Treść zadania

magdamagi

Proszę pomóżcie !
Mam za zadanie ocenić politykę zagraniczną Kazimierza Wielkiego,porównując osiągnięcia jego oraz Władysława Łokietka. Oraz uzasadnić swoją opinię.
Będę naprawdę wdzięczna za pomoc :)

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    1. Przed Kazimierzem Wielkim stanęło zadanie umocnienia zjednoczonego przez ojca państwa. By to osiągnąć należało scentralizować i ujednolicić urządzenia państwowe, podnieść jego zamożność i obronność.

    2. Szerokie poparcie Kazimierza dla ruchu kolonizacyjnego, wykorzystanie położenia Polski na ważnych szlakach handlowych dla wzbogacenia miast (prawo składu i przymusu drogowego np. przymus przejazdu przez Kujawy z pominięciem Mazowsza)

    3. Budowa sieci zamków obronnych. Organizacja siły zbrojnej opartej na pospolitym ruszeniu posiadaczy dóbr ziemskich na prawie rycerskim, sołtysów i wójtów.

    4. Przejawem centralizacji jest wykształcenie się urzędów centralnych (kanclerz, podskarbi) oraz utrzymanie wprowadzonego przez Wacława II urzędu starosty (starosta „ramieniem królewskim” w terenie).

    5. Założenie pierwszej wyższej uczelni w kraju - Akademii Krakowskiej (1364) - późniejszy Uniwersytet Jagielloński

    6. Statuty piotrkowsko-wiślickie (statuty Kazimierza Wielkiego) kodyfikacja partykularnego prawa zwyczajowego (1346/47)

    7. Ostateczne ukształtowanie się ustroju stanowego społeczeństwa polskiego (zamknięcie stanu szlacheckiego - statuty). Powstają odrębne stany: duchowny, szlachecki, mieszczański i chłopski.

    Stan - grupa społeczna o odrębnym od innych grup statusie prawnym





    1. Konieczność prowadzenia przez Kazimierza określonej polityki wewnętrznej zmusza go do zrównoważonej polityki zagranicznej, realizowanej głównie środkami dyplomatycznymi.

    2. Początkowy kompromis z Luksemburgami (traktaty z lat 1335 i 1339), a następnie przegrana wojna (1345) prowadzą do utraty Śląska. Sukcesem w sporach z Luksemburgami jest ich zrzeczenie się praw do tranu polskiego (1335) i zwierzchnictwa lennego nad Mazowszem (1356), którego władcy już wcześniej uznali się lennikami Kazimierza (1351).

    3. Spory z Zakonem o Pomorze zakończone pokojem w Kaliszu (1343)

    4. Sojusz z Węgrami - wspólna ekspansja na Ruś Halicko-Włodzimierzowską. Przyłączenie Rusi do Polski (1366). W związku z układem sukcesyjnym z Andegawenami, w wypadku gdyby miał on potomków męskich Węgry mogły ją wykupić od Polski po jego śmierci za 100 tys. florenów (umowa Kazimierza Wielkiego z Ludwikiem Węgierskim z roku 1350)

    5. Próby zacieśnienia związku z Pomorzem Zachodnim:

    · sojusz z Bogusławem V wołogoskim (1343)

    · przymierze z Danią (1350) szachujące Brandenburgię i Zakon Krzyżacki

    · odebranie Brandenburgii okręgu Wałcza - rozerwanie połączenia z państwem zakonnym (1368)

    · adopcja Kaźka Słupskiego (1368), syna Bogusława V i córki Kazimierza Wielkiego, Elżbiety, połączona z nadaniem mu praw do ziem: dobrzyńskiej, sieradzkiej, łęczyckiej, okręgu Wałcza i znacznej części Kujaw

    6. Wynikiem polityki zagranicznej Kazimierza Wielkiego był wzrost znaczenia Polski na arenie międzynarodowej (utrwalenie suwerenności wobec cesarstwa i papiestwa). Wymownym przykładem prestiżu Polski był kongres krakowski z roku 1364, na który przybyli Karol IV (cesarz niemiecki i król czeski), Ludwik Andegaweński, Waldemar IV duński, Piotr król Cypru, Otton margrabia brandenburski oraz książęta śląscy, pomorscy i mazowieccy. W czasie jego obrad poświęconych utrzymaniu pokoju w Europie Środkowej odbyła się słynna uczta u Wierzynka.
    Najczęściej czytane
    Adam Mickiewicz "Dziady część III"
    Mit grecki - pojęcie i podział
    Biblia
    Quo Vadis
    Adam Mickiewicz „Dziady” cz. II, IV, I
    Literatura parenetyczna; ideał rycerza i władcy, ascety - świętego, oraz kochanka
    „Pan Tadeusz” czyli Ostatni zajazd na Litwie...
    Topos śmierci w kulturze i sztuce średniowiecza
    Henryk Sienkiewicz „Potop”
    Barok - charakterystyka epoki.
    Molier "Świętoszek" - charakterystyka Tartuffe'a
    Filozofia starożytnej Grecji i Rzymu
    Barok - literackie i ideowe wyznanie epoki
    Wizja Boga, świata i człowieka...
    "Treny" J. Kochanowskiego
    Wybrane mity greckie, ich sens oraz ponadczasowy charakter
    Filozofowie greccy.
    Porównaj dwie wybrane relacje literackie z życia w obozach
    Stanisław Wyspiański “Wesele”
    Stanisław Wyspiański „Wesele”
    Przykładowe prace
    Różne formy narracji w literaturze międzywojennej...
    Termin wypłaty odszkodowania
    Koncepcje agresji
    Księgowanie
    Jakich bohaterów potrzebujemy? Rozwazania nad idea bohaterstwa

Rozwiązania

Podobne zadania

alex1234 Wypracowanie: Uzasadnij prawdę lub fałsz powiedzenia: "Kazimierz Przedmiot: Historia / Liceum 1 rozwiązanie autor: alex1234 6.4.2010 (09:30)
deathandlife Karol Wielki Przedmiot: Historia / Liceum 3 rozwiązania autor: deathandlife 8.5.2010 (07:41)
sylwia25 jakie wazne reformy dla rzeczpospolitej podjal sejm wielki Przedmiot: Historia / Liceum 3 rozwiązania autor: sylwia25 14.5.2010 (19:23)
Medianoche Kazimierz Wielki Przedmiot: Historia / Liceum 1 rozwiązanie autor: Medianoche 17.5.2010 (23:55)
aga73256 Kazimierz Wielki-organizacja państwa. Przedmiot: Historia / Liceum 1 rozwiązanie autor: aga73256 16.9.2010 (20:28)

Podobne materiały

Przydatność 60% Kazimierz Wielki.

Kazimierz Wielki 1333 – tron, musiał uregulować stosunki z Janem Luksemburczykiem i Krzyżakami. Na dwóch kolejnych zjazdach w Wyszehradzie w 1335 i 1339 doszło do kompromisu: a) król czeski za poważną sumę pieniędzy zrzekł się prawa do korony polskiej b) Kazimierz zgodził się uznać jego zwierzchność lenną nad tymi księstwami śląskimi, które już poprzednio...

Przydatność 65% Kazimierz Wielki

Kazimierz III Wielki (1330-1370) Był synem Władysława Łokietka i wielkopolskiej księżniczki Jadwigi. Mówią o nim, że zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną, nazywają go „chłopskim królem”. Jego podobizna widnieje na niebieskim banknocie 50-złotowym. Ale niewielu wie, że Kazimierz III Wielki zapisał się w kronikach także z powodu licznych romansów,...

Przydatność 50% Kazimierz Wielki

Kazimierz Wielki władca czy dyplomata Król Kazimierz Wielki panował w latach 1333-1370. Okoliczności, w jakich przejmował władzę po swym ojcu Władysławie Łokietku nie były dla niego sprzyjające, gdyż Polska przeżywała bardzo trudny okres. Jej ziemie były zjednoczone od niedawna i tylko częściowo, poza tym były wyniszczone długotrwałymi wojnami. Na dodatek niewesoło...

Przydatność 55% Kazimierz Wielki.

Potomni docenili zasługi ostatniego władcy Polski z dynastii Piastów, nadając mu przydomek ,,Wielki’’. W ciągu swych długich, bez mało 40-letnich rządów Kazimierz Wielki, dzięki dalekowzrocznej polityce, przemyślanej i konsekwentnej działalności reformatorskiej, potrafił zbudować podstawy nowoczesnego państwa, którego terytorium znacznie powiększył. Kazimierz III Wielki...

Przydatność 70% Kazimierz Wielki

Kazimierz Wielki urodził się w 1310 roku. Był synem Władysława Łokietka i Jadwigi, córki Bolesława Pobożnego. W dniu kiedy na świat przyszedł Kazimierz, Władysław Łokietek przekroczył 50 lat, a księżna Jadwiga miała prawdopodobnie 44 lata. Od najmłodszych lat ojciec wprowadzał go w sztukę rządzenia państwem. Królewicz brał udział w walkach z Krzyżakami, w 1332 r....

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji