Treść zadania
Autor: justasia2 Dodano: 4.1.2011 (17:17)
Szatan z siódmej klasy - Krótkie ale szczegółowe streszczenie!
Pilne.. jutro mamy z tego test! ze znajomości lektury! proszę o pomoc! pilne!
Komentarze do zadania
-
kori 4.1.2011 (19:08)
Adam Cisowski - jak pisze Makuszyński: „Powolny z natury, myślał zawsze rozważnie, bez pośpiechu, z cierpliwością niezgodną z jego wiekiem... Nigdy nie tracił spokoju ani nie unosił się gniewem. Pogodny i serdeczny kolega, wesoły i uśmiechnięty, uczynny i współczujący, zdobył sobie bez wielkiego trudu miłość u wszystkich”. Siedemnastoletni chłopiec, bardzo bystry, inteligentny. We wszystkim co robił, kierował się zasadami logiki. Wielbiciel Wandy Gąsowskiej.
Profesor Paweł Gąsowski - nauczyciel historii, postać bardzo zabawna, by nie powiedzieć - komiczna. Jest roztargniony aż do przesady. Rozmiłowany w historii, żyje w swoim wyalienowanym świecie. Człowiek nieposzlakowanych zasad moralnych. Uczciwy, mądry i dobry. Nigdy nie pamięta imion i nazwisk swoich uczniów. Dobra materialne nie mają dla niego żadnej wartości. Kocha szczególnie Napoleona i historię starożytną. Jako nauczyciel jest surowy i uczciwy.
Iwo Gąsowski - brat profesora Gąsowskiego, człowiek o niepozornej postaci i ciężkim tubalnym głosie. „Władał majątkiem, będącym wspólną własnością braterską, i z pysznym gestem przywodził go do ruiny. Zajmował się wszystkim, byle nie gospodarstwem”. O ile prof. Gąsowski wydawał się być osobą nieco dziwną, to brata jego można nazwać zupełnym dziwakiem. Całymi dniami szuka matematycznego dowodu na potwierdzenie „wielkiego twierdzenia Piotra Fermata”. Łudzi się, że otrzyma za niego „wielotysięczną nagrodę jednego z niemieckich uniwersytetów”. Zaniedbuje posiadłość, jest do tego stopnia roztargniony, iż zapomina, że ma żonę i córkę.
Pani Ewa Gąsowska - żona Iwona, kobieta cicha i zapracowana. „Miała anielską duszę i nieustający katar”. Na jej barkach spoczywa ciężar utrzymania domu i wychowania córki. Osoba niezwykle łagodna i miła.
Wanda Gąsowska - córka Iwona i Ewy Gąsowskich, bardzo piękna i miła dziewczyna o „fiołkowych oczach”. Jest inteligentna i odważna. Kocha się w Adamie Cisowskim.
Staszek Burski - przyjaciel Adasia, odważny, miły i wesoły siedemnastoletni chłopiec.
teraz daj naj :DD
Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.
Najlepsze rozwiązanie
Rozwiązania
Podobne zadania
kto czytał szatana z siódmej klasy? Pomóżcie ..! Przedmiot: Język polski / Szkoła podstawowa | 1 rozwiązanie | autor: patula121208 14.4.2010 (16:48) |
Szatan z siódmej klasy ! proszę ! pomóżcie ! Przedmiot: Język polski / Szkoła podstawowa | 1 rozwiązanie | autor: patula121208 18.4.2010 (16:33) |
Szatan z siódmej klasy - bohaterowie ;/ Przedmiot: Język polski / Szkoła podstawowa | 2 rozwiązania | autor: kika1702 21.4.2010 (17:21) |
Szatan z 7 Klasy Przedmiot: Język polski / Szkoła podstawowa | 1 rozwiązanie | autor: JeJu 22.4.2010 (13:52) |
Szatan z 7 Klasy Przedmiot: Język polski / Szkoła podstawowa | 1 rozwiązanie | autor: JeJu 22.4.2010 (14:39) |
Podobne materiały
Przydatność 55% Szatan z 7 klasy
Powieść pt. Szatan z siódmej klasy zaczyna się od fascynującego odkrycia, którego dokonał pan profesor Gąsowski. Odkrył mianowicie, że jego uczeń Adaś Cisowski poznał technikę pytania uczniów na lekcji historii. Po tym wydarzeniu Adaś rozwikłał też sprawę zaginionych listów pana profesora, odnalazł zaginione 100zł oraz kto odkrył zjadł mu lody. Dwa dni przed...
Przydatność 80% Szatan z siódmej klasy - bohaterowie.
* Adam Cisowski - sprytny uczeń siódmej klasy o przezwisku "Szatan" ze względu na jego spryt, odgadł metodę pytania profesora, za rok miał zdawać maturę, rozwiązał zagadkę złodziei drzwi. * Ojciec Adasia - lekarz, * Matka Adasia - gospodyni, jak pisze Makuszyński "(...) przedobra kobieta, która (...) miała na głowie cały dom." * czworo...
Przydatność 60% „Szatan z VII klasy” - Kornel Makuszyński
Powieść „Szatan z siódmej klasy”, która jest dziełem Kornela Makuszyńskiego, to opowieść przygodowo - detektywistyczna, opisująca wakacyjne przygody siedemnastoletniego chłopca, Adasia Cisowskiego, znanego w całej szkole jako „Szatan” z racji, że umiał rozwiązać każdą zagadkę. <> Większość akcji toczy się we wsi Bejgoła, gdzie mieszkał brat profesora...
Przydatność 70% Plan wydarzeń powieści ''Szatan z siódmej klasy''.
1. Rozwiązanie tajemnicy profesora Gąsowskiego. 2. Burski i drogocenne pióro. 3. Pomoc w rozwiązaniu księgowych nieścisłości szkolnej spółdzielni. 4. Wyjazd z profesorem Gąsowskim do jego rodzinnego domu. 5. Pierwsze próby rozwiązania tajemnicy Bejgoły 6. Odnalezienie pamiętnika księdza Koszyczka. 7. Wizyta fałszywego malarza i podejrzenia Adasia 8. Wyruszenie chłopca w...
Przydatność 75% "Szatan z siódmej klasy" - ramowy plan wydarzeń
1. Lekcja historii (zaskoczenie profesora sprytem i pomysłowością Adasia). 2. Detektywistyczne zdolności Adama Cisowskiego. 3. Propozycja profesora na wyjazd do Bejgoły. 4. Przyjęcie propozycji przez Adasia i wyjazd na wieś. 5. Tajemnicza historia z drzwiami. 6. Adać ofiarą napaści. 7. Znalezienie pamiętnika ks. Koszyczka. 8. Podejrzani goście w dworku. 9. Wiadomość znaleziona we...
0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań
0 0
kori 4.1.2011 (17:20)
Szatan z siódmej klasy – streszczenie
Autorem książki pt. "Szatan z siódmej klasy" jest Kornel Makuszyński. Główną postacią książki jest Adam Cisowski. Ma siedemnaście lat i uczęszcza do siódmej klasy warszawskiego gimnazjum.
Adama poznajemy podczas lekcji historii prowadzonej przez profesora Gąsowskiego, pod koniec roku szkolnego. Uczniowie wywoływani tego dnia do odpowiedzi są nieprzygotowani. Dotychczas każdy uczeń wywołany do odpowiedzi odpowiadał bardzo dobrze. Profesor jest bardzo zdziwiony i nie może tego zrozumieć.
Adam przyjmuje winę za nieprzygotowanie uczniów na siebie. Twierdzi, że zna system, według którego profesor odpytuje uczniów. Przyznaje się, że dawno rozszyfrował jego metodę i ogłosił ją w klasie. Dzięki temu każdy uczeń wiedział, kiedy będzie pytany. W tym dniu profesor pomylił się i wybrał nie tych uczniów, których powinien.
Profesor postanawia udowodnić Adamowi, że jego odkrycie było przypadkowe i zaproponuje mu zakład. Adam ma przewidzieć, kogo profesor zapyta na następnej lekcji. I tym razem udaje mu się przechytrzyć profesora.
Adam rozwiązuje zagadkę kradzieży wiecznego pióra. Domyśla się, że pióro zabrał jego szkolny kolega Burski, gdyż zauważa poprawę charakteru pisma kolegi z ławki.
Detektywistyczny talent Adama potwierdza też historia z chłopcem, który prowadził spółdzielnię uczniowską. Gdy wykonano bilans spółdzielni, okazało się, że brakuje dużej sumy pieniędzy. Rachunki i księgi sprawdzało wiele osób. Nikt nie znalazł błędu. Zwrócono się o pomoc do Adasia. Udaje mu się znaleźć błąd, którego nikt wcześniej nie dostrzegł.
Profesor Gąsowski widząc niezwykłe zdolności swojego ucznia postanawia poprosić go o pomoc w rozwikłaniu zagadki gnębiącej jego brata. W starym domu matematyka, Iwa Gąsowskiego, pojawił się dziwny Francuz. Chciał on kupić posiadłość. Brat profesora nie zgodził się na sprzedaż. Od tego czasu rodzinę Gąsowskich okradziono już dwa razy. Za każdym razem kradziono drzwi. W związku z tym profesor prosi Adasia, aby pojechał razem z nim do Bejgoły. Na początku chłopiec ma wątpliwości, ale po poznaniu bratanicy profesora, Wandy, rozwiewają się one.
Po przyjeździe do Bejgoły Adam poznaje rodzinę profesora Gąsowskiego i od razy zabiera się do obejrzenia domu i okolicy. Rozpytuje domowników o okolice, sąsiadów i ostatnie wydarzenia.
Podczas spaceru po parku Wanda i Adam zauważają skradający się cień. Jakiś człowiek obserwuje dom z ukrycia. Adam postanawia go schwytać. Zostaje jednak ogłuszony.
Gdy tylko poczuł się lepiej Adam postanawia poznać historię domu. W tym celu organizuje wyprawę na strych. Na strychu, w kufrze znajdują stare księgi. Jedną z nich jest pamiętnik księdza Jana Koszyczka. Opisana w nim jest historia francuskiego oficera armii napoleońskiej i jego adiutanta.
Następnego dnia w domu Gąsowskich zjawia się podejrzany malarz. Nie zna się na sztuce i interesują go tylko drzwi. Grozi Adasiowi i kradnie pamiętnik księdza.
Adam postanawia udawać, że wyjeżdża z Bejgoły. Chce rozejrzeć się po okolicy. Przypadkiem trafia do domu pani Niemczewskiej. Jej córkę poproszono o przetłumaczenie listy pisanego starą francuszczyzną. Adam wykonuje za nią tłumaczenie. Okazuje się, że autorem listu jest ten sam francuski oficer. Treść listu jest bardzo ciekawa.
Osobą, która przyszła po list jest podejrzany malarz. Adaś śledzi go i trafia do jego kryjówki. Okazuje się, że malarz ma wspólników. Adaś zostaje przez nich schwytany i zamknięty w piwnicy. Tam poznaje francuza, który chciał kupić dom w Bejgole.
W nocy jest ulewa i woda zalewa piwnicę. Adasiowi udaje się wezwać na pomoc obozujących nad jeziorem harcerzy. Okazuje się, że są to jego szkolni koledzy. Zanoszą chorego Francuza do księdza. Ksiądz opowiada im o tym, że kiedyś do kościoła przyniesiono rannego na drzwiach. Drzwi te wyjęto z małego domku w Bejgole. Wykorzystano je potem jako w szkółce. Adam znajduje na drzwiach ukryty napis-polecenie.
Razem z kolegami i profesorem Adam przygotowuje zasadzkę na bandytów. Udają, że odnaleźli skarb. Bandyci zabierają im skrzynię i uciekają. W tym czasie Adaś wyjaśnia zebranym rozwiązanie zagadki i znajduje skarb francuskiego oficera.
DAJ NAJ
Dodawanie komentarzy zablokowane - Zgłoś nadużycie