Treść zadania

maria123a

Który był ważnym wynalawcom? prosze
PS. Polak

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • avatar

    0 0

    Rudolf Gundlach - w 1934 roku skonstruował czołgowy peryskop odwracalny, który bez zmiany pozycji obejmował pole widzenia o wartości 360 stopni. Wynalazek stosowany do dzisiaj, opatentowano we Francji, wielkiej Brytanii i Szwecji. Plany peryskopu wykradli Niemcy i Rosjanie.

    Józef Hofman - żył w latach 1876-1957. Amerykański pianista, kompozytor, także wynalazca, pochodzenia polskiego. Jeden z najwybitniejszych pianistów XX wieku. Jest autorem m.in. wycieraczek szyb samochodowych i resorów.

    Paweł Kosieradzki - w latach 1929-1934 opracował metodę kąpieli cyjanowych, które hartowały stal i chroniły ją przed korozją.

    Stefan Feliks Manczarski - był jednym z pierwszych na świecie twórców telewizji. W 1929 roku skonstruował pierwszy polski telewizor.

    Marian Mazur - w latach 1935-1939 zbudował pierwszy na świecie system telefonii automatycznej.

    Ignacy Mościcki - opracował metodę umożliwiającą produkcję kwasu azotowego z powietrza (stosowanego do produkcji barwników, środków farmaceutycznych i materiałów wybuchowych).

    Kazimierz Noiszewski - prekursor badań nad sztucznym wzrokiem. Jeszcze przed I wojną światową skonstruował urządzenie, które przewodziło prąd o różnym natężeniu pod wpływem wiązki światła.

    Stefan Pieńkowski - wynalazł lampę fluoroscencyjną (świetlówkę).

    Kazimierz Pruszyński - skonstruował pierwszą na świecie kamerę filmową. Dzięki jego wynalazkowi powstała pierwsza lotnicza kronika wojenna (1918 rok).

    Tadeusz Sendzimir - w latach 1933-1934 zbudował walcownię blach, w której ze stalowej płyty grubości 1 cm produkowano milimetrową blachę. Metodę tę opatentowano w Wielkiej Brytanii, Francji i USA.

    Jan Szczepanik - opatentował urządzenie do fotoelektrycznego zapisu dźwięku na taśmie filmowej. Dzięki jego wynalazkowi możliwy był rozwój filmu.

    Alojzy Świętosławski - w 1935 roku skonstruował superczuły termometr, zwany ebuliometrem Świętosławskiego, który pozwalał mierzyć temperaturę wrzących cieczy z dokładnością do 0,005 stopnia Celsjusza.

    Władysław Tryliński - w 1929 roku wraz z Władysławem Bryłą zbudował pierwszy w Europie most spawany nad rzeką Słudwią (niedaleko Łowicza). W 1935 roku opatentował twardą nawierzchnię z sześciokątnych płyt, od jego nazwiska nazywaną trylinką. Opatentował też żelbetonowe podkłady kolejowe (używane na całym świecie).

    Jan Czochralski opatentował metodę hodowli kryształów, które są podstawą w produkcji używanych obecnie procesorów.

    Jan Łukasiewicz - polski matematyk, w 1920 roku opracował "polski odwrotny system notowania" (RPN - Reverse Polish Notation) - stosowany do dziś w markowych kieszonkowych kalkulatorach.

    Sylwester Porowski (wraz z zespołem) opracował w Centrum Badań Wysokociśnieniowych PAN niebieski laser. Wiązka takiego lasera pozwala czterokrotnie zwiększyć ilość informacji zapisywanych na płycie CD. Niestety, aż pięć lat trwało przygotowanie tego produktu do sprzedaży, co spowodowało, że przestał być pożądaną nowością na rynku.

    źródło: http://www.wynalazki.mt.com.pl/rozr/txt/polscy.html

Rozwiązania

  • userphoto

    Wynalazki jednych stosuje się do dziś. Inni pomogli zbudować światowe koncerny. Polscy wynalazcy — kiedyś było ich wielu.

    Przed I wojną światową byliśmy potęgą w dziedzinie wynalazczości. Nasi wizjonerzy bez przerwy dawali powód do pracy urzędom patentowym.

    W wodzie i powietrzu

    Polska myśl techniczna miała niebagatelny wpływ na rozwój lotnictwa. W latach 1870-1917 blisko 180 polskich wynalazców opracowało około 240 projektów statków powietrznych, ich elementów konstrukcyjnych, uzbrojenia i wyposażenia.

    Najwięksi polscy przedwojenni wynalazcyNajwięksi polscy przedwojenni wynalazcyJednym z pierwszych wynalazców, który na polu lotnictwa może poszczycić się dużymi osiągnięciami, jest Stefan Drzewiecki. Nim bracia Wright wznieśli się w powietrze, był jednym z pierwszych naukowców, który uznał, że lot maszyny cięższej od powietrza jest możliwy.

    Jednak wcześniej zajmował się czymś zupełnie innym. Swoje pierwsze znane wynalazki przedstawił ma Wystawie Wiedeńskiej w 1872 r. Wśród nich znalazł się domograf — urządzenie automatycznie kreślące kurs płynącego statku. Ten przyrząd zwrócił szczególną uwagę Wielkiego Księcia Konstantego, który zaproponował Drzewieckiemu pracę w Komitecie Technicznym Marynarki Rosyjskiej. Następnie Polak zajął się projektem łodzi podwodnej. Efekty zaprezentował w 1877 r. w Odessie. Łodzią, napędzaną siłą mięśni przepłynął pod okrętem zacumowanym w porcie. Nie był pierwszym, który stworzył okręt podwodny, ale pierwszy zastosował w nim peryskop.

    Dalsze jego prace zaowocowały stworzeniem pierwszej czteroosobowej łodzi podwodnej (1881) i pierwszej napędzanej silnikami elektrycznymi (1888). W Rosji pod jego kierunkiem zbudowano od 1877 r. aż 50 czteroosobowych okrętów podwodnych. Nie mógł tam jednak zrealizować wielu planów. Wrócił do Francji. Nie przestał pracować nad projektami dla marynarki. W 1901 r. marynarki Rosji i Francji wprowadziły wyrzutnię torped jego konstrukcji, a 7 lat później Rosjanie zbudowali według jego projektu okręt podwodny o napędzie spalinowym.

    Jego fascynacja lataniem zaczęła się jeszcze, kiedy pracował w Rosji. Tam powstała jego pierwsza książka z tej dziedziny "Samoloty w przyrodzie". Napisał wiele prac teoretycznych z dziedziny aeronautyki, jednak nie ograniczył się tylko do tego. W 1909 r. zaprezentował prototyp płatowca, który wyposażył w tylne śmigło. Cztery lata później powstał aeroplan "Drzewiecki", na którym wypróbowano jego rozwiązania.

    Edison z Tarnowa

    Najwięksi polscy przedwojenni wynalazcyNajwięksi polscy przedwojenni wynalazcyNazywano go geniuszem, polskim Edisonem, człowiekiem którego umysł wybiegał daleko poza swoją epokę. Jeśli chodzi o pomysły, na pewno był jednym z bardziej płodnych wynalazców.

    — Miał wiele fraków. Ale chodził w jednym ubraniu, a wszystko leżało w szafie. Bo jego nic nie obchodziło. Stale był zajęty jakąś myślą. Jak wspominam ojca, to chodzącego z papierosem, ze spuszczona głową tam i z powrotem po pokoju. On wtedy myślał nad czymś — tak wspominała ojca Maria Zboińska.

    A rzeczywiście Jan Szczepanik umysł miał nieprzeciętny. Pierwszym jego wynalazkiem, który przyniósł mu nie tylko międzynarodową sławę, ale i majątek, były modyfikacje maszyny tkackiej. Dzięki jego ulepszeniom czas na wykonanie gobelinu skrócił się z pięciu tygodni do… pół godziny.

    Kolejne jego pomysły szły w kierunku fotografii, którą interesował się od początku kariery. Małoobrazkowy film barwny opatentował w Ameryce i w Wielkiej Brytanii. W 1928 r. w USA firma Kodak zaczęła sprzedawać film barwny, produkowany według metody Szczepanika. Później niemiecka AGFA wyprodukowała swoje aparaty, ulepszając projekt aparatu Szczepanika.

    Polak włączył się także do udoskonalenia techniki filmowej. W 1897 r., na długo przed powstaniem telewizji, opatentował w Anglii teletroskop. Był to aparat do reprodukowania obrazów na odległość. Projekt był oparty na rozwiązaniach, które potem zastosowano w technikach telewizyjnych. Aby jak najrealniej odzwierciedlić rzeczywistość, Szczepanik opracował kamerę z trzema obiektywami. Organizowano nawet projekcje filmów nakręconych jego metodą. Jednym z pierwszych kolorowych filmów Szczepanika był obraz operacji chirurgicznej zarejestrowany w szpitalu Langbeck-Virchov. Jego metody pozwalały uzyskać lepszą jakość i bardziej rzeczywiste odwzorowanie kolorów niż amerykański system Technicolor. Ale były zbyt drogie w realizacji.

    Wynalazca stworzył też materiał odporny na pociski. Tkanina stworzona z wielu warstw powodowała, że pocisk wikłał się w sploty nici, przez co tracił prędkość i moc. Ten wynalazek spowodował, że Szczepanik był na ustach całego świata. Bowiem jego tkanina uratowała życie królowi Hiszpanii Alfonsowi XIII podczas zamachu w 1902 roku. Ten wyraził wdzięczność nadaniem wynalazcy orderu Izabeli Katolickiej. Tkaniną zainteresował się także car rosyjski Mikołaj II. On również chciał odznaczyć wynalazcę orderem, jednak Szczepanik odmówił jego przyjęcia.

    Z wynalazków nieznani

    Wśród najwybitniejszych polskich wynalazców wymienia się także tych, których znamy bynajmniej nie z ich wynalazków.

    Gabriel Narutowicz poza tym, że był prezydentem II RP, miał również wybitne osiągnięcia w inżynierii. Sławę zyskał jako pionier elektryfikacji Szwajcarii. Kierował także budową wielu hydroelektrowni w Europie Zachodniej.

    Ostatni prezydent II RP przed wybuchem wojny — Ignacy Mościcki — również zapisał się na kartach historii jako innowator. Opracował metodę, która pozwalała na produkcję kwasu azotowego, stosowanego do tworzenia barwników, środków farmaceutycznych i materiałów wybuchowych.

    Inną interesująca postacią był znany amerykański pianista polskiego pochodzenia Józef Hoffman. Jak się okazuje, miał talent nie tylko do muzyki. Opatentował aż 70 wynalazków. Każdy kierowca, prowadząc auto w czasie deszczu, zawdzięcza lepszą widoczność właśnie Hoffmanowi, który jest twórcą wycieraczek samochodowych. Ale to nie jedyny jego wkład w rozwój motoryzacji, bo skonstruował także pneumatyczne resory samochodowe.

    Wykrywacz min, czołgowy peryskop odwracalny, hamulce pneumatyczne stosowane w wagonach kolejowych czy system notowania do dziś wykorzystywany w kalkulatorach to wszystko pomysły polskich wynalazców. Historia jest pełna innowacji, których autorami są nasi rodacy. Współcześnie już trochę gorzej z wynalazcami, ale zawsze możemy z dumą poczytać o przeszłości.

Podobne zadania

silka09 Prosze Pomóżcie ! ! ! Przedmiot: Historia / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: silka09 11.4.2010 (14:38)
natka73402 plisssss pomocy odwdzięcze sie prosze pomurzcie Przedmiot: Historia / Szkoła podstawowa 2 rozwiązania autor: natka73402 12.4.2010 (16:30)
mateuszmrozowicki11 prosze o pomoc Przedmiot: Historia / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: mateuszmrozowicki11 21.4.2010 (20:53)
paulka19984 Prosze. pomóżcie. jeszcze dzisiaj musze to mieć.!! :) Przedmiot: Historia / Szkoła podstawowa 4 rozwiązania autor: paulka19984 24.4.2010 (21:42)
gwen historia pomocy prosze!!! Przedmiot: Historia / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: gwen 5.5.2010 (15:48)

0 odpowiada - 0 ogląda - 2 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji