Treść zadania

Zadankowa

Opisz doświadczenie potwierdzające Zjawisko DYFUZJI.

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Do wody wrzucamy kryształki manganianu(VII) potasu. Na początku kryształki zabarwiają wodę na dnie, a z upływem czasu cała woda ulega zabarwieniu na fioletowo.

Rozwiązania

  • seegii

    Dyfuzja to samorzutne przemieszczanie się cząsteczek danej substancji. Najszybciej zachodzi ona w gazach oraz cieczach a najwolniej w ciałach stałych. Przykłady takiego doświadczenia to np. rozpylenie dezodorantu i odczekanie chwili. Po kilku minutach cząsteczki dezodorantu wypełnią całą dostępną przestrzeń. Drugi przykład to wrzucenie herbaty do gorącej wody. Po kilkunastu sekundach herbata zabarwi wodę. Trzecie przykład to to pozostawienie na kilka lat dwóch sztabek złota i ołowiu. Po upływie tego czasu na np. sztabce złota pojawią się małe czarne kropeczki (ołów).


    Dasz NAJ?

  • Paula3105

    1) Dyfuzja prosta to samorzutny ruch cząsteczek danej
    substancji od stężenia większego do mniejszego (zgodnie z gradientem stężeń) Im wyższa temperatura tym szybciej zachodzić będzie dyfuzja.
    Osmoza to szczególny przypadek dyfuzji - mianowicie dyfuzja przez błonę pólprzepuszczalną (nie przepuszczająca substancji rozpuszczonych). W komórce takimi błonami, przez które zachodzi osmoza są plazmalemma (błona komórkowa) i tonoplast (błona wakuoli). Ciśnienie osmotyczne jest wprost proporcjonalne do temperatury i do stężenia roztworu.

    2) Dyfuzja wspomagana (ułatwiona) nie wymaga zużycia energii z ATP, aczkolwiek wymaga specyficznych nośników (białek błonowych, kanałów białkowych itp.) która umożliwą substancji przeniknięcie przez normalnie nieprzepuszczalna błonę. Dyfuzja wspomagana odbywa się jak każda dyfuzja, zgodnie z gradientem stężeń. Przykładem może byc wchlanianie fruktozy w jelicie cienkim.
    Transport aktywny odbywa się przeciwko gradientowi stężeń, od stężenia niskiego do wyższego, w związku z czym organizm musi zużyć energię by go przeprowadzić. Potrzebuje również specyficznych białek transbłonowych tzw: receptorów, które rozpoznają substrat, pomp które go przeciągną itp. Przykładem transportu aktywnego może byc np: utrzymywanie potencjału spoczynkowego błony komórkowej.
    3) Zasolenie podnosi potencjał
    3) Zasolenie podnosi potencjał osmotyczny w glebie, uniemożliwia roślinom pobieranie wody, ponadto jony chlorkowe i sodowe moga utrudniać pobieranie rozmaitych mikroelementów. Zimą rosliny i tak doznają tzw. suszy fizjologicznej, spowodowanej mrozem, więc dodatkowe spotegowanie tego zjawisko przez posyywanie poboczy solą może rzeczywiście wyołac obumieranie drzew i krzewów.

    4) Poziomy organizacji materii żywej to:
    - biomolekuły
    - organella komórkowe
    - komórki
    - tkanki
    - narządy
    - układy
    - organizmy(osobniki)
    - populacje
    - biocenozy
    - ekosystemy
    - biomy.
    Komórka to najmniejsza cegiełka budulcowo - funkcjonalna organizmów
    żywych. Może być samodzielnym organizmem lub wyspecjalizowaną podjednostką organizmu wielokomórkowego o budowie
    plechowej bądź tkankowej. Komórka przeprowadza podstawowe procesy zyciowe, a więc: wzrost, rozmnażanie, różnicowanie, oddychanie, odżywianie, wydalanie, odbiór informacji itp. Ze wzgledu na budowę komórek wyrózniono trzy domeny(cesarstwa): Archea, Bacteria i Eucaryota.

    Liczę na naaaj ;*

Podobne zadania

mati1602 1.Krótko opisz właściwości gazów szlachetnych, wymień je i podaj Przedmiot: Chemia / Gimnazjum 3 rozwiązania autor: mati1602 29.4.2010 (15:45)
jelen Opisz sól CaSO4 według planu pracy: 1Napisz wzór sumaryczny i nazwę Przedmiot: Chemia / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: jelen 4.5.2010 (18:11)
gosiarzyna1996 opisz obieg azotu w przyrodzie z góry dziękuje Przedmiot: Chemia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: gosiarzyna1996 25.5.2010 (13:49)
etinera99 Jakie są metody oczyszczania wody ? Krótko je opisz . Przedmiot: Chemia / Gimnazjum 3 rozwiązania autor: etinera99 14.9.2010 (22:03)
roksana1 Opisz właściwośći a)wody z sokiem,b)wody z solą kuchenną.c)szkła Przedmiot: Chemia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: roksana1 21.9.2010 (10:17)

Podobne materiały

Przydatność 65% Na podstawie wybranych wierszy opisz zjawisko dekadentyzmu.

Dekadentyzm jest to postawa światopoglądowa końca XIX wieku wyrażająca przekonanie o schyłkowym charakterze kultury europejskiej, znajdująca odzwierciedlenie w licznych utworach literackich tej epoki, zawierających portret dekadenta. Charakteryzuje się pesymizmem, zwątpieniem w celowość życia, negacją nauki i postępu, poczuciem daremności wszystkich ludzkich poczynań, zanikiem...

Przydatność 75% Rola dyfuzji i ruchów Brown'a w przyrodzie

Dyfuzja- samoistne zmieszanie się cząsteczek jednej substancji z cząsteczkami drugiej substancji. Ruch Brown'a- chaotyczne, bezwładne ruchy maleńkich cząsteczek substancji wywoływane chaotycznym ruchem cząsteczek środowiska otaczających te cząsteczki. Dzisiaj wiemy, że natura ruchów Browna jest czysto fizyczna. Przykłady pozytywnej dyfuzji - czujemy zapach...

Przydatność 80% Zjawisko paniki

Panikę mogą spowodować różne przyczyny. Najczęściej są to przyczyny emocjonalne, szczególnie strach. Pod jego wpływem ludzie, kierując się instynktem szukania ratunku przed rzeczywistym lub rzekomym niebezpieczeństwem, wybierają ucieczkę. Strach może być tak silny, że człowiek ogarnięty paniką nie zastanawia się nad swoim zachowaniem. Działa pod wpływem emocji i strachu,...

Przydatność 80% Zjawisko rezonansu

Gdy pewnego dnia pod koniec XVI wieku Galileusz obserwował świecznik u sufitu katedry w Pizie, zauważył pewien ciekawy fakt. Stwierdził on, iż niezależnie od tego, czy świecznik jest mocno rozbujany, czy tylko lekko się kiwa, jedno wahnięcie trwa zawsze tyle samo. Udowodnił to potem za pomocą prostego wahadełka i własnego pulsu. Współczesne podręczniki do fizyki, zgodnie z...

Przydatność 80% Zjawisko Dopplera

Efekt Dopplera to zmiana częstotliwości oraz długości fali zarejestrowana przez obserwatora, który porusza się względem źródła fali. Naukowe badanie efektu po raz pierwszy przeprowadził Christian Andreas Doppler w 1845 roku. Poprosił on grupę muzyków, aby wsiedli do pociągu i grali jeden ton. Słuchał go i zaobserwował, że dźwięk instrumentów staje się wyższy, kiedy...

0 odpowiada - 0 ogląda - 3 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji