Treść zadania

hujawiak17

Wybierz jeden z cytatów i napisz esej albo rozprawke.
"Ludzie istnieją dla sb nawzajem.Albo ich więc pouczaj,albo znoś."
"Nie ma nic bardziej nieznośnego ja głupiec któremu sie powodzi."
"Właściwością człowieka jest błądzic, głupiego- w błędzie trwać."
Prosze o szybka odp! :)
Wystarczy nawet konstrukcja którą jakoś rozwine, bo nie mam pomysłów.

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Rozprawka jest łatwiejsza;p
    Pierwszy temat uniwersalny, dużo argumentów, łatwe porównania i niewiele sprzecznych poglądów, więc ja bym ten proponowała:)
    Ważny jest wstęp. W rozprawce wystarczy zwykłe, ogólne wejście w temat. Napisać coś o ludziach, o ich stosunku do siebie, kontaktach międzyludzkich. Warto dodać, że ze względu na postęp nasila się obojętność, wtórna pierwotność w gorszej postaci (chodzi tu o brak emocji i kierowanie się prymitywnymi instynktami, które nie uwzględniają uczuć wyższych, wykształconych w procesie ewolucji). Można zaznaczyć oczywiście, że nie jest to pogląd dotyczący całej ludzkości, ponieważ nie wszyscy ulegają tak "zdecydowanej degradacji", ale można tak mówić już o znaczącej większości ludzkiej populacji. Tu też, po ogólnym zestawieniu tych cech, sformułowałabym na Twoim miejscu tezę- należy pamiętać, po co żyjemy w grupie, warto przypominać, że żyjemy ze sobą i dla siebie. Możemy więc tolerować siebie nawzajem, bądź konstruktywnie dążyć do odpowiednich zmian.
    Po wstępie można przejść do ogółu i popierania tezy, którą tam postawiliśmy:)
    Nie zapomnij o słownictwie rozprawkowym, które też jest punktowane, a którego ja tu używać nie będę;)
    Tu są dwie możliwości. Bardziej wyrafinowana konstrukcyjnie jest to zestawienie pouczenia i tolerancji na przykładzie konkretnych sytuacji. Każda z nich będzie opisana w oddzielnym akapicie, co nie tylko stwarza przejrzystość, ale też jest wyżej punktowane.
    Przykłady:)
    Ludzie wokół nas mają rozmaite charaktery, często na pierwszy rzut oka sprzeczne ze sobą. Żyjąc w społeczeństwie zdrowym podejściem jest kompromis. Zazwyczaj pojawiają się sytuacje, w których zarówno my mamy do zarzucenia pewne wady innym, jak i oni nam. Czy pozostaje nam wtedy odwrót? Otóż nie, możemy bowiem spróbować zaakceptować tą osobę wraz z jej niedociągnięciami pod tym samym warunkiem z drugiej strony. Zdarza się jednak też tak, że wada taka jest nie do akceptacji. Nawet wtedy nie musimy rezygnować. Propozycja zmiany zachowania czy przyzwyczajeń na równych warunkach gwarantuje rozejm. Niewątpliwie potrzeba tu jednak umiejętności rozmowy i negocjacji, a także zdolność do kompromisu.
    Argumenty? Kontakt z ludźmi. W sumie same zalety. Człowiek może rozwijać się intelektualnie i emocjonalnie, w końcu negocjacje uczą ustępstw, rozmowy, dyskusji, która przydaje się na każdej płaszczyźnie w życiu. Nie tracimy kogoś, kto, być może, jest dla nas ważny. Ktoś zaakceptowany przez nas a nieakceptowany przez społeczeństwo może dzięki nam poznać swoją wartość na nowo lub ją podnieść. A ludzi, którzy pracują dzięki nam nad swoimi wadami, później mają łatwiejszy kontakt z innymi.
    ;)
    W zakończeniu podsumowanie, zestawienie. Wnioski. Zawrzeć tu warto każdą myśl w pigułce i na koniec podkreślić jeszcze tezę, to wzmocni efekt.
    :)

Rozwiązania

Podobne zadania

mlody93 Napisz dłuższą prace: Czy cechy średniowiecznego rycerza i władcy są we Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: mlody93 28.3.2010 (18:34)
werus03004 Napisz tekst na dowolny temat techniką impersjonistyczną. Max 10 zdań Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: werus03004 29.3.2010 (13:15)
kamasa4 Esej Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: kamasa4 6.4.2010 (13:48)
Ulaaa Napisz przemówienie na temat czytanie książek przydatna rzecz czy strata Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: Ulaaa 6.4.2010 (19:21)
dominika1300 napisz pozytywne cechy i działania Raskolnikowa. Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: dominika1300 7.4.2010 (23:19)

Podobne materiały

Przydatność 75% Napisz esej poświęcony Twoim czytelniczym odkryciom.

Napisz esej poświęcony Twoim czytelniczym odkryciom dokonanym podczas lekcji języka polskiego w szkole ponadgimnazjalnej. Według sporej części uczniów lekcje języka polskiego, są tylko kolejną udręką, jaka czeka ich w szkole, a literatura omawiana na zajęciach wynikiem choroby psychicznej autora. Czy tak jest naprawdę? Moim zdaniem nie! Osoby, które uważają dzieła...

Przydatność 60% Napisz esej o sławie sprowokowany lekturą pieśni Horacego oraz cytatami

Sława to coś, o czym wielu ludzi mogłoby marzyć, do czego chciałoby dążyć. Z pewnością niektórym to się udało i udaje, jednakże nasuwa się tutaj pytanie: czy o to właściwie w życiu chodzi? Nad tym tematem zastanawiało się wielu filozofów, naukowców, artystów, a także zwykłych ludzi. Ponadto temat ten budzi zainteresowanie ludzkości od zarania dziejów. Już w...

Przydatność 75% Jak napisać rozprawke

Jak napisać rozprawkę 1)Wstęp- We wstępie należy: -Zasygnalizować jak zrozumiałeś temat -Wprowadzić do tematu krótko i rzeczowo wyjaśniając tezę -Zapowiedzieć dalszy tok rozumowania (Czy warto się zakochać-to jest temat do rozprawki) (Warto się zakochać lub nie warto się zakochać-tezy) 2)Rozwinięcie-argumenty które udowadniają tezę. Każdy argument rozpoczynamy...

Przydatność 85% Jak napisać rozprawke?

1)Wstęp- We wstępie należy: -Zasygnalizować jak zrozumiałeś temat -Wprowadzić do tematu krótko i rzeczowo wyjaśniając tezę -Zapowiedzieć dalszy tok rozumowania (Czy warto się zakochać-to jest temat do rozprawki) (Warto się zakochać lub nie warto się zakochać-tezy) 2)Rozwinięcie-argumenty które udowadniają tezę. Każdy argument rozpoczynamy akapitem w nowej linii...

Przydatność 100% Na podstawie wiedzy historycznej, greckich źródeł filozoficznych (Platona, Arystotelesa, Sokratesa) napisz, czy według Ciebie istnieje idealny sposób gospodarowania w państwie.

Państwo jako organizacja polityczna posiada pewne cele do których należy między innymi rządzenie społeczeństwem, jako organizacja przymusowa ma trzy główne cechy: suwerenności, terytorialności oraz powszechności. Idealne gospodarowanie w państwie to optymalizacja wielu czynników, do poziomu największej ich wydajności. Na przestrzeni lat filozofowie mieli różne poglądy...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji