Treść zadania

gosia160294

zadanie 1.
Mam zrobić notatkę do punktów:

1.Położenie klimat.
2.Gospodarka Japonii.
3.Klęski żywiołowe.


Proszę o pomoc zadanie na jutro!!!!!!


Dam naj:)

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Gospodarka Japonii w latach 1968-2010 była drugą po Stanach Zjednoczonych, a obecnie jest trzecią wyprzedzoną dopiero co przez Chińską Republikę Ludową gospodarką świata[3], na poziomie około 4,9 bln USD pod względem produktu krajowego brutto (nominalny)[4], trzecią po USA i Chinach po uwzględnieniu parytetu siły nabywczej[5]. Pracownicy w Japonii są na 19. miejscu pod względem PKB na 1 godzinę pracy[6]. Z Indeksu Big Maca wynika, że płace w Tokio są najwyższe wśród głównych miast świata[7].

    Gospodarka Japonii jest bardzo wydajna, zróżnicowana i konkurencyjna w światowych rankingach produktywności. Japonia posiada wysoko wykwalifikowaną siłę roboczą oraz wysoki poziom oszczędności i inwestycji.

    Przez trzy dekady II połowy XX wieku gospodarka Japonii przeżywała spektakularny rozwój, nienotowany przedtem w historii: około 10% w latach 60., około 5% w latach 70. i około 4% w latach 80.[8].

    Obniżenie aktywów i cen nieruchomości z końca lat 80. zapoczątkowało dekadę stagnacji gospodarczej. Realny PKB w Japonii wzrastał już średnio tylko o około 1,5% rocznie od 1991-1999, w porównaniu do około 4% wzrostu rocznie w latach 80. Wzrost gospodarczy w Japonii w ostatniej dekadzie XX w. był niższy niż wzrost w innych głównych krajach uprzemysłowionych (tak samo jak Francja i Niemcy). Wysiłki rządu w celu ożywienia gospodarczego odniosły niewielki sukces, ale rozwój został ponownie spowolniony w latach 2000-2001 przez pogorszenie światowej koniunktury gospodarczej[9]. Jednakże, PKB na jednego pracownika wzrósł nieznacznie w latach 90. Produkcja rosła w tempie 2,0% rocznie w latach 2003 i 2004, a 2,8% w 2005 r. W przeciwieństwie do poprzednich trendów wzrostowych, tym razem konsumpcja krajowa była dominującym czynnikiem wzrostu gospodarczego. Zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami, ożywienie gospodarcze było kontynuowane w latach 2006 i 2007.


    Klęski żywiołowe to katastrofy w przyrodzie, powodujące olbrzymie szkody i zniszczenia na terenach zamieszkanych i użytkowanych przez ludzi. Klęski żywiołowe są najczęściej trudne do przewidzenia, co uniemożliwia przygotowanie się i ograniczenie szkód, mają bardzo silny wpływ i wymagają ogromnych wysiłków dla poradzenia sobie ze stresem.
    Siła i gwałtowność zjawisk przyrodniczych powodujących klęski żywiołowe jest znacznie większa niż możliwości przeciwstawienia się im, stąd często w trakcie ich występowania ginie wielu ludzi, powstają też ogromne straty materialne.
    Każde państwo posiada specjalne służby ratownicze przeszkolone w zakresie pomocy ofiarom oraz usuwania skutków klęski żywiołowej
    Do największych klęsk żywiołowych litosfery należą:
    · Trzęsienia ziemi
    · Erupcje wulkanów
    · Lawiny


    Trzęsienie ziemi to zjawisko drgania skorupy ziemskiej spowodowane rozchodzeniem się fal sprężystych, zwanych falami sejsmicznymi. Trzęsienia wywołane są ruchami mas skalnych w głębi skorupy ziemskiej. Miejsce w głębi Ziemi, w którym powstaje fala sejsmiczna i procesy będące bezpośrednią przyczyną trzęsienia ziemi - OGNISKO, hipocentrum. Fale rozchodzące się we wszystkich kierunkach od ogniska najszybciej i z największą energią docierają do powierzchni Ziemi w miejscu znajdującym się bezpośrednio nad nim-OŚRODEK, epicentrum. W miarę oddalania się od epicentrum energia fal sejsmicznych maleje więc ważna jest informacja o odległości od epicentrum.
    Badaniem trzęsień ziemi zajmuje się sejsmologia.
    W zależności od siły obserwuje się drgania przedmiotów lub przy silniejszych wstrząsach pękanie ścian, niszczenie budynków, powstanie szczelin w ziemi, zapadanie się terenu.
    Przy określeniu siły trzęsienia ziemi używa się skali Richtera, liczonej od 0 do 9 stopni, każdy następny stopień oznacza wstrząsy o 10-krotnie większej energii.
    Oblicza się, że silne trzęsienia ziemi, tzw. światowe (rejestrowane przez wiele stacji na świecie) pojawiają się co 52 dni na lądzie i 28 dni na dnach oceanów, ale nie wszystkie z nich wywołują katastrofy.
    Ze względu na głębokość ogniska wyróżnia się trzęsienia ziemi:
    · płytkie (do 50 km),
    · średnio głębokie (50-300 km)
    · głębokie (300-700 km),
    natomiast ze względu na genezę:

    · tektoniczne, stanowiące ok. 90% wszystkich trzęsień ziemi, zachodzące na terenie związanym z występowaniem młodych ruchów górotwórczych,
    · wulkaniczne, powstałe w wyniku wdzierania się magmy w warstwy skalne i rozprężenia się gazów

    Do najsilniejszych w historii zalicza się trzęsienia ziemi: 1906 w San Francisco, zginęło ok. 50 tys. ludzi (8,25 stopnia), 1908 w Mesynie - 80 tys. (7,5 stopnia), 1933 w Indiach - 200 tys., 1939 w Turcji (8,0 stopni),
    Często podczas podwodnych trzęsień ziemi powstają fale (tsunami), powodujące katastrofalne zniszczenia na wybrzeżach.
    Najbardziej niszczycielskie fale tsunami powstają podczas trzęsień ziemi w strefach subdukcji (proces polegający na wciąganiu jednej płyty litosferycznej lub oceanicznej pod drugą) pod dnem oceanicznym. Kiedy na skutek wstrząsu dno oceaniczne ulega przemieszczeniu w kierunku pionowym, wówczas ogromna masa wody nad nim zostaje wytrącona ze stanu równowagi i tworzy się fala.
    Najpewniejszym sposobem na zminimalizowanie ilości ofiar trzęsienia ziemi byłaby ewakuacja wszystkich ludzi z zagrożonych obszarów, jednak ze względu na postępujący wzrost zaludnienia takie rozwiązanie nie wchodzi w grę. Nie da się również ewakuować ludności bezpośrednio przed wstrząsem, ponieważ nadchodzi on niespodziewanie. Na razie prowadzi się badania nad zapobieganiem trzęsieniom poprzez rozładowanie naprężeń w skałach. Architekci pracują nad budynkami odpornymi na wstrząsy sejsmiczne, zbudowane na specjalnych fundamentach i z materiałów mogących wytrzymać ogromne naprężenia. W wielkich miastach narażonych na wstrząsy tektoniczne prowadzi się ćwiczenia mieszkańców, dzięki którym każdy wie jak ma się zachować podczas trzęsienia.

    Wulkan to miejsce na powierzchni Ziemi, w którym wydobywają się (lub wydobywały) z głębi Ziemi produkty wulkaniczne. Wulkany występują jako pojedyncze wzniesienia lub tworzą górskie kompleksy wulkaniczne. Wybuchy wulkanów to erupcje, w czasie których z wnętrza wulkanu wydobywa się magma. Magmę wylaną na powierzchnię Ziemi zwiemy lawą. Lawa i gazowe produkty wybuchu wulkanu (para wodna, dwutlenek i tlenek węgla, fluor, chlor, siarkowodór, azot) mogą wydobywać się podłużną szczeliną lub kominem zakończonym otworem-KRATEREM.
    Gwałtownym wybuchom wulkanów towarzyszą trzęsienia ziemi i wyładowania elektryczne. Połączenie gorących gazów, dużej ilości pary wodnej i pyłów niekiedy prowadzi do powstania gorącej chmury o temp. Ok. 2000oC, zsuwającej się z ogromną prędkością po stokach wulkanu. Chmura taka powstała w czasie wybuchu wulkanu Mont Pelee, spadając na miasto Saint Pierre w ciągu kilku minut je zniszczyła. Wybuchy wulkanów powodują też gwałtowne topnienie śniegów pokrywających szczyty i zbocza ich stożków, powstanie lawin i spływów błotnyc. W 1986r. taki spływ błotny uruchomiony wybuchem wulkanu Nevado zalał miasto położone o 50km od wulkanu i zabił ponad 30tys ludzi. Wysokie temp. Lawy i gazów powodują występowanie na terenach objętych działalnością wulkaniczną gorących źródeł, których szczególnie ciekawym przykładem są gejzery. Gorące źródła wykorzystywane są gospodarczo np. na Islandii i Nowej Zelandii Zjawiska wulkaniczne zachodzą tam, gdzie nad ogniskami magmowymi znajdują się spękania i słabsze miejsca w skorupie ziemskiej, pozwalające na przedarcie się magmy. Rozmieszczenie wulkanów na Ziemi nawiązuje do przebiegu stref kontaktu płyt litosfery.

Rozwiązania

Podobne materiały

Przydatność 70% Napisz notatke o dniu Wszystkich Świętych

Święto to wywodzi się najprawdopodobniej z celtyckiego święta Samhain, które obchodzone było mniej więcej w tym samym czasie i również związane było ze zmarłymi.Pierwszy dzień listopada jest w Polsce dniem wolnym od pracy, co powoduje, że wiele osób podróżuje nawet na wielkie odległości, aby odwiedzić groby swoich bliskich. Ludzie odwiedzają cmentarze, aby ozdobić groby...

Przydatność 55% Analiza Finansowa- zadanie

praca w załącznikach

Przydatność 80% Zadanie z fizy

1.46 Z ciała o masie m1= 11000kg następuje strzał w kierunku poziomym. Masa pocisku wynosi m2= 54kg. Oblicz prędkość, z jaką działo zostaje odrzucone wstecz, jeśli prędkość pocisku wynosi v2= 900 m/s. m1= 11000 kg m2= 54 kg v1 = ? v2 = 900 m/s Po = Pk Po=(m1+m2)* V V= 0 – na początku działo jest w spoczynku 0=m2*v2 – m1*v1 m1*v1 = m2*v2 v1=...

Przydatność 75% Zadanie inspektora BHP

JAK ROZUMIESZ ROLE I ZADANIA INSPEKTORA BHP W TWOIM ZAKŁADZNIE Inspektor BHP w zakładzie pracy pełni role doradcze i kontrolne. Podstawowym zadaniem pełniącej role BHP w zakładzi jest okresowa analiza stanu bezpieczeństwa i higieny pracy. Inspektor slużby BHP jest zobowiązany do sporządzenia i przedstawiania pracodawcy co najmniej raz w roku okresowych analiz stanu...

Przydatność 90% Zadanie z weryfikacji hipotez

Ustalono na podstawie analizy kosztów, że będzie się opłacać się wybudowanie motelu przy trasie komunikacyjnej, jeśli będzie przejeżdżać tą trasą więcej niż 800 samochodów dziennie. W losowe wybrane dni roku liczono ilość przejeżdżających samochodów. Otrzymano następujące rezultaty: 792, 810, 820, 886, 910, 840, 1025, 790, 972, 830, 810, 780, 815, 954, 810, 930, 820. Na...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji