Treść zadania

Xantino

rzebieg i skutki 2 wojny swiatowej prosze o pomoc

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    . PRZYCZYNY

    Wybuch II wojny światowej był uwarunkowany różnorodnymi czynnikami. Traktaty pokojowe zawarte po I wojnie światowej nie tylko nie usunęły istniejących między poszczególnymi państwami sprzeczności, ale spowodowały nowe, przede wszystkim między Niemcami, Włochami i Japoniom, których nie zadowalał wyniku I wojny światowej (1914-1918), a Stanami Zjednoczonymi Ameryki Południowej, Wielką Brytanią i Francją, które dążyły do utrwalenia swojej przewagi wojskowej uzyskanej w wyniku I wojny światowej.

    Ważną role odegrała też polityka Związku Radzieckiego skierowana przeciw traktatowi wersalskiemu.

    Wielki kryzys gospodarczy a latach 1929-1933 naruszył układ społeczny, wpłyną na rozwój faszyzmu i narodowego socjalizmu, a w konsekwencji doprowadził do ukształtowania się dwóch ośrodków agresji Niemiec i Włoch w Europie oraz Japonii na Dalekim Wschodzie. Państwa te dążyły do nowych podbojów i podziału między sobą sfer wpływów. Również chcąc zniszczenia Związku Radzieckiego była ważnym motywem przygotowań Niemiec do wojny.

    Kierujący polityką Związku Radzieckiego, Stalin dążył do wywołania wojny między Niemcami, a demokratycznymi państwami Zachodu. W celu doprowadzenia do wojny gotów był do Koniunkturalnego sojuszu z Niemcami. Stalin sądził, że walczące strony wykrwawią się, a wtedy Związek Radziecki narzuci swoje panowanie i ustrój Komunistyczny w Europie. Bezpośrednie niebezpieczeństwo dla pokoju światowego wynikało z odwetowych dążeń Niemiec zmierzających do przekreślenia traktatu wersalskiego i do podboju Europy. Niemcy systematycznie łamały postanowienia tego traktatu. 16 marca 1935r. wprowadzono w Niemczech powszechny obowiązek służby wojskowej. 7 marca 1936r. obsadzono zdemilitaryzowaną strefę Nadrenii wojskami niemieckimi, rozbudowano flotę wojenną. W oddziałach tych Niemcy nie napotykały zdecydowanego sprzeciwu ze strony państw zachodnich, forsowały proces militaryzacji kraju i przygotowywały go od prowadzenia wojny.
    Wybuch II wojny światowej poprzedzały działania Niemiec. W lipcu 1936r. Niemcy udzieliły zbrojnego poparcia gen. F. Franco w walce z ustrojem republikańskim w Hiszpanii. 13 marca 1938r. dokonały aneksji Austrii. Na początku października 1938r. zajęły czeskie Sudety, 14 marca 1929r. podporządkowały sobie Słowację, 15 marca 1939r. dokonały zaboru Czech i Moraw. 20 marca 1939 r. Niemcy wysunęły oficjalnie polityczne i terytorialne żądania wobec Polski: przyłączenie Wolnego Miasta Gdańska do III Rzeszy, budowę eksterytorialnej autostrady między zachodnią częścią Niemiec a Prusami Wschodnimi, przebiegającej przez terytorium Polski.

    23 marca 1939 r. Niemcy zajęły autonomiczny okręg Kłajpedy na Litwie.
    Na drogę agresji weszły również Włochy, które usiłowały umocnić swoje wpływy w Afryce, w basenie Morza Śródziemnego i na Półwyspie Bałkańskim. W 1935-1936 dokonały podboju Etiopii, w lipcu 1936 r. udzieliły zbrojnego poparcia gen. Franco w Hiszpanii, 7 kwietnia 1939 r. anektowały Albanię.

    Japonia, dążąc do zdobycia hegemonii w Azji, w listopadzie 1931 r. zajęła północno-wschodnią część Chin - Mandżurię, tworząc podporządkowane sobie państwo - Mandżukuo.
    7 lipca 1939 r. Japonia rozpoczęła wojnę z Chinami w celu ich opanowania. W maju 1939 r. Japonia napadła na Mongolię.
    Agresywna polityka państw bloku faszystowskiego nie napotkała zdecydowanego przeciwdziałania ze strony Ligi Narodów, a zwłaszcza Wielkiej Brytanii, Francji i Stanów Zjednoczonych.
    Niemcy wykorzystując swą przewagę militarną, oraz niezdecydowaną postawę nie w pełni gotowych do wojny państw zachodnich, jak również przede wszystkim dzięki sojuszowi ze Związkiem Radzieckim skierowały agresję w pierwszej kolejności na Polskę.

    II. SKUTKI

    A) Tragiczny bilans wojny

    W drugiej wojnie światowej uczestniczyły 72 państwa. Działania wojenne prowadzono w Europie, Afryce i Azji. Pod broń powołano ok. 110 milionów żołnierzy. Życie utraciło 50 milionów osób, z tej liczby 20 milionów było ofiarami terroru i ludobójstwa. Aż 80% spośród tych, którzy zginęli zamieszkiwało Europę. 35 milionów zostało inwalidami wojennymi. 3,3 milionów Rosjan, którzy byli wzięci do niewoli niemieckiej zostało zamordowanych.

    Największe straty ludności poniosła Polska, bo aż 6 milionów, 40% majątku narodowego uległo zniszczeniu. Nie da się ująć w liczbach i procentach strat jakie poniesiono od strony moralnej i w dziedzinie kultury duchowej. Prawie całkowitej zagładzie w Europie ulegli Żydzi. Po 1945 r. narodził się nowy świat.

    Trudno oszacować faktyczne koszty wojny. Niewątpliwie zrujnowana została gospodarka światowa. Załamał się światowy system monetarny. W 1945 r. przed rządami wielu krajów stanęła kwestia wyżywienia ludności. Problem ten musieli rozwiązać alianci, szczególnie Amerykanie. Ludzie oswobodzeni z obozów koncentracyjnych a także oswobodzeni z katorżniczej niewolniczej pracy na rzecz Trzeciej Rzeszy znaleźli się na obszarach, nad którymi sprawowali kontrolę alianci.

    Alianci w sumie musieli wyżywić ok. 14 milionów ludzi, dostarczyć odzież i lekarstwa. Od jesieni 1943 r. działała Agencja Narodów Zjednoczonych do Spraw Pomocy i Odbudowy ( UNRRA). Finansowana była przez Stany Zjednoczone. W 1945 r. sytuację żywnościową pogorszyła panująca w Europie susza. Jednocześnie w Europie trwała wielka migracja ludności. W wyniku wojny około 40-50 milionów osób zmieniło miejsce pobytu.

    B) Plan Marshalla i początki integracji gospodarczej na Zachodzie.

    W następstwie koniunktury wojennej USA dysponowały olbrzymimi nadwyżkami w bilansie handlowym z Europą. Stały się wierzycielem wielu krajów europejskich, szczególnie Wielkiej Brytanii. Nad Francją i Anglią w latach 1945 - 1947 zawisło niebezpieczeństwo całkowitego załamania się systemu finansowego. We Francji trudności gospodarcze wyraziły się w szybko postępującej inflacji. Rząd brytyjski w 1947 r. wydał miliardy dolarów na akcję pomocy międzynarodowej i zaciągnął długi u Amerykańskiego wierzyciela. W tej sytuacji amerykańska
    administracja opracowała Plan Odbudowy Europy, znany jako Plan Marshalla, gdyż jego założenia przedstawił sekretarz G. Marshall. Warunkiem udzielania pomocy państwom europejskim było usunięcie z rządów komunistów. Miano dopuszczać kapitał amerykański na europejski rynek oraz uzgadniać plany odbudowy i rozwoju gospodarki z administracją amerykańską.

    Winston Churchill był zwolennikiem zintegrowanej Europy i obok organizacji współpracy gospodarczej (OEEC) oraz militarnej (NATO) powstało w 1949 r. stowarzyszenie państw zachodnioeuropejskich nazwane Rada Europy. Na początku lat pięćdziesiątych z inicjatywy dyplomacji francuskiej powstała Europejska Wspólnota Węgla i Stali (EWWiS). Traktat podpisany był w 1951 r. przez Francję, RFN, Włochy i kraje Beneluksu (Belgia, Holandia, Luksemburg). Celem działania EWWiS była koordynacja polityki gospodarczej w dziedzinie surowców i produktów o znaczeniu strategicznym.

    W wyniku II wojny światowej, a zwłaszcza porozumienia wielkiej trójki w Jałcie (Roosvelta, Churchilla i Stalina) Europa została podzielona na dwie strefy wpływów:

    A) amerykańską
    B) radziecką

    System pojałtański rozpadł się dopiero na przełomie lat 80 i 90-tych.

    POZDRAWIAM :Tomasz

Rozwiązania

  • userphoto

    Przebieg drugiej wojny światowej

    W roku 1936 Niemcy i Japonia podpisują w Berlinie porozumienie, w którym zobowiązują się w wspólnie zwalczać komunizm. Był to pakt skierowany przeciwko ZSRR, zwany paktem antykominternowskim. Rok później do tego paktu przystępują Włochy.

    Na konferencji w Monachium, w 1938 roku - Niemcy wysuwają żądania względem Czechosłowacji. Oficjalnie i głośno żądają obrony 3 mln Niemców, zamieszkałych w Sudetach, które były na terytorium ówczesnej Czechosłowacji. Chodziło oczywiście zabranie tych terytoriów i przyłączenie ich do Niemiec.

    Wobec braku sprzeciwu mocarstw zachodnich (Anglii i Francji) żądania Niemiec zostały spełnione.

    To nie koniec na tym - w tym samym roku Niemcy żądają włączenia do rzeszy Wolnego Miasta Gdańsk, oraz utworzenia na terytorium Polski eksterytorialnej autostrady, łączącej Niemcy z Prusami Wschodnimi. Spotkało się to oczywiście z odmowną reakcją Polski.
    R E K L A M A czytaj dalej ↓

    25 sierpnia 1939 Polska i Anglia podpisują pakt, który dawał Polsce gwarancję, że w razie ataku niemieckiego otrzyma ona pomoc Anglii.

    23 sierpnia podpisano w Moskwie pakt Ribbentrop - Mołotow. Oficjalnie był on paktem o nieagresji między III Rzeszą i ZSRR, ale jego tajny załącznik mówił o ataku na Polskę z dwóch stron - wschodu i zachodu, oraz o podziale Rzeczpospolitej między Niemcami i ZSRR.

    1 września rozpoczął się atak wojsk niemieckich na Polskę.

    Front obrony stanowiły armie wojska polskiego:

    Armia "Kraków" - którą dowodził gen. bryg. Antoni Szyling.

    Armia "Modlin" - dowódcą był gen. Emil Krukowicz-Przedrzymirski

    Armia "Łódź" - gen. dyw. Juliusz Rómmel

    Armia "Poznań" - dowódca: gen. dyw. Tadeusz Kutrzeba

    Armia " Pomorze" - gen. dyw. Władysław Bortnowski

    Armia "Karpaty" - gen. dyw. Kazimierz Fabrycy

    Front najazdu tworzyła z północnego zachodu armia "Północ" pod dowództwem gen Fedora von Bocka, a z południa grupa Armii pod ta samą nazwą, czyli "Południe", która dowodził gen. Gerd von Rundstedt.

    Ten pierwszy etap II wojny światowej, który polegał na obronie Polski, nosi nazwę kampanii wrześniowej. Trwała ona od 1 września do 5 października. Największą bitwą tego okresu jest bitwa nad Bzurą, zwana również bitwą pod Kutnem.

    6 września Niemcy zajmują Kraków, który poddaje się bez walki. 28 września nastąpiła kapitulacja Warszawy. Ostatnia bitwą kampanii wrześniowej to bitwa pod Kockiem (2 - 5 X), brała w niej udział Samodzielna Grupa Operacyjna "Polesie" , którą dowodził gen. bryg. Franciszek Kleeberg. Złożyła ona broń wobec wyczerpania amunicji...

    28 września 1939 roku, gdy nastąpiło spotkanie dwóch wojsk najeźdźców (sowieci zaatakowali Polskę od wschodu 17 września) doszło do sprecyzowania paktu z 23 sierpnia. Polskę podzielono między Niemcy i ZSRR wzdłuż linii rzek Narwi, Wisły i Sanu. Pakt ten w sprawie granic i przyjaźni, zwany jest też drugim paktem Ribbentrop - Mołotow, dla Polski de facto oznaczał on IV rozbiór.

    Ziemie, które zostały wcielone do Niemiec to: Pomorze, Wielkopolska, a także Dolny i Górny Śląsk. Reszta przypadła w udziale Związkowi Radzieckiemu.

    27 stycznia 2005 roku minęła 60. rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Auschwitz przez Armię Czerwoną.

    W nocy z 17 na 18 września władze Rzeczpospolitej przekroczyły granice z Rumunią. Prezydent Ignacy Mościcki podał się do dymisji. Nowym prezydentem został Władysław Raczkiewicz, a premierem gen. Władysław Sikorski, który pełnił jednocześnie funkcję naczelnego wodza wojska polskiego.

    Dopiero 3 września Anglia i Francja wypowiedziały wojnę Niemcom. Dodajmy - 3 dni po ataku Niemiec na Polskę(!)

    30 kwietnia 1940 wojska niemieckie zajęły Danię i Norwegię.

    A 10 maja 1940r. nastąpił atak wojsk niemieckich na terytorium Belgii, Holandii i Luksemburga. Był to klasyczny blitzkrieg. Następnym celem stała się Francja. Po kilku dniach zaatakowana ją z całkowitym pominięciem linii Maginota, dzięki której Francja czuła się od tak wielu tak bezpieczna...

    Walki trwały do 22 czerwca 1940r. Tego dnia marszałek Philippe Petain podpisał akt bezwarunkowej kapitulacji Francji. Na mocy tego aktu północna część Francji (z Paryżem) znalazła się pod okupacją Niemiec, a z pozostałej części utworzono państwo francuskie zależne od Niemiec, ze stolicą w Vichy. Premierem został Petain.

    Od 30 listopada 1939r do 12 marca 1940 trwała wojna radziecko - fińska, zwana również wojna zimową. Mimo ogromnej przewagi, Armii Czerwonej nie udało się przełamać fińskich fortyfikacji, tzw. linii Mannerheima. Oprócz wyrzucenia ZSRR z ONZ i potępienia tej agresji, Finlandia nie otrzymała jednak żadnej pomocy z zewnątrz, a państwa skandynawskie zachowały neutralność w tym konflikcie. Na wiosnę sowieci przełamali umocnienia obronne Finów i 13 marca w Moskwie podpisano pokój. W jego wyniku Finowie musieli oddać 1/10 swojego terytorium na rzecz ZSRR.

    W czerwcu 1940 Związek Radziecki zajął republiki nadbałtyckie. W ciągu miesiąca Litwa, Łotwa i Estonia stały się częścią Związku Radzieckiego - jego nowymi republikami.

    W 1941 roku Rumunia, Bułgaria i Węgry przystąpiły do sojuszu państw Osi.

    14 lipca 1941 premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill i prezydent Stanów Zjednoczonych Franklin Delano Roosevelt podpisali Kartę Atlantycką. Określała ona zasady polityki obu mocarstw w czasie II wojny światowej, a także zasady powojennych stosunków międzynarodowych. Za jej najważniejszy cel uznano prawo każdego narodu do samostanowienia, własnego państwa i rządu.

    Holokaust - z gr. holo-kautóo - spalam ofiarę w całości - systematyczne i planowe mordowanie ludzi przez Niemców w czasie II wojny światowej. Opracowaną specjalną technikę, by jak najmniejszym kosztem zamordować. jak największa liczbę ludzi.

    Getto - wydzielona część miasta, w której zamykano ludność żydowską. Następnie wywożono ją i mordowano w obozach koncentracyjnych.

    Obozy zagłady - inna nazwa na obozy koncentracyjne. Niemcy zwozili tam na początku Żydów, a później także przedstawicieli innych narodowości. Nikt nie wychodził stamtąd żywy... ludzie ginęli spalani w krematoriach - a do tego czasu pozbawiani zostawali wszelkich rzeczy materialnych i godności ludzkiej. Praca w tych obozach była ponad ludzkie siły.

    19 kwietnia 1943 wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Był to opór przeciwko jego likwidacji (wiadomo było co się stanie z jego mieszkańcami - zostaną wywiezieni do obozów koncentracyjnych i tam zamordowani). Naprzeciwko 3 tys. żołnierzy niemieckich, wspartych przez artylerię i broń pancerną stanęła grupa ok. 1 tys. słabo uzbrojonych ludzi z Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Bojowego, wspartych przez mieszkańców (ok. 50 - 60 tys. osób). Powstanie zostało krwawo stłumione - wielu ludzi ginęło w płomieniach, lub od gazu duszącego.

    W czasie II wojny światowej było też wielu Polaków, którzy pomagali Żydom. Wielu z nich otrzymało później odznaczenia "Sprawiedliwy wśród narodów świata", przyznawanych przez izraelski Instytut Yad Vashem. Na medalu widnieje napis zaczerpnięty z Tory - "Kto ratuje jedno życie - ratuje cały świat". Do 1 stycznia 2005r. otrzymało go 5874 Polaków.

    Fall Barbarossa - plan ataku Niemiec na ZSRR. Hitler wyznaczył dzień rozpoczęcia ataku na 22 lipca 1941r.

    Układ Sikorski - Majski - traktat sojuszniczy Polski i Związku Radzieckiego skierowany przeciwko III Rzeszy. Kreml uznał, iż układ z Niemcami z 1939r. traci swą moc i zobowiązał się do wypuszczenia z łagrów i więzień Polaków, w nich przebywających po 17 września 1939r. Ponadto Stalin pozwolił na utworzenie polskiej armii w ZSRR, której dowódca został gen. Władysław Anders.

    KONFERENCJE WIELKIEJ TRÓJKI (Stany Zjednoczone, Związek Radziecki i Wielka Brytania)

    Konferencja w Teheranie - 28.XI -01.XII.1943

    Konferencja w Jałcie - 4-11 II 1945

    Konferencja w Poczdamie - 17.VII- 2.VIII 1945 r.

    ONZ - Organizacja Narodów Zjednoczonych powstała 4 października 1945 r. Wola powstania tej organizacji ujawniła się już przy podpisaniu Karty Atlantyckiej - potrzeba było światowej organizacji, która zajmowałaby się pokojowym rozwiązywaniem konfliktów na świecie. W 2001 ONZ uhonorowano Pokojową Nagrodą Nobla za wkład na rzecz pojednania i pokoju na świecie.

    WŁOCHY - 1943 r. wojska niemieckie i włoskie wyparto z Północnej Afryki. W VI 1943r. alianci dokonują desantu na Sycylię, a później na całe Włochy. Na początku 1944r. alianci zaczęli okupację północnych Włoch i tam również od stycznia do maja 1944r. rozgrywała się bitwa pod Monte Cassino (na tej górze znajduje się również klasztor benedyktynów), po jednej stronie były wojska polsko - angielsko - kanadyjskie a po przeciwnej niemiecko - włoskie. Bitwa zakończyła się zwycięstwem aliantów, a przede wszystkim sukcesem II Korpusu Polskiego. W czerwcu 1944 alianci zajęli Rzym.

    JAPONIA -amerykanie po bezprecedensowym ataku na Stany Zjednoczone chciały ostatecznie rozprawić się z Japonią. Wykorzystali do tego opracowaną przez siebie bombę atomowa. 6 sierpnia 1945 zrzucono tę śmiercionośną broń na Hiroszimę, a 9 sierpnia na Nagasaki. 2 września 1945 Japonia podpisała akt bezwarunkowej kapitulacji.

    NIEMCY - 1944 Na froncie wschodnim trwa odwrót wojsk niemieckich i triumfalny marsz Armii Czerwonej.

    Natomiast na zachodzie 6 czerwca 1944r. rozpoczyna się największa akcja desantowa w czasie drugiej wojny światowej. Lądowaniem w Normandii dowodził gen. Dwight Eisenhower. Miała ona na celu otwarcie drugiego frontu w Europie. Operacja ta przesadziła definitywnie o losach II wojny światowej. Hitler w obliczu zagrożenia z dwóch stron - popełnił samobójstwo w Berlinie.

    8 maja 1945 Niemcy podpisali akt bezwarunkowej kapitulacji.

    SKUTKI

    A) Tragiczny bilans wojny

    W drugiej wojnie światowej uczestniczyły 72 państwa. Działania wojenne prowadzono w Europie, Afryce i Azji. Pod broń powołano ok. 110 milionów żołnierzy. Życie utraciło 50 milionów osób, z tej liczby 20 milionów było ofiarami terroru i ludobójstwa. Aż 80% spośród tych, którzy zginęli zamieszkiwało Europę. 35 milionów zostało inwalidami wojennymi. 3,3 milionów Rosjan, którzy byli wzięci do niewoli niemieckiej zostało zamordowanych.

    Największe straty ludności poniosła Polska, bo aż 6 milionów, 40% majątku narodowego uległo zniszczeniu. Nie da da się ująć w liczbach i procentach strat jakie poniesiono od strony moralnej i w dziedzinie kultury duchowej. Prawie całkowitej zagładzie w Europie ulegli Żydzi. Po 1945 r. narodził się nowy świat.

    Trudno oszacować faktyczne koszty wojny. Niewątpliwie zrujnowana została gospodarka światowa. Załamał się światowy system monetarny. W 1945 r. przed rządami wielu krajów stanęła kwestia wyżywienia ludności. Problem ten musieli rozwiązać alianci, szczególnie Amerykanie. Ludzie oswobodzeni z obozów koncentracyjnych a także oswobodzeni z katorżniczej niewolniczej pracy na rzecz Trzeciej Rzeszy znaleźli się na obszarach, nad którymi sprawowali kontrolę alianci.

    Alianci w sumie musieli wyżywić ok. 14 milionów ludzi, dostarczyć odzież i lekarstwa. Od jesieni 1943 r. działała Agencja Narodów Zjednoczonych do Spraw Pomocy i Odbudowy ( UNRRA). Finansowana była przez Stany Zjednoczone. W 1945 r. sytuację żywnościową pogorszyła panująca w Europie susza. Jednocześnie w Europie trwała wielka migracja ludności. W wyniku wojny około 40-50 milionów osób zmieniło miejsce pobytu.

    B) Plan Marshalla i początki integracji gospodarczej na Zachodzie.

    W następstwie koniunktury wojennej USA dysponowały olbrzymimi nadwyżkami w bilansie handlowym z Europą. Stały się wierzycielem wielu krajów europejskich, szczególnie Wielkiej Brytanii. Nad Francją i Anglią w latach 1945 - 1947 zawisło niebezpieczeństwo całkowitego załamania się systemu finansowego. We Francji trudności gospodarcze wyraziły się w szybko postępującej inflacji. Rząd brytyjski w 1947 r. wydał miliardy dolarów na akcję pomocy międzynarodowej i zaciągnął długi u Amerykańskiego wierzyciela. W tej sytuacji amerykańska administracja opracowała Plan Odbudowy Europy, znany jako Plan Marshalla, gdyż jego założenia przedstawił sekretarz G. Marshall. Warunkiem udzielania pomocy państwom europejskim było usunięcie z rządów komunistów. Miano dopuszczać kapitał amerykański na europejski rynek oraz uzgadniać plany odbudowy i rozwoju gospodarki z administracją amerykańską.

    Winston Churchill był zwolennikiem zintegrowanej Europy i obok organizacji współpracy gospodarczej (OEEC) oraz militarnej (NATO) powstało w 1949 r. stowarzyszenie państw zachodnioeuropejskich nazwane Rada Europy. Na początku lat pięćdziesiątych z inicjatywy dyplomacji francuskiej powstała Europejska Wspólnota Węgla i Stali (EWWiS). Traktat podpisany był w 1951 r. przez Francję, RFN, Włochy i kraje Beneluksu (Belgia, Holandia, Luksemburg). Celem działania EWWiS była koordynacja polityki gospodarczej w dziedzinie surowców i produktów o znaczeniu strategicznym.

    W wyniku II wojny światowej, a zwłaszcza porozumienia wielkiej trójki w Jałcie (Roosvelta, Churchilla i Stalina) Europa została podzielona na dwie strefy wpływów:

    A) amerykańską

    B) radziecką

    System pojałtański rozpadł się dopiero na przełomie lat 80 i 90-tych.

  • 05natalia05



    W swojej pracy pragnę omówić przyczyny wybuchu największej wojny w dziejach ludzkości oraz jej skutki. Postaram się przynajmniej pokrótce przedstawić najbardziej istotne wydarzenia.
    Na to nieszczęście jakim była II Wielka Wojna złożyło się setki warunków dlatego też nie można jednoznacznie określić ,która z przyczyn miała największy wpływ na wybuch tej okrutnej wojny. Jednak po zapoznaniu się z literaturą dochodzę do wniosków iż ogromny wpływ na jej wybuch miały postanowienia traktatu wersalskiego a konkretniej ich następstwa. Traktaty pokojowe zawarte po I wojnie światowej nie rozwiązały sporów istniejących pomiędzy poszczególnymi państwami, co więcej pżystworzyły nowe przede wszystkim między Niemcami, Włochami i Japonią, (państwa te były nie zadowolone z wyników niedawno zakończonej wojny), a Stanami Zjednoczonymi Ameryki Południowej, Wielką Brytanią i Francją, (które chciały nie tylko zachować ale i zwiększyć swoją przewagę wojskową uzyskaną po I Wojnie Światowej ).
    Kolejną istotną przyczyną było zapewne dojście do władzy szaleńców usiłujących przeobrazić swoje państwa w imperia totalitarne (Hitler-Niemcy , Stalin-ZSRR , Mussolini-Włochy).
    PRZYCZYNY WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ:
    W pierwszej wojnie światowej śmierć poniosło wielu ludzi. Społeczność była przerażona okrutnością wojny, miała dość nieustających konfliktów. Dlatego też rządy Państw postanowiły już nigdy nie dopuścić do podobnej tragedii. Pomóc w tym miało wprowadzenie Traktatu Wersalskiego jednak zadanie to było nadzwyczaj trudne i jak możemy zobaczyć z perspektywy czasu- nie sprostano jemu.
    TRAKTAT WERSALSKI
    28 czerwca 1919 roku w Wersalu podpisano traktat pokojowy. Powstała wówczas nowa mapa europy, zostały utworzone liczne nowe państwa (w tym Polska). Nowy podział terytoriów budził kontrowersje co wróżyło przyszłe spory. Ustanowieniem nowego porządku zajęli się zwycięscy I Wojny Światowej. Najwięcej do powiedzenia miały ówczesne potęgi: Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Francja. Już od początku można było dostrzec różnice w ich celach działania. Francja skupiła się przede wszystkim na osłabieniu pozycji Niemiec. W celu osiągnięcia zamierzonego celu popierała wszelkie postulaty pogarszające sytuacje swoich sąsiadów jak i inne państwa zagrożone przez Niemcy (np. odrodzoną Polskę). Wielka Brytania –już tradycyjnie- dążyła to wprowadzenia równowagi w Europie. Nie było więc nic dziwnego w fakcie iż nie chciała dopuścić do osłabienia przegranych Niemiec na rzecz Francji i jej sprzymierzeńców.
    Na Niemcy narzucono wiele ograniczeń, w związku z obarczeniem ich winą za wywołanie wojny. Jednak w wyniku kompromisu między mocarstwami sprawa Niemiec nie została należycie zamknięta...
    Według Niemiec traktat był niesprawiedliwy i upokarzający. Państwo ograbione z kolonii , pozbawione armii , zmuszone do zapłacenia olbrzymich odszkodowań musiało się jakoś bronić . Władze nowych Niemiec od początku planowały zmienić ,na bardziej korzystne, postanowienia traktatu i przywrócić równość między państwami europejskimi. Na początku były to jedynie plany gdyż państwo po wojnie było zbyt słabe by działać ,gdyż znajdowało się w izolacji politycznej.
    Myślę, że gdyby postanowienia traktatu nie były tak rygorystyczne nie doszło by do tych wszystkich tragedii w końcu gdyby niemiecka potęga nie została tak skrzywdzona traktatem wersalskim zapewne społeczeństwo nie wybrało by na swego przywódcę małego „krzykacza” głoszącego hasła o odrodzeniu potęgi niemieckiej. Hitler nie głosił by swoich nacjonalistycznych haseł bo nie miałby ku temu powodu i nie zostałby nigdy wybrany Kanclerzem Rzeszy .
    Dojście Hitlera do władzy (1932)
    Prezydent Hindenburg początkowo opierał się i nie chciał dopuścić do mianowania Hitlera kanclerzem Niemiec, W końcu jednak uległ naciskowi sfer finansowych i przemysłowych, skuszonych programem nazistów, i powołał 30 stycznia 1933 r. Hitlera na urząd kanclerski. Jednak fakt iż Adolf Hitler doszedł do władzy w cale nie oznaczał wybuchu II wojny światowej. Jednak poprzez jego nacjonalistyczne i rewizjonistyczne programy oraz ideologie nawołujące do zdobycia siłą przestrzeni życiowej, stawało się to o wiele bardziej możliwe niż dotychczas.
    Praktycznie żadnego znaczenia na arenie międzynarodowej wówczas nie posiadała również Rosyjska Socjalistyczna Federacyjna Republika Radziecka (RSFRR) przekształcona w grudniu 1922 r. w Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich (ZSRR). W marcu 1918 r. po dojściu bolszewików do władzy Rosja wycofała się z wojny światowej po stronie państw Ententy. Państwa zachodnie obawiały się rozprzestrzenienia rewolucji komunistycznej, (Związek Radziecki chciał narzucić swoje panowanie i ustrój komunistyczny reszcie świata) dlatego też postanowiono odizolować Rosję od reszty Europy. Polityka związku radzieckiego była skierowana przeciwko postanowieniom traktatu wersalskiego co zapewne również miało jakiś wpływ na wybuch wojny.
    Świt imperium wschodzącego słońca
    Rozwój imperium na Dalekim Wschodzie – Japonii, jednego z ośrodków agresji zapewne miał również znaczny wpływ na wybuch wojny. Azjatyckie plany Japonii stały w coraz większej sprzeczności z interesami Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych w związku z tym z sojusznika kraj ten przekształcił się w potencjalnego wroga.
    Państwa demokratyczne były bierne w stosunku do aktów agresji ze strony Japonii. W 1931 r. zajęła ona Mandżurię i utworzyła kadłubowe państwo Mandżukuo. Liga Narodów jedynie przyjęła raport o bezprawnym działaniu Japonii, a ta wystąpiła z organizacji i kontynuowała dalszą ekspansję na terenie Chin. W 1937 r., po incydencie na moście Marco Polo w rejonie Pekinu, rozpoczęła się otwarta wojna japońsko-chińska, trwająca aż do 1945 r. Z tej perspektywy można powiedzieć, że II wojna światowa zaczęła się w Azji już w 1937 r.
    Imperializm faszystowski
    Włoski dyktator – Benito Mussolini planował wskrzeszenia dawnego imperium rzymskiego. Było to jednak zupełnie nierealne gdyż pod względem militarnym jego państwo prezentowało się raczej marnie.. Mimo to, faszyści potrafili zmobilizować społeczeństwo i armię do ograniczonych podbojów. W 1935 r. Włochy dokonały aneksji Etiopii. Nie spotkała się ona z właściwą reakcją Ligi Narodów. Sankcje gospodarcze okazały się nader wątpliwą karą, zwłaszcza, że nie wszyscy ich przestrzegali. W kwietniu 1939 roku, Włochy wzbogaciły się o kolejną zdobycz - Albanię.
    Członkowie Ligi Narodów, z Francją i Wielką Brytanią na czele, okazali się zbyt słabi i konfliktowi, często niezdolni do wypracowania spójnego, silnego stanowiska więc agresywna polityka państw bloku faszystowskiego nie napotkała zdecydowanego przeciwdziałania ze strony członków Ligi. Ponadto pozycja Ligi Narodów okazała się być nad wyraz słaba, a jej zdolność do wpływania na przebieg wydarzeń niewielka- nie zdołano uchronić świata przed zbliżającą się nieubłaganie katastrofą.
    Wykorzystując panującą na świecie sytuacje Niemcy zbroiły się i umacniały swe sojusze. W 1936 roku Hitler zawarł dwa układy: pierwszy z Włochami ,drugim był zaś pakt antykominterowski z Japonią skierowany przeciw ZSRR, do którego rok później również przystąpiły Włochy. Powstanie "osi Berlin-Rzym-Tokio" tworzyło nowy bilans sił militarnych w skali światowej i było zwiastunem zmian na mapie politycznej świata. Te trzy państwa dążyły do nowych podbojów i podziału między sobą sfer wpływów. Chcąc zniszczenia Związku Radzieckiego była ważnym motywem przygotowań Niemiec do wojny.
    Niemcy wykorzystali swą przewagę militarną oraz niezdecydowaną postawę nie w pełni gotowych do wojny państw zachodnich, jak również przede wszystkim dzięki nie do końca szczeremu sojuszowi ze Związkiem Radzieckim** (Niemcy planowali w rzeczywistości zniszczyć również ZSRR. Sojusz z Związkiem Radzieckim miał jedynie pomóc w realizacji innych planów państwa Hitlera.) skierowały agresję w pierwszej kolejności na Polskę.
    ***Rapallo – pierwszy sygnał alarmowy
    Niemcy i ZSRR chcąc wyjść z izolacji politycznej doszły ze sobą do porozumienia i 16 kwietnia 1922 podpisały układ w Rapallo. Na jego mocy nawiązano stosunki gospodarcze i dyplomatyczne, a ZSRR zrezygnował z odszkodowań wojennych należnych mu od Niemiec. Państwa rozpoczęły także tajną współpracę wojskową. W zamian za dostawy surowców dla Rosji, Niemcy mogły na jej terytorium rozwijać zakazane przez Traktat Wersalski rodzaje uzbrojenia.
    Wielki wpływ na wybuch wojny miały konflikty ,które mogły powstać na każdym spotkaniu przywódców ówczesnego światła, z początku nie zauważone kształtowały działania władz w ten sposób ,że dążąc do zamierzonego celu nie zważały na inne państwa przez co tworzyły się wciąż nowe konflikty.
    Narastające nastroje i niepokoje pogłębił jeszcze bardziej Wielki Kryzys Ekonomiczny w 1929 roku . Szalejąca inflacja , bezrobocie i głód przekonały społeczeństwa do wprowadzenia zmian . Dzięki kryzysowi do władzy doszedł przecież nie kto inny jak Adolf Hitler
    Wybuch II wojny światowej poprzedzały działania Niemiec. Na początku października 1938 r. zajęły czeskie Sudety, 14 marca 1929 r. podporządkowały sobie Słowację, 15 marca 1939 r. dokonały zaboru Czech i Moraw. 20 marca 1939 r. zaś wysunęły polityczne i terytorialne żądania wobec Polski - przyłączenie wolnego miasta Gdańska do III Rzeszy oraz budowę autostrady między zachodnią częścią Niemiec a Prusami Wschodnimi (przebiegającej przez terytorium Polski).
    **Za przyczyny wybuchu wojny należałoby uznać również politykę ustępstw, brak jakichkolwiek stanowczych decyzji i działań na samym początku rodzenia się zagrożeń ,fakt iż w latach 1929-1933 świat był pogrążony w kryzysie ekonomicznym ,który naruszył układ społeczny, co stanowiło z kolei dobry grunt do rodzenie się nowych ideologii i dążeń do uzyskania władzy przez szalonych przywódców państw nazistowskich (wpłynął na rozwój faszyzmu i narodowego socjalizmu) a w konsekwencji doprowadził do ukształtowania się dwóch ośrodków agresji Niemiec i Włoch w Europie oraz Japonii na Dalekim Wschodzie.
    Niemcy hitlerowskie, Japonia i Włochy chciały zapanować nad całym światem. II wojna światowa była więc walką całych narodów o istnienie. Walczono już nie tylko z uzbrojonymi wojskami ale również mordowano bezbronną ludność cywilną podbitych państw.
    Gdy w 1936 roku w Hiszpanii wybuchła rewolucja. Jej przywódca, faszystowski gen. Franco otrzymał pomoc w ludziach i sprzęcie ze strony Włoch a później i Niemiec. Dwa lata później Hitler rozkazał zamordować jednego z kanclerzy Austrii a następnego zamienić na człowieka sprzyjającego austriackim hitlerowcom. Armia niemiecka wkroczyła do Austrii, aby "zapewnić spokój i porządek". Po przyłączeniu Austrii Hitler zażądał przyłączenia do Niemiec, Czeskich Sudetów. Udało mu się osiągnąć cel gdyż działał pod pretekstem obrony rzekomo prześladowanej niemieckiej mniejszości. 16 marca 1939 roku wojska Rzeszy wkroczyły do Pragi i Republika Czechosłowacji przestała istnieć. Panowanie nad Czechosłowacją ujawniło jasno plan Hitlera co do krajów Europy wschodniej. Narody słowiańskie traktował jako „pod ludzi” – które miały stanowić jedynie tanią siłą roboczą dla ich niemieckich "panów"
    **24 października 1929 roku , w Czarny Czwartek , nastąpił krach na giełdzie nowojorskiej . Według niektórych, był to początek światowego kryzysu gospodarczego, który dotknął wszystkie państwa świata i był pośrednią , ale ważną , przyczyną wybuchu II wojny światowej .
    Na tym kryzysie stracili wszyscy .Ludzie stracili swoje majątki gromadzone od wielu pokoleń ,które rozpłynęły się wraz z bankowymi depozytami . Wiele osób załamało się i zakończyło swój żywot . Likwidowano fabryki , zamykano banki , miliony ludzi straciło pracę i środki do życia . Bezrobocie było naprawde olbrzymie , nigdy wcześniej nie odnotowano tak wysokich wskaźników . W USA liczba osób bezrobotnych wyniosła około 15 milionów , w Niemczech 6 milionów , a w Wielkiej Brytanii 3 miliony . W Stanach Zjednoczonych 5 tysięcy banków zbankrutowało a razem z nimi miliony osób straciły wszystkie swoje oszczędności . W Rzeszy zbankrutowały prawie wszystkie banki , gdyż ich funkcjonowanie oparte było na kredytach udzielonych przez banki amerykańskie . Nastała światowa depresja , której koniec datuje się mniej więcej na 1937 rok w Europie i 1941 rok w Stanach Zjednoczonych .

    Tragiczny bilans wojny
    Dnia 1 września 1939 r. Wybuchła największa wojna w dziejach świata - II wojna światowa - która trwała niemal 6 lat. Zdaję sobie sprawe ,ze żadne liczby procenty- wszelkie dane statystycznie nie sa w stanie w pełni ukazać tragicznego bilansu wojny. Jednak w swojej pracy postaram, się nieco przybliżyć skutki tej trgicznej wojny.
    Te sześć lat (1939-45) zostawiło plamę na ludzkości która nie zniknie z pewnością aż do końca świata . W II wojnie światowej wzięło udział 61 państw (inne dane podają 72 państwa). Działania wojenne na olbrzymia skale prowadzono w Europie, Afryce i Azji. Pod broń powołano ponad 110 mln żołnierzy (m.in. w okresie największej mobilizacji armia ZSRR liczyła 12,5 mln, USA 12,3 mln, III Rzeszy 10,2 mln, Japonii 10,2 mln, Wielkiej Brytanii 5,1 mln, Francji 5 mln, Chin 5 mln, Włoch 3,7 mln). 53 mln ludzi poległo , lub zmarło na wskutek epidemii głodu i działań wojennych z tej liczby 20 milionów było ofiarami terroru i ludobójstwa (Aż 80% spośród tych, którzy zginęli zamieszkiwało Europę ),35 mln zostało rannych.,3,3 milionów Rosjan, którzy byli wzięci do niewoli niemieckiej zostało zamordowanych. Łączne wydatki na prowadzenie wojny osiągnęły sumę 1,166 biliona dolarów (m.in. USA wydały 387 mld, III Rzesza 272 mld, ZSRR 192 mld, Wielka Brytania 120 mld, Włochy 94 mld, Japonia 56 mld) straty materialne w samej tylko Europie szacowano na 260 mld dolarów .
    Największe straty ludności poniosła Polska, bo aż 6 milionów, 40% naszego majątku narodowego uległo zniszczeniu. Jednak dane statystyczne nigdy nie wyrażą strat jakie poniesiono od strony moralnej i w dziedzinie kultury duchowej. W Europie niemal całkowitej zagładzie ulegli Żydzi. Po roku 1945 narodził się nowy świat.
    Światowa gospodarka została zrujnowana. Przed rządami wielu państw stał olbrzymi problem (rozwiązanie problemu musieli zająć się przede wszystkim Alianci). Problem wyżywienia ok. 14 milionów ludzi, uwolnionych z obozów czy z niewolniczej pracy dla ZSRR. Należało im również dostarczyć odzież i lekarstwa. W 1945 r. sytuację żywnościową pogorszyła panująca w Europie susza. W tym samym czasie w Europie trwała wielka migracja ludności. W wyniku wojny około 40-50 milionów osób zmieniło miejsce pobytu.
    USA w bilansie handlowym z Europą dysponowały olbrzymimi nadwyżkami. Stały się więc wierzycielem wielu krajów europejskich, a w szczególności Wielkiej Brytanii. Nad Francją i Anglią zawisło niebezpieczeństwo całkowitego załamania się systemu finansowego. W 1947 r. Rząd Brytyjski wydał miliardy dolarów na akcję pomocy międzynarodowej i zaciągnął długi u amerykańskiego wierzyciela. W tej sytuacji amerykańska administracja opracowała Plan Odbudowy Europy (znany jako Plan Marshalla, gdyż jego założenia przedstawił sekretarz G. Marshall). By europejskie państwo uzyskało pomoc ze strony USA musiało spełnić pewne warunki. Przede wszystkim należało odsunąć od rządów komunistów. Należało również dopuścić amerykański kapitał na europejski rynek a także plany odbudowy i rozwoju gospodarki uzgadniać z administracją amerykańską.
    Obok organizacji współpracy gospodarczej (OEEC) i militarnej (NATO) powstało w 1949 r. stowarzyszenie państw zachodnioeuropejskich -Rada Europy. Z inicjatywy dyplomacji francuskiej , w 1951 r. powstała Europejska Wspólnota Węgla i Stali (EWWiS). Traktat podpisany był przez Francję, RFN, Włochy i kraje Beneluksu (Belgia, Holandia, Luksemburg). Celem działania EWWiS była koordynacja polityki gospodarczej w dziedzinie surowców
    i produktów o znaczeniu strategicznym.
    W wyniku II wojny światowej, a zwłaszcza porozumienia wielkiej trójki w Jałcie (Roosvelta, Churchilla i Stalina) Europa została podzielona na dwie strefy wpływów: Amerykańską i Radziecką. System pojałtański rozpadł się dopiero na przełomie lat 80 i 90-tych.


    BIBLIOGRAFIA
    - Czubiński Antoni „Historia powszechna XX wieku”
    - Grażyna Szelągowska Historia . Dzieje nowożytne i najnowsze 1870-1939 . WSiP 1998
    -Dzieło Zbiorowe Słownik Wyrazów Obcych PIW 1958
    - internet
    - Historia 3 (zakres podstawowy, podręcznik). [Bogumiła Burda, Bohdan Halczak, Roman Maciej Józefiak, Anna Roszak, Małgorzata Szymczak
    - Encyklopedia PWN
    - Włodzimierz Mędrzecki, Robert Szuchta "U źródeł współczesności-dzieje nowożytne i najnowsze"

  • userphoto

    II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci).

    Za datę rozpoczęcia wojny przyjmuje się 1 września 1939 – atak Niemiec na Polskę, 3 września 1939 w wyniku wygaśnięcia terminu ultimatum o godzinie 11 przed południem brytyjskiego czasu letniego przystąpiły do wojny Wielka Brytania i Francja (w piśmiennictwie zachodnim podaje się czasami tę drugą datę jako początek wojny światowej). Niektórzy za początek wojny światowej uznają wojnę japońsko-chińską, rozpoczętą 7 lipca 1937 najazdem wojsk japońskich, jednakże aż do 1941 konflikt ten pozostawał lokalny. W historiografii radzieckiej istniało pojęcie Wielka Wojna Ojczyźniana, rozpoczynająca się 22 czerwca 1941 wraz z atakiem niemieckim na ZSRR. Dla Amerykanów wojna rozpoczęła się 7 grudnia 1941, wraz z atakiem japońskim.

    Zapowiedzią nadchodzącego konfliktu był wzrost nastrojów nacjonalistycznych i dążeń ekspansywnych ze strony państw osi, wyrażający się w ataku faszystowskich Włoch na Abisynię (wojna włosko-abisyńska 1935-1936), trwającej od 1937 wojnie chińsko-japońskiej (którą część historyków uważa za część II wojny światowej) oraz rozbiorze Czechosłowacji (październik 1938). W Hiszpanii od 1936 roku trwała krwawa wojna domowa, w której starły się interweniujące państwa faszystowskie i komunistyczny ZSRR. II wojnę światową poprzedziły też takie agresywne zachowania ze strony III Rzeszy, jak: zajęcie Nadrenii w 1936, Anschluss Austrii (marzec 1938 – marzec 1939) oraz aneksja Kłajpedy i Czech. Ze strony Włoch przykładem złamania prawa międzynarodowego było zajęcie Albanii wiosną 1939.

Podobne zadania

jaszczura przyczyny i skutki rozbicia dzielnicowego Przedmiot: Historia / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: jaszczura 13.4.2010 (15:57)
Bonnie Podaj przykłady walki zbrojnej i walki cywilnej podczas II wojny światowej . . Przedmiot: Historia / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: Bonnie 14.4.2010 (15:47)
anajack sytuacja polakow w czasie II wojny swiatowej Przedmiot: Historia / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: anajack 18.4.2010 (20:20)
OLCIAA474 skutki pierwszej wojny światowej Przedmiot: Historia / Szkoła podstawowa 3 rozwiązania autor: OLCIAA474 21.4.2010 (16:46)
olask89 skutki wypędzenia zbigniewa z kraju: -pozytywne -negatywne Przedmiot: Historia / Szkoła podstawowa 2 rozwiązania autor: olask89 22.4.2010 (18:19)

Podobne materiały

Przydatność 70% Przyczyny, przebieg, skutki Wojny peloponeskiej.

WOJNA PELOPONESKA (431-404 r. p.n.e) 1.Przyczyny wojny peloponeskiej: wzrost potęgi Aten. 2. Przebieg wojny peloponeskiej: Wojna pomiędzy Atenami i Spartą. Pustoszenie Attyki przez wojska spartańskie. Mieszkańcy uciekają do Aten co powoduje nadmiar ludności w Atenach i rozprzestrzenianie się chorób i zaraz. W tym czasie wojska peloponeskie niszczyły Peloponez. 3. Skutki...

Przydatność 55% Przyczyny, przebieg i skutki I wojny światowej; ważne daty

Rywalizacje mocarstw a) rywalizacja angielsko – francuska o kolonie (konflikt faszodański) 1898r. b) rywalizacja angielsko – niemiecka o rynki zbytu i panowanie na morzach c) rywalizacje Austro–Węgier z Rosją na półwyspie Bałkańskim d) Francja chce odzyskać od Niemiec Alzację i Lotarynię utraconą w 1870 roku. e) rywalizacja Francji i Niemiec o Maroko f) rywalizacja...

Przydatność 70% Przyczyny wybuchu I wojny swiatowej.

Przyczyny : a) zjednoczenie Niemiec (1871-II Rzesza) zjednoczenie Włoch. b) utworzenie trójprzymierza : Niemcy , Włochy, Austro- Węgry (państwa centralne) c) utworzenie trójporozumienia : Anglia , Francja, Rosja (ententa) d) kocioł Bałkański e) Zamach w Sarajewie . Na ulicach Sarajewa zastrzelono arcyksiecia Franciszka Ferdynanda. Zamachu dokonała pragnaca...

Przydatność 65% Przebieg wojny trojańskiej.

Po stronie greckiej w wojnie przeciwko Troi wzięło udział wielu dzielnych wojowników: Agamemnon, Odyseusz, Achilles, Nestor, Diomedes. Wyprawie towarzyszyły różnorodne przeciwności losu i gniew bogów, którzy spowalniali wyprawę i zsyłali niesprzyjające wiatry czy zarazę. Przez wiele lat nie dochodziło do żadnego starcia, które mogłoby zadecydować o losach konfliktu i...

Przydatność 60% Powstanie Listopadowe (przyczyny, przebieg, skutki)

POWSTANIE LISTOPADOWE PRZYCZYNY: - nieprzestrzeganie konstytucji, wprowadzenie cenzury; -nie zwoływano sejmów; -zaczęły się tworzyć (jeszcze w sejmie) grupy opozycyjne i spiskowe: * „Kaliszanie” lub „liberalna opozycja kaliska” – opozycja legalna; działaczami byli Wincenty i Bonawentura Niemojowscy; starali się oponować przeciwko łamaniu konstytucji; działali do...

0 odpowiada - 0 ogląda - 4 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji