Treść zadania

dominika665

1. do probówki dolano wodny roztwór dichromianu (VI) potasu zakwaszony kwasem siarkowym (VI), a następnie dolano wodny roztwór siarczanu(VI) sodu. W probówce zaszła reakcja. Zapisz jonowe równanie tej reakcji i zbilansuj je. Jakie widoczne efekty towarzyszyły tej reakcji?

2. do jednej probówki nalano obojętny wodny roztwór chromianu(VI) potasu, a do drugiej wodny roztwór dichromianu(VI) potasu zakwaszony kwasem siarkowym(VI). Następnie do obu probówek dolano wodny roztwór bromku sodu. Tylko w jednej probówce zaszła reakcja. €stal, w której. Uzasadnij odpowiedź. Zapisz jonowe równanie tej reakcji i zbilansuj je., jeśli wiesz, że w trakcie reakcji wydzielił się brom.

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    1.
    K_{2}Cr_{2}O_{7} + 4H_{2}SO_{4} + 3Na_{2}SO_{3} \to

    3Na_{2}SO_{4} + Cr_{2}(SO_{4})_{3} + K_{2}SO_{4} + 4H_{2}O

    Cr^{VI} + 3e \to Cr^{III} /*2

    S^{IV} -2e \to S^{VI} /*3

    Cr_{2}O_{7}^{2-} + 8H^{+} + 3SO_{3}^{2-} \to 3SO_{4}^{2-} + 2Cr^{3+}+4H_{2}O

    Efekty towarzyszace tej reakcji to zmiana barwy z pomarańczowej ( od dichromianu) na fioletową (od siarczanu (VI) chromu (III)).

    2.
    Reakcja zajdzie w probówce , w której znajduje się wodny roztwór dichromianu (VI) potasu zakwaszony kwasem siarkowym (VI) dlatego,że dichromiany wykazują szczególnie silne właściwości utleniajace.

    Cr_{2}O_{7}^{2-} + 14H^{+}+6Br^{-} \to 2Cr^{3+}+3Br_{2} + 7H_{2}O

    Cr^{VI} +3e \to Cr^{III} /*2

    2Br^{-I} -2e \to Br_{2}^{o} /*3

Rozwiązania

Podobne materiały

Przydatność 60% Ekosystem wodny

Ekosystem-układ ekologiczny obejmujący żywe organizmy i środowisko nieożywione (biocenoza i jej biotop), w którym zachodzi obieg materii i przepływ energii. W ekosystemach jezior światło jest pierwszą zmienną wpływającą, na produkcje pierwotną, a głębokość, do której dociera światło w jeziorze jest podstawową zmienną wpływającą na zakres strefy, w której zachodzi...

Przydatność 65% Transport morski i wodny śródlądowy

Żegluga jest jednym z najstarszych rodzajów transportu. Jej zaletą są przede wszystkim niskie koszty przewozu dużej ilości towarów na znaczne odległości, dlatego statkami morskimi i śródlądowymi przewozi się głównie surowce i półprodukty o dużej objętości i masie. Transport wodny śródlądowy odbywa się po rzekach, jeziorach i łączących je kanałach, rozwija się więc...

Przydatność 65% Transport wodny morski i śródlądowy

W załącznikach są dwa materiały, wszystko o transporcie wodnym morskim i śródlądowym. Jest referat w Wordzie i do tego prezentacja w Power Poincie. Niech służy Wam dalej:-)

Przydatność 55% Transport morski i wodny śródlądowy

Transport morski i wodny śródlądowy Żegluga to jeden z najstarszych rodzajów transportu. Statkami morskimi i śródlądowymi przewozi się głównie surowce o dużej objętości i masie, ponieważ koszty transportu dużej ilości towarów na znaczne odległości są niskie. W ostatnich latach obserwujemy wzrost przewozów ładunków transportowanych drogą morską. Jednak poważną...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji