Treść zadania

Barbra505

praca stylistyczna co najmniej na jedną str. podaniową charakterystyka postaci z zemsty A.Fredry , każdy bohater na jedną str. podaniową dzięki

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    - Rejent Milczek; ojciec Wacława, szczupły drobny człowiek. Chodząc lekko garbi się i składa ręce na wznak pokory. Ma w posiadaniu połowę zamku; jest wykształcony. To typ flegmatyka. Tylko na pozór cichy(Milczek) i uległy; w rzeczywistości ma bardzo silny charakter wytrwale zmierza do wybranego celu. Można się nawet posunąć do stwierdzenia że dąży do niego po ” trupach ” gdyż bez skrupułów poświęca własnego syna zmuszając go do ożenku z Podstoliną. Działa sprytnie i podstępnie.

    - Cześnik Maciej Raptusiewicz; wychowuje swą bratanice – Klarę i zarządza jej majątkiem. Jest właścicielem drugiej części zamku. Stary kawaler. Ma temperament choleryka, czyli człowieka w gorącej wodzie kopanej, który najpierw działa później myśli. Cześnik nie był człowiekiem wykształconym na co wskazują choćby braki w umiejętności pisania listu. Awanturnik, szlachcic wybuchowy, gwałtowny, porywczy. Dąży wprost do celu, nie umie planować ani knuć. Zemsta wzbudziła w nim taką złość ze w zapamiętaniu postanawia oddać bratanicę za żonę snowi największego wroga.

    - Klara; bratanica Cześnika pozostaje pod jego opieką, ma bogaty posąg. Z całego serca kocha Wacława spotyka się z nim potajemnie, ale nie pozwala mu się porywać. Dba o swoje dobre imię. Jest rozsądna.

    - Wacław; syn milczka bardzo kocha Klarę, ale nie jest to jego pierwsze uczucie a kontakty z kobietami nie są mu obce. Klarę kocha szczerze, ale nie godzi się z losem, który ich rozłączył. Jako przedsiębiorczy szlachcic postanawia działać.

    - Józef Papkin; bardzo biedny szlachcic. Posiadał jedynie gitarę i kolekcję motyli oraz wielką fantazję. To typowy samochwała, który ogłasza się lwem północy i zdobywcą kobiecych serc. Udawał wielkiego bohatera w rzeczywistość okazywał być się jednak tchórzem, człowiekiem bez charakteru. Posługują się językiem dość wykwintnym być może posiada talent poetycki. Na pozór uczciwy i uprzejmy wobec ludzi zamożnych, w rzeczywistości zakłamany

    - Podstolina; wdowa pochowała już 3 mężów; teraz poszukuje kolejnego kandydata do stanu małżeńskiego. Mile wspomina romans z Wacławem, którego uważała za księcia. Męża traktuje jak dobry sposób na wzbogacenie się; jest wyrachowaną kokietką.

Rozwiązania

  • userphoto

    Cześnik Maciej Raptusiewicz - bohater główny, jego nazwisko pochodzi od słowa „raptus” - ktoś gwałtowny, porywczy, łatwo wybuchający gniewem. Jest cześnikiem ziemskim (w dawnej Polsce cześnik kładł przed królem potrawy) i prawnym opiekunem swej bratanicy, Klary, starym kawalerem. To czerstwy, wysoki, dobrze zbudowany mężczyzna w średnim wieku, jest gwałtowny, porywczy, wybuchowy, łatwo go rozgniewać, a wtedy staje się nieobliczalny.

    Charakterystyka: gwałtowny, porywczy, wybuchowy, łatwo go rozgniewać, a wtedy staje się nieobliczalny; szczery, nieśmiały w stosunku do kobiet, dąży wprost do celu, nie umie obmyślać podstępów i forteli, budzi respekt. O takich osobach jak Cześnik mówimy, że mają temperament choleryczny, tzn. są nieopanowani, wybuchowi. Jest swarliwy, buńczuczny, nieustępliwy, pewny siebie, choć goły i bosy. Dla swych ambicji gotowy jest poświęcić szczęście Klary. Myśli o ożenku, ale wyłącznie dla majątku. Pozornie czerstwy i zdrowy, tęgi i wysoki skarży się na liczne dolegliwości, zapewne pozostałości bujnego żywota. Ruchy ma energiczne i zamaszyste, prezentuje się znakomicie w szlacheckim kontuszu. Jest wybuchowy, nawet nieobliczalny. Domownicy się go boją. Tylko wobec kobiet jest nieśmiały. Sprawia wrażenie szczerego i prostolinijnego, niezdolnego do ukucia żadnej intrygi. Jego gniew mija szybko, nie chowa urazy, ludzi traktuje szczerze. Mimo wad jest sympatyczny.

    Rejent Milczek - bohater główny, jego nazwisko wskazywałoby na to, że jest człowiekiem spokojnym i łagodnym, w rzeczywistości to intrygant, który działa podstępnie i potrafi być bezwzględny nawet dla własnego syna, jedynaka. W dawnej Polsce rejent był pracownikiem sądownictwa. Milczek jest ojcem Wacława, właścicielem połowy zamku. To szczupły, drobny człowiek. Zwykle pochyla głowę i składa ręce na znak pokory. Na pozór cichy, skromny, pobożny, w rzeczywistości sprytny, chytry, podstępny, bardzo inteligentny, a przy tym wytrwały, uparty, opanowany, zawzięty, obłudny, zamknięty w sobie.

    Charakterystyka: zupełne przeciwieństwo Cześnika. jest flegmatykiem, tzn. człowiekiem powolnym, cichym, upartym. Udaje pobożnego i pokornego, a jest dumny, bezwzględny i wyrachowany. Jest hipokrytą, jego zachowanie to pozory. W gruncie rzeczy jest to człowiek twardy, bez skrupułów, konsekwentnie dążący do celu. Jest też chciwy, manipuluje losem syna dla korzyści majątkowych. Mimo wszystko nie jest pozbawiony honoru.

    Józef Papkin - bohater drugoplanowy, postać wzięta z epoki stanisławowskiej (epoka panowania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego). Szlachecki hulaka, pieczeniarz, tchórz, wesoły, pogodny „bawidamek”. Typ samochwały, zdobywca kobiecych serc. Wyraża się w sposób wykwintny, ma talent poetycki. Bezwzględny wobec ludzi o niskiej pozycji społecznej, uniżony i uprzejmy względem ludzi zamożnych. Interesowny i zakłamany. Nazywa siebie: „lwem północy”.

    Klara - bohaterka drugoplanowa, bratanica Cześnika, pozostająca pod jego opieką, bardzo kocha Wacława, nie pozwala się mu jednak wykraść. Jest osobą rozsądną.

    Wacław - bohater drugoplanowy, typ zalotnego kochanka, walczy o swoje szczęście, nie pozostawia losu swojemu biegowi, odważny i przedsiębiorczy.

    Podstolina - bohaterka epizodyczna, wdowa, która pochowała już trzech mężów. Ładna, choć starzejąca się dama, pragnąca zwabić następnego małżonka: „chciałam za mąż wyjść czym prędzej, by nie zostać całkiem w nędzy”. Jest zatem nieco wyrachowana.

    Dyndalski - marszałek,

    Śmigalski - dworzanin, postacie epizodyczne

    Perełka - kuchmistrz.

Podobne zadania

Kasiula_ Charakterystyka Rudego Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: Kasiula_ 29.3.2010 (11:30)
DominiCa_ Charakterystyka Juranda Krzyżacy Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: DominiCa_ 30.3.2010 (21:21)
skowronek16 charakterystyka Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: skowronek16 29.3.2010 (15:23)
martynak30 CHarakterystyka Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: martynak30 30.3.2010 (16:42)
kami15_1835 Charakterystyka bohatera (nauczyciela) z Klerykowa z książki Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: kami15_1835 30.3.2010 (17:10)

Podobne materiały

Przydatność 75% Charakterystyka Rejenta Milczka z "Zemsty" A. Fredry.

Rejent Milczek jest wdowcem i posiadaczem połowy zamku, który dzieli z Cześnikiem. Ma dorosłego syna Wacława, który marzy o małżeństwie z Klarą Raptusiewiczówną. Wygląda na człowieka dość silnego. Na ogół Rejent jest spokojnym człowiekiem, który nie lubi się kłócić. Jednak, gdy ktoś nadepnie mu na odcisk – nie popuści. Jest to bardzo wykształcony człowiek...

Przydatność 70% Charakterystyka Papkina z "Zemsty" A. Fredry.

"Zemsta" to dramat napisany przez Aleksandra Fredro. Książka ma w sobie wiele barwnych postaci, ale moją największą sympatię wzbudził Papkin, którego scharakteryzuję. Nazwisko Papkin zostało zaczerpnięte od wyrazu "papka", oznaczającego człowieka łatwo przekupnego. W "Zemście" właśnie taki był; nie trzeba było się trudzić, by przeszedł na...

Przydatność 65% Charakterystyka Cześnika z "Zemsty" A. Fredry.

Maciej Cześnik Raptusiewicz to jeden z głównych bohaterów komedii Aleksandra Fredry 'Zemsta'. Ten zubożały szlachcic jest pozornym właścicielem połowy zamku, któremu został tylko tytuł bez majątku. Jako stryj i opiekun Klary zarządza jej majątkiem do czasu, kiedy wyjdzie za mąż. Mimo wielu chorób, takich jak: podagra, kurcz żołądka i reumatyzm miał w sobie sporo...

Przydatność 80% Charakterystyka porównawcza Cześnika Raptusiewicze i Rejenta Milczka na podst. "Zemsty" A. Fredry

Głównymi bohaterami Komedii A. Fredry pt. "Zemsta" są Cześnik Raptusiewicz i Rejent Milczek. Cały czas toczy się między nimi spór o mur graniczny, który dzieli ich zamki. Szlachcice różnią się głównie charakterem, zachowaniem i stanowiskiem. Chociaż każdy z nich jest inny mają oni również wspólne cechy. Są to: wyrachowanie, przywiązanie do swojego majątku, egoizm,...

Przydatność 70% Recenzja "Zemsty" A. Fredry.

Autorem „Zemsty” jest Aleksander Fredro. To kolejne wydanie, które zostało wydruko-wane w Krakowie, nakładem wydawnictwa „Zielona Sowa”. Pomysł utworu zrodził się już w 1829 r, kiedy to poeta znalazł pewne papiery, z których wynikało, że o zamek w Odrzykoniu będący posagiem jego żony, toczył się w XVII wieku długi i zażarty spór pomiędzy właścicielami dwu jego...

0 odpowiada - 0 ogląda - 2 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji