Treść zadania

oski12345

wymień nazwy dzielnic powstałych w wyniku traktatu w verdun . odpowiedz , jakie panstwa zanajduja sie dzisiaj na tych terenach

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 1 0

    Na mocy Traktatu w Verdun[1] zawartego w 843 roku państwo Karola Wielkiego podzielono między synów Ludwika I Pobożnego: Lotara, Karola Łysego i Ludwika Niemieckiego. Podział ten położył podwaliny pod powstanie w przyszłości Francji, Niemiec i Włoch.

    Stworzone przez Karola Wielkiego państwo, podobnie zresztą jak wcześniej monarchia Chlodwiga, nie przetrwało próby czasu. Stworzone za pomocą oręża nie miało - poza osobą władcy i religią chrześcijańską - żadnej wspólnej więzi. Utrzymywało się po śmierci Karola jeszcze prawie 30 lat pod rządami najmłodszego syna Karola, Ludwika zwanego Pobożnym, który objął tron w 814 roku, zachowując tytuł cesarski. Jednak Ludwik nie dorównywał ojcu zdolnościami i nie radził sobie ze wzrostem nastrojów separatystycznych oraz buntami. Sytuację komplikowały dodatkowo najazdy Wikingów, Arabów oraz Węgrów.
    Podział państwa Franków w latach 843-870.

    Po śmierci Ludwika, która nastąpiła w 840 roku państwo podzielił najstarszy z braci, Lotar:

    * Najstarszy z synów, Lotar, otrzymał wraz z tytułem cesarskim część środkową w skład którego wchodziły Italia oraz szeroki pas ziem ciągnący się wzdłuż Renu od Alp aż po Morze Północne. Był to obszar niejednolity pod względem geograficznym i etnicznym.
    * Dzielnica położona na wschód od posiadłości Lotara, zamieszkana głównie przez ludność pochodzenia germańskiego, przekazana została Ludwikowi zwanemu później Niemieckim.
    * Część zachodnią, zasiedloną przez ludność mówiącą przeważnie językami romańskimi, otrzymał najmłodszy z braci, Karol Łysy.

    Podział przeprowadzony w Verdun okazał się nietrwały. Zmieniali go kilkakrotnie walczący ze sobą potomkowie Ludwika Pobożnego. W latach 885-887 ziemie dawnego imperium znalazły się ponownie w rękach tylko jednego władcy, cesarza Karola Grubego, prawnuka Karola Wielkiego, ale już na przełomie 887/888 roku nastąpił ostateczny rozpad dziedzictwa Karola Wielkiego. W Burgundii i Italii, stanowiącej teraz konglomerat kilku ośrodków władzy, niezależnymi władcami ogłosili się miejscowi możnowładcy. Nieco dłużej utrzymali się Karolingowie w królestwach zachodnio- i wschodniofrankijskim, ale utracili tytuł cesarski.

    Jednak podział nakreślony w traktacie z Verdun i późniejszy, ostateczny podział monarchii karolińskiej miał ogromne znaczenie dla losów Europy. Na gruzach imperium Karolingów wyrosły bowiem państwa, których mieszkańcy zaczęli dostrzegać i akcentować swoją odrębność od sąsiadów, co z czasem doprowadziło do wykształcenia się wielu współczesnych europejskich narodów.

Rozwiązania

  • userphoto

    Na mocy Traktatu w Verdun zawartego w 843 roku państwo Karola Wielkiego podzielono między : Lotariusza, Karola Łysego i Ludwika Niemieckiego. Podział ten położył podwaliny pod powstanie w przyszłości Francji, Niemiec i Włoch.

Podobne zadania

stereolove 1) wymień najważniejsze inwestycje 2RP 2)Omów postanowienia traktatu w Przedmiot: Historia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: stereolove 10.4.2010 (13:42)
castelani Odpowiedz na pytanie ... Przedmiot: Historia / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: castelani 5.5.2010 (17:58)
olka113 czy powstanie listopadowe miało szanse powodzenia? odpowiedz uzasadnij Przedmiot: Historia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: olka113 19.5.2010 (15:29)
mikrofage NOTATKA!! pomocy DAJE NAJLEPSZĄ ODPOWIEDZ Przedmiot: Historia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: mikrofage 2.9.2010 (15:38)
krystipl uratuj mnie pierwsza odpowiedz bedzie najlepsza Przedmiot: Historia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: krystipl 16.9.2010 (20:29)

Podobne materiały

Przydatność 75% Bitwa pod Verdun

Bitwa pod Verdun rozpoczęła się 21 lutego 1916 r. atakiem 5 Armii niemieckiej, po-przedzając go bardzo silnym, ponad 20-godzinnym ostrzałem artyleryjskim. Niemcy dążyli bowiem do zajęcia ufortyfikowanego rejonu Verdun, stanowiącego podstawę całego syste-mu obronnego Francuzów. Upadek twierdzy otworzyłby Niemcom drogę na Paryż i umożliwił przecięcie francuskich dróg...

Przydatność 70% Bitwa pod Verdun

,, Sprawozdanie amerykańskiego korespondenta wojskowego z jednego dnia pobytu w okopach francuskich latem 1916 roku.? lato 1916 rok Bitwa pod Verdun Zostałem wysłany w miejsca gdzie toczyły się bitwy, aby opisać sytuacje moim amerykańskim przełożonym. To, co zobaczyłem na miejscu po prostu trudno opisać, były to tak straszne rzeczy. Okolice Verdun zostały zupełnie zdewastowane,...

Przydatność 55% Księgowe ujęcie wyniku finansowego

Księgowe ujęcie wyniku finansowego Rachunek zysków i strat jest drugim, obok bilansu, elementem sprawozdania finansowego jednostki. Ustawa o rachunkowości w art. 47 ust. 1 nakazuje wykazać w nim oddzielnie przychody, koszty, zyski, straty nadzwyczajne oraz obowiązkowe obciążenia wyniku finansowego za bieżący i poprzedni rok obrotowy. Kolejność i sposób wykazania przychodów,...

Przydatność 65% Uczestnicy Traktatu Wersalskiego

CLEMENCEAU GEORGES , zw. Tygrysem (1841-1929) Francuski mąż stanu, polityk z partii radykalnej; 1906-09 (m.in. 1909 doprowadził do antyniem. Trójporozumienia Rosji, W. Brytanii oraz Francji) i 1917-20 premier (objął stanowisko w momencie, gdy bunty w armii groziły porażką w I woj. świat.); przew. konferencji pokojowej w Paryżu; jeden z autorów traktatu wersalskiego; po porażce w...

Przydatność 75% Logika - nazwy

NAZWY 1. POJĘCIA: NAZWA-wyraz lub wyrażenie rozumiane jednoznacznie, które nadaje się na przedmiot lub orzecznik orzeczenia imiennego (orzeczenie imienne to takie orzeczenie, które stwierdza, że podmiot jest taki a taki, np. Jan jest adwokatem, stał się adwokatem, został adwokatem) w zdaniu; DESYGNAT-przedmiot, dla którego dana nazwa jest znakiem; desygnatem danej nazwy jest wtedy...

0 odpowiada - 0 ogląda - 2 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji