Treść zadania
Autor: gosiakonto Dodano: 7.3.2011 (15:57)
Wykonaj notatkę o:
-Austrii,
-Szwajcarii.
-Lichtenstein.
Pomocy:) W necie jest duuuużo informacji, aż za dużo a chodzi o krótka, ale na temat notatkę:)
Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.
Najlepsze rozwiązanie
Rozwiązania
Podobne zadania
Pomocy!!!Zadanie z geografii!!!RATUNKU!!! Przedmiot: Geografia / Gimnazjum | 1 rozwiązanie | autor: michiton123 7.4.2010 (19:14) |
pomocy Przedmiot: Geografia / Gimnazjum | 1 rozwiązanie | autor: starkiller444 13.4.2010 (20:02) |
Surowce pomocy!!! Przedmiot: Geografia / Gimnazjum | 1 rozwiązanie | autor: iwcia32xD 20.4.2010 (15:22) |
PomoCy !!! na jutro Przedmiot: Geografia / Gimnazjum | 2 rozwiązania | autor: infernommqq 4.5.2010 (22:17) |
GEOGRAFIA - pomocy Przedmiot: Geografia / Gimnazjum | 1 rozwiązanie | autor: Konto usunięte 14.5.2010 (21:18) |
Podobne materiały
Przydatność 65% Samorząd Austrii
SAMORZĄD AUSTRII Piła 2002 SPIS TREŚCI WSTĘP 3 1. CHARAKTERYSTYKA SAMORZĄDU AUSTRII 4 2. CHARAKTERYSTYKA SAMORZĄDU POLSKI 6 ZAKOŃCZENIE 8 LITERATURA 9 WSTĘP Samorząd to prawem ustalony zakres kompetencji do samodzielnego rozstrzygania spraw określonej społeczności reprezentowania jej interesów wobec organów państwa i...
Przydatność 70% Napisz notatke o dniu Wszystkich Świętych
Święto to wywodzi się najprawdopodobniej z celtyckiego święta Samhain, które obchodzone było mniej więcej w tym samym czasie i również związane było ze zmarłymi.Pierwszy dzień listopada jest w Polsce dniem wolnym od pracy, co powoduje, że wiele osób podróżuje nawet na wielkie odległości, aby odwiedzić groby swoich bliskich. Ludzie odwiedzają cmentarze, aby ozdobić groby...
Przydatność 80% Obrona cywilna Szwajcarii
Podstawy prawne. Rozwój Szwajcarskiej ochrony cywilnej datuje się od utworzenia w 1934 roku biernej obrony powietrznej w Federalnym Departamencie Wojskowym. W maju 1959 r. do konstytucji Federalnej wpisano artykuł 22 bis o ochronie cywilnej (formalne wprowadzenie ochrony cywilnej w Szwajcarii ). Zgodnie z zapisem na Konfederacji spoczywa obowiązek podjęcia niezbędnych przedsięwzięć...
Przydatność 80% System polityczny Szwajcarii
Kraj neutralny, nie nalezy do żadnych paktów i związków, neutralnośc zapisana jest w konstytucji. Tradycyjny system parlamentarno-komitetowy. Mocne powiązania parlamentu z rządem. Państwo federalne dzielące się na 23kantony (3kantony dziela się na autonomiczne półkantony). Podstawowym szczeblem podziału jest gmina. Każdy Szwajcar posiada potrójne obywatelstwo gminy,...
Przydatność 50% Edukacja dorosłych w Szwajcarii
Praca ma na celu,przybliżenie systemu edukacji ustawicznej w Szwajcarii,poprzez dane statystyczne,możliwości...itp.
0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań
0 0
Malincia00 7.3.2011 (16:13)
Język urzędowy niemiecki
Stolica Wiedeń
Ustrój polityczny republika federacyjna
Powierzchnia całkowita 83 858 km
Liczba ludności (2003) 8 150 835
Jednostka monetarna euro
Strefa czasowa UTC +1
Hymn państwowy Land der Berge, Land am Strome
Domena internetowa .at
Kod samochodowy A
Kod telefoniczny +43
Austria od zachodu graniczy ze Szwajcarią (164 km) i Liechtensteinem (35 km), Włochami (430 km) i Słowenią (330 km) od południa, Węgrami (366 km) i Słowacją (91 km) od wschodu i Niemcami (784 km) oraz Czechami (632 km) od północy. Łączna długość granic lądowych wynosi 2.562 km.
Austria nie posiada dostępu do morza.
Język urzędowy niemiecki, francuski, włoski
Stolica Berno
Powierzchnia całkowita 41 290 km2
Jednostka monetarn: CHF ( frank szwajcarski )
Najwyższy punkt Dufourspitze 4634 m n.p.m.
Najniższy punkt: Jezioro Maggiore 195 m n.p.m.
Najdłuższa rzeka Dunaj
Największe jezioro Jezioro Genewskie
W czasie pobytu w Szwajcarii warto zobaczyć:
Bazyelę, a w niej 40 muzeów - żadne inne miasto w Szwajcarii nie posiada tak wiele obiektów związanych z kulturą na tak małej powierzchni. Fascynujące kontrasty wobec dobrze zachowanego starego miasta są dziełem uznanych architektów.
Berno z średniowiecznym Starym Miastem wpisanym na Światową Listę Dziedzictwa Kultury UNESCO, Katedrą Św. Wincentego, Muzeum Sztuk Pięknych, Ulicami Marktgasse i Kramgasse, etc.
Zurych z 50 muzeami, Synagogą, Ratuszem, kościołami, etc.
Fryburg z zachowanym średniowiecznym Starym Miastem, gotycką Katedrą Św. Mikołaja oraz innymi przykładami sztuki sakralnej i mieszkalnej.
Genewę, a w niej m.in. Katedrę Saint Pierre, Audytorium Kalwina, Ratusz, Mauzoleum księcia Brunszwiku Karola II.
Lozannę z wieloma muzeami oraz średniowiecznym Starym Miastem.
Locarno położone krajobrazowo nad Jeziorem Maggiore, pełne domów bogatych patrycjuszy, z Pinakoteką Casa Rusca i kościołem Madonna del Sasso.
Obecne tereny Liechtensteinu już ponad 1500 lat temu zostały zasiedlone przez Alemanów i innych Germanów. W tym czasie Karol Wielki włączył te ziemie do swego imperium. Przez wieki te tereny były podzielone na dwa hrabstwa: jedno ze stolicą w Vaduz, a drugie wSchellenbergu. Na przełomie XVII i XVIII wieku obydwa hrabstwa zostały zakupione przez ród Liechtensteinów.
W 1719 roku ziemie te zostały uznane przez cesarza za suwerenne księstwo w granicach Rzeszy Niemieckiej. W roku 1806 cesarz Świętego Cesarstwa Rzymskiego (narodu niemieckiego) Franciszek II (I) Habsburg został zmuszony przez Napoleona do abdykacji i zrzeczenia się tytułu cesarza rzymskiego. Liechtenstein w 1806 r. został członkiem Związku Reńskiego, który miał zastąpić cesarstwo i pozostał w nim do roku 1814 r. W latach 1815-1866był członkiem Związku Niemieckiego. Przez te wszystkie lata księstwo utrzymywało ścisłe kontakty gospodarcze i polityczne z Austrią. Wynikiem tego było 1866 r. wystąpienie z nią ze Związku Niemieckiego i uzyskanie przez Liechtenstein pełnej niepodległości.
Podczas I wojny światowej państwo było neutralne. Po wojnie więzy z Austrią zostały zastąpione przez umowy ze Szwajcarią. W 1921 r. w Liechtensteinie ustanowiono konstytucję, według której kraj jest monarchią o demokratyczno-parlamentarnej formie rządów. W 1924 r. państwo weszło w skład szwajcarskiego związku celnego. Liechtenstein związał się ze Szwajcarią również unią monetarną i pocztową.
W 1949 roku państwo zostało członkiem Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości, a w1978 zostało przyjęte do Rady Europy. W 1984 roku książę Franciszek Józef II przekazał regencję Hansowi Adamowi II. W tym samym roku przyznano kobietom prawo głosu w wyborach powszechnych. W 1989 roku zmarł książę Franciszek i władzę przejął obecny książę, Hans Adam II. W 2003 roku ogólnonarodowe referendum zwiększyło uprawnienia monarchy. Tym samym Księstwo zostało pierwszym państwem europejskim, które przywróciło klasyczną monarchię, ograniczając demokrację parlamentarną.
Dodawanie komentarzy zablokowane - Zgłoś nadużycie