Treść zadania

Edyta

parzydełkowce negatywne znaczenie w przyrodzie, pozytywne i negatywne znaczenie w życiu człowieka
płazińce negatywne znaczenie w przyrodzie, negatywne i pozytywne znaczenie w życiu dla człowieka
obleńce negatywne w przyrodzie, negatywne i pozytywne znaczenie w życiu człowieka
stawonogi :
owady -//-( TO CO POWYŻEJ NEGATYWNE ...)
pajęczaki -//-
skorupiaki-//-
i mięczaki tylko negatywne znaczenie w przyrodzie


PROSZĘ WAS O NATYCHMIASTOWA POMOC W TYM ZADANIU OBIECUJĘ
ŻE DAM NAJ ZA ROZWIĄZANIE POPRAWNIE ZADANIA NA DZIŚ BŁAGAM TYLKO NIECH KTOŚ
ROZWIĄZE TO ZADANIE DO SAMEGO KOŃCA ... :(

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    POZYTYWNE W ŻYCIU CZŁOWIEKA :
    Płazińce
    Płazińce, które żyją wolno (wirki) jako drapieżniki regulują liczebność organizmów, którymi się żywią.

    Obleńce
    Nicienie glebowe odgrywają istotną rolę w przyrodzie dzięki temu, że aktywnie uczestniczą w procesach glebotwórczych. Z tego powodu są organizmami użytecznymi także z rolniczego punktu widzenia. Ilość nicieni w glebach uprawnych wynosi średnio około 50 kg/ha.
    Większość nicieni stanowią saprofagi odżywiające się rozłożonymi już w znacznym stopniu przez bakterie i inne mikroorganizmy szczątkami roślinnymi i zwierzęcymi. Przyrodnicze znaczenie nicieni saprofagicznych polega przede wszystkim na ich uczestnictwie w procesie rozkładu resztek organicznych i przyspieszaniu obiegu materii. Już sama masa nicieni stanowi poważną rezerwę azotu uwalnianego do gleby po śmierci tych organizmów. Ze względu na masowe występowanie nicieni glebowych, ich wielką płodność i szybkie następowanie kolejnych pokoleń (u form saprofagicznych rozwój od jaja do postaci dojrzałej trwać może zaledwie kilka dni) zwierzęta te odgrywają ważną rolę w przyrodzie.
    Pierścienice
    Dżdżownice i wazonkowce kształtują strukturę gleby i wpływają na jej żyzność przez mieszanie się powierzchniowych i głębszych warstw ziemi. Dzięki odpowiedniej budowie przewodu pokarmowego przepuszczają przez niego ogromne ilości ziemi, przez co zostaje ona spulchniona a dzięki wydrążonym korytarzom ułatwione jest krążenie powietrza i wody.
    Pierścienice przyczyniają się do mineralizacji gleby gdyż wciągane do gleby resztki, roślinne wzbogacają ją w składniki organiczne a odchody wyrzucane na zewnątrz użyźniają glebę.
    Pijawka lekarska jest źródłem hirudyny, która zapobiega krzepnięciu krwi.
    Stawonogi:
    U LUDZI I W PRZYRODZIE
    Stawonogi tworzą najliczniejszy i najbardziej zróżnicowany typ w świecie zwierząt. Żyją we wszystkich warunkach środowiskowych, na całej kuli ziemskiej. Zachowując wspólny podstawowy plan budowy ciała wytworzyły ogromne bogactwo form. Liczba opisanych gatunków stawonogów przekracza milion, co stanowi trzy czwarte wszystkich gatunków zwierząt na Ziemi.
    skorupiaki:
    - odgrywają ważną rolę w biocenozach wodnych, a pośrednio i w gospodarce ludzkiej. Wiele ryb i wszystkie wieloryby fiszbinowe żywią się przeważnie planktonowymi skorupiakami.
    - wiele skorupiaków łowią rybacy, więc można powiedzieć, że na swój sposób dają im pracę.
    owady:
    Ich wielkie znaczenie wynika z tego, iż występują w wielkiej liczbie i w wielu siedliskach oraz z tego, że reprezentują bardzo różnorodne typy odżywiania.
    - owady zapylające kwiaty, dzięki którym możemy jeść owoce
    - przyczyniają się do rozsiewania nasion (np. muchówki)
    - biorą udział w procesach glebotwórczych - zwłaszcza termity, mrówki oraz larwy owadów żyjących w glebie. Spulchniają ją przez budowę korytarzy, przyczyniają się do lepszej jej wentylacji i nawilgocenia, wzbogacają ją w próchnicę.
    - pomagają człowiekowi w walce z owadami szkodliwymi (biegacze, biedronki, gąsieniczniki)
    - są pożywieniem dla zwierząt ( ptaków, płazów, ssaków ). Gdyby nie one wyginęłoby wiele gatunków zwierząt.
    - przynoszą człowiekowi korzyści estetyczne. Są ładne i kolorowe, ozdabiają środowisko.
    - najważniejszymi owadami pożytecznymi są
    owady, które przynoszą człowiekowi korzyści bezpośrednie. Są to przede wszystkim: pszczoła miodna, która dostarcza miód oraz jedwabnik morwowy ( producent jedwabiu ).
    - owady znajdują także zastosowanie w medycynie. Indianie w Ameryce Południowej ściągają brzegi ran pozwalając drapieżnym mrówkom wgryzać się w oba ich brzegi silnymi szczękami; następnie zabijają mrówki, których szczęki pozostają działając jak klamry.
    - wykorzystywane są również dla celów kulinarnych przez człowieka
    pajęczaki:
    - są głównymi wrogami wielu szkodliwych gatunków owadów, np. zaleszczotek pospolity żywi się larwami moli, roztoczami itp.
    - ze względu na występowanie w dużych ilościach mają ogromne znaczenie zwłaszcza w ekosystemach zmienionych przez gospodarkę ludzką
    - są regulatorami liczebności zwierząt (skorpiony, jadowite pająki)
    Znaczenie w przyrodzie:
    - przeorują muł (powoli w nim wędrując)
    - pełnią rolę mułożerców
    - wskaźniki czystości wód (skójka)
    - pożywienie dla ryb i kaczek
    - pokrywają rośliny, kamienie, drewno(racicznica)
    - pojawiły się niemal we wszystkich dorzeczach Europy, zamieszkują wielkie obszary
    - drążą głębokie korytarze w kamieniu lub w drewnie (skałotocz daktylowy), światło tych korytarzy wyścieła warstwą węglanu wapnia (świdrak okrętowy)
    - małe rybki różanki składają ikrę do jamy płaszczowej szczeżui wielkiej, larwy rozwijają się
    wewnątrz małża

    Znaczenie w gospodarce człowieka:
    - ostrygi stanowią przysmak ludzi, prowadzi się ich hodowle
    - skójki łowi się na karmę dla świń
    - wskaźniki czystości wód
    - w 1985r.hodowle te dostarczały światu ok. 1030000ton ostryg. Uważa się że gdyby rozszerzyć działalność o wybrzeże Indii to poważnie złagodziłoby to chroniczny głód białka zwierzęcego, nękający ten kraj
    - znaczenie w geologii i paleontologii
    - używa się jako surowca do wypalania wapnia
    - służą za przynęty rybakom
    - hodowla perłopławów rozwija rynek i przemysł jubilerski związany z perłami
    - hoduje się małże palowe, które używa się jako środek spożywczy, a częściowo jako przynętę rybacka ewentualnie paszę lub nawóz
    TYLE ZNALAZŁAM

Rozwiązania

Podobne zadania

san_4 Wymień i scharakteryzuj schorzenia skóry. Bardzo proszę o pomoc potrzebuje Przedmiot: Biologia / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: san_4 28.3.2010 (20:25)
danielek1b16 Proszę o pomoc z odruchów.;DD Przedmiot: Biologia / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: danielek1b16 13.4.2010 (21:01)
Agnieszka94K Proszę o pomoc. Pilnie... Z góry dziękuje.. Przedmiot: Biologia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: Agnieszka94K 15.4.2010 (14:38)
jooanna_ biologia - proszę o pomoc Przedmiot: Biologia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: jooanna_ 17.4.2010 (20:40)
olaf2010 proszę o pomoc Przedmiot: Biologia / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: olaf2010 23.4.2010 (16:45)

Podobne materiały

Przydatność 80% Pierwsza pomoc - pomoc przedmedyczna

Pierwsza Pomoc Przedmedyczna Pierwsza pomoc przedmedyczna to czynności ratownika (osoby udzielającej pierwszą pomoc) prowadzące do zabezpieczenia i utrzymania przy życiu osoby poszkodowanej, do czasu przyjazdu wykwalifikowanych służb. Etapy pierwszej pomocy 1. ocena sytuacji 2. zabezpieczenie miejsca zdarzenia 3. ocena stanu poszkodowanego 4. wezwanie pomocy - 999 ? Pogotowie...

Przydatność 50% Pierwsza pomoc

UDZIEANIE PIERWSZEJ POMOCY POSZKODOWANYM RANY Rany należą do najczęszczych uszkodzeń urazowych i w większości powstają w następstwie nieszczęśliwych wypadków. Niektóre zranienia wymagają natychmiastowego opatrzenia z uwagi na stan zagrożenia życia. Inne natomiast nie zagrażają życiu, wymagają jedynie doraźnej pomocy, co wcale nie znaczy, że można je lekceważyć....

Przydatność 55% Pierwsza pomoc

PIERWSZA POMOC TELEFONY ALARMOWE numer pogotowia ratunkowego: 999numer telefonu alarmowego telefonii komórkowej: 112 Wzywając pogotowie ratunkowe należy podać krótkie i konkretne informacje o stanie chorego. Powinny zawierać informacje takie jak:- krótki opis zdarzenia,- jaki czas minął od zdarzenia,- aktualny stan chorego: a) czy oddycha, b) czy ma tętno na tętnicy szyjnej,...

Przydatność 55% Pierwsza pomoc

„Pierwsza pomoc w stanach zagrożenia życia” Zespół czynności podejmowanych dla zapewnienia w pierwszej kolejności podstawowych funkcji życiowych ustroju przed natychmiastową , bezprzyrządową diagnostykę stanu ogólnego wg prostego schematu : 1. przytomny - nieprzytomny 2. oddycha – nie oddycha 3. krążenie obecne –...

Przydatność 50% Pierwsza pomoc

Zanim zaczniesz ratować Dobrze byłoby, gdyby każdy z nas znał podstawy udzielania pierwszej pomocy, aby umieć zachować się w różnych przypadkach, które spotykamy w swoim życiu. Oto garść porad, które nam w tym pomogą. Jeśli masz do czynienia z ofiarą tragicznego wypadku, zawsze stosuj się do poniższych zasad. Najpierw ostrożnie zbadaj ofiarę. Podchodząc do...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji