Treść zadania

dorotad

Proszę o pomoc w napisaniu pracy na temat:"Reakcje immunologiczne ustroju podczas konfliktu serologicznego i transfuzji krwi"

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    REAKCJAMI CZĘSTO MOŻE BYĆ AGLUTYNACJA KRWI

    Konflikt serologiczny występuje wtedy, kiedy matka ma Rh+ a dziecko Rh-
    Po kontakcie krwi matki i dziecka matka produkuje przeciwciała, które aglutynują krew dziecka [aglutynacja to sklejanie się krwinek]. Dzieje się tak, gdyż limfocyty matki traktują krwinki dziecka jako zagrożenie, ponieważ mają inne antygeny powierzchniowe niż matka.

    Pierwsza ciąża jest zazwyczaj bezpieczna, natomiast druga ciąża [poród krwawy] już niezbyt, ponieważ komórki pamięci powstałe podczas pierwszej ciąży pamiętają antygeny dziecka, a więc reakcja jest silniejsza, wzmożona, krwinki dziecka są atakowane szybciej niż w przypadku pierwszej ciąży.

    Są na to leki [nie znam nazw dokładnych], które łączą się z przeciwciałami matki, dzięki temu tak jakby blokują reakcję immunoglobiczną na antygeny dziecka [ coś w stylu takim, że zapamiętują je jako swoje, w każdym bądź razie nie atakują ich].

    Transfuzja krwi- trzeba po prostu dobrze znać grupę dawcy i gru;ę biorcy ponieważ, przy nieznajomości może dojść do aglutynacji krwi...

    Grupa A posiada przeciwciała przeciwne B. Grupa B zostanie odrzucona przez grupę A.
    Grupa B posiada przeciwciała przeciwne A. Grupa A zostanie odrzucona przez grupę B.
    Tak więc grupy A i B nie mogą nawzajem wymieniać krwi.

    Grupa AB nie posiada żadnych przeciwciał. Uniwersalny biorca, przyjmie każdą inną grupę krwi! Lecz posiada ona zarówno antygeny A jak i B, zostanie więc odrzucona przez wszystkie inne grupy krwi.
    Grupa AB może więc przyjmować krew od każdego, lecz nie może przekazać krwi nikomu innemu. Poza inną grupą AB, oczywiście.

    Grupa krwi 0 nosi przeciwciała przeciwne A i B.
    Grupy A, B i AB zostaną odrzucone. Grupa 0 nie może przyjmować krwi od nikogo innego, poza inną grupą 0. Lecz będąc wolna od antygenów A i B, grupa 0 może przekazywać krew każdemu innemu. Grupa 0 jest uniwersalnym dawcą!

    o grupach ze strony: http://www.grupakrwi.info/grupy-krwi/antygeny

Rozwiązania

Podobne zadania

mariush93 Przyspieszenie i spowolnienie pracy serca. Przedmiot: Biologia / Liceum 2 rozwiązania autor: mariush93 12.4.2010 (16:33)
dodek235 prosze o szybką pomoc:) Przedmiot: Biologia / Liceum 2 rozwiązania autor: dodek235 14.4.2010 (21:13)
niunia3406 Bakterie- ogólna charakterystyka ( temat pracy) Przedmiot: Biologia / Liceum 2 rozwiązania autor: niunia3406 27.4.2010 (21:41)
agusek2505 Zaliczenie :( Proszę o pomoc to na jutro :( Przedmiot: Biologia / Liceum 1 rozwiązanie autor: agusek2505 28.4.2010 (09:12)
marta123 Pomoc Przedmiot: Biologia / Liceum 4 rozwiązania autor: marta123 6.5.2010 (12:22)

Podobne materiały

Przydatność 90% Zaburzenia immunologiczne

Choroby układu immunologicznego Układ immunologiczny zapewnia organizmowi obronę przed agresją czynników rozpoznawanych jako obce. Zaburzenia jego czynności, polegające na nieprawidłowej - niedostatecznej lub nadmiernej - reakcji obronnej, prowadzą do rozmaitych chorób i przypadłości. Zdarza się, że obronna funkcja układu zawodzi. Mamy wtedy do czynienia z niedoborem...

Przydatność 80% Pierwsza pomoc - pomoc przedmedyczna

Pierwsza Pomoc Przedmedyczna Pierwsza pomoc przedmedyczna to czynności ratownika (osoby udzielającej pierwszą pomoc) prowadzące do zabezpieczenia i utrzymania przy życiu osoby poszkodowanej, do czasu przyjazdu wykwalifikowanych służb. Etapy pierwszej pomocy 1. ocena sytuacji 2. zabezpieczenie miejsca zdarzenia 3. ocena stanu poszkodowanego 4. wezwanie pomocy - 999 ? Pogotowie...

Przydatność 60% Konstytucyjne podstawy ustroju

Przez naczelne zasady konstytucji rozumiemy normy prawne w nich zawarte, w których szczególna doniosłość wyraża się w tym że: kształtują inne normy konstytucyjne wyrażają podstawowe wartości akceptowane przez orzecznictwo i doktrynę. I ZASADA REBUBLIKAŃSKIEJ FORMY RZĄDU - Res republica to z łacińskiego rzecz ludu, sprawa publiczna. W Rzymie była ona przeciwstawienia...

Przydatność 55% EWOLUCJA USTROJU II RZECZYPOSPOLITEJ

Prowizorium ustrojowe – ustrój stworzony przez dekret z 22 XI 1918 o Najwyższej władzy reprezentacyjnej Republiki Polskiej i Małą Konstytucję z 20 II 1919 r. Okres dwudziestolecia międzywojennego był bardzo ważny z punktu widzenia rozwoju polskiej myśli konstytucyjnej. Obfitował w różnorodne koncepcje, co było tym bardziej znaczące, że Polska właśnie odzyskała...

Przydatność 60% Ewolucja ustroju starożytnego Rzymu

Starożytny Rzym przechodził w czasie swojego istnienia wiele zmian ustrojowych, począwszy od monarchii, przez republikę, po cesarstwo. Towarzyszyły im także zmiany społeczne i kulturowe. Chciałabym w swojej pracy opisać przemiany polityczne zachodzące w starożytnym Rzymie skupiając się na ich ewolucyjnym charakterze. Według tradycji Rzym założono w 753 r. p.n.e. Mówi ona...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji