rodzaju filozoficzne utwory, w których możemy dopatrzyć się ukrytego morału i alegorii ludzkich zachowań. „Jagnię i wilcy”. W bajce tej jest opisana sytuacja napotkania bezbronnego jagnięcia przez dwa wilki. Drapieżcy bez...
Przydatność 65% "Bajki" Krasickiego.
Ignacy Krasicki z całą pewnością zasłużył na miano czołowego twórcy polskiego oświecenia. Był twórcą wszechstronnym, głoszącym ideały oświecenia, walczącym o reformy w kraju i moralność społeczną. Był twórcą pierwszej polskiej powieści nowożytnej („Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki”), wielu satyr, w których w krzywym zwierciadle ukazywał ludzkie przywary i...
Przydatność 60% Analiza bajki Ignacego Krasickiego – „Kruk i lis”.
Kruk i lis z Ezopa Bywa często zwiedzionym, Kto lubi być chwalonym. Kruk miał w pysku ser ogromny; Lis, niby skromny, Przyszedł do niego i rzekł: "Miły bracie, Nie mogę się nacieszyć, kiedy patrzę na cię! Cóż to za oczy! Ich blask aż mroczy! Czyż można dostać Takową postać? A pióra jakie! Szklniące, jednakie. A jeśli nie jestem w błędzie, Pewnie i...
Przydatność 75% Czy bajki Ignacego Krasickiego są nadal aktualne i dlaczego - rozprawka.
Każdy, kto przeczytał choć jedną bajkę Ignacego Krasickiego, z pewnością odpowie na to pytanie twierdząco. Bajki te zawierają uniwersalne prawdy, przez 200 lat były chętnie czytane, poniewż bawiły i uczyły. Argumentem potwierdzającym powyższą tezę jest fakt, iż krótkie, jasne, proste, a zarazem precyzyjne utwory, jakimi są bajki Ignacego Krasickiego, dotyczą spraw...
Przydatność 75% Czy bajki Ignacego Krasickiego są aktualne w dzisiejszych czasach?
Temat: Czy bajki Ignacego Krasickiego są aktualne w dzisiejszych czaszach? Bajki Ignacego Krasickiego są aktualne w dzisiejszych czasach. Postaram się podać argumenty udowadniające prawdę powyższej tezy. Pierwszym argumentem broniącym mojej tezy jest to, że lepiej kłamać i schlebiać ludziom , gdyż można wiele zyskać. Opowiada o tym bajka pt. ,,Malarze” w której...
0 odpowiada - 0 ogląda - 2 rozwiązań
0 0
mira31130 9.5.2010 (18:45)
Każdy, kto przeczytał choć jedną bajkę Ignacego Krasickiego, z pewnością odpowie na to pytanie twierdząco. Bajki te zawierają uniwersalne prawdy, przez 200 lat były chętnie czytane, poniewż bawiły i uczyły.
Argumentem potwierdzającym powyższą tezę jest fakt, iż krótkie, jasne, proste, a zarazem precyzyjne utwory, jakimi są bajki Ignacego Krasickiego, dotyczą spraw ludzkich, spraw, które nie zależą od dnia, epoki czy mody. Zawierają też pojęcia ogólne, takie jak dobro i zło.
Pojawiające się w bajkach zwierzęta uosabiają ludzi z konkretnymi wadami.
Bez wątpienia autor w swoich bajkach wyszydza pewne cechy, zachowania, zdarzenia, które jak się okazuje dziś także mają miejsce. Przypomnę niektóre sceny z bajek potwierdzające słuszność mojej tezy.
W bajce " Malarze " artysta, który ukazuje prawdę zarabia mało i nie jest ceniony. Drugi, który " upiększa " ludzkie twarze, czyli posługuje si fałszem i schlebia innym, nie narzeka na swój los.
W utworze " Kruk i lis " poeta kryrtykuje łatwowierność, naiwność i głupotę ludzką, którą uosabia kruk, który pod wpływem słów pochwały daje się zwieść podsępem lisowi. Podobne cechy Krasicki ośmiesza w bajce " Czapla, ryby i rak ".
Następnym przykładem potwierdzającym aktualność bajek Jgnacego Krasickiego jest utwór pt. " Rybka mała i szczupak ". Autor w bajce przekazuje, że nie należy kierować się w życiu zazdrością, bo czasami to czego zazdrościmy innym, wcale nie daje im szczęścia. Mała rybka zazdrości szczupakowi jego rozmiarów, które wcale dla niego nie okazały się dobre i nie dały mu szczęścia.
Kolejne bajki " Przyjaciele ", " Lis i osioł " ukazują jak duże znaczenie ma wartość prawdziwej przyjaźni oraz, że przyjaźń jest zadaniem, które zobowiązuje. Po przeczytaniu tych bajek śmiało można wyciągnąć wniosek: " Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedze ".
Utwór zatytułowany " Jagnię i wilcy " ukazuje, że w świecie rządzi silniejszy, który nie zawaha się wykorzystać swojej przewgi.
Nie należy również zapominać, że Krasicki ostrzega nas przed przesadą, zarówno w dobrym jak w złym: " Groch przy drodze ", " Rolnik "- przesada bohaterów doprowadza ich do klęski.
Jestem przekonana, że powyższe przykłady przekonują o tym, iż bajki Ignacego Krasickiego mają ponadczasowy charkter, poruszają sprawy i problemy aktualne w każdej epoce.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Czy bajki Ignacego Krasickiego są nadal aktualne i dlaczego?
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Zdawać by się mogło, że bajki, które napisane były ponad dwieście lat temu nie mogą być aktualne w dzisiejszych czasach. Przecież życie ludzkie zmieniło się przez te lata niemal całkowicie. Ale Ignacemu Krasickiemu udała się trudna sztuka stworzenia dzieła, które mimo upływu czasu zachowało są aktualność.
Potwierdzeniem mojej tezy może być fakt, że bajki Krasickiego dotyczą spraw, które pozostają niezmienne. Przecież kwestie dobra i zła, prawdy i fałszu nie zmieniają się wraz z postępem techniki czy mody. A zwierzęta, które są bohaterami tych oświeceniowych bajek reprezentują właśnie takie uniwersalne prawdy.
Ignacy Krasicki przedstawił zbiór sytuacji, przed jakimi stają ludzie i ukazał na tym tle różne zachowania, zazwyczaj godne potępienia. Można się zdziwić, jak bardzo aktualne są te zachowania. Przytoczę kilka przykładów, aby lepiej ukazać ten problem.
Bajka Malarze prezentuje dwóch artystów. Ten, który malował realistycznie, żył skromnie, ludzie niechętnie zamawiali u niego portrety. Natomiast malarz, który upiększał malowane postacie, opływał w dostatki. Krasicki prezentuje tu pychę ludzką i skłonność do zbytków.
Inne bajka, zatytułowana Kruk i lis jest krytyką ludzkiej głupoty i naiwności. Lis prawi krukowi komplementy, a na koniec prosi ptaka, aby uraczył go swym pięknym śpiewem. Dumny kruk otwiera dziób, z którego wylatuje kawałek sera - o to właśnie chodziło chytremu lisowi. W tej bajce przebiegłość zwycięża naiwność.
Bajka Rybka mała i szczupak ukazuje korzyści, jakie płyną ze skromności. Mała rybka nie mogła złapać robaka i już prawie zaczęła zazdrościć szczupakowi, któremu się ta sztuka udała, ale okazało się, że robak był nabity na haczyk. Historia skończyła się dla szczupaka tragicznie. Wniosek jest jeden - czasem warto pozostać w cieniu.
Z bajek można też wyczytać, jak ważna jest w życiu ludzkim obecność drugiego człowieka. Utwór Przyjaciele przedstawia historię zajączka, który miał mnóstwo znajomych, ale kiedy przyszedł czas próby, nikt mu nie pomógł. Krasicki mówi nam, że powinniśmy uważać na fałszywych przyjaciół.
Na koniec chciałabym przypomnieć bajkę Jagnię i wilcy. Jest to moim zdaniem jedna z bardziej okrutnych bajek Krasickiego. Jej przesłanie nie jest optymistyczne - w świecie okrucieństwo i siła przeważają, słabi nie mają tu miejsca, zawsze znajdzie się jakiś wilk, który będzie chciał zjeść niewinne jagniątko.
Myślę, że te kilka bajek, które wymieniłam pokazuje dobrze ich aktualność. Zarówno wady ludzkie, jak i rady dotyczące właściwego życia, jakie zawarł w swoich utworach Krasicki, były są i będą doskonałymi wskazówkami dla wielu pokoleń Polaków.
Dodawanie komentarzy zablokowane - Zgłoś nadużycie