Treść zadania

halina2909

1. Proszę o napisanie streszczenia książki Kornela Makuszyńskiego ,,szata z siódmej klasy"

2.Postacie występujące w książce ( główne)

3. i to co jest najważniejszego w tej książce według Was :)



Kto napisze mi to co napisałam i doda swoje wiadomości dostanie naj :))

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    1. Adam Cisowski, uczeń warszawskiego gimnazjum, słynie z detektywistycznych umiejętności i niezwykłych zdolności do logicznego myślenia i rozwiązywania zagadek. Przekonawszy się o tym „na własnej skórze” (Adaś odkrył jego system wywoływania uczniów do odpowiedzi), profesor historii Gąsowski, zaprasza wychowanka do majątku swego brata, do Bejgoły, gdzie mają miejsce niezwykłe wypadki. W wyniku „śledztwa” Adasia w okolicy dworku zostaje odnaleziony skarb, w ręce policji zostaje oddana szajka złodziei, a główny i tytułowy bohater przeżywa pierwszą w życiu miłość.

    Jest to barwna, ciekawa i pełna humoru powieść dla młodzieży. Główny bohater, Adaś, to niezwykle sympatyczna postać. Jego przygody wciągają czytelnika, który podziwia umiejętności logicznego myślenia, ale zarazem z niecierpliwością oczekuje na rozwój wypadków, by dowiedzieć się, czy skarb rzeczywiście istnieje i kto go odnajdzie.

    2. Bohaterowie+Charakterystyka postaci :)

    Adam Cisowski - jak pisze Makuszyński: „Powolny z natury, myślał zawsze rozważnie, bez pośpiechu, z cierpliwością niezgodną z jego wiekiem... Nigdy nie tracił spokoju ani nie unosił się gniewem. Pogodny i serdeczny kolega, wesoły i uśmiechnięty, uczynny i współczujący, zdobył sobie bez wielkiego trudu miłość u wszystkich”. Siedemnastoletni chłopiec, bardzo bystry, inteligentny. We wszystkim co robił, kierował się zasadami logiki. Wielbiciel Wandy Gąsowskiej.

    Profesor Paweł Gąsowski - nauczyciel historii, postać bardzo zabawna, by nie powiedzieć - komiczna. Jest roztargniony aż do przesady. Rozmiłowany w historii, żyje w swoim wyalienowanym świecie. Człowiek nieposzlakowanych zasad moralnych. Uczciwy, mądry i dobry. Nigdy nie pamięta imion i nazwisk swoich uczniów. Dobra materialne nie mają dla niego żadnej wartości. Kocha szczególnie Napoleona i historię starożytną. Jako nauczyciel jest surowy i uczciwy.

    Iwo Gąsowski - brat profesora Gąsowskiego, człowiek o niepozornej postaci i ciężkim tubalnym głosie. „Władał majątkiem, będącym wspólną własnością braterską, i z pysznym gestem przywodził go do ruiny. Zajmował się wszystkim, byle nie gospodarstwem”. O ile prof. Gąsowski wydawał się być osobą nieco dziwną, to brata jego można nazwać zupełnym dziwakiem. Całymi dniami szuka matematycznego dowodu na potwierdzenie „wielkiego twierdzenia Piotra Fermata”. Łudzi się, że otrzyma za niego „wielotysięczną nagrodę jednego z niemieckich uniwersytetów”. Zaniedbuje posiadłość, jest do tego stopnia roztargniony, iż zapomina, że ma żonę i córkę.

    Pani Ewa Gąsowska - żona Iwona, kobieta cicha i zapracowana. „Miała anielską duszę i nieustający katar”. Na jej barkach spoczywa ciężar utrzymania domu i wychowania córki. Osoba niezwykle łagodna i miła.

    Wanda Gąsowska - córka Iwona i Ewy Gąsowskich, bardzo piękna i miła dziewczyna o „fiołkowych oczach”. Jest inteligentna i odważna. Kocha się w Adamie Cisowskim.

    Staszek Burski - przyjaciel Adasia, odważny, miły i wesoły siedemnastoletni chłopiec.

    3. Moje zdanie

    Trudno w przypadku tego utworu mówić o problematyce, ponieważ książka należy do gatunku powieści kryminalnej, a więc rozrywkowej.Książka bardzo fajna i ciekawa. :)

Rozwiązania

Podobne materiały

Przydatność 55% Streszczenia mitów

Demeter i Kora Kora, córka Demeter zabawiała się wraz z nimfami. Zbierała rośliny i plotła wieńce. Najbardziej urzekł ją kwiat zwany narcyzem. Patrząc na niego przypomniała jej się smutna historia myśliwego imieniem Narcyz. Zapomniawszy o przestrodze matki zerwała go. Wtem rozwarła się ziemia, z której czeluści wyleciał Hades i porwał piękną dziewczynę. Zauważyła to...

Przydatność 70% Streszczenia przypowieści.

PRZYPOWIEŚĆ O SIEWCY Jezus opowiedział do zebranego nad jeziorem ludu przypowieść o siewcy: Siewca wyszedł siać w pole i rozsiewane ziarna padały na rożne podłoża: jedne na drogę, skąd wydziobały je ptaki, inne na miejsca skaliste, gdzie szybko po wzejściu uschły, a jeszcze inne miedzy ciernie, które je zagłuszyły. Dopiero gdy ziarno trafiło na żyzną glebę, wydało...

Przydatność 55% Streszczenia lektur

>>>

Przydatność 80% Tekst napisany stylem biblijnym

I wezwał dyrektor swych uczniów do gabinetu swego. Aby słowo swoje jako prawo tej szkoły przypomnieć. Bo słowo dyrektora jest prawe, a imię jego pieczęcią. i zebrali się tedy w gabinecie wszystkich klas przedstawiciele. I stanęli przed obliczem srogim swego władcy i trwożyły się, i pytali nawzajem jaka to nauka popłynie wprost z ust dyrektora do ich uszu, i jakie to prawo ma...

Przydatność 75% Biografia Kornela Makuszyńskiego

Kornel Makuszyński herbu Przyjaciel (ur. 8 stycznia 1884 w Stryju (obecnie na Ukrainie) zm. 31 lipca 1953 w Zakopanem), polski prozaik, poeta, felietonista, krytyk teatralny i publicysta. Członek Polskiej Akademii Literatury. Syn Julii z Ogonowskich i Edwarda Makuszyńskiego, pułkownika wojsk austriackich. Uczęszczał do IV Gimnazjum im. Jana Długosza we Lwowie. Wynajmował skromną...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji