Treść zadania

Czarna1897

Przypomnij sobie postać Edypa z dramatu Sofoklesa. Zestawiając go z Makbetem, zastanów sie nad cechami wspólnymi i różniącymi tych dwóch bohaterów. Czy chcieli oni zostać władcami? Co było przyczyną popełnienia zbrodni? Jaką karę ponoszą za swe czyny? Czy uciekają przed przeznaczeniem?

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Edyp i Makbet to dwaj bohaterowie, których kreacje literackie powstały w różnych epokach. O tragedii Edypa pisał Sofokles w tragedii antycznej "Król Edyp". Makbet to bohater wykreowany przez szesnastowiecznego pisarza Szekspira.
    Pierwszą cechą, która łączy obu bohaterów to to, że obaj popełnili zbrodnię. Edyp zbił swojego ojca Lajosa, objął po nim rządy w Tebach i poślubił swą matkę Jokastę. Makbet natomiast morduje swojego króla Dukana, a wszedłszy raz na drogę zbrodni brnie dalej i uśmierca wszystkich tych, którzy mogliby mu zaszkodzić. Morduje Banka i rodzinę Makdufa.

    Te zbrodnie nie można ze sobą porównywać. Edyp popełnia powiem swoje zbrodnie całkowicie nieświadomie. Nie ma pojęcia, że zabity przez niego wędrowiec to jego ojciec, ani też nie zadaje sobie sprawy, że Jokasta jest jego matką. Historia Edypa naznaczona jest piętnem nieporozumień i tragicznych pomyłek. Gdy Edyp był jeszcze dzieckiem wyrocznia ostrzegła jego ojca Lajosa, że zginie on z ręki swego syna i że ów syn ożeni się z własną matką. Przestraszeni rodzice postanowili porzucić dziecko w górach, licząc na to, że da im się oszukać przeznaczenie. Niemowlę znalazł pasterz i zaniósł je do królestwa Koryntu. Tam też na dworze królewskich Edyp wychowywał się i dorastał. Jednak pewnego razu wyrocznia delficka oznajmiła mu, że będzie on ojcobójcą i poślubi własną matkę. Przerażony młodzieniec oddalił się z Koryntu, by uniknąć sprawdzenia się przepowiedni. Przepowiednia jednak na skutek przewrotności losu sprawdziła się. Edyp zabił swego prawdziwego ojca, a po rozwiązaniu zagadki Sfinksa, został ogłoszony władcą Teb. W nagrodę zaś poślubił władczynię miasta, która, jak się później okazało, była jego matką. Fatum ciążące nad nim sprawiło, że wbrew swej woli bohater w stu procentach wypełnił swój los.

    Zupełnie inaczej ma się sprawa z Makbetem. On również poznaje przepowiednię dotyczącą swego losu. Czarownice przepowiadają mu, że najpierw zostanie tanem Kawior, a potem królem Szkocji. Kiedy pierwsza część przepowiedni sprawdza się, Makbet zaczyna zastanawiać się nad słowami wiedźm i postanawia wziąć los w swoje ręce. Wie, że jedynym sposobem, by mógł zostać królem, jest zabójstwo władcy Szkocji-Dunkana. Początkowo ma wiele wątpliwości i waha się przed dokonaniem tego haniebnego czynu. Szybko jednak zwalcza w sobie wszelkie opory. To, co zdecydowanie różni go od Edypa to fakt, że Makbet doskonale wie, co robi. Zdaje sobie sprawę, że zabójstwo króla jest przeciw wszelkim zasadom etycznym i wbrew kodeksowi rycerskiemu. Nie cofa się jednak przed zamordowaniem króla. Świadomie i dobrowolnie wstępuje na drogę zbrodni. Ponosi więc całkowitą odpowiedzialność za swoje czyny.

    W przypadku Edypa można mówić o tym, że jest to bohater tragiczny. Jego działania w wyraźny sposób różnią się od jego intencji. Jego los ani przez chwilę nie zależał od niego. Natomiast w przypadku Makbeta moim zdaniem nie można mówić o tragizmie. Bohater Szekspira sam decyduje o swoim życiu. To nie przepowiednia sama się sprawdza, niezależnie od Makbeta. Wręcz przeciwnie to mąż Lady Makbet swoim postępowaniem doprowadza do tego, że wróżba czarownic się sprawdza.

    To, co różni obie postacie to fakt, iż Edyp od początku do końca jest bohaterem statycznym. Jego charakter nie ulega wielkim zmianom. Ma świadomość tego, co dobre i złe i zawsze stara się stawać po stronie dobra. To, że mu się tonie udaje, nie jest jego winą. Makbet natomiast jest bohaterem dynamicznym. Jego charakter, sposób mówienia i zachowani zmienia się w trakcie sztuki. Obserwujemy jak z prawego, wiernego, postępującego zgodnie z kodeksem rycerskim wojownika Makbet zmienia się w zabójcę i pozbawionego wszelkich zasad moralnych człowieka. Przed zabójstwem Dunkana bohater ten ma dużo wątpliwości. Wzdryga się przed zbrodniczym czynem. Gdy jednak za namową Lady Makbet popełnia pierwsze morderstwo i orientuje się, że uszła mu ona na sucho, dochodzi do wniosku, że jest panem samego siebie i może bezkarnie popełniać nawet najohydniejsze czyny. Na naszych oczach dokonuje się w nim przemiana w bezwzględnego, pozbawionego jakichkolwiek emocji zbrodniarza, którego nawet samobójstwo własne żony już nie jest w stanie wzruszyć.

    Obaj bohaterowie za swe czyny ponoszą karę. Makbet zostaje zabity z ręki Makdufa podczas oblężenia zamku. Wcześniej jednak dręczą go wyrzuty sumienia, w przerażających wizjach pojawiają się duchy jego ofiar i męczą go, nie pozwalając zaznać spokoju. Z kolei Edyp, po tym, jak Tyrezjasz wyjaśnił mu przyczynę klęsk w Tebach i oskarżył go o ojcobójstwo i kazirodztwo, w przypływie rozpaczy wykuł sobie oczy i opuścił Teby. Jokasta zaś powiesiła się. Moim zdaniem Makbet słusznie poniósł karę za swe czyny. Doskonale bowiem zdawał sobie sprawę z tego, co robi. W pełni świadomie wszedł na drogę zbrodni. Natomiast w przypadku Edypa prawa jest bardziej skomplikowana. J jednak strony kara była słuszna, bo przecież dopuścił się on haniebnych czynów, zabił Lajosa i poślubił własną matkę, w pewnym sensie przyczynił się też do jej śmierci. Jednak można tego bohatera można próbować bronić, gdyż Edyp nie zdawał sobie sprawy z tego, że robi źle. Jest więc niewinny.

    Edyp i Makbet są tylko pod pewnymi względami są do siebie podobni: obaj popełniają zbrodnię i obaj zostają ukarani. Poza tymi dwoma zbieżnymi cechami wszystko ich różni. Jednak tak naprawdę są to zupełnie odmienne postacie. Edyp to uczciwy człowiek, który wbrew sobie popełnił w życiu złe czyny. Jego los jest głęboko tragiczny i w pełni niezasłużony. We mnie ten bohater budzi wielkie współczucie. Makbet z kolei to bohater, który z własnej woli przeszedł na stronę zła. Jest to postać, która budzi grozę i przerażenie. Szekspir pokazuje w tym dramacie, że granica między dobrem a złem jest bardzo cienka i bardzo łatwo ją przekroczyć. Historia Makbeta może i powinna być wielkim ostrzeżeniem dla czytelników.

    Źródło: Bryk

Rozwiązania

  • userphoto

    makbet robil wszystko zeby zostac wladca - zabijal wszystkich, ktorzy budzli jakikolwiek podejrzenia. edyp interesowal sie swoim panstwem i ludnoscia.
    edyp napoczatku kiedy nie wiedzial o swoim prawidziwym pochodzeniu to uciekal... ale im dalej chcial uciec to tym bardziej sie do niego przyblizal.
    makbet znal swoje przeznaczenie ale dla niego bylo wazniejsze wladza.. i on zrobil wszystko zeby tylko ja zdobyc.
    napoczatku mieli takie same cechy jak; odwaznym szlachetny, znal kodeks rycerza. wiedzial co moze czynic a co nie.
    u edypa nie wiedza byla przyczyna zbrodni.. a u makbeta - kleska..

Podobne zadania

Kate15 proszę o pomoc;( opisz tragizm wybranego bohatera z dramatu antycznego i Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: Kate15 21.4.2010 (17:41)
maggyp BUDOWA DRAMATU MAKBET Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: maggyp 21.4.2010 (20:50)
pepik535 Charakterystyka Króla Edypa!!!na jutro Przedmiot: Język polski / Liceum 2 rozwiązania autor: pepik535 22.4.2010 (21:36)
klusek Czy w sobie i współczesnych Polakach dostrzegasz cechy sarmackich przodków? Przedmiot: Język polski / Liceum 2 rozwiązania autor: klusek 25.4.2010 (20:28)
kasiolinek Charakterystyka oraz porównanie Makbeta i Edypa Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: kasiolinek 5.5.2010 (17:34)

Podobne materiały

Przydatność 85% Porównanie Edypa i Makbeta na podstawie fragmentów Dramatu sofoklesa i Dramatu Szekspira

Pierwszą i znaczącą cechą obydwu władców jest to, że są bohaterami tragicznymi. To upodabnia ich do siebie i sprawia, że możliwe jest porównanie jednego i drugiego króla. Na podstawie podanego fragmentu dramatu można stwierdzić, że król Edyp był władcą znającym potrzeby swego ludu – poddanych. Przejmował się ich losem i utożsamiał się z nimi łącząc się w bólu i...

Przydatność 75% Przyczyny klęski Króla Edypa bohatera dramatu Sofoklesa. Interpretacja fragmentu utworu w kontekście całego dramatu.

Interpretowany fragment to jedna z początkowych scen zamieszczonych w epizodionie I, która przedstawia rozmowę Edypa z Tyrezjuszem. Pierwszy z nich to król Teb, który poszukuje zabójcy swego poprzednika Lajosa. Drugi to ślepy wróżbita, któremu Zeus dał umiejętność przewidywania przyszłości....

Przydatność 80% "Najtragiczniejsza postać dramatu Sofoklesa to ...”

"Najtragiczniejsza postać dramatu Sofoklesa to ...” Najtragiczniejsza postać dramatu Sofoklesa to Kreon - człowiek, który z władcy jednego z najpotężniejszych państw, z poważanego króla, ojca i męża, stał się niezdolnym do władzy nieszczęśnikiem bez autorytetu, rodziny i przyjaciół. Kreon jako władca był symbolem przestrzegania prawa ludzkiego. Pozwalając na...

Przydatność 55% Najtragiczniejsza postać dramatu Sofoklesa

Najtragiczniejsza postać dramatu Sofoklesa to Kreon - człowiek, który z władcy jednego z najpotężniejszych państw, z poważanego króla, ojca i męża, stał się niezdolnym do władzy nieszczęśnikiem bez autorytetu, rodziny i przyjaciół. Kreon jako władca był symbolem przestrzegania prawa ludzkiego. Pozwalając na pochowanie zdrajców straciłby swój autorytet, naraziłby się...

Przydatność 75% Najtragiczniejsza postać Dramatu Sofoklesa to ...

Najtragiczniejsza postać dramatu Sofoklesa ? rozprawka. Moim zdaniem, najbardziej tragiczną postacią w "Antygonie" jest król Kreon. Dlaczego tak uważam? Można jednoznacznie powiedzieć, że jego tragizm był bez porównania większy niż innych bohaterów? Czy mógł znaleźć dobre wyjście z zaistniałej sytuacji? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w dalszej części...

0 odpowiada - 0 ogląda - 2 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji