Treść zadania

bojalubieser

Wypracowanie na temat efektu cieplarnianego . Bez ściągania z internetu, praca ma być wasza .

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Efekt cieplarniany - zwany szklarniany to zjawisko ocieplenia się klimatu Ziemi polegający na zatrzymywaniu się pewnej ilości ciepła emitowanego do atmosfery . Jest to spowodowane wzrostem zawartości gazów cieplarnianych gł. CO, freonów metanu i pod tlenku azotu
    Gazy szklarniowe przepuszczają widoczne pasmo fal słonecznych natomiast adsorbują promieniowanie podczerwone zapobiegając tym ucieczce ciepła w kosmos. Są to: freony, tl. azotu ozon, metan , dwutlenek węgla.

    Wątpliwość I Rola chmur.-nie wiemy czy powstaje sprzężenie zwrotne miedzy ociepleniem a chmurami Jeśli tak to czy będą one ujemne czy dodatnie...

    Wątpliwość II (gazy szklarniowe) Pytanie dotyczy jakie skutki mogą przynieść większe ocieplenie Ziemi np. odtajnienia gleby uwolnienie metanu, zwiększenie efektu szklarniowego. Wzrost średnicy rocznej temp. Ok. 3*c może spowodować wzrost temp.(topnienie lodu na biegunach)

    Wątpliwość III Gdyby morze arktyczne uwolnione zostało od lodów czy promienie wnikały by do wody i magazynowały by ja (ocieplenie i powodzie) nastąpiło by zwiększenie parowania i ocieplenia, opady, czy nastąpiło by zwiększenie zgromadzenia lodów. Wątpliwość IV fauna i flora zmieniła by się.

    Jak zmniejszyć efekt cieplarniany-ocieplenie Ziemi może nastąpić tak szybko ,że zwierzęta i rośliny nie zdążą się przyzwyczaić i nikt nie wie co może się wydarzyć. Zmniejszyć efekt cieplarniany można po przez sadzenie drzew, które zmniejsza zaw. CO2 w atmosferze, ale trzeba by zasadzić nimi teren Argentyny który zrównoważył by wszystkie szkodliwe gazy samochodów na świecie, nie biorąc zniszczenia produkowane przez przemysł i elektrownie. Jedyną drogą do zahamowania zmian jest ograniczenie produkcji gazów , zmniejszenie użycia energii jądrowej do której wytworzenia wytwarza się CO2. elektrownie jądrowe powinny być zastąpione elekt. Wodnymi które nie produkują CO2 oraz zwiększenie wykorzystania energii słonecznej.

    Smog- mgła inwersyjna wynikająca z połączenia dymu , mgły i pary wodnej.
    Smog siarkowy(londyński)- powstaje w wielkich aglomeracjach w klimacie umiarkowanym ,w wyniku spalania zasiarczanego węgla. Skondensowana sadza tlenków siarki, węgla(SO2, SO3, CO) działa na organizmy parząc. Poraża układu oddechowy i źle działa na układ krążenia. Powoduje zachorowania i nagłe zgony(Londyn Boże Narodzenie 1952) Polska często: Kraków, górny Śląsk , Zakopane , kotlina jeleniogórska.

    OZON w atmosferze w wyniku oddziaływania promieniowania słonecznego w paśmie ultrafioletu O2 zostaje rozbita na dwa atomy tlenu. Atomowy tlen reaguje z tlenem czastecz. O2 tworząc ozon O3. Ten że ozon stratosferyczny pełni pożyteczną rolę dzięki temu że absorbuje dużą cześć ultrafioletowego promieniowania słonecznego z zakresu UV/B. UV/B działa na ozon rozkładając go na cz. tlenu.
    Co jest powodem zanikania warstwy ozonowej- Na podstawie badań udowodniono że gł. przyczyna niszczenia warstwy ozonowej są niektóre zw. chemiczne produkowane przez człowieka , emitowane do atmosfery są to: węglowodory, które w swoich cz. mogą zawierać at. chlorowców np. chlor, brom. Te substancje miały szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach. Powszechnie stosowane były freony w produkcji lodówek, urządzeń chłodniczych. W Polsce zastosowano 1916 ton tych substancji.

    Co to jest antarktyczna dziura ozonowa- Jest to nowe zjawisko spowodowane działalnością człowieka. Zanim do stratosfery dotarły zw. chloru bromu poziom ozonu na wiosnę nad Antarktydą był o 30-40% niższy niż nad Arktyką . Wynikało to z różnych warunków atm. Panującymi nad biegunami. Od końca lat 70 występuje spadek ozonu nawet ponad 60% Zjawisko to trwa ok. 2 miesięcy i nazwane jest dziura ozonowa.
    Czy obserwuje się zubożenie warstwy ozonowej w skali globalnej. Tak od 1979 tempo spadku nad półkulą południową ok. 4% a północną 3% na dekadę.

    Woda jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych zw. chemicznych na Ziemi, a zarazem zw. decydującym o życiu organizmów w tym i człowieka. Woda wchodzi w skład organizmów , pełni funkcję środowiska życia. Jest składnikiem pożywienia oraz umożliwia przemianę materii. Gdyby nie było wody to na Ziemi nie istniało by żadne życie i dla tego powinniśmy ją oszczędzać. Obieg wody w przyrodzie- woda paruje z ziemi i z aparatów szparkowych w roślinach. Zatrzymuje się w górnej części atmosfery i pod wpływem niskiej temp. Skrapla się. Proces zaczyna się od nowa.

    Mały obieg- morze ,chmury . morze
    Duży obieg - morze chmury ląd rzeki morze
    Rodzaje wód ?opadowe
    Powierzchniowe: Stojące Płynące
    Podziemne :zaskórne głębinowe
    Stan zasobu wód- Wody zmagazynowane 99%, Wody słone 93%. Wody słodkie 6%. Wody ciekłe

Rozwiązania

  • Dyta

    Efekt cieplarniany jest zjawiskiem spowodowanym zdolnością atmosfery do przepuszczania dużej części promieniowania słonecznego (głównie światła) i zatrzymywania promieniowania Ziemi (m. in. cieplnego). Dzięki temu na powierzchni Ziemi oraz w dolnych warstwach jej atmosfery jest cieplej niż byłoby, gdyby atmosfera nie istniała. Efekt cieplarniany jest zjawiskiem naturalnym i z naszego punktu widzenia - bardzo korzystnym, gdyż bez niego na Ziemi nie mogłoby powstać i rozwinąć się życie. Problemem nie jest efekt cieplarniany,
    lecz zmiany jego nasilenia. Powstaje, gdy promienie słońca padające na glebę nagrzewają ją. Gleba pochłania większość energii cieplnej, część zostaje od niej odbita przy jednoczesnym ogrzewaniu gleby. Ciepło, które wędruje odbijając się od gleby (jednocześnie ją nagrzewając) po części przechodzi do atmosfery a część odbija z powrotem w kierunku ziemi. Odbijanie energii powoduje dalsze ogrzewanie gleby i powietrza, aż wystąpi równowaga energetyczna. Równowaga energetyczna to taki stan, w którym gleba przyjmuje tyle samo energii cieplnej, ile oddaje. W tym stanie temperatura utrzymuje się na stałym poziomie, a ponieważ ,,szklarnia’’ nie ma możliwości wymiany powietrza i wewnątrz niej temperatura pozostaje wyższa niż na zewnątrz. Tak w uproszczeniu wygląda teoria powstawania i działania efektu cieplarnianego.

    Do przyczyny efektu cieplarnianego należą min.:
     procesy spalania paliw kopalnych
     wypalanie lasów
     przemysł wydobywczy
     freony stosowane niegdyś w urządzeniach chłodniczych, aerozolach
     używanie azotowych w rolnictwie
     składowiska odpadów organicznych (wysypiska)


    Efekt szklarniowy może być również groźny w skutkach. Oto niektóre z nich:
     ubożenie gleb
     wymieranie gatunków
     niedobory wody na obszarach, gdzie dotychczas nie było z nią kłopotów
     anomalie klimatyczne
     zmniejszenie się powierzchni lądów, w tym obszarów możliwych do zasiedlenia


    Gazami cieplarnianymi (szklarniowymi) nazywamy te składniki atmosfery ziemskiej, które dzięki swoim własnościom fizykochemicznym mają zdolność zatrzymywania energii słonecznej w obrębie atmosfery ziemskiej. Należą do nich przede wszystkim:
    o para wodna (H2O)
    o dwutlenek węgla (CO2)
    o podtlenek azotu (N2O)
    o freony
    o metan (CH4)
    o ozon (O3)

    Podstawowym gazem cieplarnianym jest para wodna, czyli woda w gazowym stanie skupienia. Zgodnie z szacunkami naukowców jest ona odpowiedzialna za efekt cieplarniany w 30 do 60 procentach. Jej obecność w atmosferze nie jest oczywiście stała i podlega wahaniom w zależności od pory dnia, pory roku czy obszaru występowania. Z pary zbudowane są chmury, jej obecność w powietrzu można łatwo stwierdzić naocznie. Para wodna ma bardzo duże znaczenie z tego względu, że z jednej strony doskonale pochłania część promieniowania słonecznego z drugiej zaś znacznie ogranicza oddawanie ciepła w postaci promieniowania podczerwonego. Jej obecność w powietrzu to efekt parowania zasobów wodnych: mórz, rzek, jezior, oceanów, ale też odparowywania wody z gruntów, roślin i innych organizmów. Atmosfera oczyszcza się z pary poprzez opady, a proces wymiany pary i generalnie obieg wody w przyrodzie pozostaje w ścisłej zależności od temperatury, a im cieplej tym zwiększa się parowanie wody, czyli rośnie zawartość pary wodnej w powietrzu a tym samym wzrasta efekt cieplarniany.

    Kolejnym z gazów cieplarnianych jest dwutlenek węgla. Jego obecność w atmosferze stwierdza się od dawna i jest on jednym z czynników odpowiedzialnych za przyjazną życiu temperaturę. Jednak w wyniku emisji dwutlenku węgla w procesach spalania paliw i wypalania lasów, jego cieplarniane znaczenie wzrasta i wzrasta też wpływ na klimat. Udział dwutlenku węgla w efekcie szklarniowym ocenia się na ok. 9-26%, a zdolność pochłaniania promieniowania podczerwonego równa jest 1.

    Duży udział w ocieplaniu klimatu ma metan. Jest to gaz wytwarzany w procesach naturalnych, głównie przez bakterie rozkładające materię organiczną (szczątki roślin i zwierząt). Nadmiar metanu w powietrzu, a więc i spotęgowanie efektu cieplarnianego powodowany jest głównie przez przemysł wydobywczy i składowiska odpadów organicznych (wysypiska). Metan ma trzydziestokrotnie większą zdolność pochłaniania promieniowania podczerwonego od dwutlenku węgla.

    Pozostałe gazy przyczyniające się do powstania i nasilenia (w wyniku emisji przez człowieka) efektu cieplarnianego to tlenki azotu, w tym podtlenek azotu, ozon i freony. Zdolność pochłaniania promieniowania cieplnego przez podtlenek azotu szacuje się na 150krotność zdolności dwutlenku węgla, a gaz ten powstaje głównie w wyniku emisji spalin i używania nawozów azotowych w rolnictwie.

    Ozon, który w wyższych warstwach atmosfery tworzy ochronną ozonosferę w niższych warstwach przyczynia się do zatrzymywania ciepła wypromieniowywanego z Ziemi, a jego chłonność jest 200 razy większa niż te same zdolności dwutlenku węgla. Zawartość ozonu cieplarnianego wzrasta głównie w wyniku reakcji chemicznych tlenku węgla, węglowodorów i tlenków azotu, emitowanych w przemysłowych procesach spalania.

    I wreszcie freony, które nie są naturalnym składnikiem powietrza, a zostały stworzone przez człowieka. Co prawda w powietrzu jest ich niewiele, ale z kolei zdolność zatrzymywania promieniowania przekracza o 10 do 20 tysięcy zdolności dwutlenku węgla w tym zakresie.


Podobne materiały

Przydatność 75% Efekt cieplarniany

Anomalia pogodowe, z którymi ludzie borykają się mniej więcej od 20-stu lat nasuwają przypuszczenie, że Ziemię czeka globalna zmiana klimatu pociągająca za sobą katastrofalne skutki. Nie byłoby to pierwsze w historii naszej planety załamanie warunków atmosferycznych na wielką skalę. Badania minerałów oraz skamielin stały się bogatym źródłem informacji na temat klimatu...

Przydatność 100% Efekt cieplarniany

Określenie "cieplarniana atmosfera" zwykło się nam raczej miło kojarzyć z poczuciem bezpieczeństwa i wyzwolenia od kłopotów. Jednak w odniesieniu do klimatu przymiotnik "cieplarniany" nie brzmi tak mile, a raczej groźnie. W upalne lato 1998 roku James Hansen, naukowiec z Instytutu Badań Kosmicznych NASA, potwierdził publicznie to złowrogie brzmienie występując przed komisją...

Przydatność 60% Efekt cieplarniany

Efekt cieplarniany. 1.Wstęp 2.Model powstawania efektu cieplarnianego. 3.Gazy wpływające na efekt cieplarniany. 4.Prognozy dotyczące globalnego ocieplenia. 5.Sposoby ograniczenia efektu cieplarnianego. 6.Krótkie podsumowanie. 1.Wstęp Chociaż efekt cieplarniany nie jest fenomenem współczesności, a naturalnym skutkiem istnie- nia atmosfery otaczającej Ziemię,...

Przydatność 100% Efekt cieplarniany.

Wysoka temperatura na Ziemi utrzymuje się dzięki efektowi cieplarnianemu Wszystkie rozgrzane przedmioty oddają energię w postaci promieniowania. Im większą mają temperaturę, tym promieniowanie jest intensywniejsze. Słońce jest niezwykle gorące i wysyła dużo energii. Część promieniowania jest zatrzymywana w górnych warstwach Ziemi, pozostałe zaś - głównie tzw....

Przydatność 50% Efekt cieplarniany

Globalne ocieplenie jest prawdopodobnie skutkiem rozwoju przemysłu i motoryzacji. Wprawdzie podwyższenie temperatury jest niemal niezauważalne przez człowieka, ale wpływ ocieplania na planetę może być katastrofalny w skutkach. Rezultatem ocieplania klimatu Ziemi mogą być susze, katastrofalne powodzie, huraganowe wiatry i pożary. Zauważalne zmiany mogą dotyczyć również świata...

0 odpowiada - 0 ogląda - 2 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji