Treść zadania

ona93

Opisz zróznicowanie stref pod wzgledem opadów atomsferycznych (ma byc 6 stres + obrazki ;// tzn wykresy) moze byc z neta byle było.

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Opady atmosferyczne


    Opad atmosferyczny jest to spadanie kropli wody, igiełek lodu, płatków śniegu, czy gradowin z chmury na podłoże (def. Flis J.). Charakteryzuje się go poprzez ilość, jaka napada na określoną powierzchnię w danym okresie czasu (tzw. suma opadu).

    Rozkład opadów na Ziemi jest bardzo zróżnicowany. Zależy przede wszystkim od szerokości geograficznej oraz ukształtowania powierzchni danego terenu. Ze względu na szerokość geograficzną wyróżnia się kilka podstawowych typów opadów:
    opad równikowy (obejmuje obszary do 10° szerokości geograficznej N i S) - roczna suma opadów w strefie równikowej wynosi ponad 2000 - 3000 mm. Obejmuje tereny, na których dwa razy w ciągu roku występują okresy deszczowe. Opady te nazywa się deszczami zenitalnymi i są bardzo obfite.
    opad zwrotnikowy (10° - 25° szerokości geograficznej N i S) - występuje na terenach, gdzie następuje zanik dwóch okresów opadowych, które przechodzą w niewielkie opady występujące jedynie w letniej połowie roku, trwającej około 4 miesięcy. Pozostała część roku jest w strefie zwrotnikowej bezdeszczowa. Jest to obszar o najmniejszych rocznych sumach opadów na Ziemi, które wynoszą mniej niż 250 - 50 mm. Stąd w większości strefa zwrotnikowa zajęta jest przez pustynie.
    monsun zwrotnikowy - obejmuje obszary Azji Południowo-Wschodniej, Zatoki Gwinejskiej oraz północnej Australii. Roczny przebieg opadów jest tutaj podobny do przebiegu w opadzie zwrotnikowym. Jednak w strefie występowania monsunów opady są znacznie większe, a wynoszą od 3000 do 10000 - 12000 mm rocznie. Obszarem charakteryzującym się największą sumą opadów na kuli ziemskiej jest, znajdujące się pod wpływem opadów monsunowych, przedpole Himalajów.
    opad śródziemnomorski - obejmuje obszar wybrzeży Morza Śródziemnego, południowej Afryki, Półwyspu Kalifornijskiego oraz południowej Australii. Roczna suma opadów jest na tych obszarach zróżnicowana - wynosi od 500 do 1000 mm. Maksimum opadu przypada tutaj na okres jesienno - zimowy.
    opad szerokości umiarkowanych:
    podtyp kontynentalny - obejmuje obszary we wnętrzach kontynentów, na których maksimum opadów przypada na porę letnią, a minimum na porę zimową.
    podtyp morski - obejmuje obszary wybrzeży kontynentów, na których przeważają opady zimowe. Sumy opadów są tutaj wyższe niż w przypadku opadów kontynentalnych.
    opad polarny - cechuje go niewielka roczna suma opadów, zazwyczaj poniżej 500 - 250 mm. Maksimum opadów występuje w porze letniej.
    Obszary o największej rocznej sumie opadów na świecie:
    przedpole Himalajów - opady wynoszą tu średnio ok. 12000 mm rocznie. Największy opad wynosił 22990 mm w 1961r., a najmniejszy 7000. Tak wysokie opady powoduje położenie podnóża Himalajów w zasięgu zwrotnikowych monsunów letnich, a także samo ukształtowanie powierzchni obszaru, gdyż Himalaje stanowią barierę dla mas wilgotnego powietrza wędrującego znad oceanu, na której owe powietrze się zatrzymuje i zostaje wymuszony opad atmosferyczny.
    Andy w rejonie Kolumbii - opady wynoszą tu średnio ok. 10000 mm rocznie. Ich przyczyną jest występowanie w strefie równikowej.
    Kamerun nad zatoką Gwinejską w Afryce - roczna suma opadów wynosi ok. 10000 mm. Przyczyną jest położenie Kamerunu w strefie równikowej.


    Obszary o najniższych rocznych sumach opadów na świecie:
    Pustynia Namib - roczne sumy opadów wynoszą tutaj 10 - 100 mm rocznie. Na tak niskie wartości opadów wpływ ma chłodne i suche powietrze Prądu Benguelskiego.
    Zachodnie wybrzeże Ameryki Południowej (5ºS - 20ºS) oraz niewielki obszar Chile leżący na tej samej szerokości geograficznej (pustynia Atakama) - roczna suma opadów kształtuje się tu na poziomie od 10 mm na północy do 50 mm na południu. Od 1956 r. do 1970 r. w Chile występował całkowity brak opadów. Wpływ ma na to klimat zwrotnikowy oraz suche i zimne powietrze Prądu Peruwiańskiego.
    Pustynia Sahara - występują tutaj sporadyczne opady (w postaci bardzo rzadkich, ale silnych ulew), w ciągu roku średnio od kilku - 100 mm na obszarach górskich do 200 mm na południowych i północnych krańcach pustyni. Klimat Sahary jest zwrotnikowy skrajnie suchy. Panuje tutaj duże nasłonecznienie oraz bardzo niska wilgotność powietrza.
    Pustynia Gobi - roczna suma opadów wynosi 50 - 200 mm. Panuje tu klimat umiarkowany ciepły wybitnie kontynentalny, czyli suchy. Ponadto jest to obszar leżący w cieniu opadowym.



    Istnieje wyraźny związek między ilością opadów a gęstością zaludnienia. Woda jest niezbędna człowiekowi do życia, stąd od wieków ludzie osiedlali się w miejscach, które mogły zaspokoić ich zapotrzebowanie na nią. Brak wody sprawia, iż spod osadnictwa wyłączonych jest ok. 20 - 23 mln km² lądów (pustynie). Nazbyt wilgotne powietrze również nie jest korzystne dla życia człowieka, dlatego też obszary wiecznie zielonych lasów równikowych także są niezamieszkałe.

    Również człowiek może wywierać pewien wpływ na kształtowanie się opadów. Duże aglomeracje miejskie sprzyjają tworzeniu się specyficznego mikroklimatu miejskiego, w którym:
    średnia roczna temperatura powietrza jest wyższa niż na terenach sąsiednich o 0,5 - 1,5ºC,
    występują wiatry typu bryzy, powstające w wyniku różnic w nagrzaniu słonecznych i zacienionych stron ulicy,
    występuje wyższe zachmurzenie, które związane jest z dużą zawartością pyłów i wielu innych zanieczyszczeń w powietrzu,
    występują skłonności do inwersji termicznych (tzn. wzrostu temperatury z wysokością), które po połączeniu mgły z silnym zanieczyszczeniem powietrza prowadzą do powstawania smogu.

    http://ga.water.usgs.gov/edu/watercyclepolish.html - tu masz wykres.

Rozwiązania

Podobne zadania

justyna0320 Oblicz średnią roczna temperaturę oraz średnie opady nazw miejsc Przedmiot: Geografia / Liceum 1 rozwiązanie autor: justyna0320 24.10.2011 (19:23)

Podobne materiały

Przydatność 60% Opady atmosferyczne

Opady atmosferyczne to wypadające z chmur produkty kondensacji pary wodnej zawartej w atmosferze ziemskiej. Woda z chmur dociera do ziemi w różnych postaciach, najczęściej jako deszcz i śnieg, ale również jako grad i mżawka. Drobniutkie kropelki wody tworzące chmurę znajdują się w nieustannym ruchu, unoszą się i opadają. W miarę jak opadają, łączą się z innymi kropelkami,...

Przydatność 75% Kwaśne opady

Kwaśne opady- to kwaśne zanieczyszczenia powietrza, które mogą znajdować się w kwaśnym deszczu,ale mogą również występować w postaci kwaśnej mgły lub śniegu.Ich żródłem są zanieczyszczenia atmosfery. Powodują je przede wszystkim związki siarki z tlenem (szczególnie dwutlenek siarki, który w Europie jest w 60% sprawcą kwaśnych opadów), tlenki azotu,siarkowodór,...

Przydatność 75% Kwaśne opady

Kwaśne opady- to kwaśne zanieczyszczenia powietrza, które mogą znajdować się w kwaśnym deszczem, ale mogą również występować w postaci kwaśnej mgły lub śniegu. Ich źródłem są zanieczyszczenia atmosfery. Powodują je przede wszystkim związki siarki z tlenem (szczególnie dwutlenek siarki, który w Europie jest w 60% sprawcą kwaśnych opadów), tlenki azotu, siarkowodór,...

Przydatność 55% Chmury, opady

Opad atmosferyczny ? to spadanie kropli wody, igiełek lodu, płatków śniegu lub gradowin z chmury na powierzchnię terenu. Rodzaje opadów: ? Deszcz ? opad kropli wody o średnicy powyżej 0,5 mm lub wyjątkowo mniejszej, jeśli opad pochodzi z dość wysokiej chmury. ? Śnieg ?opad płatków śniegowych, tj. zrośniętych ze sobą igiełek lodu. ? Grad ? opad bryłek lodu (gradzin,...

Przydatność 50% Opady atmosferyczne

Rodzaje opadów (śnieg, deszcz, grad, mżawka). Izohiety ? linie na mapie łączące punkty o tej samej ilości opadów atmosferycznych. Jak powstają opady atmosferyczne? Temperatura powietrza -> parowanie -> powietrze osiąga stan nasycenia -> skraplanie (deszcz) lub resublimacja (śnieg) Skraplanie ? przejście ze stanu gazowego w stan ciekły Resublimacja ? przejście...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji