Treść zadania
Autor: Anek Dodano: 6.5.2010 (19:36)
"Jeśli z dłoni narodu wypadnie Ewangelia, nie uratują jego poziomu moralnego, społecznego i kulturalnego żadne manifesty czy programy polityczne"
Mam napisać wypracowanie, jak rozumiem te słowa. Innym pisze wypracowania, a tu mnie zamurowało i nie wiem o napisać, zwłaszcza, że pani mnie nie lubi i musi to być dobra praca, a ja chyba nie rozumiem tych słów.
Z góry dziękuję. ;)
Komentarze do zadania
-
orenzadka 10.5.2010 (20:22)
poprawka
Ja to tak rozumiem że jeżeli Ewangelia zostanie zapomniana z naszego Narodu nic moralnego ,społecznego i kulturalnego nie zdziała pomoże.
Sorry jeżeli źle ale się staram.
Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.
Najlepsze rozwiązanie
Rozwiązania
-
emilka1992 6.5.2010 (19:49)
Praca domowa
z katechizmu ucznia lub:
Odnieś się do słów prymasa S. Wyszyńskiego: „Jeśli z dłoni Narodu wypadnie Ewangelia, nie uratują jego poziomu moralnego, społecznego i kulturalnego żadne manifesty czy programy polityczne”.
Materiały pomocnicze:
W roku 1966 naród polski świętował Tysiąclecie Chrztu Polski. Główne uroczystości odbyły się na Jasnej Górze, a zostały poprzedzone dziewięcioletnim przygotowaniem, tzw. Wielką Nowenną, stanowiącą program moralnej i religijnej odnowy narodu. Widocznym znakiem przyjęcia zobowiązań Wielkiej Nowenny było nawiedzenie parafii przez kopię obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. W przygotowania do obchodów milenijnych włączył się cały Kościół, pod przewodnictwem prymasa Stefana Wyszyńskiego, który 3 maja 1966 oddał w uroczystym akcie naszą Ojczyznę pod opiekę Matce Najświętszej. Kardynał, prymas Polski, kanonista, etyk, popularyzator teologii, publicysta. Urodził się 3 VIII 1901 w Zuzeli koło Nuru. Naukę na poziomie gimnazjalnym pobierał w Warszawie, Łomży i we Włocławku. W 1920 r. wstąpił do włocławskiego seminarium, natomiast 3 VIII 1924 przyjął święcenia kapłańskie. Mimo słabego zdrowia został: wikariuszem przy katedrze włocławskiej, redaktorem dziennika diecezjalnego oraz prefektem magisterskich kursów wieczorowych dla dorosłych. We wrześniu 1925 rozpoczął studia prawnicze w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, 27 XII 1927 uzyskał stopień licencjata prawa kanonicznego, zaś 22 VI 1929 tytuł doktorski. Pogłębiał swą wiedzę w Austrii, Włoszech, Francji, Belgii, Holandii i Niemczech. Jesienią 1930 r. powrócił do obowiązków w diecezji, aby od 1932 r. do wybuchu wojny być redaktorem „Ateneum Kapłańskiego”, wykładowcą w seminarium i pracownikiem w sądzie biskupim.
Po wybuchu wojny 1939 roku przeniósł się do Wrociszewa, a następnie na Lubelszczyznę, do Kozłówki, gdzie zajął się opieką nad dziećmi, które przesiedlono z ośrodka dla ociemniałych w Laskach pod Warszawą. Podobną rolę spełniał od listopada 1941 do czerwca 1942 r. w Żułowie. Pod koniec 1942 r. przeniósł się do Lasek, gdzie oficjalnie pełnił funkcję kapelana niewidomych, łącząc to z wykładami w tajnym uniwersytecie. W powstaniu warszawskim był kapelanem wojskowym Okręgu „Żoliborz-Kampinos” oraz powstańczego szpitala w Laskach.
W lutym 1945 r. powrócił do Włocławka, gdzie organizował seminarium i reaktywował drukarnię diecezjalną. 15 VIII 1945 został mianowany kanonikiem kapituły włocławskiej, a 4 III 1946 papież Pius XII mianował go biskupem lubelskim. Jako biskup lubelski wiele starań poświęcił Katolickiemu Uniwersytetowi Lubelskiemu. Był tam wykładowcą, a także przyczynił się do utworzenia Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej w tej uczelni. 16 XI 1948 r. został arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim i warszawskim i jednocześnie prymasem Polski.
Jako prymas szukał modus vivendi z władzami państwa w nowych warunkach ustrojowych, zmodyfikował też organizację kościelną. W leżącej w gruzach Warszawie podjął dzieło odbudowy kościołów i kierował nim. 12 I 1953 mianowano go kardynałem.
Trzy następne lata przebywał w więzieniu, osadzony przez władze komunistyczne (25 IX 1953 - 28 X 1956). Był więziony kolejno: w Rywałdzie koło Grudziądza, w Stoczku Warmińskim, Prudniku koło Nysy oraz Komańczy w Bieszczadach. W czasie przymusowego odosobnienia przygotowywał program narodowej odnowy w duchu katolickim poprzez tzw. wielką nowennę, przygotowując tym samym naród do milenium chrztu Polski. Inauguracja wielkiej nowenny nastąpiła na Jasnej Górze 3 V 1957 i trwała do wielkich uroczystości milenijnych w 1966 r. Kardynał Stefan Wyszyński brał czynny udział w pracach Soboru Watykańskiego II (1962-65), udzielając się w różnych rzymskich kongregacjach.
W Kościele polskim z jednej strony wykazywał maksymalnie dobrą wolę w stosunku do władz komunistycznych, z drugiej zaś stał niezmiennie na stanowisku obrony praw Kościoła i obywateli (na tym tle słynne się stało jego „Non pos-sumus” - na żadne ustępstwo więcej pozwolić nie można). Ostatnie lata upłynęły kardynałowi Wyszyńskiemu w atmosferze wyboru Karola Wojtyły na papieża (1978), jego późniejszej wizyty w Polsce (1979) oraz powstania niezależnych związków zawodowych „Solidarność”. Wkrótce po zamachu na Jana Pawła II (13 V 1981) zmarł w Warszawie 28 V 1981. Pochowano go w podziemiach stołecznej Katedry św. Jana. Jest kandydatem na ołtarze. Słusznie nazwany prymasem tysiąclecia, odcisnął niezatarte piętno swej indywidualności we wszystkich ważniejszych wydarzeniach religijnych, kulturalnych, społecznych i politycznych kraju. Był współinicjatorem pojednania polsko-niemieckiego i autorem odezwy do biskupów niemieckich: «przebaczamy i prosimy o przebaczenie». Pozostały po nim kazania i homilie, listy, przemówienia i szereg prac naukowych”.
(Encyklopedia Chrześcijaństwa, Kielce 2000)
Ceniąc jego zasługi, Sejm RP 25 października 2000 ogłosił rok 2001 Rokiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Przyjęto wówczas uchwałę następującej treści:
„W setną rocznicę urodzin Kardynała Stefana Wyszyńskiego Sejm Rzeczypospolitej Polskiej pragnie uczcić tego wielkiego Polaka, kapłana i męża stanu, którego życie i działalność wpisały się na trwałe do historii naszej Ojczyzny.
Jego nauka, myśl społeczna i wzór patriotyzmu pozostają aktualne i mają szczególne znaczenie dla odrodzenia się Trzeciej Rzeczypospolitej.
Oddając hołd i szacunek wybitnemu Polakowi (...) Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłasza rok 2001 Rokiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego”.
„Nie wolno tworzyć «dziejów bez dziejów»; nie wolno zapomnieć o tysiącleciu naszej ojczystej i chrześcijańskiej drogi”
mzowe to ci cos pomozeDodawanie komentarzy zablokowane - Zgłoś nadużycie
Podobne zadania
napisz wypracowanie jakim chcę być. proszę o takie ogólne informacje jak Przedmiot: Religia / Gimnazjum | 1 rozwiązanie | autor: weronka49 15.4.2010 (18:38) |
wypracowanie na temat "judaizm a chrześcijaństwo" Prosze o pomoc Przedmiot: Religia / Gimnazjum | 2 rozwiązania | autor: marta_ 25.4.2010 (10:57) |
mam problem na religie na jutro musze napisac krotkie wypracowanie (gdzies na Przedmiot: Religia / Gimnazjum | 2 rozwiązania | autor: natinka95 9.6.2010 (16:31) |
Napisz wypracowanie o Janie Pawle II na 1,5 strony : o Jego życiu i o jego Przedmiot: Religia / Gimnazjum | 1 rozwiązanie | autor: Madzia_15 2.9.2010 (22:30) |
napisz wypracowanie na temat "wierze" pilne na jutro Przedmiot: Religia / Gimnazjum | 1 rozwiązanie | autor: natalia0231 15.9.2010 (15:57) |
Podobne materiały
Przydatność 60% Wypracowanie Dżuma
praca w załączniku
Przydatność 65% Kolonializm - wypracowanie
KOLONIALIZM- określenie nowożytnej ekspansji imperialistycznej drogą zaboru, podboju i uzależnienia terytoriów zamorskich przez państwa głównie europejskie. Rozpoczęta pod koniec 15 w. odkryciem drogi morskiej do Indii przez Portugalczyków i odkryciem Ameryki przez Hiszpanów, doprowadziła do powstania pierwszych potęg kolonialnych. W następnych stuleciach na czoło wysunęły...
Przydatność 55% Wypracowanie "Eucharystia"
Zapewne ilość teorii na temat znaczenia Eucharystii jest równa liczbie ludzi na Świecie. W encyklopedii możemy przeczytać zwięzłą formułkę: ?sakrament symbolizujący ciało i krew Chrystusa, ujmowany jako ofiara (msza) i komunia. Eucharystia z greckiego oznacza ?dziękczynienie?. Kościół katolicki podkreśla, że Eucharystia jest przede wszystkim DAREM. Nie została wymyślona...
Przydatność 65% Potop- wypracowanie
Potop jest częścią Trylogii Henryka Sienkiewicza. Rozpoczął pisanie powieści 1 października 1884 roku w Warszawie, a zakończył 21 sierpnia 1886 roku w austriackim uzdrowisku. Utwór powstawał w szczególnych warunkach. Sienkiewicz podróżował w tym czasie ze swoją chorą na gruźlicę żoną po europejskich uzdrowiskach, która w czasie powieści zmarła. Praca w tak...
Przydatność 65% Wypracowanie - o epoce wiktorianskiej
The Victorian era is an important period in the history of Great Britain, associated with the reign of the queen Victory. She ruled Great Britain and Ireland from 1837 and in large countries being under the British possession, among others in Canada and Australia. In 1867 an empress of India stayed. She had nine children which dynasties connected English around Russian, German, Greek, Danish...
0 odpowiada - 0 ogląda - 2 rozwiązań
0 0
orenzadka 10.5.2010 (20:21)
Ja to tak rozumiem że jeżeli Ewangelia zostanie zapomniana z naszego Narodu nic moralnego ,społecznego i kulturalnego nic mu nie pomoże.
Sorry jeżeli źle ale się staram.
Dodawanie komentarzy zablokowane - Zgłoś nadużycie