Treść zadania
Autor: kociaq1234 Dodano: 5.3.2011 (12:35)
1) Podaj powody chrztu Mieszka I : ( ma być minimalnie pięć )
2) Jakie były skutki śmierci św. Wojciecha ( zjazd Gnieźnieński & utworzenie biskupstw - dodaj jeszcze kilka zdań o tym ) ?
3) Testament Krzywoustego + ( zasada senioratu ) .
4) Monarchia stanowa + charakter - ( kto kim był , jak oni się zachowywali , co mieli , ... )
5) Najazd Tatarów na Polskę - ( trzy zdania minimalnie )
+ Daję naj , proszę to na sprawdzian pytania . - jak ktoś napisze że ,, NIE WIEM '' to
dostanie 2 łapki w dół z innych kont , ; P
Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.
Najlepsze rozwiązanie
Rozwiązania
Podobne zadania
Sprawdzian z Historii Przedmiot: Historia / Szkoła podstawowa | 1 rozwiązanie | autor: Niki838 17.4.2010 (20:51) |
Odpowiedz na Pytania (historia) Przedmiot: Historia / Szkoła podstawowa | 3 rozwiązania | autor: JeJu 30.4.2010 (17:35) |
pytania z historii Przedmiot: Historia / Szkoła podstawowa | 1 rozwiązanie | autor: krasnoludek 4.5.2010 (17:01) |
sprawdzian Przedmiot: Historia / Szkoła podstawowa | 1 rozwiązanie | autor: artbla12 4.5.2010 (18:34) |
sprawdzian Przedmiot: Historia / Szkoła podstawowa | 1 rozwiązanie | autor: ioioioioio 5.5.2010 (19:26) |
Podobne materiały
Przydatność 50% Pytania - odpowiedzi
3. Postanowienia konferencji wersalskiej w sprawie granic Polskich. Sprzymierzeni spierali się o przynależność Warmii i Mazur, które pozostały niemieckie, o Gdańsk, któremu nadano status wolnego miasta, oraz o Górny Śląsk. Aby zapewnić Polsce dostęp do morza przyznano jej Pomorze Gdańskie, przycinając terytorium Niemiec i tworząc tak zwany korytarz. Na granicy południowej...
Przydatność 55% Ekonomia - odpowiedzi na pytania
EKONOMIA 1. Co to jest ekonomia Ekonomia jest nauka społeczną zajmującą się dokonywaniem wyborów dotyczących produkcji i dystrybucji dóbr i usług w świecie rzadkich czynników wytwórczych, inaczej: jest to nauka o tym, jak ludzie wykorzystują ograniczone zasoby w celu zaspokajania swoich nieograniczonych potrzeb. Ekonomia – analizuje zmiany w całości gospodarki: tendencje...
Przydatność 50% London pytania i odpowiedzi
London is the capital of England. 1.What is Buckingham Palace? -Buckingham palace is home of king. 2.where is Buckingham palace? -Buckingham palace is in the center of London. 3.how often the changing of the guard? -the changing of guard is every day (at11am) 4what is the name of the helmets that the seldiers are wearning? -The helmets that the seldiers are wearning name is...
Przydatność 50% Pytania i odpowiedzi.
1. PRZEDMIOT EKONOMII W UJĘCIU MIKRO I MAKRO Ekonomia jest nauka badającą, w jaki sposób ludzie (pojed. lub w zorg. zespołach) wykorzystują zasoby będące w ich dyspozycji w celu zaspokajania różnych potrzeb mat. i nie mat. Zasoby, którymi ludzie dysponują są przekształcane w trakcie procesów produkcyjnych w dobra i usługi zaspokajające określone potrzeby. Darzeniem ludzi...
Przydatność 80% AIDS -odpowiedzi na pytania
Budowa HIV Wirion HIV ma średnicę 110-130 nm (dla porównania: wirion wirusa B zapalenia wątroby, tzw. cząsteczka Dane\\\'a, ma średnicę 42 nm). Cząsteczka wirusa ma kształt cylindryczny i budowę warstwową. Ryc. Schemat budowy wirusa HIV W ZAŁĄCZNIQ gp 120 = białko powierzchniowe otoczki wiążące się z białkiem typu CD4 atakowanej komórki gp 41 = białko...
0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań
0 0
shothead 5.3.2011 (14:06)
1)
1. Kościół pomagał w umacnianiu autorytetu władzy monarszej
2. organizacja kościelna usprawniała funkcjonowanie państwa
3. jednolita religia zastępowała pogańskie wierzenia lokalne, umacniała łączność ziem polskich, stwarzała dodatkowe więzi.
4. Mieszko chciał by jego Królestwo stało się całkowicie niezależne od niemiec.
2
Zjazd Gnieźnieński 1000 rok Powstanie Pierwszego biskupstwa w Poznaniu uzależnionego od Niemiec
W 999 roku papież Sylwester II utworzył arcybiskupstwo Świętego Wojciecha w Polsce. Osadzono na nim brata Św. Wojciecha Radzim-Gaudentego. Ze względu na to, że Sylwester II był nauczycielem i przyjacielem cesarza Ottona III idea i powołanie arcybiskupstwa w Polsce była ich wspólnym pomysłem. Obydwoje promowali idee uniwersalizmu chrześcijańskiego.
W 1000 roku cesarz Otton III przybył z pielgrzymką do grobu Świętego Wojciecha w Gnieźnie. Odbył się wtedy tzw. zjazd gnieźnieński z Bolesławem Chrobrym.
3)
Testament krzywoustego został spisany 1138 miał on podzielić dzielnicę między swoich synów a dzielicę senioracką przyznaj swojemu najstarszemu synowi Mieszko Wygnaniec. Własnie ten podzial i ustanowienie dzielnicy seniorackiej możemy nazywać zasada senioratu.
4 Monarchia stanowa w Polsce trwała od 1320 roku (koronacja Władysława Łokietka 20 stycznia) do roku 1454 (przywilej cerekwicko-nieszawski)
Charakterystyka:
Zasada niepodzielności państwa polskiego
Zasada suwerenności (przejęta z Francji)
Zasada niepozbywalności terytorium państwowego
5
Tatarskie najazdy na Polskę XIII-XVII w., rozpoczęły się po zajęciu Rusi (1238-1240) przez Mongołów pod wodzą Batu-chana. Z ziem ruskich główne siły tatarskie skierowały się na Węgry, pomocniczy zagon uderzył na Polskę z zadaniem związania sił polskich i czeskich, aby nie mogły przyjść z odsieczą królowi węgierskiemu Beli IV.
Wojska tatarskie wysłane przeciwko Polsce rozbiły w lutym 1241 rycerstwo małopolskie, zdobyły większość miast Polski południowej i centralnej, m.in. Lublin, Kraków, Sandomierz i wkroczyły na Śląsk. 9 kwietnia 1241 odniosły zwycięstwo pod Legnicą nad wojskami księcia wrocławskiego Henryka II Pobożnego (który poległ w bitwie), wspieranymi przez rycerstwo krajów zachodnich, wojska zakonne templariuszy i Krzyżaków. Po zwycięstwie na Śląsku wojska tatarskie skierowały się przez Czechy na południe celem połączenia z siłami głównymi.
W następnych latach działający z terenów ruskich Tatarzy jeszcze dwukrotnie w 1259 i 1287 najeżdżali ziemie polskie. Podczas trzeciej wyprawy (1287) dzięki ufortyfikowaniu większych miast polskich nie zdobyli m.in. Krakowa, Lublina i Sandomierza, chan Telboga został pobity w Górach Świętokrzyskich przez wojska Leszka Czarnego, a oddziały chana Nogaja poniosły klęskę pod Starym Sączem.
Po zajęciu Rusi Halickiej przez Kazimierza III Wielkiego (1340) kolejny najazd tatarski w 1352 zniszczył Ruś i Lubelszczyznę. Król podejmował wyprawy odwetowe oraz wybudował szereg zamków obronnych na wschodnich ziemiach polskich. Od XV w. po rozpadzie Złotej Ordy ziemie polskie najeżdżali Tatarzy z chanatu krymskiego.
W latach 1474-1569 dokonali 75 większych najazdów na ziemie polskie grabiąc Podole, Wołyń, Ruś Czerwoną i wschodnią Małopolskę. Po jednym z najazdów, dla obrony przed czambułami tatarskimi, ok. 1490 powołano stałe oddziały noszące nazwę obrony potocznej, składające się w przeważającej mierze z jazdy pełniącej służbę w polu. Po 1564 obronę potoczną zastąpiły wojska kwarciane. W XVII w. Tatarzy napadali na ziemie polskie współdziałając z Kozakami i Turcją. Tatarskie najazdy na Polskę ostatecznie zakończyły się po podpisaniu w 1699 pokoju karłowickiego.
Załączniki
Dodawanie komentarzy zablokowane - Zgłoś nadużycie