Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.
Najlepsze rozwiązanie
Rozwiązania
Podobne zadania
Wymień królów polskich, którzy byli mecenasami sztuki To na jutro pliska Przedmiot: Muzyka / Gimnazjum | 1 rozwiązanie | autor: osa242 6.10.2010 (15:49) |
0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań
0 0
gabusiaa 15.2.2011 (15:48)
Bemol to znak chromatyczny, obniżający wysokość dźwięku o pół tonu.
Bemol jako znak przykluczowy - oznaczenie tonacji F-dur (lub d-moll)Bemol może być użyty jako znak przykluczowy (umieszczony bezpośrednio za kluczem). Obniża wówczas wszystkie dźwięki, na wysokości których jest zapisany na pięciolinii.
Jeżeli bemol umieszczony jest bezpośrednio przed nutą, to obniża dźwięk przypisany tej nucie i wszystkim kolejnym o tej samej wysokości w obrębie całego taktu.
Prawidłowa kolejność bemoli zamieszczana przy kluczach to: b, es, as, des, ges, ces, fes. Zawsze odległość między kolejno pojawiającymi się bemolami wynosi kwintę (dokładnie: kwintę czystą) budowaną w kierunku opadającym. Kolejność ta wiąże się z kołem kwintowym.
W notacji stosowany jest również podwójny bemol: zapisywany jako dwa znaki bemolowe obok siebie, obniża dźwięk o dwa półtony (w praktyce jest to cały ton). Jest stosowany zamiast sąsiedniego dźwięku gamowłaściwego, jeśli wynika to z powiązań harmonicznych, zwłaszcza w harmonii klasycznej.
Bemol jako znak przygodnyBemol i podwójny bemol unieważniane są przez kasownik.
Wiem , że to nie jest definicja ale my tak mamy w książce. :)
Tak samo pisze na wikipedii.:)
Dodawanie komentarzy zablokowane - Zgłoś nadużycie