Treść zadania

piekarz009

Mam Problem Musze Napisac Charakterystyke Nauczyciela.. Prosze O Pomoc.. W Imie Nauczyciela Prosze Pisac [....] Wystarczy Ja Tam Cos Wstawie Z Gory Dziekuje

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    obrym nauczycielem jest taki, który wywiera duży wpływ wychowawczy na uczniów i odnosi - na ogół - powodzenie w pracy dydaktyczno-wychowawczej. Jeżeli nauczyciel okaże prawdziwe zainteresowanie swoją pracą, rozbudzi w sobie zamiłowanie do niej i będzie świadomie dbał o własny rozwój jako człowieka i pedagoga, może osiągnąć bardzo wiele, gdyż rozwój możliwości ludzi jest w zasadzie nieograniczony.

    Dobry nauczyciel powinien się odznaczać intuicją i taktem pedagogicznym, na który składa się zdolność wnikliwego wyczucia i odpowiedniego ustosunkowania się do ucznia. Powinien wszystkich uczniów traktować jednakowo, wyróżniać się znajomością ludzi, darem obserwacji. Nie może w żadnym wypadku wyróżniać uczniów, którzy są w pewien sposób związani z jego prywatnym życiem, np. dzieci swoich krewnych, znajomych, przyjaciół. Nie wolno też inaczej traktować w szkole uczniów rodziców wpływowych i uczniów pochodzących z rodzin przeciętnych czy biednych. Nie można wypominać uczniom mniej zdolnym braku zdolności lub ciągle chwalić i wyróżniać ucznia zdolnego, zwracać uwagę na urodę dziecka albo jego ułomność itp. W miarę możliwości należy właściwie oceniać pracę wszystkich uczniów.

    Dobry nauczyciel nie może sobie pozwolić na okazywanie niechęci jakiemuś dziecku, na wyśmiewanie jego odpowiedzi, używanie wobec niego krzywdzących określeń czy przezwisk. W swej pracy powinien unikać kar i gróźb, a stosować zachętę, nie dopuszczać do tego, aby nauce towarzyszył lęk (np. pewien uczeń bał się czytać na głos, ponieważ ilekroć popełnił błąd, nauczycielka krzyczała na niego), stosować tzw. pedagogikę sukcesu. Polega ona na tym, że należy się powstrzymywać od nadmiernej krytyki ucznia i znaleźć czasami choć jeden szczegół, który zasługuje na pochwałę. Niech za przykład posłuży Janusz Korczak, który widząc zabazgrany uczniowski zeszyt, potrafił się powstrzymać od krytyki, znaleźć choćby jedną literę starannie napisaną i powiedzieć: "Popatrz, jakie ładne jest to a, postaraj się, aby odtąd wszystkie litery były tak samo ładne jak to a".

    Dobry nauczyciel powinien się odznaczać zdolnością wczuwania się, optymizmem, konsekwencją, pewnością siebie, spokojem i odwagą w działaniu, zwłaszcza w sytuacjach trudnych, głęboką wiarą w siebie, we własne zdolności, w prawdziwość swych przekonań. Powinien działać przez miłość, sympatię, chęć pomocy, obustronne zaufanie i szacunek. Jeżeli nauczyciel chce, aby wychowankowie go szanowali, nie wolno mu nie szanować osobowości dziecka. Należy działać przez przyjaźń, życzliwość, lecz być wymagającym, znać powierzone sobie dzieci, być zawsze rozsądnym, zrównoważonym i cierpliwym ich doradcą.

    Podstawą autorytetu nauczyciela są także gruntowna wiedza fachowa, umiejętności dydaktyczne i wysoka kultura. Nauczyciel powinien pogłębiać swoją wiedzę teoretyczną, doskonalić swoje metody pedagogiczne, rozwijać swoją kulturę i zapobiegać rutynie, odznaczać się wysokim poziomem moralnym, umiejętnością koleżeńskiego współżycia z gronem nauczycielskim, być aktywnym działaczem społecznym w środowisku, gdyż jego postępowanie i pracę obserwują nie tylko uczniowie, lecz i rodzice. W miarę możliwości finansowych powinien prenumerować i czytać czasopisma naukowe i pedagogiczne, uczestniczyć w odpowiednich konferencjach, kursach, warsztatach metodycznych; systematycznie śledzić prasę codzienną, wydarzenia w kraju i za granicą, a tym samym podnosić na wyższy poziom własną świadomość obywatelską i społeczną. Powinien również znaleźć czas na czytanie literatury pięknej i popularnonaukowej oraz korzystać z rozrywek kulturalnych: kina, teatru, koncertów, radia, wystaw itp.

    Nauczyciel nie może przenosić swych trosk i zmartwień rodzinnych do szkoły, nie może inaczej zachowywać się w klasie, gdy jest poirytowany, zniechęcony lub też uradowany; nie może odbijać na uczniach swoich przykrości i euforii. Ale nie powinien też być zimny i sztywny, ma żyć uczuciowym życiem klasy. Nie powinien opowiadać uczniom o swoich prywatnych sprawach, unikać chwalenia się swoimi powodzeniami, narzekania na trudności materialne, nie poruszać przed uczniami spraw innych nauczycieli, podważając ich autorytet, nie krytykować stosunków we własnej szkole lub w innych szkołach. Powinien ciągle panować nad sobą, nie dawać młodzieży materiału do kpin i szyderstwa, nie pozwalać na żadne pochlebstwa ze strony uczniów ani w stosunku do siebie, ani też w stosunku do innych nauczycieli.

    Życzliwość i uznanie ze strony uczniów nie może się objawiać w słowach i pochlebstwach w stosunku do nauczyciela, przekraczających normy uprzejmości i poważnego zachowania. Ich uznanie dla nauczyciela może się wyrażać w dbałej i sumiennej pracy, czyli w nauce i zachowaniu. Nauczyciel nie może żądać od uczniów żadnych usług dla siebie, jeśli spostrzeże, że kryje się za tym np. chęć przypodobania się, zwrócenia na siebie szczególnej uwagi, jakaś interesowność.

    Nauczyciel powinien być bezinteresowny i sprawiedliwy. Jego uwaga powinna być podzielna, powinien śledzić całość toku lekcji, obserwować wszystkich uczniów i kontrolować swoją własną pracę. Na lekcji nauczyciel powinien utrzymywać nastrój powagi pracy i wysiłku, połączony z zachętą i budzeniem u uczniów zaufania we własne siły. Ale też ma wywierać umiarkowany nacisk na sumienne wykonywanie obowiązków, na pobudzanie dobrej woli i wysiłku ucznia, np. przypominać o materialnych kosztach nauki młodzieży pokrywanych z pracy dorosłych. Nie można pracy w szkole traktować lekceważąco, przesadnie pobłażliwie i kpiąco.

    Nauczyciel powinien się posługiwać językiem poprawnym gramatycznie, logicznym, jasnym i prostym, a jednocześnie bogatym, wystrzegać się wszelkich nawyków językowych, przestrzegać odpowiedniego tempa mówienia, modulacji głosu, akcentowania.

    Dobry nauczyciel powinien się odznaczać dobrym zdrowiem, miłym wyglądem, statecznością, skromnością, poczuciem humoru, starannością, systematycznością, uczciwością, szczerością, wyrozumiałością, powagą, pracowitością, wytrwałością i punktualnością. Ma czuwać nad całym życiem dziecka i służyć mu pomocą zarówno w szkolnych, jak i w codziennych, życiowych sytuacjach, umieć nawiązać ścisłą współpracę z domem dziecka, dzięki czemu stosunkowo łatwiej osiągnąć dobre wyniki w pracy dydaktyczno-wychowawczej.

Rozwiązania

  • Dyta

    Niewielu jest nauczycieli, których zapamiętujemy do końca swego życia. Gdy już pozostają w naszej pamięci, są to ci najbardziej srodzy. Jednak zdarzają się ludzie, których nie sposób zapomnieć nigdy. Są oni z prawdziwym powołaniem, czerpiący szczerą radość i satysfakcję ze swojej pracy. Takim właśnie człowiekiem jest pan [….], który uczył mnie przyrody.
    Mój nauczyciel był osobą wysoką i zawsze nienagannie ubraną. Zazwyczaj ubierał się w popielatą marynarkę, krawat i złoty łańcuszek na szyi. Na jego twarzy zawsze gości lekki uśmiech, a ton głosu ma bardzo spokojny , gdy tłumaczył kolejne zagadnienia z zakresu przyrody. Można rzec, iż oblicze nauczyciela posiadało łagodne rysy oraz mądre oczy.
    Nauczał z prawdziwą pasją, sprawiał, iż uczniowie czerpali radość z jego lekcji oraz zapamiętywali z niej wiele. Pokazywał swoim podopiecznym jak postrzegać świat, dostrzegać piękno i bogactwo przyrody. Dokonywał tego, ponieważ był człowiekiem niezwykle mądrym. Jego przyjazne nastawienie do dzieci oraz pomysłowość sprawiły, iż był uwielbiany przez uczniów. Potrafił nakłonić ich do samodzielnych doświadczeń, a oni podzielali jego pasję. Był człowiekiem nieprzeciętnym, nietypowym i wyjątkowym.
    Gdy przeniósł się do innej szkoły, uczniowie bardzo przeżyli jego stratę. Jednak tak naprawdę stał się niezapomniany, albowiem zawsze pozostanie w pamięci swych podopiecznych, którzy będą żyli z jego nauką w sercach. Miłość do natury, i przede wszystkim ludzi, to najwspanialszy pomnik, który nauczyciel mógł otrzymać. Często powracał w przemyśleniach swych uczniów. Dzięki niemu młodzież nadal hołduje nauki swego ukochanego nauczyciela, kochając i szanując przyrodę.
    Uważam, że pan […] jest bardzo pozytywną osobą i wzbudza ogromną sympatię, a zarazem szacunek. Taki człowiek jest nauczycielem idealnym, wzorem do naśladowania, nie tylko dla naszych nauczycieli, ale również dla nas samych. Wpoił on swoim uczniom, że nie trzeba, bowiem pracować w szkole, aby żyć w zgodzie z naturą i ludźmi, dostrzegać piękno przyrody i odnosić się do niej z szacunkiem.

Podobne zadania

Kasiula_ Charakterystyka Rudego Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: Kasiula_ 29.3.2010 (11:30)
DominiCa_ Charakterystyka Juranda Krzyżacy Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: DominiCa_ 30.3.2010 (21:21)
skowronek16 charakterystyka Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: skowronek16 29.3.2010 (15:23)
martynak30 CHarakterystyka Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: martynak30 30.3.2010 (16:42)
kami15_1835 Charakterystyka bohatera (nauczyciela) z Klerykowa z książki Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: kami15_1835 30.3.2010 (17:10)

Podobne materiały

Przydatność 70% Charakterystyka nauczyciela Wawrzynkiewicza "Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela".

W noweli Henryka Sienkiewicza pt: "Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela" poznajemy jednego z głównych bohaterów, nauczyciela Wawrzynkiewicza. W utworze jest osobą opowiadającą o wydarzeniach. Pan Wawrzynkiewicz był korepetytorem chłopca oraz towarzyszył mu i w domu, i w szkole. Był z nim aż do śmierci. Poczatkowo uczył Michasia przez 6 lat w jego rodzinnym domu w...

Przydatność 55% "Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela" - charakterystyka Michasia.

Nowela Henryka Sienkiewicza pt. „Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela” jest książką głównie opisującą ciężki los dziecka w zaborze pruskim. Autor przy okazji potępił system kształcenia oraz ukazał nam prawdziwe oblicze ówczesnej szkoły. Na przykładzie jedenastoletniego Michasia dowiadujemy się o szokujących przeżyciach związanych z nauką. Dziecko bardzo...

Przydatność 60% Charakterystyka Michasia "Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela".

Nowela H. Sienkiewicza pt. „z pamiętnika poznańskiego nauczyciela” opisuje głównie ciężki los dziecka w zaborze pruskim. Autor potępił przy tym system kształcenia oraz ukazał nam prawdziwe oblicze ówczesnej szkoły. Na przykładzie jedenastoletniego Michasia mieszkającego ze swoim korepetytorem dowiadujemy się o szokujących przeżyciach związanych z nauką w niemieckiej...

Przydatność 55% Charakterystyka Michasia "Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela".

Charakterystyka Michasia Nowela Henryka Sienkiewicza pt. „Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela” opisuje losy jedenastoletniego chłopca, wychowywanego w zaborze pruskim. Michaś był Polakiem, pochodził z szlacheckiej rodziny. Mieszkał ze swoim korepetytorem panem Wawrzynkiewiczem. Chlopak uczeszczał do szkoły niemieckiej,...

Przydatność 80% Charakterystyka Michasia "Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela".

Bohaterem noweli Henryka Sienkiewicza pt. "Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela" jest jedenastoletni chłopiec o imieniu Michaś pochodzący z ubogiej, szlacheckiej rodziny. Jego matka Maria była wdową, która bardzo kochała swojego synka pokładając w nim wszelkie nadzieje. Michaś chodził do drugiej klasy gimnazjum mieszkając u swojego korepetytora pana Wawrzynkiewicza....

0 odpowiada - 0 ogląda - 2 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji