Treść zadania

Lilu___

Czy warto mówić prawdę czy nie??

Uzasadnij dla czego

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Ja uważam, że jeżeli chodzi o czyjeś uczucia, miłość, przyjaźń to należy mówić prawdę. Czasem to jest przykra, bolesna prawda, ale szczera. Często ludzie krytykują innych jednak boją się powiedzieć tego osobie, która jest głównym tematem. Jednak plotki szybko się rozchodzą i występują niepotrzebne komplikacje. Natomiast czasem brak szczerości może nas przed czymś uratować, np. niezgłoszone nieodrobione zadanie domowe, może uratować nas od negatywnej oceny. Czasami uczucia nie pozwalają nam powiedzieć prawdy, a czasem nawet okłamujemy samych siebie. Czasem jednak trudno nam zdecydować co jest lepsze: prawda czy kłamstwo. Prawda czasem boli, natomiast kłamstwo ma zawsze krótkie nogi.

Rozwiązania

  • pawlo34

    Kłamstwo czy prawda? Które rozwiązanie jest lepsze? Które bardziej się opłaca? Czy prawda zawsze jest pożądana? A może lepiej skłamać, zataić prawdę, by ocalić sytuację, a nawet samą siebie? Trochę pokolorować, trochę pominąć, a trochę dodać…

    Takie właśnie pytania nurtują mnie kiedy nagle staję w obliczu sytuacji wymagającej zbyt wielu wyjaśnień i serii tłumaczeń z mojej strony. Ostatecznie najczęściej wybieram kłamstwo, swoista nieprawdę i zupełnie nie mam przy tym żadnych wyrzutów sumienia. Nie wstydzę się swojego postępowania, bowiem nie jest ono tylko moim udziałem. Kłamie niemal każdy i wszędzie. Kto nie chce być posądzony o kolejne kłamstwo, ten nie powinien w tym miejscu zaprzeczać. Nie tylko kłamiemy, ale wręcz jesteśmy okłamywani. Nasze wychowanie przeplata kłamstwo ze szczątkową prawdą. Media raczą nas "niewinnymi" kłamstwami. Słuchamy radia, po chwili włączamy telewizję, by tę samą wiadomość usłyszeć jako zupełnie przeciwną. Szkoła oraz dom też nie pozostają w tyle. A kiedy do tego dołączymy jeszcze gazety i czasopisma pełne plotek i ploteczek wyssanych z palca, to już naprawdę trudno znaleźć obszar pozbawiony kłamstwa. Dziennikarze wypisuja całą nieprawdę o sławnych ludziach jedynie dla wysokich korzyści finansowych. Wszelkie zasady moralne i etyczne zostają pogwałcone. Kłamstwo za wszelka cenę! Co ciekawe - zwykły, przeciętny człowiek tylko czeka na tego typu sensacje, nie interesując się czy to w ogóle ma jakiś związek z prawdą, czy tez jest po prostu wymysłem dziennikarza piszącego do brukowego pisma. Ludzie pragną śledzić kolejne romanse gwiazd, piosenkarzy i piosenkarek, więc dziennikarze dostarczają im informacje bazujące na kłamstwie. Inne, wartościowe czasopisma o charakterze edukacyjnym pozostają w mniejszości i fascynują jedynie nielicznych zapaleńców zgłębiających prawdę. Można wręcz odnieść wrażenie, że ludziom wcale nie przeszkadza kłamstwo gazetowe. Czytają o kolejnych problemach aktorów, nie dopuszczając do swojej świadomości myśli, że to przecież nieprawda. W ten sposób rodzi się przekonanie, iż kłamstwo po prosu się opłaca i to jest całkiem dobry interes. Najgorsze, że wśród dzieci również szerzy się taka opinia - można okłamać rodziców i jeszcze coś na tym zyskać. Młodzież tez nie pozostaje dłużna okłamując swoich rodziców i nauczycieli. Ale ciężko wymagać od nich prawdomówności i uczciwości skoro tak często pracodawcy okłamują swoich pracowników, a ci swoich przełożonych i tak koło się zamyka. Większość bowiem osób uważa, ze tylko kombinowanie, oszukiwanie i fałszowanie jest gwarantem sukcesu w każdej dziedzinie życia. Lecz czy spryt i zaradność muszą być zawsze łączone z kombinowaniem i kłamstwem? Owszem bywa, że kłamstwo przynosi więcej pożytku niż szczera prawda, lecz bywa to możliwe tylko wtedy, kiedy nie jest osiągane kosztem drugiej osoby. A to już nie est takie proste.

  • userphoto

    Nie warto mówic prawdy bo bylibysmy uznawani za chamskich i aroganckich.naprawde lepiej ze co nie którzy nie znaja prawdy o sobie.Kłamstwo mozna ukazac w dwóch znaczeniach, w pierwszym jako obrona przed smiercia w drugimjako cel aby osiagnac korzysc. prawdde nalezy tez nieraz przmilczec bo moze wyrzadzic krzywde ,a nawt przysporzyc kłopotów.prawda nie zawsz jest dobra.

Podobne zadania

kondziu16 Czy warto było przeczytać ,,Zapałke na zakręcie" Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: kondziu16 6.4.2010 (20:02)
kasia16166 Czy warto przeczytać lekture pt. " Zemsta " ? Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: kasia16166 8.4.2010 (14:23)
Milos "Co naprawdę w życiu warto?" - przykłady Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: Milos 8.4.2010 (19:34)
dagi1313 Dlaczego warto pomagać innym mimo wszystko? Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: dagi1313 10.4.2010 (11:35)
Neron94 Napisz zozprawke na temat "Dlaczego nie warto ściągać wypracowań z internetu " 3 Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: Neron94 22.4.2010 (14:44)

Podobne materiały

Przydatność 80% Kodeks Rycerski - zbiór prawd i zasad.

1. Bądź zawsze oddany Bogu, Ojczyźnie, Panu. 2. Nigdy nie bądź tchórzliwy. 3. Bądź ambitny i podążaj do celu. 4. Przegrane bitwy znoś z honorem. 5. Bądź wzorem dla innych. 6. Szanuj ludzi wokół siebie. 7. Dobro i prawośc przed niesprawiedliwością broń. 8. Bądź chojny dla ludzi w potrzebie. 9. Bądź wierny swym zasadom i ideałom. 10. Nie krzywdź słabszych

Przydatność 75% Żartobliwy przepis na to, jak powiedzieć prawde, aby nie bolała

Prawda, która nie boli 1kg prawdy 20dkg cukru 3łyż zmieszania 40dkg uśmiechu Prawdę mieszamy z cukrem, dodajemy zmieszanie. Długo ubijamy, żeby dobrze się wymieszało. Gdy masa będzie jednolita dosładzamy uśmiechem. Pieczemy 20 min w 180stopniach. Podajemy na tacy.

Przydatność 80% "Dziady" cz. IV antynomia prawd serca i prawd rozumu w kreacji postaci Księdza i Pustelnika.

Wychodząc od analizy podanego fragmentu części IV Dziadów Adama Mickiewicza, rozważ antynomię prawd serca i prawd rozumu w kreacji postaci Księdza i Pustelnika 1. Adam Mickiewicz Dziady cz. IV (fragment) KSIĄDZ Skąd przychodzisz tak nierano? Kto jesteś? Jakie twe miano? Kiedy się tobie przypatruję z bliska, Zdaje się, że cię kiedyś widziałem w tej stronie. Powiedz,...

Przydatność 80% Do czego prowadzi nietolerancja.

Nietolerancja w miom odczuciu prowadzi do braku wyrozumiałości dla poglądów i zachowań innych ludzi.Często jest tak , że nie lubimy kiedy drugi człowiek myśli inaczej niż my. Krytykujemy go i źle oceniamy. Takie zachownie osoby nietolerancyjnej nie jest dobre. Każdy z nas powinien dażyć innych szacunkiem, nawet wtedy gdy go nie rozumie. Nietolerancja może...

Przydatność 80% Czego człowiek zazdrości ptakom?

Czego człowiek zazdrości ptakom? Często mówi się, że zazdrościmy im skrzydeł. Ale czy to prawda? Przecież znalazł się człowiek. który skonstrułował skrzydła, załozył je na swe ramiona i pofrunął... Więc czego człowiek zazdrości ptakom? Moim zdaniem wolności, poczucia, że są panami wszystkiego i wszystkich. Tego, że czują tą lekkość, swobodę ,...

0 odpowiada - 0 ogląda - 3 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji