Treść zadania

Flipero10

A kamiński zwraca się do czytelników "posłuchajcie opowiadania o ludziach , którzy w tych niesamowitych latach potrafili żyć pełnią życia"

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    ''Kamienie na szaniec'' super książka ale nie wiem o co ci chodzi...
    "Posłuchajcie opowiadania o Alku, Rudym, Zośce i kilku innych cudownych ludziach, o niezapomnianych czasach 1939-1945 roku, o czasach bohaterstwa i grozy. Posłuchajcie opowiadania o ludziach, którzy w tych niesamowitych latach potrafili żyć pełnią życia, których czyny i rozmach wycisnęły piętno na stolicy oraz rozeszły się po kraju, którzy w życie wcielić potrafili dwa wspaniałe ideały: BRATERSTWO i SŁUŻBĘ"Taką przedmowę zamieścił Kamiński w "Kamieniach na szaniec". I w tych słowach zawiera się ich treść. Książka powstała w roku 1943 ze wspomnień wydarzeń, które wpisały się głęboko w pamięć wielu ludzi. Jej akcja toczy się w okupowanej Warszawie. Rozpoczyna się w roku 1939. Nasi bohaterowie: Alek, Rudy, Zośka zdali maturę i pod przewodnictwem Zeusa (Leszka Domańskiego) wyruszają w Beskidy Śląskie. Piękne słoneczne lato, odpoczynek na łonie natury i ambitni młodzi ludzie, którzy pragną zmienić świat - nic nie wskazuje na to, co wkrótce ma się wydarzyć.

    "Wrzesień 1939 roku był jednym z najstraszniejszych polskich miesięcy. Nie dlatego, że ponieśliśmy klęskę. [...] Potworność polskiej tragedii wrześniowej polegała na czym innym; na katastrofie psychicznej narodu, najzupełniej nie przygotowanego do tego, co się stało"[2].

    W jednej chwili zmieniło się wszystko. Zniknął spokój, plany na przyszłość. Tą nową "przyszłością" były rzeki ludzkiej krwi, obozy koncentracyjne i lęk, że każdego dnia do drzwi może zapukać "polizei". Ten nowy świat zmuszał do wielu zmian. Dla wielu młodych ludzi stanowił przyspieszony kurs życia. Alek, Rudy, Zośka i ich znajomi przystąpili do podziemnych polskich organizacji. Najważniejszymi dla nich stał się "Mały Sabotaż", a później oddziały dywersji.

    Zapewne wielu osobom, które przeczytały tę książkę, także mnie, bardzo spodobał się rozdział "Służba Małego Sabotażu". Uważam, że jest on bardzo zabawny, a uczestnicy opisywanych akcji wykazywali wielką pomysłowość w walce z przeciwnikiem. Choć działo się to w tak trudnych czasach, a każdego dnia, gdy wychodzili z domu, mogli zostać złapani i uwięzieni, potrafili się tam maksymalnie wykazać i ciągle wynajdywali nowe metody i sposoby walki.

    Ciekawie zaczyna się książka. Na początku poznajemy bohaterów, ich zainteresowania, przyjaciół, rodzinę. Tak dokładne i interesujące opisy sprawiają, że możemy ich sobie bez problemu wyobrazić i chcemy czytać dalej.

    Czytając "Kamienie na szaniec" ma się wrażenia, jakby była to powieść, literacka fikcja stworzona w wyobraźni autora. Jednak w rzeczywistości jest to bardzo ważny dokument. Jest to kawałek polskiej historii i kultury. Mnie osobiście bardzo się ta książka podobała i uważam, iż nie bez powodu znajduje się ona w kanonie lektur.

Rozwiązania

Podobne zadania

iwoona opowiadania "Pod Lipą" - "Bursztyny" Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: iwoona 29.4.2010 (16:16)
monia1566 pilnie podszebuje opowiadania Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: monia1566 11.9.2010 (16:45)
damianb14 przedstaw w formie opowiadania historie z miloscia w tle daje naj Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: damianb14 13.11.2010 (17:55)
Claudia01 wymysl bohatera opowiadania opisz go w 2 zdaniach Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: Claudia01 30.11.2010 (17:21)
agusia123 BŁAGAM O POMOC. CZY BOHATERKI OPOWIADANIA "ANDZEJKOWE Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: agusia123 5.12.2010 (20:04)

Podobne materiały

Przydatność 90% Zinterpretuj myśl zawartą w cytacie: „Sprawiedliwość zwraca podaną przez nas czarę jadu do własnych naszych ust”

Sprawiedliwość jest określana jako bezstronność, obiektywność osądu. Potrafi ona wydać słuszny wyrok wszystkim postępowaniom. Myśl zawartą w cytacie „Sprawiedliwość zwraca podaną przez nas czarę jadu do własnych naszych ust” można zinterpretować jako przestrogę – zło zawsze wróci do stwórcy. Za pierwszy przykład może posłużyć „Makbet” Szekspira. Autor w...

Przydatność 85% Ramzes XIII zwraca się do narodu - list otwarty, w którym wyjaśnia on motywy swojego postępowania.

Egipt , 2,01.1087r. Szanowni Poddani!! Szanowni Poddani, na samym początku Mego listu do Was chciałbym pozdrowić , oraz pobłogosławić Was i Wasze rodziny. W moim liście chciałbym wyjaśnić motywy swojego postępowania. Starałem się , aby Nasz kraj jak najlepiej funkcjonował. Na początku chciałbym zaznaczyć , że...

Przydatność 65% Borowski - opowiadania (notatki)

Tadeusz Borowski jest to głos nie tylko świadka, ale i uczestnika jego dzieciństwo wypadało tam i wtedy, gdzie procesy dziejowe krótki okres szczęśliwości - kiedy w stolicy do gimnazjum studia - polonistyka „Pożegnanie z Marią" nie opowiadanie obozowe - dotyczy okupacji Warszawy wiele faktów z życia autora, ale nie autentyczna historia portret życia ludzi, bardzo...

Przydatność 75% Opowiadania Tadeusza Borowskiego

"Ludzie, którzy szli" Narrator rejestruje przepływ ludzkiej masy do komór gazowych. Obok rampy kolejowej było boisko, na którym starzy więźniowie grali w piłkę nożną. Bohater pracuje w komandzie układającym dachy na odcinku C obozu kobiecego Birkenau. Warunki życia są tu znacznie gorsze niż w obozie męskim - dużo większa ciasnota, głód, bezradność kobiet. Szukają...

Przydatność 55% Autocharakterystyka w formie opowiadania

Niepojęty przypadek jak każdy przypadek Pewnego letniego dnia, dokładnie szesnastego czerwca 1991 roku u jednym z lubelskich szpitali urodziła się maleńka dziewczynka, której później nadano imię Paula. Od tamtej pory mieszka ona wraz ze swoimi rodzicami w Lublinie gdzie kształci się w gimnazjum numer 3. Paula jest niebieskooką szatynką średniego wzrostu. Nie jest osobą...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji