Treść zadania

maly7237

przedstaw podstawy ludzkie wobec zagrożenia na podstawie ,,DZUMY,, ALBERTA CAMI

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    1) KONKURENCJA
    jest to taka interakcja pomiędzy gatunkami w której dwie populacje konkurują ze sobą o cenne dla nich zasoby środowiska. Dzieje się tak ponieważ nisze ich życia nakładają się na siebie lub są bardzo zbliżone. Konkurencja musi zakończyć się zaniknięciem lub dużym ograniczeniem populacji jednego z konkurujących gatunków. Może również doprowadzić do rozejścia się nisz obu populacji poprzez zróżnicowanie się ich cech.

    2) DRAPIEŻNICTWO
    Interakcja pomiędzy osobnikami różnych gatunków w której osobniki jednego gatunku żywią się osobnikami gatunku drugiego nazywana jest drapieżnictwem. Drapieżniki spełniają w danym ekosystemie ważną funkcję. Regulując liczebność populacji, którymi się żyją przyczyniają się do utrzymania równowagi w ekosystemie. Polując eliminują najczęściej osobniki najsłabsze, chore (funkcja sanitarna drapieżników).

    Drapieżca jest gatunkiem, który zakłóca lub zmienia równowagę w ekosystemach.

    3) PASOŻYTNICTWO
    Pasożytnictwo jest to rodzaj powiązań między dwoma gatunkami w których jeden gatunek żywi się kosztem drugiego gatunku nie powodując jego śmierci.
    Wyróżnia się pasożyty zewnętrzne, które żywią się tkankami zewnętrznymi oraz pasożyty wewnętrzne, które żerują wewnątrz organizmu pasożytniczego. Do pasożytów zewnętrznych zalicza się między innymi pchły, wszy, kleszcze i pijawki. Pasożyty wewnętrzne to np. owsiki, glisty, tasiemiec, lamblie, włosień czy ameba. Pasożyty wewnętrzne są w wielu przypadkach bardzo niebezpieczne dla zdrowia a nawet i życia żywiciela. Jeżeli pasożyt doprowadza do choroby a nawet śmierci żywiciela nazywa się go patogenem.

    4) ALLELOPATIA

    Alleopatia jest to hamowanie wzrostu innych gatunków poprzez wydzielanie do gleby przez gatunki allelopatyczne substancji chemicznych, które działają szkodliwie na gatunki o zbliżonych wymaganiach pokarmowych. Zdolność taką mają grzyby z rodzaju penicillum oraz orzech włoski.

    5) AMENSALIZM

    Amensalizm jest to takie oddziaływanie pomiędzy gatunkami, kiedy jedna z populacji ponosi szkody podczas gdy dla drugiej obecność gatunku ponoszącego szkody jest obojętny i nie przynosi ani strat ani korzyści. Przykładem jest bóbr, który budując żeremie niszczy niektóre gatunki roślin albo kormorany, których odchody niszczą roślinność wokół ich gniazd.

Rozwiązania

Podobne zadania

maly7237 antagonistyczne zależnosci między populacjami ,,,,pilne,,, Przedmiot: Biologia / Liceum 1 rozwiązanie autor: maly7237 6.4.2010 (20:59)
maly7237 antagonistyczne zależnosci między populacjami Przedmiot: Biologia / Liceum 1 rozwiązanie autor: maly7237 6.4.2010 (21:02)
malinaaa92 Pilne!! ;x Przedmiot: Biologia / Liceum 1 rozwiązanie autor: malinaaa92 5.5.2010 (12:45)
angeluskg pilne!!!!!!!! Przedmiot: Biologia / Liceum 1 rozwiązanie autor: angeluskg 18.5.2010 (21:10)
Estera_08 Pilne Przedmiot: Biologia / Liceum 1 rozwiązanie autor: Estera_08 29.5.2010 (17:12)

Podobne materiały

Przydatność 55% Stosunki antagonistyczne miedzy populacjami w przyrodzie

W załączniku prezentacja w PowerPoint'cie (PPS) o stosunkach antagonistycznych miedzy populacjami w przyrodzie.

Przydatność 85% Stosunki antagonistyczne.

Do stosunków antagonistycznych, czyli negatywnych zaliczamy: - pasożytnictwo - drapieżnictwo - konkurencja PASOŻYTNICTWO - posożyt żyje kosztem gospodarza i działa na jego szkodę, ponieważ inaczej nie może utrzymywać się przy życiu. Przykłady roślin : -huba -kanianka(czerpią składniki pokarmowe z roślin na których żyją). Przykłady zwierząt : -pasożyty...

Przydatność 65% Oddziaływania między populacjami

Oddziaływania między populacjami: 1. Neutralne. Żaden organizm nie ponosi strat, ani korzyści, ich nisze w żaden sposób nie pokrywają się. Przykłady: · Mucha domowa i dżdżownica · Niedźwiedź polarny i słoń afrykański 2. Antagonistyczne. Przynajmniej jedna z populacji ma straty, natomiast druga „+”, „-‘’ ,albo „0” Oddziaływania antagonistyczne...

Przydatność 60% Oddziaływanie między populacjami

ODDZIAŁYWANIA POMIĘDZY ORGANIZMAMI Środowisko biotyczne, którym są dla każdego organizmu inne organizmy, ulega ciągłym zmianom w efekcie wzajemnego oddziaływania na siebie wszystkich organizmów. Oddziaływania międzygatunkowe wpływają na liczebność obu populacji, przy czym jest to regulacja zależna od zagęszczenia. Zależności międzygatunkowe i koewolucja (wspólna ewolucja...

Przydatność 65% Interakcje antagonistyczne i nieantagonistyczne.

Neutralizm - jedna z nieantagonistycznych zależności międzygatunkowych (choć w niektórych źródłach zaliczana jest jako osobna grupa zależności), w której jeden gatunek nie wpływa w żaden sposób na drugi inny gatunek. W zasadzie neutralizm jest brakiem odziaływań między gatunkami. Przykładem może być bocian i sikorka. Komensalizm (współbiesiadnictwo; od łac....

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji