Treść zadania

plintula

JAKA BYŁA TEMATYKA POEZJI Kazimierza Przerwa Tetmajera oraz Jana Kasprowicza. Jakie wiersze pisali oraz o czym..

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • avatar

    0 0

    Po pierwsze nie pozytywizm, tylko Młoda Polska. Już pierwszy tom Poezji wprowadzał nową modernistyczną świadomość. Czyli de facto nie pisał w pozytywizmie. Jego utwory odrzucały ideały pozytywizmu i jej wartości, melancholię i pesymizm oraz bierność.
    Interesował się hedonizmem czyli erotyką i właśnie nawet był uważany za odnowiciela polskiej poezji erotycznej. Słynny wiersz: ''Lubię, kiedy kobieta...'' i ''Ja, kiedy usta'' W swoich wierszach przełamywał tabu miłości. Smiało głosił, że kobieta jest pięknie zbudowanym ciałem, a uczucie poszukuje rozkoszy.
    Warto napisać jeszcze o ruchu dekadenckim. Ruch ten charakteryzował się pesymistycznym postrzeganiem świata,np., wiesz ''Nie wierzę w nic'' ''Koniec wieku 19'', pragnieniu śmierci i nirwany- tutaj ''Hymn do Nirwany''. Właśnie Tetmajer jest przedstawicielem poglądów dekadenckich swojego pokolenia (radzę zapoznać się z pojęciem: dekadentyzm). Pisał jeszcze Liryki górskie stanowiące wyraz fascynacji Tatrami i folklorem górskim. Polecam zapoznać się z Melodią Mgieł Nocnych albo Widokiem ze ŚWINICY DO Doliny Wierchcichej- tam wypisać cechy obrazu gór według Tetmajera bo to się składa na jego twórczość.

    Co do Kasprowicza, również jest przedstawicielem Młodej Polski.Przedstawiciel Młodej Polski, związany z kilkoma głównymi nurtami ówczesnej liryki, przede wszystkim z naturalizmem, symbolizmem oraz ekspresjonizmem. Prekursor nowoczesnego wiersza wolnego, katastrofizmu oraz szeregu tendencji prymitywistycznych we współczesnej sztuce. Uważany za jednego z najwybitniejszych poetów w dziejach literatury polskiej,Ceniona zwłaszcza za oryginalność stylu i twórczą niezależność[2] poezja Kasprowicza powstawała jako owoc bolesnych doświadczeń życiowych związanych z biedą, samotnością, rozpadem więzi rodzinnych i próbami nawiązania dialogu z Bogiem. Stąd też stopniowe przemiany postaw estetycznych tej − początkowo bluźnierczej, później zaś rozpaczliwej − twórczości, której finalnym etapem była franciszkańska apoteoza bliskości z naturą, prostoty i pogody życia pośród przeciwności. Kasprowicz był przy tym, zdaniem Adama Ważyka, "jedyną naturą religijną wśród ówczesnych poetów"[3]; każde doświadczenie egzystencjalne swojej burzliwej biografii odnosił bowiem do refleksji głęboko zakorzenionych w Piśmie Świętym oraz tradycji chrześcijańskiej. Inni badacze zwracają z kolei uwagę na ewolucję postrzegania miłości u Kasprowicza: od niszczycielskiego erosa po caritas, która "pocałunkami darzy wrogą ziemię"

    Ważne miejsce w jego poezji zajmował zachwyt nad przyrodą rodzinnych Kujaw oraz odbywane w latach późniejszych wędrówki po Tatrach. Część wierszy powstała pod wpływem fascynacji kulturą Dalekiego Wschodu oraz mitologią grecką.

Rozwiązania

  • userphoto

    Kazimierz Przerwa-Tetmajer to najpopularniejszy autor ostatniego dziesięciolecia XIX wieku. Swoją ówczesną sławę zbudował na dwóch mocnych podstawach: świetnej, pod wieloma względami nowatorskiej poezji oraz w wielu przypadkach słabszej artystycznie, ale za to trafiającej do masowego czytelnika twórczości prozatorskiej. Ukoronowaniem sławy poety było uwiecznienie go w „Weselu” Wyspiańskiego. Jednak gwiazda Tetmajera szybko zgasła, najlepiej wyraził to Tadeusz Żeleński-Boy we wspomnieniach pośmiertnych:

Podobne zadania

ronis2468 Potrzebna pomoc... PILNIE!! Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: ronis2468 12.4.2010 (20:40)
ukej555 pilnie proszę ...co to znaczy tryb przypuszczający aby określić jego Przedmiot: Język polski / Liceum 2 rozwiązania autor: ukej555 12.4.2010 (23:21)
domel281 Pomocy potrzebuję na poniedzałek wypracowanie na tamat: Jan Kochanowski poeta Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: domel281 17.4.2010 (16:47)
kasia5677 Blagam!Pomóżcie!Plis! Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: kasia5677 18.4.2010 (18:26)
mmonika1235 pilnie potrzebuje na jutro!!!! harmonia swiata i renesansowy optynizm we Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: mmonika1235 19.4.2010 (13:16)

Podobne materiały

Przydatność 50% Pozytywizm

Pozytywizm wywodził się z nurtu filozoficznego oświecenia, który przeciwstawiał się metafizyce, a więc wszelkim teoriom idealistycznym, nienaukowym, trudno przyswajalnym przez umysł ludzki, a budował wiedzę o świecie na badaniu faktów dostępnych rozumowi i sprawdzalnych empirycznie. Rozwój pozytywizmu w Europie przypada na lata czterdzieste - siedemdziesiąte XIX w. Są to czasy...

Przydatność 80% Pozytywizm.

Pozytywizm wywodził się z nurtu filozoficznego oświecenia, który przeciwstawiał się metafizyce, a więc wszelkim teoriom idealistycznym, nienaukowym, trudno przyswajalnym przez umysł ludzki, a budował wiedzę o świecie na badaniu faktów dostępnych rozumowi i sprawdzalnych empirycznie. Rozwój pozytywizmu w Europie przypada na lata czterdzieste - siedemdziesiąte XIX w. Za datę...

Przydatność 70% Pozytywizm

!!!!!Pozytywizm!!!!!! * nowa epoka w dziejach kultury i leteratury :Europa II poł. XIX w. . Polska od 1864- do lat 80 XIX w. * Jest to zespół tendencji światopoglądowych nawiązujących do światopogladu oświeceniowego. *Nazwa zespołu poglądów, ktore ukształtowały się pod wpływem zmian w rzeczywistości m.in....

Przydatność 70% Pozytywizm

Nazwa Nazwa epoki pochodzi od tytułu dzieła Augusta Comte?a Kurs filozofii pozytywnej i ma bezpośredni związek z rozwijanymi w nim poglądami myśliciela. Filozofia pozytywna to nie tylko pewnego rodzaju ruch ideowy, ale też program konkretnych wskazań, mających na celu rozwój wszystkich komórek państwa. Terminu pozytywizm oznaczającego nazwę epoki literackiej używa się w...

Przydatność 50% Bohater romantyczny - relikt przeszłości czy pilnie poszukiwany.

Uważam, że bohater romantyczny jest reliktem przeszłości. W celu uzasadnienia mojego zdania opisze postacie literackie na przykładzie, których uzasadnię moją opinię. Zanim przystąpię jednak do przytaczania konkretnych przykładów napisze, kim w ogóle jest nasz „bohater romantyczny”, czym się charakteryzuje, jak go rozpoznać. „Słownik Encyklopedii Języka...

0 odpowiada - 0 ogląda - 2 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji