Treść zadania

szmity6

charakterystyka Romeo

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Romeo był jednym z głównych bohaterów dramatu pt. „Romeo i Julia”, autorstwa znanego angielskiego pisarza – Williama Szekspira. Ten niespełna dwudziestoletni młodzieniec należał do znanego i poważanego rodu Montekich, który od dawna mieszkał w pięknej Weronie.

    Romeo był młodzieńcem o jasnej i nieskazitelnej cerze. Jego czarujące oczy potrafiły onieśmielić nie jedną damę. Zgodnie z ówczesną modą Romeo Monteki ubierał się w stroje ściśle przylegające do ciała, co podkreślało jego urodziwą postawę.

    Wadą jego charakteru była zdecydowanie kochliwość. Mianowicie Romeo w jednej chwili zaślepiony był miłością do Rozaliny, a troszkę później świata nie widzi poza Julią!!! Również bardzo często ulegał swoim emocjom, okazując swoją impulsywność. Cechowała go ogromna odwaga, która czasem narażała jego osobę na niebezpieczeństwo (np. wtedy, gdy wszedł nieproszony na posiadłość Kapuletich). Starał się być również mężny, honorowy i ustępliwy, co niestety przyczyniło się do śmierci jego przyjaciele – Merkucja. Swoich rodziców bardzo kochał i prawie nigdy ich nie okłamywał, dlatego cierpiał jeszcze bardziej, gdy spotykał się ze swoje małżonką po kryjomu. Związek z Julią Kapuleti bardzo odmienił Romea. Z niepoprawnego marzyciela i skłonnego do bójek chłopaka zrodził się czuły, szlachetny, szarmancki i przystojny dojrzały mężczyzna.

    Bardzo kochał i zarówno był kochany przez swoich rodziców – państwo Montekich. Lubili go również jego przyjaciele – Markucjo i Benwolio. Bezgranicznie kochała go Julia)jako jedyna z rodu Kapuletich). Inni mieszkańcy Werony bardzo cenili osobę Romea, tak jak jego cały rud.

    Małżonek Julii nie bardzo przypadł mi do gustu... Nie wiem czy spowodowane jest to moją niechęcią do wszystkich książek miłosnych, czy czymś zupełnie innym... Na pewno nie oceniam tego bohatera negatywnie!!! Zdaje sobie sprawę, że na jego miejscu wiele postąpiłoby podobnie. Myślę, że uznam go za postać (w moim mniemaniu) pozytywną. Przed swoją śmiercią popełnił on wiele złego, ale oczywiste jest, że tego nie chciał i pragną za wszystko odpokutować.

Rozwiązania

  • Patrick13

    Romeo był synem Montekich. Zakochał się w córce Kapuletów. Niestety pomiędzy tymi dwiema najbogatszymi rodzinami od dawna kwitła zawiść. Synowie ojców rodziny oraz ich przyjaciele toczyli ze sobą nieustanne walki. Jak wiadomo od nienawiści do miłości blisko. Piękna miłość połączyła dzieci ojców zwaśnionych rodów. Romantyczna miłość napotkała na swej drodze wiele przeszkód, które tylko podniosły jej wartość i uszlachetniły ją. Niemożność pokonania ich stała się przyczyną tragicznego jej zakończenia.

    Romea można określić jako niepoprawnego romantyka. Nie należał do osób skorych do zwierzeń: „ On jedyny powiernik swych smutków. Tak im jest wierny, tak zamknięty w sobie, od otwartości wszelkiej tak daleki.” Niedoświadczony młodzieniec kochał tak, jak sądził, że powinno się kochać. Początkowo kochał nie tyle Rozalinę, co uczucie do niej. Cierpiał, kiedy ona była daleko. Przeobraziła go miłość do Julii. Widząc ją wypowiedział te słowa: „Kochałemże dotąd? O! Zaprzecz, mój wzroku! Boś jeszcze nie znał równego uroku.” Pokochał on Julie, nie znając jej nawet. Od tej pory pragnął być z nią na zawsze. Nie przeszkadzało mu to, że ich rody się wzajemnie zwalczają. Za wszelka cenę unikał konfliktów z rodziną Julii. Wierzył, że kiedyś uda im się być razem nie ukrywając się. „Na skrzydłach miłości lekko, bezpiecznie mur ten przesadziłem, bo miłość nie zna żadnych tam i granic; a co potrafi na to się i waży.” Szanował krewnych swojej ukochanej. Był wierny i oddany w miłości. Starał się być zaradnym i spokojnym, ale udawało mu się to tylko w chwilach powodzenia i szczęścia. W sytuacjach trudnych emocjonalnie nie potrafił się znaleźć. Okazywał się bezsilny. Trudno było mu trzeźwo myśleć. Łatwo podporządkowywał się cudzym działaniom i planom. Cenił przyjaźń ponad wszystko. Kiedy jego przyjaciel Merkucjo zginął z rąk Tybalta nie potrafił się już opanować. W odwecie zabił Tybalta. Za karę został wygnany z Werony. Romeowi trudno było się odnaleźć w tej sytuacji. „Zewnątrz Werony nie ma, świata, tylko tortury, czyściec, piekło samo! Stąd być wygnanym, jest to być wygnanym ze świata; być zaś wygnanym ze świata, jest to śmierć ponieść, wygnanie jest, zatem śmiercią barwioną.” Przechodził okropne męki i katusze, kiedy nie mógł się widywać z Julią. Jego uczucie do niej nie było tak kruche i nietrwałe, jak uczucie do Rozaliny. Z dnia na dzień pielęgnował je coraz bardziej. Kochał Julię prawdziwie, głęboko, do szaleństwa. Dlatego, gdy dowiedział się o jej śmierci doznał wstrząsu. W jednej chwili jego świat się zawalił. Zdesperowany pragnął zrobić wszystko, aby znaleźć się obok Julii. Niemiłe było mu żyć na tym świecie. „Czarna pieczaro, o! Ty wnętrze śmierci tuczne najdroższym na tej ziemi szczątkiem, otwórz mi swoją zardzewiałą paszczę, a ja ci nową żertwę rzucę za to.” Spełnił swój ostatni zamiar, zapadł w wieczny sen.

    Postać Romea oceniam jak najbardziej pozytywnie. Romeo, był młodzieńcem,który potrafił poświęcić się dla miłości i z miłości. Myślę, że w dzisiejszych realiach bardzo trudno jest znaleźć kogoś takiego. Chłopcy raczej rzadko mówią otwarcie o swoich uczuciach. Czy Romeo może istnieć tylko jako postać literacka? Moim zdaniem tak. W obecnych czasach dużo mówi się o miłości, ale są to tylko słowa. W pogoni za dobrami materialnymi prawdziwe uczucie miłości zanika. Liczy się to jak ładna jest dziewczyna, jak się ubiera czy modnie i w ubiory markowych firm, jak zamożni są jej rodzice. Młodzi ludzie nie sięgają myślami daleko w przyszłość. Zastanawiają się czy wybierając dziewczynę będą mieli perspektywy bogactwa, czy biedy. Naprawdę nie potrafią zaangażować się bezinteresownie. Wierność jednej partnerce jest dziś rzadkością. Dlatego postać Romea uważam za oderwaną od współczesności. Romeo, natchniony namiętnością, kochał szczerze całym sercem. Z miłości do Julii, pogrążony w rozpaczy za ukochaną, odebrał sobie życie. Współcześni chłopcy na pewno przeżywają rozstania, lecz żaden nie poświęciłby swojego życia. Dlatego Romeo to wyłącznie postać literacka niemogąca istnieć w dwudziestym pierwszym wieku

  • userphoto

    CHARAKTERYSTYKA ROMEA

    Romeo – syn Montecchich – to młodzieniec jednocześnie szlachetny i porywczy, zawsze gotowy bronić honoru swojego rodu, nie lękający sie walki na śmierć i życie w imię wyznawanych ideałów. Młodziak jest inteligentny i dowcipny, co widać szczególnie w jego rozmowach z Merkucjem.
    Romea poznajemy jako młodego melancholika, udręczonego nieodwzajemnioną miłością do nieugiętej Rozaliny. Ponury, niechętny zabawom zamyka się w sobie ze swym cierpieniem.
    Przełomem w życiu Romea okazuje się spotkanie z Julią, nagle w jego sercu zakwita nowa miłość, a właściwie nie nowa, tylko pierwsza prawdziwa, bo jak sam stwierdza, widząc pierwszy raz ukochaną: „Kochałem dotąd? Nie, nie serce się myli: / Miłość poznałem dopiero w tej chwili”. Romeo nie zastanawia się długo, od razu podąża na spotkanie Julii, która jak się okazuje odwzajemnia jego uczucie. Ojciec Laurenty – spowiednik i zaufany młodego Montecchia - dowiedziawszy się o zmianach, jakie zaszły w sercu Romea, biedzi się nad jego zmiennością.
    Bohater nie znając jeszcze imienia dziewczyny, składa na jej ustach pocałunek, dopiero potem dowie się, że pokochał córkę największego wroga. Jak sam stwierdził, w tym momencie rozpoczęła się jego niedola. Dla Romea charakterystyczne są takie nagłe zmiany stanu ducha, cierpi z powodu nieodwzajemnionego uczucia do Rozaliny, za chwilę płonie radosnym uniesieniem dzięki miłości do Julii, po czym przeżywa dramatyczną rozterkę, bo zaczyna rozumieć, że źle wybrał damę swego serca. Nie powstrzymuje go to jednak przed dalszymi dążeniami, poddaje się miłości, zakrada się do ogrodu Capulettich, gdzie kochankowie wyznają sobie miłość. Dla Romea urodzenie przestaje być przeszkodą, postanawia wziąć potajemny ślub z Julią, co dochodzi do skutku już następnego dnia.
    Radość Romea nie mogła trwać długo. Zastaje swych przyjaciół spierających się z Tybaltem (krewnym Julii). Capuletti widząc go, rzuca mu w twarz obelgę. Romeo nie chce walczyć z krewnym żony.
    Jak widać Romeo dla Julii jest skłonny nawet nadwyrężyć swój honor, co jednak okazuje się żałosne w skutkach. Merkucjo pojedynkuje się z Tybaltem, Romeo próbując ich rozdzielić przyczynia się do śmierci przyjaciela. Romeo dostrzega dramatyzm swojego położenia.
    Staje teraz w obliczu trudnego wyboru: między obowiązkami wobec powinowatego oraz przyjaciela, między prawem (zakaz pojedynkowania się) a honorem. Gniew bierze jednak w nim górę, zabija Tybalta w pojedynku i uchodzi. Romeo dowiedziawszy sie jaki ból zadał żonie, próbuje pchnąć się sztyletem. Na szczęście Ojciec Laurenty przemawia mu do rozumu. Napełniony nową nadzieją, dzięki przebaczeniu Julii, Romeo zaczyna słuchać rad księdza. Jedyne, czego teraz pragnie, to być z żoną. Porywczy młodzieniec dorasta na naszych oczach, powoli uczy się spokoju, ustępliwości, podporządkowuje się woli Julii. Miłość staje się dla niego bodźcem do przemian, jednak kiedy dowiaduje się o śmierci ukochanej, jego popędliwość powraca, nie widzi innego wyjścia, jak połączyć się z nią w zaświatach.
    Romeo mimo swojej rozpaczy i determinacji, nie chce już nikogo krzywdzić, kiedy spotyka na swej drodze Parysa, prosi go by odszedł.
    Zmuszony do walki, zabija Parysa, okazuje jednak litość umarłemu, składając jego ciało w grobowcu, w którym leży Julia. Romeo wie, że przeciwnik również kochał Julię i zapewne cierpiał jak on z powodu jej śmierci („Niech ci uścisnę dłoń – jesteśmy razem/ Na jednej karcie księgi złego losu!”). Romeo popełnia samobójstwo, wypijając wcześniej zakupioną truciznę. Jak widać z krótkiej ale burzliwej biografii Romea, najważniejszymi wartościami w jego życiu są miłość i honor, a najbardziej dominującą cechą charakteru popędliwość. Bohater z łatwością poddaje się porywom nagłych uczuć, co z jednej strony powoduje, że jego udziałem staje się wielka, silniejsza niż rodzinne spory, miłość, z drugiej prowadzi do potyczek na śmierć i życie, rozłąki z ukochaną, a w końcu przedwczesnej śmierci.

Podobne zadania

ariel23 polski Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: ariel23 5.4.2010 (15:16)
vampirek14 j.polski pomożecie?? Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: vampirek14 8.4.2010 (19:54)
noszekalosze Proooszę :) to tylko polski xD Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: noszekalosze 8.4.2010 (21:03)
djsiameypl HELP! POLSKI NA JUTRO!! Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: djsiameypl 14.4.2010 (20:48)
maj_eczka317 na polski ;/ Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: maj_eczka317 19.4.2010 (17:33)

Podobne materiały

Przydatność 65% Gleby Polski

Gleba – powierzchniowa warstwa litosfery, stanowiąca podłoże dla życia roślin i pod ich wpływem przy udziale pozostałych elementów środowiska przyrodniczego ulęgająca zmianom.

Polska leży w strefie gleb:
- brunatnych i bielicowych – około 82 %.
- czarnoziemy – około 1% - powstałe na lessach – Nizina Wielkopolska, Wyżyna Sandomierska, okolice Krakowa
...

Przydatność 60% Chrzest Polski.

Dokładny rok urodzenia Mieszka I i data rozpoczęcia jego panowania s nieznane. Przypuszcza się jedynie, że objł on rzdy ksiżęce jeszcze przed 963r. Odziedzi-czywszy po swych poprzednikach niewie-lkie państewko miedzy Odra i Wisł, uczynił je w cigu swoich rzdów silnym i rozległym księstwem, które w niedługim czasie zyskało duże znaczenie polityczne w rodkowej Europie. Celem jego...

Przydatność 85% Konstytucje Polski

KONSTYTUCJE POLSKI

KONSTYTUCJA 3 MAJA,
Pierwsza w Europie nowoczesna ustawa zasadnicza uchwalona 1791 na Sejmie Czteroletnim; pozostawiła ustrój stanowy, osłabiając pozycję magnaterii; zmniejszyła rolę senatu, zniosła liberum veto, wolną elekcję, zakazała tworzenia konfederacji, wzmocniła władzę wykonawczą, wprowadziła odpowiedzialność rządu przed sejmem;...

Przydatność 55% TRANSPORT POLSKI

TRANSPORT POLSKI Transport ze względu na rodzaj środowiska, w którym funkcjonuje, dzieli się na lądowy, wodny i powietrzny. Natomiast w skład transportu lądowego wchodzi m.in. transport kolejowy i drogowy, a także transport przewodowy np. linie przesyłające energię elektryczną, gazociągi, naftociągi, wodociągi. W transporcie wodnym wyróżnia się transport morski i...

Przydatność 65% Krainy Polski

Krainy Polski 1. Pobrzeża: a). Pobrzeże Szczecińskie (Wolin, Uznam) b). Pobrzeże Koszalińskie c). Pobrzeże Gdańskie (Żuławy Wiślane) d). Nizina Staropruska 2. Pojezierza: a). Pojezierze Mazurskie b). Pojezierze Pomorskie c). Pojezierze Chełmińsko-Dobrzyńskie d). Pojezierze Wielkopolskie 3. Niziny: a). Nizina Wielkopolska b). Nizina Śląska c). Nizina Mazowiecka...

0 odpowiada - 0 ogląda - 3 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji