Treść zadania

lila230

Krzyżacy - Dlaczego Henryk Sienkiewicz do wydażen i postaci historycznych dodał wydarzenia i postacie fikcyjne

WAŻNE!!!!

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    iewicz pisał tę powieść w latach 1897 - 1900. była ona wydawana fragmentami w "Tygodniku Ilustrowanym"; dopiero potem wydano ją jako całość. Praca nad powieścią przypadła na czasy, kiedy Prusy prowadziły na ziemiach polskich swoją politykę wynaradawiającą. Rząd pruski zakładał, ze jego działania doprowadzą do utraty przez Polaków świadomości narodowej i przyjęcia narodowości niemieckiej. "Krzyżacy" zostali napisani "ku pokrzepieniu serc", czyli miały podtrzymać na duchu Polaków, którzy wątpili w zwycięstwo walki z zaborcą. Sienkiewicz dlatego właśnie przypomniał o pięknych tradycjach, wzniosłych wydarzeniach historycznych. Odwołał się do okresu wojen polsko - krzyżackich. Czasy te były bardzo chwalebne w naszej historii, a postacie przedstawione przez Sienkiewicza to dzielni polscy rycerze, dla których liczą się najwyższe wartości. To okres świetności politycznej Polski.

    Sienkiewicz wraca do wydarzeń historycznych, który działy się w XIV wieku; akcja powieści obejmuje okres od 1399 do 1410 roku. Mówią nam o tym pewne zawarte tu informacje np. o śmierci dziecka i królowej w czerwcu i lipcu 1399 roku; bitwa pod Grunwaldem 15 lipca 1410 roku. Epilog posuwa się w przyszłość jeszcze dalej, do roku 1466 - wojna trzynastoletnia, po której Korona zyskała Pomorze, Malbork i Elbląg.

    Miejscem akcji są miasta Tyniec, Kraków, Ciechanów, Malbork, Szczytno, Płock. Sieradz, Wilno, Grunwald; tam znajdują się osady rycerskie.

    Bohaterowie

    fikcyjni:

    Główne postacie powieści

    - fikcyjne:
    Zbyszko z Bogdańca

    jest on młodym rycerzem, bratankiem Maćka; "Młodzieńczyk o długich włosach i wesołym spojrzeniu"; jest silnym i odważnym chłopcem; kieruje się on w życiu etyką rycerską, jest bardzo honorowy; na początku działa bardzo pochopnie, nierozważnie; kierują nim wielkie emocje i zapalczywość, często bywa naiwny; potem spotykają go przykre doświadczenia, pod wpływem których zmienia się w bardziej rozważnego; kieruje się od tej pory rozsądkiem;
    Maćko z Bogdańca

    jest on stryjem Zbyszka, szlachcicem mazowieckim; "brodaty, w sile wieku, pleczysty, prawie ogromny, ale wychudły" ; jest Maćko człowiekiem uczciwym i statecznym; ważna jest dla niego tradycja i rycerski honor; dba on o swój rodzinny Bogdaniec, chce go odnowić;
    Danusia

    jest córką Jurand, jest ona jeszcze bardzo młoda; zakochał się w niej Zbyszko; to dzięki niej nie wymierzono mu kary śmierci; Danusię cechuje wrażliwość, nieśmiałość i delikatność;
    Jagienka

    jest ona córką Zycha ze Zgorzelic; zauroczyła ją uroda Zbyszka; "wszystko w niej było piękne: i wysmukła postawa, i szerokie ramiona, i piersi jak ze skały wykute, i czerwone usta, i modre oczki bystro patrzące"
    Jurand ze Spychowa

    jest on komesem mazowieckim, ojcem Danusi, mężczyzną w sile wieku, mocnej postury i wielkiej waleczności; był zaciekłym wrogiem Zakonu Krzyżaków; to oni byli winni śmierci jego ukochanej żony; oddał Danusią na wychowanie księżnej mazowieckiej, a sam podejmował cały czas walki przeciwko Krzyżakom; cechuje Juranda wielka mściwość, zawziętość, waleczność, zręczność, nie ma on zmiłowania dla Zakonu; jest on też bardzo prawym rycerzem i stara się walczyć według zasad kodeksu rycerskiego; jest oddany w poszukiwaniach swojej córki Danusi, porwanej przez Zakon; przyjmuje on najgorsze upokorzenie; został boleśnie okaleczony; po wszystkich dramatycznych doświadczeniach zmienia się bardzo - nie jest już żądny zemsty, pozwala odejść wolno swojemu największemu oprawcy, przez którego umarła jego córka, a on sam został kaleką;

    - historyczne:

    do nich zaliczamy: króla Władysława Jagiełłę, królową Jadwigę ,księżnę Annę Danutę Mazowiecką, księcia Janusza Mazowieckiego, Kuna Lichtensteina, Konrada von Jungingena, Urlyka von Jungingena oraz rycerzy: Powałę z Taczewa, Zyndrama z Maszkowic, Zawiszę Czarnego.

    "Krzyżacy" są powieścią historyczną, ponieważ autor wykorzystuje tutaj ważne fakty historyczne. Aby je dokładnie poznać Sienkiewicz długo studiował polską historię XIV i XV - wieczną. Sięgnął m.in. do "Dziejów Polski" Jana Długosza i "Jadwigi i Jagiełły" Karola Szajnochy. Sienkiewicz połączył historią ze stworzoną fikcją literacką.

    Sienkiewicz ustylizował także język, dzięki czemu mamy wrażenie, że lepiej poznajemy ówczesną tradycję i bohaterów. Odtworzył bardzo dokładnie polski język średniowieczny, korzystając z gwary góralskiej. W powieści bardzo dokładnie widać zjawisko archaizacji, czyli wprowadzenia słów, których teraz już się nie używa:

Rozwiązania

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji