Treść zadania

dzastin405

1.Przyczyny rewolucji w Anglii w 17 wieku
2.Przebieg rewolucji angielskiej.
Najlepiej jak by to było w myślnikach. Z góry dziękuje

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Przyczyny:
    - przewrót polityczny, ustrojowy i społeczny w Anglii, doprowadził do przejściowego obalenia monarchii i wprowadzenia systemu republikańskiego
    - burzliwy rozwój gospodarczy Anglii w XVI i początku XVII w.,
    - dążenie panującej dynastii Stuartów do rządów absolutystycznych.

    Przebieg:
    W latach 1629-1640 Karol I rządził bez parlamentu, wprowadził m.in. podatki sprzeczne z prawem, które wywołały żywiołowy opór. Równocześnie narastał konflikt religijny, purytanie oskarżyli króla o sympatie prokatolickie. Usiłowanie wprowadzenia anglikańskiej hierarchii kościelnej do Szkocji spowodowało wybuch powstania (1637).

    Wojska Karola I zostały pobite. Nie mając pieniędzy na kontynuowanie wojny, król zwołał parlament (Krótki Parlament), który miał uchwalić podatki na ten cel, jednak wobec opozycji posłów rozwiązał go. Wkrótce zwołał nowy, tzw. Długi Parlament, w którym miała przewagę opozycja purytańska.

    Skutki:
    - Stuartowie odzyskali możliwość powrotu na tron po pójściu na wiele ustępstw, m.in. wyrzeczenia się dążenia do władzy absolutnej.
    - Karol II wrócił na tron w r. 1660 i cofnął większość postanowień rewolucjonistów.
    - w r. 1689 przyjęto ustawę gwarantującą przewagę parlamentu nad monarchią, co dało początek demokracji parlamentarnej

Rozwiązania

Podobne zadania

emcacafe Przyczyny i skutki zimnej wojny (w punktach). Przedmiot: Historia / Liceum 2 rozwiązania autor: emcacafe 15.4.2010 (23:28)
bajeczka wazne wydarzenia we Francji i Anglii w 1302roku Przedmiot: Historia / Liceum 1 rozwiązanie autor: bajeczka 16.4.2010 (16:23)
xxprincessexx powstanie styczniowe- geneza i przebieg Przedmiot: Historia / Liceum 1 rozwiązanie autor: xxprincessexx 28.4.2010 (19:39)
sylwuniaa Wymień po 3 przyczyny wojen: -polsko-szwedzkiej -polsko-rosyjskiej -polsko Przedmiot: Historia / Liceum 1 rozwiązanie autor: sylwuniaa 6.5.2010 (17:46)
laurunia55 przyczyny jednoczenia ziem polskich Przedmiot: Historia / Liceum 2 rozwiązania autor: laurunia55 13.5.2010 (21:18)

Podobne materiały

Przydatność 55% Porównanie systemów politycznych: Francji doby absolutyzmu, Anglii po rewolucji burżuazyjnej w XVII w., Demokracji szlacheckiej.

FRANCJA W DOBIE ABSOLUTYZMU ABSOLUTYZM WE FRANCJI Koniec XV wieku przynosi we Francji walkę o scentralizowanie państwa, które doprowadzi w konsekwencji do stworzenia nowego ustroju politycznego ? monarchii absolutnej. Ten model ustrojowy w XVII wieku, właśnie we Francji przybrał wręcz formę modelową i klasyczną. W połowie XVI wieku w państwie francuskim dał się zauważyć kryzys...

Przydatność 75% Przebieg rewolucji francuskiej

1. W XVIII w. między mieszczaństwem francuskim narastało niezadowolenie z powodów rządów absolutnych. 2. Przedstawiciele trzeciego stanu zażądali od króla wspólnego liczenia głosów od każdego z reprezentantów. 3. Król nie wyraża zgody a przedstawiciele trzeciego stanu ogłaszają się Zgromadzeniem Narodowym. 4. Król wyraża zgodę, zgromadzenie przekształca się w...

Przydatność 90% Kopernik twórcą rewolucji naukowej

Ludzie długo wierzyli, że Ziemia znajduje się w środku wszechświata. Ich wyobrażenia opierały się na teoriach tworzonych w starożytności przez ówczesnych uczonych , a głównie na geocentrycznym modelu wszechświata Ptolemeusz. Od reguły opierania się na starożytnych twierdzeniach i poszerzania ich bez własnych obserwacji odszedł polski uczony Mikołaj Kopernik...

Przydatność 100% Schyłek rewolucji francuskiej

1. Przewrót 9 thermidora 1794. Sukcesom Francji na froncie towarzyszył kryzys wewnętrzny. Ożywiła się antyjakobińska opozycja, wśród rewolucyjnych działaczy, skompromitowanych nadużyciami i bezprawnym stosowaniem terroru na prowincji. Do opozycji należał Joseph Fouche oraz Paul Barras. 27.VII.1794 – 9 thermidora II roku – Konwent zaatakował Saint-Justa i...

Przydatność 60% Skutki rewolucji francuskiej.

Na samym początku należało by wyjaśnić pojęcie rewolucji. Rewolucja- gwałtowne obalenie istniejącego ustroju politycznego i zastąpienie go innym. Przy poparciu społecznym, któremu towarzyszy użycie przemocy. Rewolucja Francuska 1789-1794 okres rozruchów, powstań i zamachów stanu, które doprowadziły do upadku monarchii i ustroju stanowego we Francji. Bezpośrednią przyczyną...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji