Treść zadania
Autor: _Damian__ Dodano: 4.5.2010 (22:15)
pomocy..!!! rola bohaterow negatywnych np. soplicy , raskolnikowa, nowosilcowa, ziembiewicza... Autor edytował treść zadania 5.5.2010 (14:18), dodano jaka role pelnia oni w utworach...jakie maja funkcje ..itd
Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.
Najlepsze rozwiązanie
Rozwiązania
-
paulinka210790 4.5.2010 (23:42)
Zenon Ziembiewicz- zachowuje sie niemoralnie,odsuwa od siebie odpowiedzialnosc za czyny,daje sobą manipulować,przyjmuje zdanie innych. Jest dogodnym wspolpracownikiem lecz nie popiera idealow ktore sam uwarza za sluszne,rezygnuje z mlodzienczych idealow.
Lepiej sprecyzuj pytanie bo nie wiem co dokladnie mam ci na jego temat napisacDodawanie komentarzy zablokowane - Zgłoś nadużycie
0 odpowiada - 0 ogląda - 2 rozwiązań
0 0
olka9703 4.5.2010 (22:22)
Uważam ,że na pytanie zawarte w temacie "Jacek Soplica - bohater narodowy czy zawadiaka szlachecki ?" nie można udzielić jednakowej odpowiedzi .
Postaram się to udowodnić poprzez przedstawienie następujących argumentów.
O tym ,że Jacek Soplica był zawadiaką szlacheckim świadczy jego młodość.Był on szlachcicem , przystojnym mężczyzną o wysmukłej sylwetce oraz dziarskich i zdecydowanych ruchcach ,przez co budził zainteresowanie u kobiet - oto pierwszy argument.
Był osobą lubianą i poważaną zarówno przez szlachtę jak i ziemiaństwo - świadczy o tym fakt , iż mógł dowolnie manipulować ich głosami podczas sejmików . O nagannej postawie Soplicy świadczy zachowanie oraz cechy charakteru jakie prezentował .
Prowadził awanturniczy tryb życia , cechowały go : porywczość , gwałtowność , wybuchowość , był dumny , pyszny i niepokorny m kierował się emocjami , gdyż nie mógł wziąć za żonę ukochanej , poślubił "pierwszą napotkaną na ulicy kobietę".
Negatywne cechy jego postawy uwidaczniały się najczęściej w czasie pijackich biesiad, podczas których , w czasie kłótni , swych racji dochodził wyłącznie szablą .
Uważano go za warchoła , zabijakę , swawolnego młodzieńca , który działał dla swej sławy - oto drugi argument popierający moje zdanie .
Za moment zwrotny w życiu Jacka należy uznać zabicie przez niego, magnata Horeszki , wykorzystującego Soplicę , przyjaciela , który nie pozwolił mu się ożenić ze swoją córką , pomimo wielkiej miłości jaką darzyli się Ewa i Jacek.
Okoliczności zabójstwa spowodowały ,że bohater z ulubieńca okolicznego społeczeństwa został uznany za stronninka Moskali , zabójcę , zdrajcę narodowego. Nie mogąc sobie poradzić ze swą sytuacją, wyjechał , aby pokutować winy za swe czyny za granicę i zaciągnął się do Legionów Polskich generała Dąbrowskiego . Postawa bohatera uległa niewyobrażalnej metamorfozie. Stał się walczącym z godnym podziwu poświęceniem patriotą. Wstąpił również do zakonu Bernardynów i został księdzem . Jako tajny emisariusz Napoleona powrócił na Litwę z zadaniem przygotowania powstania.Zmiana w wyglądzie bohatera symbolizuje jego przemianę duchową . Kontusz zminił na habit , z krzykliwego zawadiaki i kobieciarza stał się cichym pokornym księdzem.Aby podkreślić swą skruchę i pokorę przybrał imię Robak. Naprawił także krzywdy wyrządzone najbliższym , opiekując się Zosią , ratując życie Hrabiemu i Gerwazemu , przede wszystkim też sprawował kontrollę nad synem Tadeuszem ; oto ostatni i najważniejszy z przytoczonych przeze mnie argumentów .
W świetle przedstawionych argumentów , myślę ,że udało mi się udowodnić , iż nie można ocenić postawy Jacka Soplicy jednoznacznie , bo jego życie to dwa okresy . Pierwszy - młodość , w którym jest zapatrzonym w siebie i liczącym się z nikim szlachcicem, popełniającym błędy , które mają wpływ na jego całe życie . Drugi okres , po śmierci magnata Horeszki , w którym staje się skrytym , cichym i pokornym księdzem , ale również chcącym odpokutować swoje winy , walczącym patriotą , bardzo pozytywną postacią mogącą służyć jako wzór do naśladowania.
Dodawanie komentarzy zablokowane - Zgłoś nadużycie